Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sayfa sekreteri aranmaktadır!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
tabi orası şüphe götürmez, Türkiye ne kadar sosyal bir devlettir? bu başka bir tartışma hususu.

ama mesleki birlik olmadıkça, ve bu tüm plastik sanatları kapsamadıkça bu günün türkiyesinde sgk ya böyle bir diretme yaptırabilecek güç yok.

Bu sadece meslek birliğiyle çözümlenebilecek bir şey değil ama meslek birliğinin kurulması dahi önemli bir gelişmedir -ki biz, zaten yasalar sadece grafik alanında kurulmaya izin vermediği için "bütün güzel sanatlar alanını" kapsama aldık. Konuyu fazla dağıtmamak açısından, ilânı veren arkadaşın, sigorta meselesi dışında, ayrıca, forum kurallarına uygun olarak iletişim bilgilerini hâlâ vermediğini hatırlatmak isterim.

eda-okkesa

🌱Yeni Üye🌱
Ben Milliyet gazetesinde 26 yil calistim. Yaziislerinden emekli oldum.
Emekli olduktan sonra istanbul günlük mahalli siyasi agirlikli bir
gazetenin basina geçtim. Gazete 8 sayfa idi. Tek basima 8 sayfayi her
gün basliklarini, mansetlerini, resimaltlarini, resim seçimlerini,
yazilarin sayfalara yerlestirilmesini ve sayfa görsel yönetmenligini
tek basima yaptim. 5 sene o gazetede calistiktan sonra ayrildim.
Bu 5 sene zarfinda her gün basyazi da yazdim.

Yaptigim isler:
1- Gazetenin 1. sayfa görselligini iddiali hazirlamak.
2- Resimleri sayfa mizampajina göre içerik kazandirmak
3- iç sayfalarin görselligini bir diger sayfaya benzetmeden, her
sayfanin görselligini ayri ayri calismak
4- Resimaltlarini vurgucu olarak yazmak
5- Haberlerin mansetlerini, spotlarini ve görselligini siyasi veya
güncel yapisina göre sayfada hazirlamak.
6- Her gün 8 sayfalik gazeteyi tek basima bilgisayarda yapmak.
7- Ve her gün basyazi yazmak.

işinize talibim

osman82

🌱Yeni Üye🌱
Masaüstü yayıncılık alanında 6 yıldır grafiker, sayfa sekreteri olarak çalışmaktayım. Gazete ve dergi tasarımı konusunda tecrübe sahibiyim. İlgilenirseniz balaban.o@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

gmrt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
5 yıllık sayfa sekreteriyim

iletişim adresim: gmrt1921@gmail.com
size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum...

eda-okkesa

🌱Yeni Üye🌱
Ben Milliyet gazetesinde 26 yil calistim. Yaziislerinden emekli oldum.
Emekli olduktan sonra istanbul günlük mahalli siyasi agirlikli bir
gazetenin basina geçtim. Gazete 8 sayfa idi. Tek basima 8 sayfayi her
gün basliklarini, mansetlerini, resimaltlarini, resim seçimlerini,
yazilarin sayfalara yerlestirilmesini ve sayfa görsel yönetmenligini
tek basima yaptim. 5 sene o gazetede calistiktan sonra ayrildim.
Bu 5 sene zarfinda her gün basyazi da yazdim.

Yaptigim isler:
1- Gazetenin 1. sayfa görselligini iddiali hazirlamak.
2- Resimleri sayfa mizampajina göre içerik kazandirmak
3- iç sayfalarin görselligini bir diger sayfaya benzetmeden, her
sayfanin görselligini ayri ayri calismak
4- Resimaltlarini vurgucu olarak yazmak
5- Haberlerin mansetlerini, spotlarini ve görselligini siyasi veya
güncel yapisina göre sayfada hazirlamak.
6- Her gün 8 sayfalik gazeteyi tek basima bilgisayarda yapmak.
7- Ve her gün basyazi yazmak.

görüsebiliriz.

extorr

🌱Yeni Üye🌱
az laf çok iş...

Neden sigorta yapmıyorsunuz ve bunu burada neden AÇIKÇA yazıyorsunuz?

