Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sizin işvereniniz nasıl bir insan ?

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
Merhaba arkadaşlar,
Biraz ustam yani işverenimi anlatmak istiyorum ve sizlerinden ilk işvereniniz yani ustanız nasıldı anlatmak isterseniz sizde yazın...

Ustam, iyi bir insan.
25 senelik fotoğrafçıymış mesleğe 1984 yılından fotoğrafçı stüdyosu açmış ...
Daha önce de izmir, mersin gibi illerde fotoğrafçı kalfası olarak çalışmış, onun ustaları iyi değilmiş...Bazısı müşteriye ikram( çay, kahve ) yapmayacak kişilermiş...Memleketine gelmiş 1984lerde açmış dükkanını...
o yıl askerliği de yeni bitirmiş tabi evlilikte gelmiş , evlenmiş ...
Dükkanı açmadan önce evlenmiş, evlendikten sonra eşiyle birlikte sırt sırta vermişler. Hanımı kuaför, kendisi fotoğrafçı ...
Fotoğrafçı- kuaför yan yana dükkan şeklinde açmışlar...
Düğün,nişan gibi özel günlerde birlikte çalışmışlar :)
Buranın en iyi kuaförü ve fotoğrafçı dükkanıymış zamanında...
Koskoca 25 yıl birlikte hayata göğüs germişler :) İnşallah bize de öyle bir eş nasip eyler Allah ... Ustamın baskı makinesi varmış, buranın işlerini ve diğer fotoğrafçıların işlerini basarmış iyi para kazandığını söylüyor ...
Yanında 5,6 kalfa çalışırmış karanlık odaya gir -çık, fotoğraf çek :)
Şimdi öyle mi :D Kimse düzgün iş yapmıyor, fotoğrafçılık bitti ...
Her yerden fotoğraf istemiyorlar önceki gibi.Okul - resmi daireler webcam ile çekim yapıp dijital ortama geçiyor fotoğraf işi...Fotoğrafçılık dijital sistem ile film sistemi arasında kazanç farkı şimdi çok...
Eskiden emek varmış kazanılıyormuş ama şimdi :S
Bu 25 sene içinde iki tane kızı olmuş ...Erkek çocuk nasip etmemiş Allah ama iyi evlatlar vermiş...Bir tanesi 4 yıllık işletme mezunu şimdi banka da çalışıyor..
Diğeri lise 3 e geçti anadolu lisesinde.
Benim ustam olması 2004 te yılında başladı ...
2004 yılında orta okul 7 sınıftaydım...Yazın babamın isteğiyle girdim fotoğrafçılığa , yanımda kalfa vardı işi biliyordu o ama sevmiyordu ustamı iyi biri olarak tanımıyordu gerçek yüzünü bilmediğinden işte :) Neyse o çıktı işten anahtarı verir ve yarın çalışmıyorum dedi ...
Usta da bizi gördü , bir ameleydim o zamanlar hiç fotoğrafçılığı bilmiyordum.
Başladı bize fotoğraf makinesiyle nasıl fotoğraf çekildiğini öğretti, geçirdi bilgisayar başına fotoğraf düzenlemeyi öğretti...Bizim de bilgisayar ve teknolojiye ilgimizden dolayı çabuk kaptık işi... Okul aralarında çalıştım. Liseye başlayacaktım; liseye bitiren adam olmuyor gibi başkaların söylemleriyle liseyi bıraktım...Liseyi bıraktım oraya devam ettim...Daha sonra anladım ki okumak değerliymiş bizde okumaya tekrar adım attık...1 sene geçte olsa başladım Ticaret meslek lisesine, liseye giderken sabahları dükkanda öğlenleri ise okula gidiyordum...İş - okul arasındaydım...Çalıştım hep...Şimdi lise 4 teyim hala da çalışıyorum. Şuna vardım ki liseyi okumak insanı değiştiriyormuş...İnsan kendini geliştirmeli bunu çok iyi anladım. Geçen akşam konuştum ustayla konuştum karşı karşıya . Yani bir baba oğul gibi :
Usta ben reklamcılığa girmek istiyorum.1,2 ay çalışıp işi öğrenmek istiyorum...
Yalnız benim seni terk ettiğimi düşünme her zaman yanındayım sana vefa borcum var sakın içinden ; bu işi öğrendi gitti başka yerlere diye düşünme dedim. Ustam da anlayışla karşıladı ve bacanağı devreye sokacak benim işi öğrenmek istediğim için...Şimdiyse dükkanı taşıma sorunu var , dükkanı taşıdıktan sonra reklamcılığa adım atmayı düşünüyorum... işi öğrendikten sonra da ustam fotoğrafçı dükkanını devredecek bana koşulsuz...Bende düşünüyorum; bir süre fotoğrafçılık ek olarak da reklam işlerine yönelir ustamın adını daha da yükseğe çıkarrım düşüncesiyle hareket ederim diye düşünüyorum...Tabi inşallah...
Benim ustam kalfasının iyiliğini düşünendir...Benim ustam;
1- Bazen iş olmadığında bugün kazanamadık senin kini yarın haftalığı yarın verim diyen değildir...İşçinin teri kurumadan verir...Ücreti mübarek günde verir...
2- Müşteri geldiğinde müşteriye seçenek sunar, 1 pozu 5, 6 fonda sergiler...
3- Vesikalık fotoğraf çoğaltırken, para kazanacam diye resmi daire de geçersiz fotoğrafı çoğaltmaz, gel yenisini çekelim hem yeni olmuş der...yani müşteriyi düşünür...
benim ustam başkadır... 6 senedir ne tokadını gördüm, ne de çok ağır kızdığını...Kızmışsa da iyiliğim için kızmıştır...Ustam yerine koymuyorum kalbimde, işi öğretti diye aklımda adı usta ama kalbimde farklı biri...

O BAŞKA BİRİ

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu yaşta bu düşünceler içinde olmanız çok güzel. Vefa çok önemli ve karşılıklı anlayış. Ne diyelim Allah ayırmasın.