Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardım

canbay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar sorunlarıma çözüm bulabildiğim ve de sorunu olanlara kolay bir şekilde yardım edebileceğim ve edebildiğim bir site olduğu için bu siteyi seviyorum :iloveyou: ... Gelelim benim sorunuma şimdi mesela freehand de daha önceden Türkçe karakterle yazılmış olan dosyayı açtığım zaman içindeki türkçe karakterleri görüyor fakatt şimdi yazdığım Türkçe karakteri görmüyor bu sorunu ancak şu şekilde giderebiliyorum daha önceden yaılımış olan Türkçe karakter yazıyı kopyalayıp şimdi yazacağım yazıya kopyalıyorum (ÖRNEĞİN DAHA ÖNCEDEN YAZILMIŞ OLAN ŞEYMA KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ KOPYALAYIP ŞİMDİ YAZACAĞIM ŞERİFE KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ BU ŞEKİLDE TEDARİK EDEBİLİYORUM) sadece bu şekilde halloluyor o eski Türkçe karakterle yazılmış dosyaları başka programlarda açmayı denediğimde İllustrator:görmüyor photoshop:görüyor indesign:görmüyor
NOT: 1.) Macbook kullanıyorum bununla alakalı olabilirmi bilmiyorum ama yine de söylim
2.) Arkadaşımın macbook unda aynı fontu gayet düzgün bir şekilde görüyor
3.) Bu sorunu sadece tek bir fontda yapmıyor başka fontlarda da yapıyor hatta aynen bu şekilde kullandığım başka bir fontu macbook kendiliğinden sildi.
Ne gibi bir hatadan yada bildediğim birşeyden dolayı böyle saçma sorunlar yaşıyor olabilirim

1

2​

3​

4

Benzer konular

Ultio

Magic & Mayhem
♾️Grafik Gurusu♾️
Bilgisayarınızda ki klavye dil seçeneklerinde sadece Türkçe kullanınız. Alt dil seçenekleriniz var ise, grafik veya başka programlarda özellikle kopyala yapıştır sonrası dil değişir.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Gelelim benim sorunuma şimdi mesela freehand de daha önceden Türkçe karakterle yazılmış olan dosyayı açtığım zaman içindeki türkçe karakterleri görüyor fakatt şimdi yazdığım Türkçe karakteri görmüyor bu sorunu ancak şu şekilde giderebiliyorum daha önceden yaılımış olan Türkçe karakter yazıyı kopyalayıp şimdi yazacağım yazıya kopyalıyorum (ÖRNEĞİN DAHA ÖNCEDEN YAZILMIŞ OLAN ŞEYMA KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ KOPYALAYIP ŞİMDİ YAZACAĞIM ŞERİFE KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ BU ŞEKİLDE TEDARİK EDEBİLİYORUM) sadece bu şekilde halloluyor o eski Türkçe karakterle yazılmış dosyaları başka programlarda açmayı denediğimde İllustrator:görmüyor photoshop:görüyor indesign:görmüyor
NOT: 1.) Macbook kullanıyorum bununla alakalı olabilirmi bilmiyorum ama yine de söylim
2.) Arkadaşımın macbook unda aynı fontu gayet düzgün bir şekilde görüyor
3.) Bu sorunu sadece tek bir fontda yapmıyor başka fontlarda da yapıyor hatta aynen bu şekilde kullandığım başka bir fontu macbook kendiliğinden sildi.
Ne gibi bir hatadan yada bildediğim birşeyden dolayı böyle saçma sorunlar yaşıyor olabilirim

Freehand yapı itibariyle ASCII tabanlı fontları destekler oysa günümüz programlarının hemen hepsi unicode font desteğine sahiptir. BU ne demek? Eğer daha önce FH ile düzgün yazılan bir metin CS paketinde sorun çıkartıyorsa

a- unicode desteği yoktur bu yüzden font tablosunun yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

b- zaten Türkçe desteği yoktur (gerçi olduğunu söylemişsiniz o yüzden bu şıkkı eleyebiliriz)

c- sisteminizi bilemediğim için eğer eski bir sistem kullanıyorsanız (10.6.xx ve öncesi) Türkçe klavye carbon betiğini yüklemeniz belki bir çözüm olabilir ama daha yeni bir sistemse eski fontlarınızı elden geçirmeniz gerekecek gibi duruyor.