Sigorta yapmak zorundasınız. Freelancer aramanız, sizi sigorta yapmaktan muaf kılmaz. Geçici işçiler veya mevsimlik işçiler bile sigortalanıyor. Grafikere neden bunu çok görüyorsunuz?

Pardon.. bir de "grafiker" değil, sayfa sekreteri demişsiniz. Bu durumda üstelik, aradığınız kişi, "gazeteci" tecrübesine ve kimliğine sahip biri olmalı. Üstelik normal iş yasasına değil, ayrıca basın iş yasasına tâbi olarak çalışmalı. Bu konuları hiç düşündünüz mü?

....................
gerçekten cok tuhaf... ilk kez ilan veriyoruz
bu kadar zorlanacağımızı düşünmemiştik... karşımızdaki bir cok insanında bu derece tecrübesiz ve bilgisiz olabileceği cabası..
sigorta yapmıyoruz cünkü freelance arıyoruz... oraya gülücük koymuştum
absürt bişey olduğu icin... bi arkadaşın sorusuna karşın yazmıştım
o beni enterese etmiyor...
ben sonuc olarak seni maden işçisi yada garson olarak işe almıyorum
etik olarak işi alan arkadaş kendisini sigortalamalı ve bize fatura vermelidir
fiyatlandırmayı da buna göre yapacağız...
ortada illegal bir durum yok yani...
haliyle sen kendini hem sigortalı yapacaksın... hemde benden aldığın parayı
resmiyete dökeceksin.. yani devlete vergini vericeksin... oldu mu arkadaşım.
sonucta dediğim gibi bazı şeyleri muhattap sececeğimiz arkadaşımıza kalsın istiyoruz ama ne yazık ki burda tecrübesiz ve cok boş konuşan arkadaşlar var
aydınlatmak gerekir...
ikinci olarak sayfa sekreteri gazeteci olamaz.. olanlar var mı var tabi ama genelinde böyle bir şey yok.. kimi 15 senedir hizmet veriyodur vs vs...
buna istinaden yapıyolardır...yoksa gazetede ismin yok ise gazeteci değilsin
teknik elemansın
yani basın iş yasası.. gazeteciler arasında 212 olarak tabir edilir bu da dipnot olsun

konumuza dönelim....
bir kac arkadaşla irtibat halindeyiz.. diğer arkadaşlara gelince
işlerinizi görmeden irtibat kurmak istemiyoruz
en azından bir tane olursa fikir sahibi olabileceğiz
tecrübeniz 10-20 sene olabilir
bu aslında cok önemli değil... ben cok gördüm okulunu okumuş 10 sene bu işi yapmış ama tırt:)))

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
....................
gerçekten cok tuhaf... ilk kez ilan veriyoruz
bu kadar zorlanacağımızı düşünmemiştik... karşımızdaki bir cok insanında bu derece tecrübesiz ve bilgisiz olabileceği cabası..
sigorta yapmıyoruz cünkü freelance arıyoruz... oraya gülücük koymuştum
absürt bişey olduğu icin... bi arkadaşın sorusuna karşın yazmıştım
o beni enterese etmiyor...
ben sonuc olarak seni maden işçisi yada garson olarak işe almıyorum
etik olarak işi alan arkadaş kendisini sigortalamalı ve bize fatura vermelidir
fiyatlandırmayı da buna göre yapacağız...
ortada illegal bir durum yok yani...
haliyle sen kendini hem sigortalı yapacaksın... hemde benden aldığın parayı
resmiyete dökeceksin.. yani devlete vergini vericeksin... oldu mu arkadaşım.
sonucta dediğim gibi bazı şeyleri muhattap sececeğimiz arkadaşımıza kalsın istiyoruz ama ne yazık ki burda tecrübesiz ve cok boş konuşan arkadaşlar var
aydınlatmak gerekir...
ikinci olarak sayfa sekreteri gazeteci olamaz.. olanlar var mı var tabi ama genelinde böyle bir şey yok.. kimi 15 senedir hizmet veriyodur vs vs...
buna istinaden yapıyolardır...yoksa gazetede ismin yok ise gazeteci değilsin
teknik elemansın
yani basın iş yasası.. gazeteciler arasında 212 olarak tabir edilir bu da dipnot olsun

konumuza dönelim....
bir kac arkadaşla irtibat halindeyiz.. diğer arkadaşlara gelince
işlerinizi görmeden irtibat kurmak istemiyoruz
en azından bir tane olursa fikir sahibi olabileceğiz
tecrübeniz 10-20 sene olabilir
bu aslında cok önemli değil... ben cok gördüm okulunu okumuş 10 sene bu işi yapmış ama tırt:)))

Yok yahu... Hem suçlu, hem güçlü...

