Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tablet pc mi grafik tablet mi ?

chncnblt

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar son zamanlarda bi tablet hevesidir tutturdum acaip heveslendim tablet konusuna ancak şöylede bir durum var laptop ım yok ve onada ihtiyaç duyuyorum size soracağım şey tablet pc diye adlandırılan dokunmatik ekran laptoplarla grafik tabletle yapılan herşeyi yapabilirmiyim ikisininde artıları ve eksileri nelerdir

birde flybook diye bir markanın taplet pc sini inceledim bugün 8,9" ekranlı ve boyutları dolayısıyla çok hoşuma gitti fiyatı 1066 tl dediler ve 12 ay taksitli şimdi ben bu laptopu alsam grafik tabletle yapılan çizimleri yapabilirmiyim vede tablet pc lerin dokunmatik olayı corel photoshop gibi programlardada kullanılıyormu

çok soru sordum ama cahillik işte cevaplarsanız beni çok memnun edersiniz şimdiden teşekkürler

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
çok soru sorduğunuz ramek hiç bir şey anlamadım....

tablet tablettır, wacom wacomdur.....

Eğer sizin masaüstü bilgisayarınız varsa ne için lazım laptop almayi, sadece tableti kulanmak için mı? enteresan.. ama bu sizin terci

bugüna kadar o kadar çok tablet çikmişki şaşırıyorum....

Flybook'un fiatı çok düşük geldı bana:S tuhaf... birde sürekli ekranı döndüreceksiniz için pek güvenim yok bu konuda... tabi teknology dersiniz... bir şey deyemem...

madem ekran lı bir tablet istiyorsunuz wacom alın... eğer çok profesionel iş yapıyorsunuz....

eğer sadece benimde tabletim olsun istiyorum diyorsunuz o zaman basit bir şey alın ekransız... Uc Logig güzel bir marka.... tablet aldığınız zaman hem çizim hem tasarım, hem decupaj, mijanpaz, desen, resimler üzerine her hangi değişiklik yapabilirisniz, Pen ile bilgisayar ortamında maus olarak kullanabilirsiniz....

chncnblt

🌱Yeni Üye🌱
ya işin kısası bu casper nirvana nın dokunmatik olanları gibi bi laptop mu daha iyi olur yoksa wacom gibi bi grafik tabletmi çizimler v.s konusunda

ilginiz için teşekkürler kasta

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
daha önce dediğim gibi eğer siz daha önce tablet kullandınız, tablet ne demek biliyorsunuz... o zaman kesinlikle wacom alın... çizim yapıcağınız zaman inanılmaz bir zevk alıcaksınız...

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
üstadım tabletlerin touch panel notebooklardan ( tablet pc ) hassasiyetleri daha fazladır ve ekstra birkaç tuş ilede kullanım kolaylığı sunarlar....
ancak ( emind eğilim ama hafızam öyle diyor başka markada olabilir) toshiba nın bir tablet pc sinin youtube da wacom cintiq21 ile testini izlemiştim.
Testi yapan kişi arada çok fark yoka getiriyordu.
o videoyu bi arayın büyük ihtimalle sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.
2 işiniz bir arada görülecektir.
daha sonra hem elinizde bir miktar alıştırdıktan sonra diyelim
illede ihtiyaç olursa ayrıca birde tablet alırsınız.
ama şahsi kanaatimdir siz o videoyu izlemeden alışveriş yapmayın.
teşekkürler....

işte videonun linkinide buldum daha ne yapim Allah aşkına.. çok yardıme ttim çoooooooookkk... :)))

https://www.youtube.com/watch?v=IMUUDYiKEKA

Son düzenleme:

grikarga

🌱Yeni Üye🌱
toshiba m4 ve cintiq

Merhabalar.Ben siteye yeni üye oldum.Sizin mesajlarınızı ilgi ve TAKDİR ile okuyorum.Profesyonel olarak illüstratörlük yapmaktayım.Uzun yıllar airbrush,guaj,akrilik,sulu boya çalışmaları yaptıktan sonra photoshop çalışmalarına başladım.Cep telefonlarından tutun harley davidsonlara kadar çok çeşitli airbrush çalışmalarım oldu.Şu an basit bir acecad flair a6 tablet kullanmaktayım.Aslında daha büyük tabletler tabiiki çok ilgimi çekiyor ancak buna alıştım gitti açıkçası.Ufaklığından ötürü elimi kaldırmadan ekranın heryerine ulaşabiliyorum.Büyüterek detaylara girmekteyim.Çizimlerimi kağıda yaptıktan sonra tarama yapıp ekranda çalışıyorum..

