Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tokat İllustrasyonu

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Tokat Ballıca oteli salonunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aralarında ünlü sanatçı Seda Sayan'ın da bulunduğu eğitime katkı veren hayırseverleri plaketle ödüllendirdiği, sahne arkası için Tokat Valiliği adına tasarladığım, Tokat İllustrasyonu. (ebatlar 320x600 cm)

tccb.jpg

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

LaYeR

🏆Pro Tasarımcı🏆
Emeğine sağlık fakat pek başarılı bulmadım..

superclarkie

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bunun adı illüstrasyon değil ki çizimin 'ç' si bile yok bunda illüstrasyon 'resimlemek'tir photoshop'ta efekt uygulamak ne zamandan beri illüstrasyon sınıfına giriyor... yani artık düşünüyorum da ben ve benim gibi bu işe yıllarını vermiş kişilerin yaptığı şeylerle photoshopta 2 3 efekt uygulayan kişilerin işleri aynı kefeye konuluyor...yeter artık yanii...böyle saçmalık olmaz....

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
bunun adı illüstrasyon değil ki çizimin 'ç' si bile yok bunda illüstrasyon 'resimlemek'tir photoshop'ta efekt uygulamak ne zamandan beri illüstrasyon sınıfına giriyor... yani artık düşünüyorum da ben ve benim gibi bu işe yıllarını vermiş kişilerin yaptığı şeylerle photoshopta 2 3 efekt uygulayan kişilerin işleri aynı kefeye konuluyor...yeter artık yanii...böyle saçmalık olmaz....

2 -3 efekt olsa yine neyse dersin :D bildiğin trace bitmap bu yani TEK TIK :D

Özellikle illustrasyon yapan kişiler ki bunun içindekilerden biri olarak siz çok hassassınız. HAKLISINIZ.

fairtail79

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
taylanozgurcaliskan.wordpress.com
Tasarım ve özellikle renklemeler çok güzel olmuş, tebrik ederim Cahit bey.

İlüstrasyonu çizimle örtüştürmek yanlıştır.
İllüstrasyonların hazırlanırken çizim ve boyamanın dışında , fotoğraf ve bilgisayar tekniklerinden de yararlanılır.Bu şekilde yapılmış yüzbinlerce çalışmayı internette bulabilirsiniz.Biraz araştırma yaptıktan sonra yorum yapsanız daha verimli olur sizin açınızdan.
Bu arada;
İlüstrasyon, kesinlikle yapılmış bir çizimin üzerinden geçip ona kontur atmak değildir.Bunun adı hırsızlıktır.Saygılar...

Bi de bu lafına çok güldüm :) 29 yaşındaymışsın... fakat bu eseri yapan kişinin senin yaşın kadar mesleki kariyeri var....

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Maşallah fairtail79, yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil ama biraz yavaş flood rekoruna doğru gidiyorsunuz. :D

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com

Özellikle illustrasyon yapan kişiler ki bunun içindekilerden biri olarak siz çok hassassınız. HAKLISINIZ.

bunun adı illüstrasyon değil ki çizimin 'ç' si bile yok bunda illüstrasyon 'resimlemek'tir photoshop'ta efekt uygulamak ne zamandan beri illüstrasyon sınıfına giriyor... yani artık düşünüyorum da ben ve benim gibi bu işe yıllarını vermiş kişilerin yaptığı şeylerle photoshopta 2 3 efekt uygulayan kişilerin işleri aynı kefeye konuluyor...yeterartık yanii...böyle saçmalık olmaz....

Size wikipedia'dan aldığım illustrasyon tanımıyla cevap vererek başlamak istiyorum.

Resimleme veya illüstrasyon (İngilizce illustration), en kısa açılımı ile konu anlatan resimdir. Şekilden ziyade nesneye dikkat çeken bir çizim, resim, fotoğraf veya herhangi bir sanat eseridir. Amacı, sanattan ziyade, bir konuyu anlatmaya yardımcı olmaktır.
Antik mağara resimlerinden, günümüzde gazetelerde çizilen karikatürlere kadar farklı illüstrasyon örnekleri vardır. Grafik sanatların bir koludur.
Türkiye'deki ilk uygulayıcısı İhap Hulusi Görey'dir.

Sözü fazla uzatmayalım sayın arkadaşım, bu çalışma, bu tanıma göre illustrasyon tanımına uymaktadır. Tamamen önyargılı ve anlamadan dinlemeden yapılan yorumlarınıza bir açıklama getirme gereği duydum. Bahsi geçen çalışma benim dijital alanda yaptığım ilk çalışmadır. Bu çalışma ilk olarak Tokat'ta düzenlenen "2002 Bayanlar Balkan voleybol çalışmasının afişi için tasarlanmıştır." Çalışma office programının resim işleme eklentisi ile kontrast artırımı ile kaydedilip paintte piksel piksel işlenerek, 1 haftada oluşturulmuştur. O dönemde ben CorelDRAW ve photoshop'un sadece ismini duymuştum, fotoğrafçıların kullandığı versiyon photoshop 6 idi. Yani o dönemden günümüze kadar asla iki tık tık, bir şık şık diye bir tarzım olmamıştır. Bu çalışma ise o günkü orjinal kopyasını kaybetmem nedeni ile, basılı örneğinden tarayıcı ile alınarak photoshopta islemden geçirilip tram izleri kaybedilerek oluşturulan yeni kopye üzerinden, yine arkadaşımızın dediği gibi TRACE edilmiş ama üzerinde uzun süre tekrar uğraşılarak renkleri ve parçaları düzenlenmiş, yayınladığım şeklini almıştır. Burada arkadaşlarımızın aşağılayarak isyan ederek eleştirmeye çalıştıkları şey doğru değildir. Bu yorumu yazan arkadaşların benim portfolyomu incelemediğini varsayarak konuyu burada kapatıyorum. Aşağıdada diğer illustrasyon çalışmalarımdan örnekler veriyorum.