Kalkmış bir de, "Oldu mu arkadaşım" filan diye 25 yıllık gazeteciye basın iş yasası dersi veriyor. 212'ymiş de bilmem neymiş, dipnotmuş da muş.

212 Sayılı Yasa ile Değişik 5953 Sayılı Basın İş Yasası gereğince açmış olduğum davalarım da olmasa, nasıl bilirdim bu yasanın açılımını, acaba?

Sigortalı yapacaksın. Hem de öyle bir yapacaksın ki, feleğin şaşacak. Çünkü sen kendi mekânında çalıştıracaksın gazeteciyi... Hem de basın iş yasasından yapacaksın. Zihniyete bak ya... Bir de üstüne adama fatura verecekmişiz. Oldu, başka isteğin? Çay da yapalım mı?

Gazetede ismin yoksa, gazeteci değilsin gibi bir uyduruk cümleyi de ilk kez duyuyorum. Basın İş Yasası, "mevkutelerde, fikir ve sanat işlerinde çalışanlar, gazetecidir" der, bitirir bu palavrayı. Anlaşıldı mı "arkadaşım"? "Mevkute nedir" diye sakın sorma.

extorr

🌱Yeni Üye🌱
Yok yahu... Hem suçlu, hem güçlü...

Kalkmış bir de, "Oldu mu arkadaşım" filan diye 25 yıllık gazeteciye basın iş yasası dersi veriyor. 212'ymiş de bilmem neymiş, dipnotmuş da muş.

212 Sayılı Yasa ile Değişik 5953 Sayılı Basın İş Yasası gereğince açmış olduğum davalarım da olmasa, nasıl bilirdim bu yasanın açılımını, acaba?

Sigortalı yapacaksın. Hem de öyle bir yapacaksın ki, feleğin şaşacak. Çünkü sen kendi mekânında çalıştıracaksın gazeteciyi... Hem de basın iş yasasından yapacaksın. Zihniyete bak ya... Bir de üstüne adama fatura verecekmişiz. Oldu, başka isteğin? Çay da yapalım mı?

Gazetede ismin yoksa, gazeteci değilsin gibi bir uyduruk cümleyi de ilk kez duyuyorum. Basın İş Yasası, "mevkutelerde, fikir ve sanat işlerinde çalışanlar, gazetecidir" der, bitirir bu palavrayı. Anlaşıldı mı "arkadaşım"? "Mevkute nedir" diye sakın sorma.

ah pardon yaşlı birisi oldugunu unutmuşum
işyerimden calışılacağını kim söyledi? freelance nedir? siz zaten tamamen konuşmuş olmak icin konuşuyosunuz... 25 yıllık olmanız size hic bişey katmaz... anca böyle garip sataşmalar ve ahkam kesmeye yarar ki bu da bizi bağlamaz.. cırpınır durursunuz:))
malesef senin istediğin gibi işler yürümüyor ...
mahkemelerde sürünmenin tek göstergesi benim söylediklerim...
basın yasası bunu diyebilir ama işyerleri bunu böyle göstermiyor....
45 lik birisi olarak ve mahkeme mahkeme gezen birisi olarak daha iyi
bilmen gerekir
bu agrasif tutumunuzu da anlamış değilim
dipnot... konuya yüzeysel bakmaz iseniz bizim ne kadar iyi niyetli birisi oldugumuzu anlayacaksınız...
son olarak az laf cok iş

Son düzenleme:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
arkadaşlar, bu tip gerginliklre gerek yok. Extor'un ilanında aranan elemanın freelance içinmi part time içinmi olduğu anlaşılmıyor. Freelance bölümünde açtığınız için öyle kabul ettim ben. Ancak bende ilk okuduğumda part time olarak algılamıştım. Levent beyin tepkiside part mie alıp sigorta yapmamak üzerinedir sanırım. ki bu konuda haklıdır. Ancak elbette bir freelance elemanın çalıştıranlar tarafından sigortlanması oldukça saçma, dediğim gibi 5 müşteriye çalışan bir adamı 5 kişi ortak mı sigortalayacak...