Cintiq konusuna gelirsek.Sizin bu konuda çok tecrübeniz var kesinlikle bunu gördüm.Yerli cintiq çaılşmanız takdirlerin ötesinde.Gurur duydum açıkçası.Tebrikler.Bir yazınızda cintiq i tavsiye etmediğinizi okudum.Aletin buradaki fiyatı gerçekten çok çok uçuk.Bir arkadaşımdanda bazı sıkıntılarını işitmiştim.Ekran kalınlığından ötürü kalem ile çizilen zemin arasındaki kot farkı rahatsız ediciymiş.Çok fazla ısınma ve omuzunuzdaki yorgunluk olayıda cabası demişti.Cintiq in ilk bakışta muhteşem bir etki yarattığıda kesin ama soru işaretleride var maalesef.Alternatif olarak tablet pc olayını öneriyorsunuz.Toshiba m4 sanırım.Buradada izledim.Çok güçlü bir işlemcisi yok galiba.Eski bir modelmidir?.Halen üretiliyormu bu makine.Pek yaygın değiller sanırım tablet pcler...Yada hiç bunlara girmeden şuan çok alıştığım 1024 basınçlı olan acecad ile yoluma devammı edeyim diyede düşünmekteyim. Değerli yorumlarınızı almak isterim.
Esenkalın
Doğan

viooltje

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence eyer professioneel isiniz icin kullanicaksaniz cintiq almanizi tavsiye ederim. Sebebi birincisi cok rahat calismasi, ekrani daha genis.
Tablet pc bi arkadasim almisti, tek kendisi kullanmasina ragmen ekrani cok cabuk yiprandi. okulumuzda cintiq lerden var ve hergun bisuru kisinin kullanmasina ragmen hic birinde bi yipranma gormedim ben.
gozlemlerime gore saglamlik konusunda da cintiq daha iyi.

bi cintiq in ortalama fiyati 1500 euro
bi tablet pc nin ortalama fiyati 1000 euro yani fazlada bi fark yok bence

Secim sizin tabi

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cintiq 2 adet kullandım bugüne kadar 15 ve 21
güzel aletler denecek bi şey yok...
ama şu anda 2sinide sattım ve toshiba m205 kullanıyorum...
çünkü 12.1 ekranı ile küçücük ve aynı zamanda birde pc işlevi görüyor...
hem zaten toshibanın içindede wacom un digitizer i var.. yani ekranın arkasındaki board yine wacom un...

m205 im 1.6ghz hızında...
kalem ile çizim konusunda hiç bir eksikliği yok..
300-400tl yede satılıyor.. öyle milyar bazında rakamlar değil...

benim tavsiyem elinizdekinden memnunsanız konuyu kurcalamayın.
rusların dediği gibi
çalışıyosa kurcalama...

yok değiştiricem derseniz kesinlikle m205 uygundur.. parasına göre daha yukarılarada çıkabilirsiniz... tablet alınca hem mekandan bağımsızda oluyorsunuz...oturup balkonda çizebiliyorsunuz.. yada çayırda çimende nerde isterseniz artık...

toshibayı almaya karar verirseniz,yapmanız gereken 2 şey var...
ramini ben 2gb yaptım
ekran koruyucu plastiğini söküp yerine 2mm normal cam taktım
(zira normal plastiği uzaun saatlerde gözleri yoruyor)
bu 2 işlemde son derece kolay işlemler...

yani aldıktan sonra 100$ daha harcicam diye bakın... ama bunuda zamanla yapabilirsiniz..

işlemcisinin günümüz pc lerine göre küçük görünmesine aldanmayın. corel painter, photoshop, artrage, sketchup hepsinide aynı anda değişik işler için kullanıyorum. hiçbir problem yok.. elle çizecekseniz en küçük bir yavaşlama dahi söz konusu değil. diğer işlemler için test etmedim, çünkü diğer işlerimi normal pc mde yapıyorum.. ama zaten grafik tablet alırsanız nasılsa ondada çizmekten başka bir şey yapamicaksınız.

