Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Siyah yazıların altını oyuluyor

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar bi dergi tasarladım matbaa da şuan da bazı sorunlarımız var.
Öncelikle baştan anlatayım indesignda belgemi pdf ye çevirdim. Yazıları create outlines yaptım renkler cmyk ve prefences menüsünden de siyahlarıın altını oyma işlemlerini yaptım. Sonra pdf photoshop da tiff e çevirildi sonra onu coreldraw attılar. Sayfalar 8 lik olarak film kağıtına atılacakken siyahların altı oyuk olduğu görüldü.
1- Şimdi ne yapılması gerekiyor?
2- İndesignı matbaa bilgisayrına yüklesem sonra direk film makinesi göndermek için ne yapmalıyım ve indesignda siyahların altlarının oyulup oyulmadığını yani print önizleme gibi bişey var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum...

Benzer konular

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Şimdi konu çok ilginç. Siz sağlıklı bir şekilde işi PDF yapıp matbaaya ya da reproya veriyorsun. Bundan daha iyisini yapamazdın. Fakat işin gidişatı o kadar yanlış olmuş ki. PDF'i düzgün açmak için photoshop'ta rasterize etmişler sonra tif kaydedip montajı CorelDRAW'da yapmışlar. MUhtemelen işi yapanın elinde CorelDRAW dışında başka bir program yoktu ve bu şekilde bir çözüm üretti.

Siyahların altının boş (oyuk) gelmesinin sebebi de pdf'i Photoshop'ta açamaktır.

Siyahlara overprint verme işlemini esas olarak RIP halleder. Yani sizin ekstradan overprint vermenize gerek yoktur. Yanılmıyorsam Indesign'da da böyle bir ayar yok. Belki işi doğrudan postscript bastırırken olabilir.

Siz yapmanız gerekeni yapmışsınız. Hazırladığınız PDF belgesi işi bilen bir yere gitmiş olsaydı hem bu sorunlarla karşılaşmazdınız hem de montaj işi bu kadar uzamazdı.

Indesign'ı yükleyebilir PDF'i indesign da tekrar montaj yapabilirsiniz. Gerisi RIP'e kalıyor.

grafike

🏆Pro Tasarımcı🏆
O fark etmezki filme yollarken siyaha overprınt verilir ama pdf ni yolla matbaaya

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tamam genel olarak anladım. Okuduğum yazıların genelinde pdf yap yeter deniliyor. Sonra ne yapılacak ben yaparım iaterseniz onu bana anlatın. Ve pdf yaparken biri High qualitiy başka biri de pdf-X yap dedi hangisi olacak şaşırdım valla

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Rip makinesi de ecrm stingray 63QS

grafike

🏆Pro Tasarımcı🏆
YAPTIĞIN İŞİ PRİNTIRA YOLLA PS OLARAK KAYDET SONRA distillerde pdfye çevir matbaana yolla

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar bi dergi tasarladım matbaa da şuan da bazı sorunlarımız var.
Öncelikle baştan anlatayım indesignda belgemi pdf ye çevirdim. Yazıları create outlines yaptım renkler cmyk ve prefences menüsünden de siyahlarıın altını oyma işlemlerini yaptım. Sonra pdf photoshop da tiff e çevirildi sonra onu coreldraw attılar. Sayfalar 8 lik olarak film kağıtına atılacakken siyahların altı oyuk olduğu görüldü.
1- Şimdi ne yapılması gerekiyor?
2- İndesignı matbaa bilgisayrına yüklesem sonra direk film makinesi göndermek için ne yapmalıyım ve indesignda siyahların altlarının oyulup oyulmadığını yani print önizleme gibi bişey var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum...
neden pdf yi corelde açmadınız da photoshopta açma gereği duydunuz... sorun corelin photoshoptaki her nesnenin altını boşaltması gibi gözüküyor.

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Overprint preview moduyla bakarsanız siyahların altının oyulup oyulmadığını görebilirsiniz,
işi garantiye almak istiyorsanız sadece Cyan kanalını sperate olarak ps yazdırın
ps i açtığınızda, altının oyuk olup olmadığını anlayabilirsiniz

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Overprint preview moduyla bakarsanız siyahların altının oyulup oyulmadığını görebilirsiniz,
işi garantiye almak istiyorsanız sadece Cyan kanalını sperate olarak ps yazdırın
ps i açtığınızda, altının oyuk olup olmadığını anlayabilirsiniz

Indesignda sorun yok onları hallettim ama corele pdf atılmıyor

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sorun matbaa pdf yi ne yapacak film makinesine neyle yollanacak veya indesigndan film makinesine yollanırmı onu bilmiyorum?

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
corel x3 var matbaada pdf açmıyor.

anladığım kadarıyla şöyle yapılabilir.

montaj sizin bilgisayarınızda yada matbaanın bilgisayarına in design yüklenerek
yapılabilir.

sonra ps den geçirilirse rip makinesi sorunsuzbunu okur.

şayet bilgisayarınızda illustrator varsa pdf yi corelin okuyabileceği formata çevirmenize yardımcı olacaktır.