Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Web Sayfası Üzerinde Nesne Giydirme(Texturing) İşlemi

bsphrs

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar ;

Yaklaşık 1 haftadır, web sayfası üzerinde istediğim bir nesneye giydirme yaptırabileceğim sistemi oluşturabilmek için araştırma yapıyorum. Örnek ;

Bir sandalyenin oturulan kısım, sırt ve ayak kısımlarının görüntülenebildiği uygun bir açıdan çekilmiş fotoğrafını düşünün. Ve sandalyemiz için özellikle oturulan kısım için 50 ayrı kumaş deseni bulunsun.

Ziyaretçi bu alternatiflerden seçtiğini eş zamanlı olarak sandalyenin bu bölümüne kaplanmış halde görebilsin. (Fotoğraf Değişmeden, Her Modeli Ayrı Ayrı Fotoğraf Çekmeden).

Java, JS, Flex, Flash vb. yazılımlar üzerinde araştırma yaptım, ama tatminkar bilgilere ulaşamadım.

Bu konuda bilgisi olanlar, bilgilerini paylaşıp bana ve diğer arkadaşlara en azından yol gösterirlerse sevinirim.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
flash en basit yöntem olmaz mı?
sandalye üzerinde giydirilmesi düşünülen alanlar seçilerek istenilen dokular movie clib olarak hazırlanır
daha sonra gerekli butonlar oluşturularak her buton aktif edildiğinde istenilen desen giydirilecek şekilde bir movieclib daha yapılır

bence en basit çözümüde budur çok fazla kod la felan uğraşmadan

bsphrs

🌱Yeni Üye🌱
Gerçekten pratik bir çözüm önermişsin. Fakat şöyle bir durum da var ;

Kullanıcı bir şekilde kendi çizdiği deseni kaplamak istiyor sandalyesine. Gerekli formatta resmi upload ediyor diyelim. Yazılımın da o resmi alıp gerekli yüzeye giydirmesi gerekiyor. Bu konuya çözüm bulamadım.

Bilgi veya fikirlerinizi bekliyorum ...

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Maalesef bu konuda internetten hazır bir script yada bilgi bulamazsın , bu konuda tamamen kendin yazılım şeklinde yapmalısın .. Flash ile yapacaksan veri tabanı kullanmalı , xml bile yeterli değil bu konuda ve veri tabanından güçlü bir as ile resimleri okutmalısın .. Eğer php yada asp veyahut java ile yapacaksan gene aynı şekilde upload işlemine kadar kendin yazılım formatıyla çözmelisin.Aksi taktirde internette bu tür bir olaya hazır şekilde rastlayamazsın.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
Gerçekten pratik bir çözüm önermişsin. Fakat şöyle bir durum da var ;

Kullanıcı bir şekilde kendi çizdiği deseni kaplamak istiyor sandalyesine. Gerekli formatta resmi upload ediyor diyelim. Yazılımın da o resmi alıp gerekli yüzeye giydirmesi gerekiyor. Bu konuya çözüm bulamadım.

Bilgi veya fikirlerinizi bekliyorum ...

bu bence zaten mantıksız bir talep
müşteri alacağı mobilyada kullanılacak olan kumaşın tasarımını da yapacak değil ya?
var mı böyle bir mantık
o halde bir koltuğun maliyeti neredeyse 250-300 bin TL eder :)
işin espirisi bir yana dediğiniz gibi mobilya felan giydirilecekse firmanın sunacağı kumaş seçenekleri dışına çıkılması imkansız müşteri tarafından

bsphrs

🌱Yeni Üye🌱
sevimsli, yorumun için teşekkürler, bahsettiğin kısımların hepsini kendim hazırlayabilirim. Onlarda bir sorun yok.

Benim ulaşmak istediğim, verdiğim resmi texture olarak tanıyıp belirlediğim nesneye giydirecek olan sistem.

