Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sayfa kenarı kesim ayarları

ramseyy

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar,
quarkxpress programıyla bir okul dergisi hazırlamak istiyorum ama ilk defa kullanıyorum kafama takılan bir şey var:

normalde bir çalışma hazırladığımız zaman onu matbaaya verdiğimizde kesim ve traşlama paylarını da ayarlamak gerekiyor sanırım.
quarkxpress programında da bir proje dosyası açtığımızda gelen sayfanın kenarlarında mavi çizgilerle sınırlandırılmış bir alan var burası kesim alanı mı yoksa sadece kenar boşluğu vermek için konulmuş bir çizgi mi??

dergi sayfasının arkaplanında bir fon olduğunda onun sayfanın her tarafında görünmesi için yani kenarlarda beyaz alan kalmaması için ayrı bir işlem yapmak gerekiyor mu?

saygılar...

Benzer konular

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
yeni bir çalışma dosyası açarken 21x29.7 cm şeklinde açın, taşma payı (bleed) bölümüne 3 mm yazın. eğer arkada bir fon varsa ve bunun kenarında beyazlıklar olmadan basılmasını istiyorsanız 3 mm bleed olan kısmı da doldurmanız gerekiyor.

ramseyy

🌱Yeni Üye🌱
ancak yeni proje açarken sayfa boyutlarının yanında sadece marjin ayarları var taşma boyutunu nerden giriyoruz onu bulamadım..

kusura bakmayın quarkxpress ile ilk defa tanışıyorum daha.. :sadsmile:

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben indesign kullanıyorum, quarkxpress kullanmıyorum ve böyle çok sayfalı işlerde sizin de indesign kullanmanızı öneririm. sizin için araştırdım, quarkxpress'de bleed seçeneği yokmuş. onun yerine bleed'i sayfa boyutuna ekleyerek yeni bir dosya açacaksınız. yani 210x297 mm yerine, 216x303 mm şeklinde..

edit: ruler özelliğini kullanarak bu dosyadan 3 mm içeriyi her taraftan belirginleştirin ki orjinal A4 sayfasını görebilesiniz. ve margins bölümü için de genellikle 7-10 mm arası tavsiye edilir..

ramseyy

🌱Yeni Üye🌱
cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar...

yine en iyi yol bildiğin yoldur sözünden yola çıkarak photoshop'la devam edicez sanırım...