benim şahsi tavsiyem budur.. cintiq alıcam diye kasmanın bi mantığı yok.. zaten yukarda yapılmış test videosununda linki mevcut..

son bir tavsiye olarakta gateway markasının 15.4" lik tablet modeli. bu model ile ilgili çok yazı okudum ama tr de uygun fiyatlı bi tane bulamadım. amerikayada bir müddettir gidemediğim için de alamadım. yani test etmek şansım olmadı. Ancask forumlarda hakkında iyi şeyler yazıyor.

benim diyeceğim budur ama karar sizindir....

vesselam son söz: tablet sadece elinizin yaptığını ekrana aktarır.. sonucu etkileyen en önemli şey tabletin markasından ziyade elinizin ne yaptığıdır.

teşekkürler...

Son düzenleme:

grikarga

🌱Yeni Üye🌱
Toshiba m250

Merhaba.Alaka ve açıklamalarınız için çok çok teşekkür ederim.Haklısınız dediğiniz çok doğru.Çalışıyorsa kurcalama.!Bu arada Toshiba çok hesaplı imiş.Serbest çalışmalar için düşünülebilir gerçekten.Bu şekilde değerlendireceğim sanırım.

Esenkalın

grikarga

🌱Yeni Üye🌱
m205

Merhaba.Toshiba m205 nereden bulabilirim.Sizin bahsettiğiniz gibi uygun fiyatlı ve sorunsuz bir tane bulabilirsem alabilirim.
Esenlikler

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben satış yapan arttırma sitelerinden buldum 2 tane almıştım... sizde bir kurcalayın..

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
grikarga ya özel...

selamlar arkadaşım...
bende airbrushla hobby olarak ilgileniyorum...
seninle bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak isterim senin içinde uygun olursa...

msn adresim:
mash1453@hotmail.com

bekliyorum...

hasana11

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok soru sorduğunuz ramek hiç bir şey anlamadım....

tablet tablettır, wacom wacomdur.....

Eğer sizin masaüstü bilgisayarınız varsa ne için lazım laptop almayi, sadece tableti kulanmak için mı? enteresan.. ama bu sizin terci

bugüna kadar o kadar çok tablet çikmişki şaşırıyorum....

Flybook'un fiatı çok düşük geldı bana:S tuhaf... birde sürekli ekranı döndüreceksiniz için pek güvenim yok bu konuda... tabi teknology dersiniz... bir şey deyemem...

madem ekran lı bir tablet istiyorsunuz wacom alın... eğer çok profesionel iş yapıyorsunuz....

eğer sadece benimde tabletim olsun istiyorum diyorsunuz o zaman basit bir şey alın ekransız... Uc Logig güzel bir marka.... tablet aldığınız zaman hem çizim hem tasarım, hem decupaj, mijanpaz, desen, resimler üzerine her hangi değişiklik yapabilirisniz, Pen ile bilgisayar ortamında maus olarak kullanabilirsiniz....

bayan kasta sanırım size aşık oluyorum :emo1: yorumlarınız çok yararlı teşekkürler

yigitttttt

🌱Yeni Üye🌱
tablet?tablet monitör?tablet pc?