Bilgi sahibi olan, düşüncesi olan tüm arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleme:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
buyur buradan yak
afedersiniz sayın bsphrs sığ düşünceden kastınız nedir?

verdiğiniz ilk örnek"Bir sandalyenin oturulan kısım, sırt ve ayak kısımlarının görüntülenebildiği uygun bir açıdan çekilmiş fotoğrafını düşünün. Ve sandalyemiz için özellikle oturulan kısım için 50 ayrı kumaş deseni bulunsun."

şimdi bu durumda düşünülecek olan nedir?
altında demişsiniz ki
"Ziyaretçi bu alternatiflerden seçtiğini eş zamanlı olarak sandalyenin bu bölümüne kaplanmış halde görebilsin."

şimdi bana sığ demeden önce kendiniz anlatım kabiliyetinii geliştirin o halde

siz diyorsunuz ki ziyaretçi istediği deseni upload etsin onu giydirsin baksın
o zaman adama sorarlar ( ki bende sadece bunu sordum ) eğer ben sandalye üreteceksem, müşteriye 50 adet kumaş seçeneği sunmuşsam, ancak kullanıcı olan müşteri kendisi üstün tasarım bilgisiyle yada web de gördüğü bir desenle bir kumaş örneği çıkardı ise 12 tane sandalye için benim çalıştığım kumaş firması müşterimin engin hayal gücüyle ürettiği kumaş desenini üretecek mi bana?
hatta abartalım kaç gram iplik kullanılacak kumaş çeşidi ne olacak bunlarıda belirtelim olur mu?

sizin engin bilginiz yanında haklısınız sığ kaldım ben
ama inanın çapımı iyi bilirim

yine sığ bilgimle insan mantık olarak sizin istediğiniz şeyin böyle olduğunu düşünüyor
https://nikeid.nike.com/nikeid/index.jhtml?_requestid=1102356

Son düzenleme:

bsphrs

🌱Yeni Üye🌱
HORUS, " Bu Kadar da Yüklenmeyelim Arkadaşa " düşüncesi ile mesajda sana yazdığım kısmı silmiştim. Ama sen hala iddiacısın.

Bende senin hala sığ düşündüğünü iddia ediyorum.

Benim yapmaya çalıştığım illaki sandalyeye bişiler yapılsın konusu değil. Bunu anlayan arkadaşlar mevcut. Bu sandalye durumu, konuyu açaken de belirttiğim gibi, amacımın anlaşılmasında kolaylık olsun diye bir " Örnek " . Seninde kendi yazında belirttiğin gibi ""Örnek ""Şöyle Ki ;

"" Yaklaşık 1 haftadır, web sayfası üzerinde istediğim bir nesneye giydirme yaptırabileceğim sistemi oluşturabilmek için araştırma yapıyorum. """"""""""""Örnek ;""""""""""""""

Bir sandalyenin oturulan kısım, sırt ve ayak kısımlarının görüntülenebildiği uygun bir açıdan çekilmiş fotoğrafını düşünün. Ve sandalyemiz için özellikle oturulan kısım için 50 ayrı kumaş deseni bulunsun..... ""

Verdiğin örnekle ulaşmaya çalıştığım nesne giydirme konusunu az çok anlamış olmana rağmen, Sandalye veya Mobilya üretimi sektörü ile alakalı düşüncelerinde neden bu kadar ısrarlısın hala anlamış değilim.

Bu da senin için ayrı bi çelişki tabii. Ayrıca konu da laçka oldu sayende. Bu yazıyı okumuş, bu yazı hakkında saniye de olsa düşünmüş, bu yazı hakkında yorum yazmış tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. (HORUS hariç)

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
siz bir mesajı yazıp bana hakaret edeceksiniz, sonrada lütfedip " Bu Kadar da Yüklenmeyelim Arkadaşa " düşüncesi ile mesajda sana yazdığım kısmı sildim diyeceksiniz
sağolun efendim
sizde bu kadar anlayışlı olmasanız nice olurdu halim