Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeni Baslayanlar 0dan Nasıl bi yol izlemeli Photoshopda?

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar ben bu sene lise 2 den grafik tasarım ve fotoğrafcılık okuyorum yeni basladık,fakat kendi icimdede ilerlemek istiyorum ama nerden ve nasıl baslamam gerektiğini bilmiyorum,staj yapmak icin cesitli yerler arıyorum ki umarım yakın zamanda bulabilirim cok hevesliyim bu mesleğe.Bir kac photoshop programlarım vardı fakat yüz üstünde sivilce yok etme iste basit shoplar.Siz değerli photoshop culara sormak istedim bilginizi aktarabiliceğinizi ve bana yardımcı olabiliceğinizi düsündüm.Saygılar İyi forumlar.

Benzer konular

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
forumda çok güzel anlatımlar var...bence onlarla başlamalısın...

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
answersarayın da dediği gibi sitede yeterli derecede bilgi var. Bunun yanında Türkiye'de ve dünyada yapılan işlere de sık sık göz at lütfen netten. Ustaların neler yapmış, yapıyor...hep takipte ol.

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tesekkür ederim yorumlarınız için,baslangıc olarak biyer seçemedim fakat suan adobe photoshop cs 3 eğitim setini indirdim ilk olarak adobe photosohop dan baslamak istiyorum fakat anlamadıgım bir konu var cs 1 cs 2 cs 3 cs4 var bunlar farklı tarzda photoshoplarmı ? hepsi ayrımı yani?Ardından corel draw ve ilistürasyon geçmeyi düsünüyorum hepsinin pratiğini çözdükden sonra üstünde baya uzun zaman durucam hepsinin,bütün konuları geziyorum yenilikleri takip ediyorum.

Irmak:)

🌟Usta Tasarımcı🌟
cs1 cs2 cs3 bunlar photoshop'un sürümleridir.
yolun açık olsun.

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkür ederim,bu sürümlerin birini bilen diğerini rahatlıkla çözebilir heralde yanılmıyorsam?

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
"CS4" CS3'ün geliştirilmiş halidir...yani rakam arttıkça yenilikler eklenir...aslında aynı olaydır...korkma isimlerden bu kadar:)

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hehe teşekkür ederim acemilik duyguları iste mağdur görün.Bakalım en azından staj alabilicek seviyeye gelicek kadar baya çözmek istiyorum adobeden baslayıp corel draw gibi shoplara yöneleyim,tekrardan tesekkür ederim cevaplarınız icin / iyi forumlar.

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
"shop"lara yöneleyim tarzı ifadelerinden hiç bişey anlamadım. Önce bazı tanıları öğrenmen lazım bence

Adobe= Dev bir yazılım şirketinin adı.
Adobe Photoshop= O dev yazılım şirketinin geliştirdiği bir foto editing programı.

yani adobe'den başlayayım dersen yanlış olur. Zira adobe^dan başlarsan adobe da kalırsın.
Çünkü firmanın Photoshop gibi kendi sektöründe lider olmuş bir sürü yazılımı daha var (Premiere, After Effects, Flash, Illustrator, Indesign en çok bilinenleri) O yüzden Photoshop'tan başlayayım demelisin. Bu ilk nokta.

Bence de bu sitede bir çok kaynak mevcut ancak kendi yeğenim de meslek lisesinde okuduğu için oralarda verilen eğitimin sektörden çok uzak ve çok yetersiz olduğunu biliyorum. Dolayısıyla hocalarının verdiklerini yeterli görmemeli ve çok çalışmalısın.

Ayrıca bence Photoshop ve yanında bir iki vektör tabanlı programı da iyi öğrenmelisin. (Corel Draw, Illustrator ve belki de In Design...)

Bir de ne kadar öğrenirsen öğren asla bu işle alakalı herşeyi bildiğini düşünmemeli ve hep bir eksiğin olduğunu bilerek araştırmaya ve kendini geliştirmeye çalışmaya devam etmelisin. Belki ancak o zaman iyi bir tasarımcı olabilirsin. (Bu arada yanlış anlaşılmasın ben kendimi de iyi bir tasarımcı olarak görmüyorum. Aslında kendime de nasihat ediyorum şu anda. Ukalalık gibi algılanmasını istemem...)