merhabalar bu yazıyı yazmak istememin başlıca sebebi bu konuda benim yaşadığım zorlukları başka arkadaşlarında, yani dijital ortamda çalışma yapmak isteyen(illüstratör,grafiker,tasarımcı,2d-3d animatör vb..)sanatçılarında seçim yaparken yaşamamalarıdır. dijital ortamda çalışmak, yanında bir çok kolaylık barındırdığı için ve böyle bir piyasada maddi kazanç sağlamanın hızlı olmakla çok alakası olduğu için-bir kaç romantiğin dışında-ne yazıkki hepimizin tercih ettiği bişey.işte tamda bu noktada bu methodla çalışmaya karar veren arkadaşların seçeceği araçlarda önem kazanmakta.bir çizer ve 2d animatör'ü olarak benim de bu konuda birmiktar araştırmam oldu ve bu araştırmaları yaparken türkçe kaynakların neredeyse hiç olmayışı, dil bilmeyişim sebebiylede yabancı kaynaklardanda fazlaca yararlanamayışımdan dolayı çok zorlandığımı söyleyebilirim.bu yüzden araştırmalarımın sonucunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. öncelikle dijital ortamda çalışmak isteyen kişilerin baş vurmaları gereken cihazlar bakımından üç tane seçeneği var gibi gözüküyor. bunlardan ilki bir çoğumuzun bildiği grafik tabletler ki fazlaca anlatmaya gerek duymuyorum. artıları: basınç hassasiyetinin iyi olması ve fiyatlarının uygun olması sayılabilir fakat baktığınız yerde çizim yapmadığınızdan yani aynı zamanda bir monitör olmadığından, bir yere bakarken başka bir yerde çizim yapmak zorunda kalırsınız ki bu el-göz koordinasyonunu tam sağlayamamanıza sebep olur ve kısmen verimsiz,bir okadar da zevksiz bir çalışma ortamı sunar ayrıca bir monitör ve pc ye ihtiyaç duymanızı gerektirmeside bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmakta. iki numarada yine bir çoğumuzun bildiği tablet monitörler bulunmakda (wacom cintiq gibi)bu cihazla baktığınız yerde çizim yaparsınız ve el-göz koordinasyonu mükemmeldir. kalem kağıtla çalışır gibi zevk alırsınız fakat fiyatları bir hayli tuzludur. ve ayrıca bir pc ye ihtiyaç duyarsınız ki bu yüzdende özellikle türkiye şartları düşünüldüğünde çok da iyi bir tercih olacağını sanmıyorum. üçüncü sırada benim şiddetle önereceğim kendiminde çalışırken tercih ettiğim tablet pc ler var artıları:aynı zamanda hem bir pc hem bir monitör olduğundan ve baktığınız yerde çizim yapabildiğinizden dolayı gene el-göz koordinasyonu mükemmeldir ,taşınabilir boyutlarda olduğundan istediğiniz yere çalışma ortamınızı götürebilmenizi sağlar ve ayrıca fiyatları gayet uygundur hatta internette baya bir temiz kullanılmış ikinci ellerini de bulabilirsiniz ki ben öyle yapmayı tercih ettim(harici bir monitör ve pc'de gerektirmediğinden daha bir ucuza da gelmiş oluyor haliyle)ama bu cihazları alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta bunlar kısaca şöyle özetlenebilir: birincisi alacağınız cihazın basınç hassasiyetli bir ekranı olmalı yani kalemi ekrana ne kadar bastırırsanız o kadar kalın bir çizgi elde etmelisiniz. bunun içinde alacağınız cihazda wacom panel kullanlmış olmalıdır(zaten çoğunlukla bu varsa cihazların üstünde wacom etiketi oluyor-anlaşılması açısından)eğer wacom panel kullanılmamışsa kalemi ekrana sürttüğünüzde tek düze,kalınlık incelik barındırmayan ve uçları küt bir çizgi elde edersiniz ki bu genelde biz çizerlerin çokda tercih edeceği bir şey değildir.evet işin en çok dikkat etmemiz gereken kısmı buydu şimdi gelelim cihazı alırken dikkat etmemiz gereken diğer noktalara:alacağımız cihazı çizim yaparken kullanıcak olmamızdan dolayı ekran büyüklüğü ve şeklide önem arz etmekte ki burada dikkat etmemiz gereken bence en küçük 12.1 inch ebatlarında bir ekranı olmalı ama mümkünse daha büyük bir ekranı... bunun yanı sıra widescreen yani "dikdörtgen-uzun" ekran yerine daha "kare"şeklinde tasarlanmış bir ekranı olmalı çünkü kare ekranlı cihazlarda çalışma alanı daha yüksek ve verimli olmakta fakat bu tercihlere ve kişinin zevkine göre değişkenlik gösterebilir(yada dikey çevirerek kullanılabilir,neden olmasın) ve son olarak alacağımız cihaz aynı zamanda bir pc olduğundan donanımına biraz dikkat etmek gerekebilir.ram,ekran kartı vs.piyasada bildiğim kadarıyla en büyük ekranlı tablet pc ler [14.1 inch>,[13.3 inch>ve[12.1 inch] ekranlı tablet pc lerdir ben 14.1 inch ve kare şeklinde bir tablet pc tercih ettim biraz eski bir model fakat gayet ucuza(600 tl civarı) aldım ve oldukça da memnunum diyebilirim.bir yandan da çevremdeki insanların hala bu paranın neredeyse iki katına grafik tabletler aldığını görmem benim biraz canımı sıkan bir şey(abartıyormuyum? :) ) çünkü şu an yaşadığım rahatlığı ve çalışma keyfini tabletle çalıştığım zamanlarla kıyas bile edemiyorum doğrusu.umarım bu yazı birilerine faydalı olur yada en azından biraz fikir verir eğer sakıncalı bulunup yazının yayımlanmasından vazgeçilmesi endişem olmasaydı burada bildiğim birkaç modeli sizinle paylaşabilirdim ancak sorusu olan arkadaşlar olursa mail adresimden bana ulaşabilirler:yigit-gitarist@hotmail.com imla hataları için pardon herkese iyi çalışmalar...

