Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Proje Aşamasındaki Logonun Çalınması

alkadras

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar
Ben web sitem aracılığıyla evden freelance olarak ufak tefek grafik işleri yapan biriyim.

Ocak ayında bir müşteri bana ulaştı ve logo tasarımı istediğini sonrasında da kurumsal kimlik çalışması yaptıracağını falan anlattı. Bazen gelen maillerin dilinden bir iş çıkmayacağını anlayıp hiç taslak hazırlamadığım da oluyor ancak bu yapı malzeme firması bana güvenilir ve ciddi geldi. Bir sürü taslakla geri döndüm. Adamlar beğendiklerini ancak bir kaç alternatif daha görmek istediklerini yazdılar. ve son mailleri bu oldu. Benim taslaklardan birini alıp onayım olmadan ve ödeme yapmadan sitelerinde uygulamışlar. Yani çalmışlar

Üzerinlerinde çizgiler ve demo ibaresi vardı ama sonuçta bir şey ifade etmiyor. Burda çalınanın herhangi bir jpg dosyasından çok bir fikir olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi işi bilen arkadaşlardan yol yordam öğrenmek istiyorum.
- Benim gibi bir şirkette çalışmıyorsanız ve resmi bir dayanağınız yoksa bu durumda hakkınızı nasıl ararsınız?
- Bir daha bu duruma düşmemek için proje aşamasında nasıl davranmak gerekir?

12_mevlana.jpg

calinti.jpg

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
geçmiş olsun öncellikle.

hiç başıma gelmedi ne yapılır doğrusu nedir bilmiyorum ama ilk iş bu adamları arayıp işlemlere başladığımın müjdesini verirdim diye düşünüyorum.

giden gelen mailleriniz işleme alınacak ve burdan çalışmanın size ait olduğu ortaya çıkacak.
patentiniz olmayabilir fakat mail çıkışları ve gelişleri bu anlamda kanıttır diye düşünüyorum...
gelişmeler olursa paylaşırsanız çok sevinirim. inanın benimde sinirlerim bozuldu!

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Burada bir konu çok çok önemli.
O da şu; logoda kullanılan mevlana vektörü sizin kendi çiziminiz mi yoksa herhangi bir yerden bulup hazır olarak mı kullandınız ?
Eğer hazı ise yapabileceğiniz hiçbir şey yok.Hatta bu durumda siz de yasal olarak sıkıntı yaşıyabilirsiniz.
Diyelim ki çizim size ait.
Bu durumda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor.Çizilen iki figür,her ne kadar aynı konsepte oturtulmuş olsa bile birbirinden farklı görünüyor.Bu durumda da yasal olarak pek yapabileceğiniz bir şeyin olacağını sanmıyorum.

Burada şunu özellikle belirtmek isterim.Yapılan davranışı kesinlikle tasvip etmiyorum.Ancak kanaatime göre,yukarda anlatmaya çalıştığım sebeplerden yasal olarak yapabileceğiniz bir şeyin olacağını sanmıyorum.

Eğer çalışma çok farklı bir konsept üzerinden tamamen özgün bir şekilde size ait olsaydı.O zaman mgyknt arkadaşımızın dediği gibi mail giriş ve çıkışlarından kimin yapıp yapmadığı anlaşılırdı.Ayrıca yapılan her çalışmaya pc digital olarak çalışma tarihini ekliyor.Bunu da delil olarak kullanabilirdiniz.

Eğer kendinize güveniniz tam ise şansınızı bu doğrultuda deneyin.Hatta bu yola başvuracağınızı da belirtin.Belki insafa gelir ödeme yaparlar.
Not:web sitesinde logonun kullanıldığını ispat edebilmek için ekranın bir kopyasını da almayı unutmayın.

Arkadaşımızın dediği gibi sonuç alırsanız olumlu olsun veya olmasın.Burada paylaşırsanız bu durumdaki arkadaşlara yol gösterici olur.

Bundan sonra yapmanız gereken gelince,kesinlikle ön ödeme almadan hiçbir işe girişmeyin.Maalesef bu hata çok oluyor.Ya tutarsa hesabı ön ödeme almadan işe başlayan çok kişi mevcut.Bu durumda da bu tip olumsuz sonuçlarla karşılaşıp mağdur durumda kalıyorlar.

Kolaylıklar diliyorum.

nitrogen

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle geçmiş olsun.
Nihat arkadaşımıza katılmamak elde değil. Çalışma eğer size ait ise Fikir ve Sanat Eserleri Kanun 3. maddesinde belirtildiği üzere;

3. ESERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINI MENETMEK:

Madde 16 - Eser sahibinin izni olmadıkça eserde veyahut eser sahibinin adında kısaltmalar, ekleme ve başka değiştirmeler yapılamaz.

Kanunun veya eser sahibinin müsaadesiyle bir eseri işliyen, umuma arzeden, çoğaltan, yayımlıyan, temsil eden veya başka bir suretle yayan kimse; işleme, çoğaltma, temsil veya yayım tekniği icabı zaruri görülen değiştirmeleri eser sahibinin hususi bir izni olmaksızın da yapabilir.

(Değişik fıkra: 03/03/2001 - 4630/9. md.) Eser sahibi, kayıtsız ve şartsız olarak yazılı izin vermiş olsa bile şeref ve itibarını zedeleyen veya eserin mahiyet ve hususiyetlerini bozan her türlü değiştirilmeleri menedebilir. Menetme yetkisinden bu hususta sözleşme yapılmış olsa bile vazgeçmek hükümsüzdür.

yine aynı kanunun 71 maddesine göre;

Bu Kanunda koruma altına alınan fikir ve sanat eserleriyle ilgili manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal ederek:

1. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

2. Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.

3. Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

4. Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

5. Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

6. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Bu Kanunun ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında bahsi geçen fiilleri yetkisiz olarak işleyenler ile bu Kanunda tanınmış hakları ihlâl etmeye devam eden bilgi içerik sağlayıcılar hakkında, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Hukuka aykırı olarak üretilmiş, işlenmiş, çoğaltılmış, dağıtılmış veya yayımlanmış bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı satışa arz eden, satan veya satın alan kişi, kovuşturma evresinden önce bunları kimden temin ettiğini bildirerek yakalanmalarını sağladığı takdirde, hakkında verilecek cezadan indirim yapılabileceği gibi ceza vermekten de vazgeçilebilir.

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU adresinden inceleyebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

alkadras

🌱Yeni Üye🌱
Burada bir konu çok çok önemli.
O da şu; logoda kullanılan mevlana vektörü sizin kendi çiziminiz mi yoksa herhangi bir yerden bulup hazır olarak mı kullandınız ?

cevaplar için teşekkür ederim.

Şöyle söyleyeyim.Oradaki semazenin çizgiselleştirilmiş hali bana ait. hatta elimde benim oluşturduğum ai dosyaları falan da var. Bir fotoğrafın üzerinde çalışarak onu elde ettim. Ancak şimdi araştırıyorken görüyorum ki internette çok sayıda farklı farklı semazenin bu şekilde çizgiselleştirilmiş hali var. Yani duruş belli zaten. bunu ne kadar değiştirebilirsiniz ki. Her çizer birbirinden çaldı diyebilir miyiz?

Oradaki semazen vektöründe değişikler olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda muhtemelen gitti bahsettiğim çizimlerden bir başkasını aldı koydu oraya. Yani burda mevzu fikrin çalınması değil mi?

Sormamın nedeni aslında bilgi almak. Yasal yollara başvuracak gücüm ve zamanım yok şuan. Biraz korkutup paramı almaya çalışacağım başka çare yok gibi görünüyor.

Ülkemizde mahkemelerin de bu işlerde ne kadar yetersiz olduğu ortada.
Bir kaç sene önce Tübitak arkadaşımın patentli marka isminin com tr adresini gitti başkasına verdi. Dava açıldı ama o zaman bu zaman hala bir sonuç yok. Adamın işleri kötü gitti. Ve mağazayı kapattı. Avuklatara harcadığı para yanına kar kaldı.

nitrogen

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Değerli meşlektaşım fazla zamanınız olmadığını söylüyorsunuz ama bu kadar emek vermişiniz
yazık değilmi? Size nacizane 3 düşüncemi yazayım;

1- Firma ile görüşmeniz ve bir e-posta göndermeniz ( bu e-postanıza da Fikir ve Sanat eserleri Kanunundan gerekli bölümleride eklerseniz daha etkili olacaktır. )

2- Elinizde ki çalışma tarihlerini çizimlerinizi ve e-posta yazısmalarınızında birer çıktısını alıp. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun da çıktısı ile bir savcılığa gidip Suç duyurusunda bulunmanız 1 saatinizi bile almaz.

3- Bu da bana ders olsun diyerek (bir musibet bin nasihatten iyidir ) bir bardak soğuk su içmeniz.. ( affınıza sığınarak yazdım )

not: Umarım 3. düsüncemi seçmezsiniz. (Susma sustukça sıra sana gelecek sloganına iyi bir örnek olmuş olacaksınız yoksa )

iyi çalışmalar.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
Değerli meşlektaşım fazla zamanınız olmadığını söylüyorsunuz ama bu kadar emek vermişiniz
yazık değilmi? Size nacizane 3 düşüncemi yazayım;

1- Firma ile görüşmeniz ve bir e-posta göndermeniz ( bu e-postanıza da Fikir ve Sanat eserleri Kanunundan gerekli bölümleride eklerseniz daha etkili olacaktır. )

2- Elinizde ki çalışma tarihlerini çizimlerinizi ve e-posta yazısmalarınızında birer çıktısını alıp. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun da çıktısı ile bir savcılığa gidip Suç duyurusunda bulunmanız 1 saatinizi bile almaz.

3- Bu da bana ders olsun diyerek (bir musibet bin nasihatten iyidir ) bir bardak soğuk su içmeniz.. ( affınıza sığınarak yazdım )

not: Umarım 3. düsüncemi seçmezsiniz. (Susma sustukça sıra sana gelecek sloganına iyi bir örnek olmuş olacaksınız yoksa )

iyi çalışmalar.
katılıyorum

ben bu yazılardan 1. seçeneği yapar parantez içinde belirtilenleri sadece mail olarak atar eş zamanlı telefon açar kim olduğumu belli etmeden sadaca mail gönderimi yaptığımı bildirerek mailini açmasını isterdim şahıstan sonra konuşmaya başlardım karşı taraf zaten mail vesilesiyle dumura geçince de saldırmya hakkımı aramaya başlardım sanırım.

baktım lafla çözülmeyecek hemen 2. maddeyi uygularım.

korkucak biri varsa o kişi size bunu yaşatanlar! çekinmeyin. tereddüt etmeyin bu emek hırsızlığın üzerine bir bardak su içmeyin! hemen hakkınızı aramaya başlayın. bence..