picture.php

Kağıt üzerine renkli kurukalem

picture.php

Grafik Tabletle kuruboya etkili çizimim.

picture.php

Grafik tabletle kurupastel etkili çizimim.

picture.php

Grafik tabletle foto realistik deneme çizimim.

154264_471721526596_645666596_5570707_3651632_n.jpg

Çizimden vektörel nesneye dönüştürmüş tekstil tasarım çalışmam

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben birşeyi anlamak istiyorum.
Yukarıdaki tokat çalışmasında saat kulesini ve kale yi siz elinizle çizip sonra corel e atıp trace yaptıktan sonra üzerinde düzenleme mi yaptınız? yoksa direkt fotoğrafta alıp mı yaptınız?

A bu arada protfolyonuzu incelemiş birisi olarak şunu eklemem lazım. Portfolyonuzdaki işler konusunda birşey diyemem ancak bu çalışmanız; eğer ki çiziminiz değil de fotoğrafın trace edilmiş hali ise kusura bakmayın halen görüşüm geçerli. Tek tık çalışmasıdır.

Ha benim de böyle çalışmalarım 3-5 dakikada çizdğim logolarım vb bilimum çalışmalarım mevcuttur. Forumu şişirmemek ve görüntü kirliliği yapmamak adına paylaşmam (yanlış anlaşılmasın kendi adıma yazıyorum, isteyen istediğini paylaşabilir kurallar dahilinde).

yukarıdaki çalışmalarınız başarılı ama tokat çalışmasında hazır resimi tracelediyseniz o hariç.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com

Ben birşeyi anlamak istiyorum.
Yukarıdaki tokat çalışmasında saat kulesini ve kale yi siz elinizle çizip sonra corel e atıp trace yaptıktan sonra üzerinde düzenleme mi yaptınız? yoksa direkt fotoğrafta alıp mı yaptınız?

A bu arada protfolyonuzu incelemiş birisi olarak şunu eklemem lazım. Portfolyonuzdaki işler konusunda birşey diyemem ancak bu çalışmanız; eğer ki çiziminiz değil de fotoğrafın trace edilmiş hali ise kusura bakmayın halen görüşüm geçerli. Tek tık çalışmasıdır.

Ha benim de böyle çalışmalarım 3-5 dakikada çizdğim logolarım vb bilimum çalışmalarım mevcuttur. Forumu şişirmemek ve görüntü kirliliği yapmamak adına paylaşmam (yanlış anlaşılmasın kendi adıma yazıyorum, isteyen istediğini paylaşabilir kurallar dahilinde).

yukarıdaki çalışmalarınız başarılı ama tokat çalışmasında hazır resimi tracelediyseniz o hariç.

Anlatamadım galiba..

Bu çalışma bana ait...
*İlk hali paint ve office programları ile piksel piksel 1 haftada yapıldı, yani çalışma fotoğraf aşamasından tutunda paint programıyla işlenmesine varıncaya kadar 2002 yılında tarafımdan yapılmıştır. Daha sonra çalışma daha geniş boyutta uygulanmak için (310x600 cm) trace yoluyla vektöre dönüştürülmüştür.

*Trace diğer komutlar gibi görüntü işleme yöntemidir doğru uygulandığı zaman harikalar yaratılabilir. Bahsini ettiğiniz şey bir çalışma tekniğidir, sonuçta ortaya çıkan şey amaca uygunsa söylenecek birşey yoktur. Yapılan işin beğenilip beğenilmemesi kişinin estetik değerleri ile ilgilidir, sonuç olarak illustrasyon çalışmalarında TRACE uygulanmaz diye bir kıstlama olması mümkün değildir.

*Bu çalışmada hiçbir şekilde, başkasına ait bir çalışmadan alıntı ve esinlenme yapılmamıştır. Çalışmanın tüm aşamaları tarafımdan gerçekleştirilmiştir. 3-5 Dakika gibi şişirme işleri asla benimsemem en ince ayrıntısına kadar, tüm çalışmalarımda zaman ve emek söz konusudur.

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
Tamam işte cevabımı aldım. Tek tek çizim konusunda benim de bir iki çalışmam var ve birisi abartısız 4 hafta sürmüştü. O konuda haklısınız.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
hcaom tokat için yine yapcağını yapmışsın. eline sağlık