Bazı avrupa ülkelerinde freelance sanatçılar, vergi ile ilgili özel bir yasa ile korunuyorlar. şirket kurmadan işlerini fatura edebiliyorlar mesela. bu tip bir tasarı bizim ülkemizde de vardı sanırım ama araştırdım ve bir bilgiye erişemedim. Bilen arkadaşlar bu hususu bir başlığa taşırlarsa oldukça yapıcı olacaktır...

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
"Az laf çok iş" cümlesi, 25 yıl önce çalıştığım gazetenin duvar panosunda asılıydı... Bırak bu klasik patron ayaklarını. Yemiyorlar artık. "Yaşlı" patronların gevelemeleri bunlar.

Gazete ya da dergi mizanpajından anlayan en az 2 yıl tecrübeli eleman aranmaktadır.

İlgili olanlar lütfen irtibata geçsin...

biraz daha ayrıntı vermekte yarar var sanırım..
bazı arkadaşlara konu derin gelmiş gibi duruyor...
sayfa tasarımını tek başına yapacak bir arkadaş aranıyor...
yani kendi kendisinin yönetmeni olacak...
tabiki bazı telkinler önceden verilecek.. ona göre birşeyler yapılması istenecektir
mesela gazetenin format olarak
hürriyet yada sabah tarzında olması gerekiyor
... programa gelince istersen freehand programında yap bu beni enterese eden bi durum değil... bana teslim tarihinde verebiliyorsan ve istenilen formatta yapabiliyorsan
sorun yok
... sigorta yapmıyoruz:)))
... maaş tatminkar
... iş beğenilirse devam edilecek ...
zaten yüz yüze görüşmeler olacak
bir şekilde arkadaş olmamız gerekiyor. vs vs....

elinizde buna benzer bir iş örneği.. yada daha iyisi varsa bana yollarsanız sevinirim
sonuc olarak hürriyeti ve sabah gazetelerini beğenmiyorum... tamamen müşteri böyle istediği icin bu formatta yapıyoruz... daha iyi işleri olan arkadaşlar varsa daha iyi olur...
ugraşmamış oluruz

Bu ilânın başlığı, "Sayfa sekreteri aranıyor" dikkat ederseniz. İlânı veren, yazdığı her mesajda, "eleman aranmaktadır", "maaş tatminkâr" gibi ifadelerle, KENDİ İŞ YERİNDE ÇALIŞILACAĞI mesajını vermektedir. KENDİ EVİNDE OTURUP gazete mizanpajı yapacak adama, MAAŞ değil, yapılacak sözleşme ile belirlenecek bir ÜCRET ve yapacağı tasarımların TELİF HAKKI PAYLARINI ödersin ama ona MEMUR gibi maaş vermezsin. Ayrıca ona ELEMAN da demezsin. Ancak kendi iş yerinde işçi çalıştıracak bir işveren, "eleman" arar.

İkincisi, EVİNDE OTURUP GAZETE MİZANPAJI yapmak da, akıllara zarar bir başka mesele...

Hadi, evinde oturup sayfaların tasarımını yaptın, haberler sana internet üzerinden gönderildi, eyvallah... Ancaak, gazetenin son halini alması için, yine bu beylerin iş yerine gidip, bir-iki saatliğine de olsa, çalışmak gerekiyor. Evinden pdf yap, gönder, olmuyor. Gazete bu, son dakikada her şey değişebilir. Üstelik, burada söz konusu edilen gazetenin, GÜNLÜK mü, HAFTALIK mı, AYLIK mı olduğunu/olacağını dahi bilmiyoruz. Hele ki GÜNLÜK ise EVİNDEN OTURUP ÇALIŞMANIN İMKANSIZ olduğunu, sana gazetenin çaycısı bile söyler.

Hadi, haftalık gazeteyi her şeye rağmen, tamamen evinden yaptın, bitirdin, ya matbaası, baskı kontrolü, koşuşturmacası, onu da mı EVDEN yürütecek ELEMAN?.. Oldu olacak, evin koridoruna boydan boya CTP MATBAA kuralım da, paşa gönlün tam olsun.