yigitttttt

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar bu yazıyı yazmak istememin başlıca sebebi bu konuda benim yaşadığım zorlukları başka arkadaşlarında, yani dijital ortamda çalışma yapmak isteyen(illüstratör,grafiker,tasarımcı,2d-3d animatör vb..)sanatçılarında seçim yaparken yaşamamalarıdır. dijital ortamda çalışmak, yanında bir çok kolaylık barındırdığı için ve böyle bir piyasada maddi kazanç sağlamanın hızlı olmakla çok alakası olduğu için-bir kaç romantiğin dışında-ne yazıkki hepimizin tercih ettiği bişey.işte tamda bu noktada bu methodla çalışmaya karar veren arkadaşların seçeceği araçlarda önem kazanmakta.bir çizer ve 2d animatör'ü olarak benim de bu konuda birmiktar araştırmam oldu ve bu araştırmaları yaparken türkçe kaynakların neredeyse hiç olmayışı, dil bilmeyişim sebebiylede yabancı kaynaklardanda fazlaca yararlanamayışımdan dolayı çok zorlandığımı söyleyebilirim.bu yüzden araştırmalarımın sonucunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. öncelikle dijital ortamda çalışmak isteyen kişilerin baş vurmaları gereken cihazlar bakımından üç tane seçeneği var gibi gözüküyor. bunlardan ilki bir çoğumuzun bildiği grafik tabletler ki fazlaca anlatmaya gerek duymuyorum. artıları: basınç hassasiyetinin iyi olması ve fiyatlarının uygun olması sayılabilir fakat baktığınız yerde çizim yapmadığınızdan yani aynı zamanda bir monitör olmadığından, bir yere bakarken başka bir yerde çizim yapmak zorunda kalırsınız ki bu el-göz koordinasyonunu tam sağlayamamanıza sebep olur ve kısmen verimsiz,bir okadar da zevksiz bir çalışma ortamı sunar ayrıca bir monitör ve pc ye ihtiyaç duymanızı gerektirmeside bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmakta. iki numarada yine bir çoğumuzun bildiği tablet monitörler bulunmakda (wacom cintiq gibi)bu cihazla baktığınız yerde çizim yaparsınız ve el-göz koordinasyonu mükemmeldir. kalem kağıtla çalışır gibi zevk alırsınız fakat fiyatları bir hayli tuzludur. ve ayrıca bir pc ye ihtiyaç duyarsınız ki bu yüzdende özellikle türkiye şartları düşünüldüğünde çok da iyi bir tercih olacağını sanmıyorum. üçüncü sırada benim şiddetle önereceğim kendiminde çalışırken tercih ettiğim tablet pc ler var artıları:aynı zamanda hem bir pc hem bir monitör olduğundan ve baktığınız yerde çizim yapabildiğinizden dolayı gene el-göz koordinasyonu mükemmeldir ,taşınabilir boyutlarda olduğundan istediğiniz yere çalışma ortamınızı götürebilmenizi sağlar ve ayrıca fiyatları gayet uygundur hatta internette baya bir temiz kullanılmış ikinci ellerini de bulabilirsiniz ki ben öyle yapmayı tercih ettim(harici bir monitör ve pc'de gerektirmediğinden daha bir ucuza da gelmiş oluyor haliyle)ama bu cihazları alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta bunlar kısaca şöyle özetlenebilir: birincisi alacağınız cihazın basınç hassasiyetli bir ekranı olmalı yani kalemi ekrana ne kadar bastırırsanız o kadar kalın bir çizgi elde etmelisiniz. bunun içinde alacağınız cihazda wacom panel kullanlmış olmalıdır(zaten çoğunlukla bu varsa cihazların üstünde wacom etiketi oluyor-anlaşılması açısından)eğer wacom panel kullanılmamışsa kalemi ekrana sürttüğünüzde tek düze,kalınlık incelik barındırmayan ve uçları küt bir çizgi elde edersiniz ki bu genelde biz çizerlerin çokda tercih edeceği bir şey değildir.evet işin en çok dikkat etmemiz gereken kısmı buydu şimdi gelelim cihazı alırken dikkat etmemiz gereken diğer noktalara:alacağımız cihazı çizim yaparken kullanıcak olmamızdan dolayı ekran büyüklüğü ve şeklide önem arz etmekte ki burada dikkat etmemiz gereken bence en küçük 12.1 inch ebatlarında bir ekranı olmalı ama mümkünse daha büyük bir ekranı... bunun yanı sıra widescreen yani "dikdörtgen-uzun" ekran yerine daha "kare"şeklinde tasarlanmış bir ekranı olmalı çünkü kare ekranlı cihazlarda çalışma alanı daha yüksek ve verimli olmakta fakat bu tercihlere ve kişinin zevkine göre değişkenlik gösterebilir(yada dikey çevirerek kullanılabilir,neden olmasın) ve son olarak alacağımız cihaz aynı zamanda bir pc olduğundan donanımına biraz dikkat etmek gerekebilir.ram,ekran kartı vs.piyasada bildiğim kadarıyla en büyük ekranlı tablet pc ler [14.1 inch>,[13.3 inch>ve[12.1 inch] ekranlı tablet pc lerdir ben 14.1 inch ve kare şeklinde bir tablet pc tercih ettim biraz eski bir model fakat gayet ucuza(600 tl civarı) aldım ve oldukça da memnunum diyebilirim.bir yandan da çevremdeki insanların hala bu paranın neredeyse iki katına grafik tabletler aldığını görmem benim biraz canımı sıkan bir şey(abartıyormuyum? :) ) çünkü şu an yaşadığım rahatlığı ve çalışma keyfini tabletle çalıştığım zamanlarla kıyas bile edemiyorum doğrusu.umarım bu yazı birilerine faydalı olur yada en azından biraz fikir verir eğer sakıncalı bulunup yazının yayımlanmasından vazgeçilmesi endişem olmasaydı burada bildiğim birkaç modeli sizinle paylaşabilirdim ancak sorusu olan arkadaşlar olursa mail adresimden bana ulaşabilirler:yigit-gitarist@hotmail.com imla hataları için pardon herkese iyi çalışmalar...