Elbruz46

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İngilizceni geliştir yabancı Photoshop sitelerini takip et... Küçük büyük deme... Tutorialları uygulamaya çalış boş vakitlerinde...
Değişik fırça ve actionları olduğu siteleri araştır bu fırça ve actionlarla kendi çalışmalarını üretmeye çalış.. sürekli bir şeyler dene... yaptığın bir çalışma için tamam bitti deme her seferinde biraz daha değişiklik düşün üzerinde şura şöle olursa nasıl olur bura böyle olursa nasıl olur gibi..
örneğin...
Adigha_Psase_by_adighaguare.jpg

Dream_by_circassiann.jpg

adiga_princess_by_circassiann.jpg

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkür ederim arkadaslar sağolun önerileriniz için tekrardan ben zaten hiç bir zaman hiç bir konuda kendimi yeterli görmem öyle bir huyum yoktur sürekli daha cok calısırım , öğrenmem gereken gerekli bilgileri edindim sayılır sağolun tekrardan.

nosradamus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Adobe Photoshop= O dev yazılım şirketinin geliştirdiği bir foto editing programı.

Arkadaşım sende ukalalık gibi görme ama photoshop bir foto editing programı değildir.

yani adobe'den başlayayım dersen yanlış olur. Zira adobe^dan başlarsan adobe da kalırsın.
Çünkü firmanın Photoshop gibi kendi sektöründe lider olmuş bir sürü yazılımı daha var (Premiere, After Effects, Flash, Illustrator, Indesign en çok bilinenleri) O yüzden Photoshop'tan başlayayım demelisin. Bu ilk nokta.

Zira günümüzde Adobe' nin her yazılımının sektörde lider olduğunu düşünürsek bu konuda yanlış düşünce edinmemiş oluruz. Tek eksiği 3dsmax gibi bir yazılım, onu da ileri ki zamanlarda çözeceklerdir. Temellerini cs4 ile attılar zaten. Arkadaşın Adobe yazılımlarını en iyi şekilde öğrenmiş olması yeter de artar bile.

Bu yüzden arkadaşımızı yanlış yönlendirmeyelim.

JemhoLie* arkadaşım, konuda diğer arkadaşlar gerekli açıklamalarda bulunmuşlar zaten, o yüzden şu an için terimler ve tanımlamalarla aklını fazla kurcalama, ilk etapta bir yazılımı seç ve ona yönlen, bu şekilde diğer yazılımları kullanmada fazla zorlanmadan kendini diğer yazılımlarda da geliştirebilirsin. Kolay gelsin, çalışmalarını burada görmek isterim...

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşım sende ukalalık gibi görme ama photoshop bir foto editing programı değildir.

photoshop bir fotoğraf düzenleme programıdır arkadaşım...kullanımı değiştiği için şuan böyle işlemektedir.

"Photoshop Nedir ?
Photoshop grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı " şekillendirebileceğiniz " bir resim editörüdür.
Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır.
Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır.
Bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir."

bu alıntıdır...

Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Grafik düzenleme yazılımları (Photo Editing Software), yeni bir resim oluşturmaktan daha çok var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olan programlardır. Bundan dolayı içerdiği çizim araçları, kalem ve fırçadan çok, kesme kopyalama ve silme üzerine dayalıdır. Bu tip programlar iki resmin montajlanmasından var olan resim üzerinde değişiklik yapmaya, bozulmuş yıpranmış resimlerin tekrar oluşturulmasından yeni illustrasyonlara kadar bir çok alanda kullanılırlar. Bu programlar yanyana gelmemiş insanları aynı resim içinde göstermek, hiç gitmediğiniz yerlerde çekilmiş fotoğraflar oluşturmak, var olan arabanızın rengini değiştirmek ya da kendinizi zenci yapmak gibi eğlence amaçlı olarak da kullanılabilirler.

"(Photo Editing Software)" bu da başka bir alıntı...

Son düzenleme:

nosradamus

🌟Usta Tasarımcı🌟
photoshop bir fotoğraf düzenleme programıdır arkadaşım...kullanımı değiştiği için şuan böyle işlemektedir.

"Photoshop Nedir ?
Photoshop grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı " şekillendirebileceğiniz " bir resim editörüdür.
Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır.
Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır.
Bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir."

bu alıntıdır...

Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Grafik düzenleme yazılımları (Photo Editing Software), yeni bir resim oluşturmaktan daha çok var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olan programlardır. Bundan dolayı içerdiği çizim araçları, kalem ve fırçadan çok, kesme kopyalama ve silme üzerine dayalıdır. Bu tip programlar iki resmin montajlanmasından var olan resim üzerinde değişiklik yapmaya, bozulmuş yıpranmış resimlerin tekrar oluşturulmasından yeni illustrasyonlara kadar bir çok alanda kullanılırlar. Bu programlar yanyana gelmemiş insanları aynı resim içinde göstermek, hiç gitmediğiniz yerlerde çekilmiş fotoğraflar oluşturmak, var olan arabanızın rengini değiştirmek ya da kendinizi zenci yapmak gibi eğlence amaçlı olarak da kullanılabilirler.