Hazret, bir de HÜRRİYET'i, SABAH'ı beğenmiyor yahu... Buna gazete beğendirene kadar, kaç tane dereden su getireceğiz, bilmem. Hürriyet'ten, Sabah'tan bahsettiğine göre, demek ki, GÜNLÜK düşünüyor bir de...

bana gelince 6 senedir bu piyasadayım iyi yada kötüyü ayırt edebiliyorum
şuan işveren durumunda oldugum icin bu görece beni bağlıyor

daha ayrıntılı bilgiyi sececeğimiz arkadaşla paylaşmak istiyoruz...
bazı kelimeleri coğul bitirdim
2 arkadaş daha var...
3. bir iş arkadaşı arıyoruz
kolay gelsin

"İşveren durumundayım" diyor, "3. bir iş arkadaşı arıyoruz" diyor, sonra da, "Sana kim işyerinde çalışılacak dedi" diyor. Kendi söylüyor, yakalanınca da, inkâr ediyor.

ah pardon yaşlı birisi oldugunu unutmuşum
işyerimden calışılacağını kim söyledi? freelance nedir? siz zaten tamamen konuşmuş olmak icin konuşuyosunuz... 25 yıllık olmanız size hic bişey katmaz... anca böyle garip sataşmalar ve ahkam kesmeye yarar ki bu da bizi bağlamaz.. cırpınır durursunuz:))
malesef senin istediğin gibi işler yürümüyor ...
mahkemelerde sürünmenin tek göstergesi benim söylediklerim...
basın yasası bunu diyebilir ama işyerleri bunu böyle göstermiyor....
45 lik birisi olarak ve mahkeme mahkeme gezen birisi olarak daha iyi
bilmen gerekir
bu agrasif tutumunuzu da anlamış değilim
dipnot... konuya yüzeysel bakmaz iseniz bizim ne kadar iyi niyetli birisi oldugumuzu anlayacaksınız...
son olarak az laf cok iş

Tamamen konuşmuş olmak için kimin konuştuğu, belli oluyor. 25 yılın kimseye bir şey katmadığını söyleyecek kadar İLERİ gittiğine göre, hakikaten LAF PERHİZİNE girmen gerekiyor.

Ve şükrediyorum ki, senin gibiler var... Basın İş Yasası'nın da, İş Yasası'nın da ne olduğunu sayende öğreniyor, HAKLARIMIZI daha iyi biliyoruz. Kötü komşu, adamı mal sahibi yapar işte.

arkadaşlar, bu tip gerginliklre gerek yok. Extor'un ilanında aranan elemanın freelance içinmi part time içinmi olduğu anlaşılmıyor. Freelance bölümünde açtığınız için öyle kabul ettim ben. Ancak bende ilk okuduğumda part time olarak algılamıştım. Levent beyin tepkiside part mie alıp sigorta yapmamak üzerinedir sanırım. ki bu konuda haklıdır. Ancak elbette bir freelance elemanın çalıştıranlar tarafından sigortlanması oldukça saçma, dediğim gibi 5 müşteriye çalışan bir adamı 5 kişi ortak mı sigortalayacak...

Bazı avrupa ülkelerinde freelance sanatçılar, vergi ile ilgili özel bir yasa ile korunuyorlar. şirket kurmadan işlerini fatura edebiliyorlar mesela. bu tip bir tasarı bizim ülkemizde de vardı sanırım ama araştırdım ve bir bilgiye erişemedim. Bilen arkadaşlar bu hususu bir başlığa taşırlarsa oldukça yapıcı olacaktır...

Freelance çalışan kişinin, çalışanlar tarafından sigortalanması SAÇMA değildir. Freelancer'ın kendisini sigortalamak zorunda kalması ASIL SAÇMAlıktır. Ancak, İSTEĞE BAĞLI sigortalılık sistemi dolayısıyla, elbette bu, mümkndür ama ZORUNLU değildir. O halde neden MEVSİMLİK VE GEÇİCİ İŞÇİLER kendi sigortalarını kendileri ödemiyor?

Freelancer'lık, BAĞIMSIZ iş yapmaktır, eyvallah... Bu bağlamda kendi sigortasını kendisinin ödemesine karşı çıkmam ama kurulmuş bir şirketi varmış gibi, kendisini ille de SORUMLU hissetmek zorunda kalmasına karşı çıkarım. En azından yaptığı bazı serbest işlerin sigortasının, hele ki işverenin mekânında çalışıyorsa, işverenlerce ödenmesinden daha doğal bir şey olamaz.