canbay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İlginize çok teşekür ederim arkadaşlar ben macbook da resimdeki dil seçeneğini kullanıyorum doğru kullandığımı düşünüyorum ama yalnış mı düşünüyorum

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sisteminizi belirtmemişsiniz ama makinenizde FH olduğuna göre maksimum 10.6 bir sistem sürümünüz olmalı. Eğer öyleyse makinenize Turkish Carbon klavye betiği bulup yüklemeniz gerek bu şekilde Türkçe desteğine kavuşmuş olursunuz ama bu sadece FH kullanırken işinize yarayacaktır, bunun dışında fontlarınızı bir font edit programıyla (fontlab idealdir) elden geçirmenizi ve unicode tabloya göre düzenlemenizi öneririm.

CS paketi hiçbir şekilde ASCII karakter desteği vermemektedir o yüzden ilerde daha büyük sıkıntılar yaşamamk adına hem fontlarınızı yenilemekte hem de dokümanlarınızı FH'den kurtarmakta fayda var.

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Mac OSX 10.5 Leopard sistemde Türkçe karakter sorununun tek bir çözüm yolu vardır o da fontlarınızın formatının Opentype olması. Elinizde bulunan Truetype formatındaki fontlarınızı hem Carbon yazılımlarda ( FreeHand MX, Quark XPress 6.5 vb. ) hem de Unicode yazılımlarda ( Adobe CS serisi, Quark XPress 7 ve üstü vb. ) sorunsuz olarak kulanmak istiyorsanız mutlaka fontlarınızı Türkçe karakterler içerdiğinden emin olduktan sonra Opentype formatına dönüştürmek durumundasınız.

Bunun dışında sisteminize Turkish TU Support ( Turkish-Carbon ) klavye betiğini yüklediğiniz zaman bu betiğin adından da anlaşılacağı gibi Türkçe fontlarınızı yalnız Carbon yazılımlarda düzgün kullanabilirsiniz. Bu klavye betiği Unicode ( Universal ) yazılımlarda herhangi bir yarar sağlamaz.

Bilginize,
Melih Yongacı isimli üyeden Alıntıdır

Buda benden :) Fontlarınızı Opentype formatına dönüştürmek için TransType 4 kullanabilirsiniz.

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Elinizdeki bulunan bir tane fontu (sorun yaşadığınız) yükleyebilirmisiniz

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Evet sanırım unicode sorum var nasıl halletmem gerekir bu sorunu
:(:(:(:(

FontLab Studio 5 programıyla yapabilirsiniz tek tek ama isterseniz şöyle yapabilirsiniz (deneme amaclı) TransType 4 ile bir kaç fontunuzu Opentype dönüştürün ve eskilerini silip sisteminize aktarın

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Evet sanırım unicode sorum var nasıl halletmem gerekir bu sorunu
:(:(:(:(

Fontlab programını bulabilirseniz birkaç denemeden sonra basitçe yapabilirsinz. Tek yapmanız gereken ilgili fontu fontlab aracılığıyla açarak Türkçe karakterleri yerine yerleştirmek yalnız bu gözünüzü korkutmasın çünkü sizin bahsettiğiniz fontlarda Türkçe karakterler zaten mevcut siz sadece bu karakterleri aktif hale getireceksiniz sonrasında ise fontunuzu sorunsuzca kullanabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağıyla ilgili internette üstelik Türkçe kaynak videolar mevcut bunlardan faydalanabilirsiniz.

canbay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Dosya.tc - ?cretsiz, H?zl? ve Kolay Dosya Payla??m?

Kitap yaparken genelde kullandığımız Türkçe fontlardan birtanesidir arkadaşımın macbook unda düngün çalışıyor (yani Türkçe karakterleri görüyor) bende görmüyor

NOT: birde macde kullandığım dosya biçimidir pc düzgün çalışır mı bilmiyorum