Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

reklam telif hakları hakkında bir soru

volkanlapcin

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar merhaba,

bir sorum olacak görsel reklam ve telif hakları konusunda bilgisi olan birisi var mıdır? konu şöyle eski bir filmin bir sahnesinden reklam üretimi yasakmıdır. filmdeki bir karakterin reklam görseli için kullanılması? bunu gösteren bir kanun varsa link atsanız bile yeterli olur. çok teşekkür ederim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

En basitinden şunu belirtebilirim. Orhan Gencebay'ın son albümünü bilirsiniz. Bir çok sanatço Orhan baba'ya destek ve vefa için birlikte olup Orhan baba'nın şarkılarını okumuştur. Albüm kapağında Orhan baba'nın haberi olmadan, zamanında oynadığı 4 filmden ufak kesitler kullanarak albüm kapağı tasarımı yapılmıştır. Orhan baba bunu aylar sonra farketsede, tasarımcı firmaya '' O filmler ile bu şarkıların alakası yoktur. Telif hakları için mahkemeye başvuracağım'' demiştir.

Sonuç şudur ki üretici firma yapılan işlerde, kullanılan programın yasallığından, kullanılan görsellerden, kullanılan fontlardan, kullanılan vektörelerden, kullanılan logo ve sunum için dahi olsa yapılan çalışmalardan sorumludur. Karşı tarafın haberi ve izni olmaksızın görsel, yazı, örnek, vektör kullanamaz. Kullanırsanız ve karşı tarafında bundan bir şekilde haberi olur ise kendinize bir avukat tutmanızda ve geçerli bir savunma hazırlamanızda fayda olacaktır.

İşin açıkçası çok derin sayılabilecek bir konu için deneyimli bir avukat ile konuşmanız veya vaktiniz var ise FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'nu okumanızda fayda olacaktır.

FKR VE SANAT ESERLER KANUNU

volkanlapcin

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim ben kendim için değil bir başka arkadaşımın ısrarları ve bana bir türlü inanmadığı için sormuştum ama sayenizde bende yeterince bilgiye ulaştım. iyi ki varsınız iyi ki bu forum aktif bir forum. çok çok çok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
çok teşekkür ederim ben kendim için değil bir başka arkadaşımın ısrarları ve bana bir türlü inanmadığı için sormuştum ama sayenizde bende yeterince bilgiye ulaştım. iyi ki varsınız iyi ki bu forum aktif bir forum. çok çok çok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

Rica ederim iyi vakit geçirmeniz dileklerimle..