Grafink, serbest çalışma ile ilgili mevzuatı, şu başlıkta topladım: https://www.grafikerler.net/serbest...eri-ve-basin-is-yasasi-t70057.html#post660677

Öncelikle buraya bak.

Bunun dışında, tamamen, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre, "Güzel sanat eseri sahibi" (sanatçı) olarak üretip, sözleşme karşılığı belirlenen ücret ve paylar ile işlerinizi belirli sürelerle devredebilir, başkalarının kullanımına açabilirsiniz.

Bakınız: FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU

Çalışma ve eser sahibi mevzuatı çerçevesinde, kendinize bir hukukî çerçeve çizebilirsiniz. Yasalar, gayet açık.

extorr

🌱Yeni Üye🌱
"Az laf çok iş" cümlesi, 25 yıl önce çalıştığım gazetenin duvar panosunda asılıydı... Bırak bu klasik patron ayaklarını. Yemiyorlar artık. "Yaşlı" patronların gevelemeleri bunlar.

Bu ilânın başlığı, "Sayfa sekreteri aranıyor" dikkat ederseniz. İlânı veren, yazdığı her mesajda, "eleman aranmaktadır", "maaş tatminkâr" gibi ifadelerle, KENDİ İŞ YERİNDE ÇALIŞILACAĞI mesajını vermektedir. KENDİ EVİNDE OTURUP gazete mizanpajı yapacak adama, MAAŞ değil, yapılacak sözleşme ile belirlenecek bir ÜCRET ve yapacağı tasarımların TELİF HAKKI PAYLARINI ödersin ama ona MEMUR gibi maaş vermezsin. Ayrıca ona ELEMAN da demezsin. Ancak kendi iş yerinde işçi çalıştıracak bir işveren, "eleman" arar.

İkincisi, EVİNDE OTURUP GAZETE MİZANPAJI yapmak da, akıllara zarar bir başka mesele...

Hadi, evinde oturup sayfaların tasarımını yaptın, haberler sana internet üzerinden gönderildi, eyvallah... Ancaak, gazetenin son halini alması için, yine bu beylerin iş yerine gidip, bir-iki saatliğine de olsa, çalışmak gerekiyor. Evinden pdf yap, gönder, olmuyor. Gazete bu, son dakikada her şey değişebilir. Üstelik, burada söz konusu edilen gazetenin, GÜNLÜK mü, HAFTALIK mı, AYLIK mı olduğunu/olacağını dahi bilmiyoruz. Hele ki GÜNLÜK ise EVİNDEN OTURUP ÇALIŞMANIN İMKANSIZ olduğunu, sana gazetenin çaycısı bile söyler.

Hadi, haftalık gazeteyi her şeye rağmen, tamamen evinden yaptın, bitirdin, ya matbaası, baskı kontrolü, koşuşturmacası, onu da mı EVDEN yürütecek ELEMAN?.. Oldu olacak, evin koridoruna boydan boya CTP MATBAA kuralım da, paşa gönlün tam olsun.

Hazret, bir de HÜRRİYET'i, SABAH'ı beğenmiyor yahu... Buna gazete beğendirene kadar, kaç tane dereden su getireceğiz, bilmem. Hürriyet'ten, Sabah'tan bahsettiğine göre, demek ki, GÜNLÜK düşünüyor bir de...

"İşveren durumundayım" diyor, "3. bir iş arkadaşı arıyoruz" diyor, sonra da, "Sana kim işyerinde çalışılacak dedi" diyor. Kendi söylüyor, yakalanınca da, inkâr ediyor.

Tamamen konuşmuş olmak için kimin konuştuğu, belli oluyor. 25 yılın kimseye bir şey katmadığını söyleyecek kadar İLERİ gittiğine göre, hakikaten LAF PERHİZİNE girmen gerekiyor.

Ve şükrediyorum ki, senin gibiler var... Basın İş Yasası'nın da, İş Yasası'nın da ne olduğunu sayende öğreniyor, HAKLARIMIZI daha iyi biliyoruz. Kötü komşu, adamı mal sahibi yapar işte.