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
getiricem....

arkadaşlar amerikada sanat okulu olan bir arkadaşım vardı.. okulunu kapatıyor...

kapatma sırasında bir kaç tane cintiq ve gateway e295c tablet pc getirmişti buraya ve onları ünlü bir kaç siteden penguen çizerlerine ve bir kaç tanede illustrator arkadaşa sattım...

şimdide elinde kalan gateway 14" ekranlı tablet pc leri alıcam.

yiğitt arkadaşında yazdığı gibi bu tablet pc lerin en önemli özelliği 4:3 oranında ekrana sahip olmaları ve ben ordayken sanat okullarının çoğunda cintiq ile beraber dış ortam çalışmalarında ( bahçe - oyuncu - saray ) bunların tercih ediliyor olmasıydı.

ben amerikan menşeyli bir şirket olduğu için gateway ile çalışıyorlar diye düşünmüştüm ama aslında diğer tablet pc leri görünce anladımki işin aslı öyle değilmiş. bu aletler daha iyi ve özellikle 4:3 ekranları ile çizim için daha verimli bir ekrana sahipler... ayrıca çift çekirdekli işlemcileri var.

gidince bu ara bunlardan 2-3 tane getirmeyi düşünüyorum ..

ilgilenen olursa sahibinden yada gg den önce burada bu işe gönül vermiş arkadaşlara vermeyi tercih ederim açıkçası haberiniz olsun....

ilgilenenlere duyurulur...

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cintiq 2 adet kullandım bugüne kadar 15 ve 21
güzel aletler denecek bi şey yok...
ama şu anda 2sinide sattım ve toshiba m205 kullanıyorum...
çünkü 12.1 ekranı ile küçücük ve aynı zamanda birde pc işlevi görüyor...
hem zaten toshibanın içindede wacom un digitizer i var.. yani ekranın arkasındaki board yine wacom un...

m205 im 1.6ghz hızında...
kalem ile çizim konusunda hiç bir eksikliği yok..
300-400tl yede satılıyor.. öyle milyar bazında rakamlar değil...

teşekkürler...

sizin şu kullandığınız toshiba ayrıca çizim tabletleri gibi normal masa üstüne bağlanabilir mi ?

bende nette şunu buldum acaba birbirine yakın cihazlarmı ?

