Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yetenek Sınavı

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim merak ettigim güzel sanatlar fakültesi grafik bölümüne yetenek sınavıyla alıyorlar ama bi grafiker, meslek hayatında hiç resim yapıyor mu?Yani ne gibi bi bağlantı,ne gibi bi katkısı var?

Benzer konular

kadet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
O resmin doğru oluşmasını sağlayan o kadar çok ayrıntı var ki. Bu ayrıntıları öğrenmek ve bunu yapacağımız işte uygulamak olsa gerek.

Alaylıyım ve hala içimde bir taş gibi oturur okumak.

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim staj yaptıgm reklam ajanslarındaki grafikerlerin hiçbirinin çizimle bi ilgi alakası yoktu.Anca logo,sayfa,afiş vs.. tasarımları yapıyorlardı.Bunun içinde Çizime hiç ihtiyaç duymuyorlardı.

sevinc_s

🌟Usta Tasarımcı🌟
sevgili arkadslar çizim de grafik te bi parca.bişey tasarlarken hiç eskiz yapmazmısınız çizim sizin hayal gücünüzü daha çok genişletir.ufku acar.aldığnız o eğitimler öğrenim boyunca işinize yarıo. ama öğrenim bittikten sonra iş hayatına açılışta daha çok yardımı oluo size.sonuçta grafik bölümü yaratıcılık bölümüdür.ne kadar yaratıcı olursan o kadar iyi bi grafik tasarımcı olursunn

grafi90

🏅Acemi Tasarımcı🏅
müşteri gelipte sizden yapacağınız için taslağını isteyebilir yada siz hemen şöyle şöyle olacak diye tıkır tıkır çizerseniz daha da gözüne girebilirsiniz gibi geliyor:)

any12

🏅Acemi Tasarımcı🏅
olmasada olur ek bi özelliktir diye düşünüyorum ama olsa iyi olur çizim yapabilen grafiker daha avantajlıdır ama dediğim gibi şart koşmak gerekmezdi

kbrtkkl

🌱Yeni Üye🌱
Bende grafikerliği istiorum fakat daha önce neredeyse hiç çizim yapmadım 4 yıllıgı zaten düşünmüorum 2 yıllık olsun diorum tamam yetenek sınavı yok ama okulda cokmu üst düzeyden baslatıolar egitime? Diger arkaaslarıma yetişme gibi bi olanagım olabilirmi acaba? şimdiden
TŞK EDERİM

masey

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm

sevgili arkadslar çizim de grafik te bi parca.bişey tasarlarken hiç eskiz yapmazmısınız çizim sizin hayal gücünüzü daha çok genişletir.ufku acar.aldığnız o eğitimler öğrenim boyunca işinize yarıo. ama öğrenim bittikten sonra iş hayatına açılışta daha çok yardımı oluo size.sonuçta grafik bölümü yaratıcılık bölümüdür.ne kadar yaratıcı olursan o kadar iyi bi grafik tasarımcı olursunn

Arkadaşa katılıyorum Çizim hayal gücünü genişletir ne zaman ki elinize kalemi alırsınız o zaman dünya durur ve sadece siz varolursunuz o zaman size kimse engel olamaz dünya sizin çizginizdir ner de ne yaparsanız yapın her işin başlangıcı tek bir noktadır. bunu aklınızdan çıkarmayın iyi çalışmalar

msergek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yapanı da var, yapmayanı da. benim okuduğum sene MSÜ'de paspas ve kova'yı bizden karakalem istediler. çizdik. orada amaç aslında şu (benim anladığım) resim çizmiyorsun belki ama grafik'te bir yerde resim ile bağlantılı.Neticede hayalgücü'nü objelere bakış açını etkiliyor. altın oran, denge, renk uyumu, ışık v.s. bunları en iyi resim çizerek öğrenebiliyorsun. açıkçası bana çok faydası oldu.