Freelance çalışan kişinin, çalışanlar tarafından sigortalanması SAÇMA değildir. Freelancer'ın kendisini sigortalamak zorunda kalması ASIL SAÇMAlıktır. Ancak, İSTEĞE BAĞLI sigortalılık sistemi dolayısıyla, elbette bu, mümkndür ama ZORUNLU değildir. O halde neden MEVSİMLİK VE GEÇİCİ İŞÇİLER kendi sigortalarını kendileri ödemiyor?

Freelancer'lık, BAĞIMSIZ iş yapmaktır, eyvallah... Bu bağlamda kendi sigortasını kendisinin ödemesine karşı çıkmam ama kurulmuş bir şirketi varmış gibi, kendisini ille de SORUMLU hissetmek zorunda kalmasına karşı çıkarım. En azından yaptığı bazı serbest işlerin sigortasının, hele ki işverenin mekânında çalışıyorsa, işverenlerce ödenmesinden daha doğal bir şey olamaz.

sen niye bu kadar hazımsız cıktın anlamadım...
bi yerlerden nemalandığın kesin...
söyle arkadaşlarına bir cemiyet kur başına da sen otur:))
bunun icin sıkıntı yapmana gerek yok...
açık açık söyle 45'lik sin sonucta en büyükleri sayılırsın
gelelim gevelediklerine
aslında freelance bölümünde açmış olmam herşeyi açıklıyor ama
yine konunun derin gelmesi sebebiyle
özetliyorum
vereceğim işi nerede nasıl yaptığı çok önemli değil
beni enterese etmiyor
benim bünyemde olmayacağı kesin...freelance aramamın nedeni bu
koşullarımız gayet insani vasıflara uygundur...
sömürülmeyeceksiniz...
2. olarak burası evlilik programı değil izdivac yapmayacağımıza göre
eleman arıyorum tabiki... şimdi geri dönüp bakamayacağım ama freelance eleman arayanlar linkini tıklayınca konumuz cıkıyor...
önce buraya bişey söyle ... bunlarda eleman diyor:)))
freelancenin anlamını açıklamıcam... araştır
evde oturup sayfa yapmalar....bizim ofimize gelmeler.. falan sanane bundan
çok kafanda kuruyosun... ne yazik ki düşündüğün gibi değil..
bunu da sana acıklamıyorum
hürriyet yada saban gibi olmasını istiyor olmam aklına günlük olacağını cıkardı... senden de bu beklenir... çok keskin ve emin konuşuyosun
işi sen mi veriyosun?
ben zaten deneyimli arıyorum. deneyimli insan... yaratıcılığı da var ise
herşeyi yapar senin o konuda süphen olmasın:)
destek vericez... sömürmek niyetinde değiliz kesinlikle!
freelance çalışanı sigortalı yapmak işçi işveren arasında mülakatla olacak bişeyki ben zaten fatura istiyorum.. ama bunu bile kavrayamadın....

not... kavrayamadıklarını soru şeklinde sor
cevabını alırsın..
seni zaten kullanıyorum... elemanlar:) işin ne oldugunu daha iyi ögreniyorlar

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Açılmış olan bu konuyu takip ediyorum.Normal şartlarda bu bir iş ilanı.Fakat üzülerek görüyorum ki konu tamamen polemiğe dönüşmüş.

Benim bildiğim grafikerlik olsun,ressam,fotoğrafçı,karikaturist vs. meslekleri icra edenler aynı zamanda sanatçıdırlar.Sanatçılar da toplumun gözünde belli bir değeri olan kişilerdir.Hal ve hareketleriyle,karekterleri ve davranışlarıyla örnek olması gereken kişilerdir.

Ancak burada üzülerek şuna şahit oluyorum ki;

Neredeyse hakaret içeren ve karşıdakini küçük gören ifadelerle dolu yorumlar yapılıyor.Ben şahsen bir forum üyesi olarak bu tip tartışmaları görmek ve okumak istemiyorum.

Sizden ricam bu polemiğe son noktayı koyun.