"(Photo Editing Software)" bu da başka bir alıntı...

Arkadaşım, photoshop ilk çıktığı zamanlarda o zaman ki teknolojiden dolayı bir foto editing programıydı, şu anki teknoloji sayesinde buna bir foto editing programı denemez. Adobe firması bile artık kendi yazılımını tanımlamazken sadece bu yazılımla neler yapabileceğimizden bahsediyorken fiii tarihinden kalma bir tanımlama internette forumlardan aynen bu şekilde alıntılar yapılarak nesilden nesile aktarılıyor.

Bende farkındayım zaten Google da "Photoshop nedir" şeklinde arattığım zaman senin buraya alıntı yaptığın bu tanımlamaların karşıma geleceğini. Ki o sayfalarda okuduğumuz tanımlamalar kimbilir ne zamandan ve kimbilir kim tarafından yapılmış tanımlamalar olduğunu eminim ki sen de bilmiyorsundur.

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşım, photoshop ilk çıktığı zamanlarda o zaman ki teknolojiden dolayı bir foto editing programıydı, şu anki teknoloji sayesinde buna bir foto editing programı denemez. Adobe firması bile artık kendi yazılımını tanımlamazken sadece bu yazılımla neler yapabileceğimizden bahsediyorken fiii tarihinden kalma bir tanımlama internette forumlardan aynen bu şekilde alıntılar yapılarak nesilden nesile aktarılıyor.

Bende farkındayım zaten Google da "Photoshop nedir" şeklinde arattığım zaman senin buraya alıntı yaptığın bu tanımlamaların karşıma geleceğini. Ki o sayfalarda okuduğumuz tanımlamalar kimbilir ne zamandan ve kimbilir kim tarafından yapılmış tanımlamalar olduğunu eminim ki sen de bilmiyorsundur.

o zaman bens ana kendi yorumlarımı yapayım arkadaşım..
photoshop neden bir çizim programı sıfatı alamaz...
1-pixel bazlıdır...bozulmalara açıktır...
2.kafası ilk önce editlemeye çalışır, çizime değil.
3.ne kadar vuruş yaparsan o kadar alan kaplar (ki bu amacı çizim olan vektörel programların kapladığından kat be kat fazladır)
4.photoshopta yaptığın bir çizimi illustratore birebir vector olarak atayamazsın, live trace yaparsın bozulur, ama illustratörde çizdiğini direk pixel, smart obje gibi hallerde hiç bozulma olmadan photoshopa atarsın.nedeni ise bunun bir editleme aracı olması, çizileni düzenleme yeteneği olmasındadır.
sanırım kafidir..elbette photoshopu biliyor herkes...hiçbir programda önüne geçemez..ancak onun bir özelliği vardır, çizimden kabiliyetli olduğu tek konu "editlemedir"...saygılar.

nosradamus

🌟Usta Tasarımcı🌟
o zaman bens ana kendi yorumlarımı yapayım arkadaşım..
photoshop neden bir çizim programı sıfatı alamaz...
1-pixel bazlıdır...bozulmalara açıktır...
2.kafası ilk önce editlemeye çalışır, çizime değil.
3.ne kadar vuruş yaparsan o kadar alan kaplar (ki bu amacı çizim olan vektörel programların kapladığından kat be kat fazladır)
4.photoshopta yaptığın bir çizimi illustratore birebir vector olarak atayamazsın, live trace yaparsın bozulur, ama illustratörde çizdiğini direk pixel, smart obje gibi hallerde hiç bozulma olmadan photoshopa atarsın.nedeni ise bunun bir editleme aracı olması, çizileni düzenleme yeteneği olmasındadır.
sanırım kafidir..elbette photoshopu biliyor herkes...hiçbir programda önüne geçemez..ancak onun bir özelliği vardır, çizimden kabiliyetli olduğu tek konu "editlemedir"...saygılar.

Arkadaşım sen beni yanlış anlamışsın, yine de sağol açıklamalar için....

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşım sen beni yanlış anlamışsın, yine de sağol açıklamalar için....

yok sana kasıtlı ya da sinirli bir açıklama değildi sakın sen de yanlış anlama..ama sana da hak veriyorum cs4 te çıkan 3D özelliği ile çizime daha çok yaklaşmaya başladı...fakat ben yine de bir edit aracı olarak göreceğim photoshop u.