TOSHİBA PORTEGE M200 TABLET PC

ÖZELLİKLERİ

İNTEL PENTİUM MOBİLE 735 1.7 GHZ 2 MB CACH

768 MB DDR RAM

60 GB 5400 RPM HDD

12.1" 1400*1050 SXGA ÇÖZNÜRLÜKTE EKRAN

WACOM DIGITIZER DOKUNMATİK SİSTEMİ

GEFORCE GO FX5200 32 MB EKRAN KARTI

WİFİ

KART OKUYUCU

PCMCIA,VGA ÇIKIŞ, ETHERNET MODEM ÇIKIŞLARI, MİKROFON KULAKLIK ÇIKIŞI

2*USB 2.0

bu makinada photoshop un illustratörün çalışması sanki sıkıntılı olur gibi geliyor ?

Son düzenleme:

mash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
direkt oraya geçerseniz sıkıntı olabilir belki... yapacağınız işe göre . ama dediğim gibi sadece çizim kısmını bu alette halledip sonra illustrator e alırsanız hiçbir sorununuz olmaz.....
ayrıca bu aletler desktopa bağlanamaz...

yigitttttt

🌱Yeni Üye🌱
daha önceki mesajımla tablet pc'ler hakkında bildiklerimi sizinle paylaşmıştım arkadaşlardan yeni sorular gelmiş bu yüzden ikinci bir mesaj atayım dedim öncelikle söylemeliyimki basınç hassasiyetli bir tablet pc niz varsa önce onda çizim yapıp sonra başka programa veya bilgisayara falan atmanıza gerek yok. benim hem eskizini hem temize geçilmesini hemde boyamasını yani üç aşamasını da tablet pc de yaptığım çalışmalarım var ve isterseniz sizinle bunları paylaşabilirim. bir tablet pc, (wacom panel kullanılmış modeli bile) grafik tablet veya cintiq kadar hassas değildir ama kesinlikle profesyonel iş çıkarıcak kadar hassastır iddia ediyorum. şahsen cintiq ve grafik tablet kullanmış birisiyim ayrıca...buna rağmen ben arada pek fark göremiyorum ve açıkcası zaten grafik tablet dediğimiz şey modası geçmiş bir teknoloji çünkü resmi ekranda izliyorsunuz ama eliniz başka bir yerde çalışıyor bu yüzden el ve göz tam koordine olamıyor çizim yapmakda zevksizleşiyor haliyle.bu kadar dokunmatik ekranlı nesneler çoğalmışken hala grafik tabletle çizim yapılması mouse kullanmakdan biraz daha ilerde bişey o kadar sadece.tablet pc lerin avantajı ise aynı zamanda bir monitöre ve bilgisayar sistemine sahip olması yani heryere götürebilirsiniz (bir düşünün tatilde,yolculukda,misafirlikde,vs..) ayrıca bu cihazlar fiyat olarak daha uygun...avantajlarını böyle sıraladıkdan sonra şimdi bazı modellerden bahsedeyim yardımcı olmak adına :öncelikle wacom panel kullanılmış olan ve en büyük ekranlı modeller: toshiba,gateway,acer,asus,lenova markalarının 14.1 inc yani büyük ebatta ve wacom ekranlı modelleri var (başka markaların da olabilir araştırılınca bulunur) fujitsunun 13.3 inch wacom ekranlı modelleri var hp nin daha küçük ekranlı ama yine wacom panel kullanılmış modelleri var hp tx2000 gibi (tx1000 den uzak durun ekran basınç hassasiyetli değil) ayrıca asus markasının çıkardığı 4 gb ram i olan 12 inch ekranlı modeli asus slate var bu modeli cintiqle karşılatırıyorlardı internetteki bir video da, anladığım kadarı ile asus açık ara önde idi ayrıca internetten benim yaptığım gibi ikinci ellerini çok daha ucuza alabilirsiniz alacağınız modelin videolarını ve onlarla yapılan çizimlerin videolarını izleyin derim,hoşçakalın..