Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yerel Süreli Yayın İçin Bilgi

marabulge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba Arkadaşlar,

2 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanacak yerel süreli dergi için bazı bilgilere ihtiyacım var. Basın kanunundan okuduklarıma ek olarak izlemem gereken yasal prosedürü bilen varsa paylaşabilir mi acaba? Sonra sıkıntıya düşmek istemiyoruz. Benim öğrendiğim kadarıyla başlangıç için bunlar gerekli;

1) Her basılmış eserde, basıldığı yer ve tarih, basımcının ve varsa yayımcının adları, varsa ticarî unvanları ve işyeri adresleri gösterilir.

2) Ayrıca yönetim yeri, sahibinin, varsa temsilcisinin, sorumlu müdürün adları ve yayının türü gösterilir.

3) Her süreli yayının bir sorumlu müdürü bulunur. Sorumlu müdür, birden fazla ise her birinin sorumlu olduğu bölüm belirtilir.

4) Gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları süreli yayın sahibi olabilirler.

5) Süreli yayınların çıkarılması için, kaydedilmek üzere yönetim yerinin bulunduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığına bir beyanname verilmesi yeterlidir. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen kayıtlar alenidir.

6) Yayın sahibi tüzel kişi ise tüzüğünün veya ana sözleşmesinin veya vakıf senedinin bir sureti eklenir.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından beyanname ve eklerinin teslim edildiğini gösteren bir alındı belgesi verilir.

7) Süreli yayın sahibinin beyanname verdiği tarihten itibaren bir sene içinde süreli yayın yayımlanmaz veya yayımlandıktan sonra yayıma üç yıl müddetle ara verilirse beyanname hükümsüz kalır ve sağladığı hak ortadan kalkar.

8) Basımcı, bastığı her türlü yayının imzalı iki nüshasını, dağıtım veya yayımın yapıldığı gün, mahallin Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etmekle yükümlüdür.

Bu yükümlülük, basılmış eserin içerik ve biçim yönünden herhangi bir değişikliği içeren daha sonraki basımları ile tıpkıbasımları için de geçerlidir.

Basımcıya bu yükümlülüğünü yerine getirdiğine dair bir alındı belgesi verilir.

9)Süreli yayınlar ve süresiz yayınlar yoluyla işlenen suçlardan eser sahibi sorumludur.

Acaba bunlar dışında yapmam gereken birşeyler var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

marabulge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
acaba kimsenin bilgisi yok mu? dergi çıkaran arkadaşlar vardı?

comagen

🌱Yeni Üye🌱
Kültür Bakanlığı Sinema Telif Hakları Genel Müdürlüğünden ISSN numarası almanız gerekiyor. Orada formlar var. Dergi hakkında bilgiler formlara yazın ve posta ile yollayın. Detayları sitede bulabilirsiniz.

saygılar.