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
sen niye bu kadar hazımsız cıktın anlamadım...
bi yerlerden nemalandığın kesin...
söyle arkadaşlarına bir cemiyet kur başına da sen otur:))
bunun icin sıkıntı yapmana gerek yok...
açık açık söyle 45'lik sin sonucta en büyükleri sayılırsın
gelelim gevelediklerine
aslında freelance bölümünde açmış olmam herşeyi açıklıyor ama
yine konunun derin gelmesi sebebiyle
özetliyorum
vereceğim işi nerede nasıl yaptığı çok önemli değil
beni enterese etmiyor
benim bünyemde olmayacağı kesin...freelance aramamın nedeni bu
koşullarımız gayet insani vasıflara uygundur...
sömürülmeyeceksiniz...
2. olarak burası evlilik programı değil izdivac yapmayacağımıza göre
eleman arıyorum tabiki... şimdi geri dönüp bakamayacağım ama freelance eleman arayanlar linkini tıklayınca konumuz cıkıyor...
önce buraya bişey söyle ... bunlarda eleman diyor:)))
freelancenin anlamını açıklamıcam... araştır
evde oturup sayfa yapmalar....bizim ofimize gelmeler.. falan sanane bundan
çok kafanda kuruyosun... ne yazik ki düşündüğün gibi değil..
bunu da sana acıklamıyorum
hürriyet yada saban gibi olmasını istiyor olmam aklına günlük olacağını cıkardı... senden de bu beklenir... çok keskin ve emin konuşuyosun
işi sen mi veriyosun?
ben zaten deneyimli arıyorum. deneyimli insan... yaratıcılığı da var ise
herşeyi yapar senin o konuda süphen olmasın:)
destek vericez... sömürmek niyetinde değiliz kesinlikle!
freelance çalışanı sigortalı yapmak işçi işveren arasında mülakatla olacak bişeyki ben zaten fatura istiyorum.. ama bunu bile kavrayamadın....

not... kavrayamadıklarını soru şeklinde sor
cevabını alırsın..
seni zaten kullanıyorum... elemanlar:) işin ne oldugunu daha iyi ögreniyorlar

Çok gördük ve okuduk bunları... Yeni bir şey söylemiyor. İsmin ne, cismin ne, kimin nesisin, kimin fesisin belli değil. İşkembeden atıp durabilirsin. Nasıl olsa bir sürü "Aç grafiker" var. Hepsi kapında kuyruk olunca, kimin adına bu ilanı verirsen ver, umurunda mı? Şu "üsluba", şu dökülen, iki kelimeyi bir araya toparlayamayan cümleciklere bak... Mürekkep yalamışlara, hakkını çatır çatır aramaya çalışanlara düşmanlığın izlerine bak... Para muslukları tıslamaya başlayınca bunlara neler olacak bakalım, hep birlikte göreceğiz.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Biz her iş ilanına hatırlatma mesajları yazdığımız halde işveren ya da iş arayanların inatla bu uyarıları dikkate almaması sonucunda bu gibi durumlar ile karşılaşmamız sanırım normaldir.

Levent Bey buradaki bir çok konuda haklı olsada yine üslubu ile ilgili belki de daha eğitici ve yönlendirici cümleler yazması hayırlara vesile olacağı düşüncesindeyim.

Peki iş veren ve iş araanların dikkat etmesi gereken örnek şablon nerededir?

Her ilanın altında yazılı olan ilk mesaj (şahsıma ait olan) okunduğu takdirde bu şablona ve bilgilere ulaşılacaktır.

Mesleki değeri kaybetmeden daha düzgün bir yaşam standardı yakalamak için hem sevdiğimiz, hem de geçimimizi sağlayan grafik tasarım işinin daha iyi yerlere gelmesi ise bu gibi konulara dikkat ederek ve meslek bilincine ulaşmak için üstümüze düşen görevlerin anlaşılması için iyi ve kötüyü sunmak durumundayız.

Lütfen kurallara uyalım ve konuları uygun bir standartta açalım. Aksi takdirde hoş olmayan tartışmalar ve hoş olmayan davranışlar ile karşılaştığımızda ne bu forum üyelerinin tümüne ne de sitenin genel yapısına hak etmediği yakıştırmaları yapmayalım, yaptırmayalım...

Konu tarafımca kapatılmıştır.

İlan sahibi üye eğer konunun devam etmesini istiyorsa bölüm kuralları dahilinde ilanını tekrar açması gerekmektedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...