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eskiden güzel sanatlara girişte yenetek sınavı yoktu herhalde.Öyleyse piyasade çizim yapmadan grafikerlik yapan insanlarda var.Yinede mesleklerini yerine getiriyorlar ama ne kadar konuşursak konuşalım yetenek sınavıı diye birşey var :D:D

uysaltimsah

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar yetenek sınavları genellikle iki aşamadan oluşur.birinci aşama desendir. karşınıza canlı bir model oturtulur ve çizmeniz istenir.bu aşamada sınava giren öğrenci adayının çiziminde kompozisyon, görsel algı, ışık-gölge, denge,anatomi gibi özellikler değerlendirilir.
ikinci aşama imgeseldir. bu aşamadada çizimdeki hayal gücü, konuya bakış açısı, kompozisyon,perspektif, gibi özelliklere bakılır.
şimdi kim bana yukarda saydığım değerlendirme kriterlerinin grafik tasarımla alakası olmadığını söyleyebilir?
arkadaşlar yapmayın lütfen bu sınavlarda seçim yapan heyetler ve bu sınavların bu şekilde olmasına karar veren kurullardaki insanlar bu işte gerçekten etkin insanlar. "aaaaaaaaa bu çocuk güzel çiziyo bunu alalım okula" şeklinde bi durum yok.

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
peki bünyesinde güzel sanatlar fakültesi bulunan üniversiteler hakkında bilgi sahibi olanlar buraya bildiklerini yazabilirler mi acaba rica etsem?Çünkü sınava seneye gircem fakat hangi üniversitenin sınavına girsem bilemiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.. :)

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Valla yaklaşık 3 sene önce girdim yetenek sınavına..Her okulun şartları farklı farklı. Hepsinde taban puanı değişiyor.. Benim girdiğim sene Marmara nın taban puanı 160.tı, Mimar Sinan'ın 180, Yıldız Teknik' in 210 du.. Taban puanları gibi aşamalarda farklılık gösteriyor. Fakültelerden birinde 2 aşama, diğerinde 3 aşama olabiliyor...

Hangi üniversiteleri tercih edebileceğin konusuna gelirsek bu senin tercihin tabiki bu kararı sen vereceksin.. Sanırım Ankara'dasın.. Gazi üni. Güzel Sanatlar fakültesi var mesela ama Grafik bölümü orada yok diye biliyorum.Taban puanı 200 ve 3 aşamalı sınav yapıyorlar..
Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi var ama ordada Grafik bölümü yok ve özel üniversite :)

Onun dışında şehir dışı düşünebilirsen İstanbul Mimar Sinan, Marmara Üni., Yıldız Teknik Güzel Sanatlar.... Eskişehir, Antalya Akdeniz Üni., Trakya Üni., Hacettepe, Çanakkale, Kocaeli Üni. diye gider hepsinde Grafik bölümü var arkadaşım :)

:sweating: ne çok konuştum:rofl:

Son düzenleme:

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çokda iyi konuştunuz ama :) Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için :) Alternatifler çok :D

mc_bakteri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Acaba bu konuda başka bilgi birikimine sahip olan yok mu?

kalempil

🌱Yeni Üye🌱
güzel sanatlara hazırlanmak isteyen arkadaşlara kurs tavsiye ederim. gidip bir görüşürler istanbul avrupa yakasında.

kalempil

🌱Yeni Üye🌱
ben bu sene güzel sanatlara girdim birkaç okulun yetenek sınavına girdim. okullar taban puanlarını söylüyorlar zaten. sen sadece össde o puanı geçmeye ve yetenek sınavını başarıyla geçmeye bakıyorsn.gittiğim kursn hocası benm okul derslerim ,öss puanm psikolojik sorunlarımı bile çözüyordu. çoğu kurslar 2 şey gösteryo sınava giriyorsun doğal olarak kazanamıyorsun seneye bir daha geliyorsun onlara para kazandırıyorsun gözüyle bakıyorlar.

Agalloch

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yucetasarim.com
3 sınav genelde yetenek,öss,ve mulakat sınavı önemli olan önce belirledigini okul, hangi okula gitmek istiyosanız o okulun taban puanını okul cevresinden arastırın sonra öss hefen koyun su su puanlar , sıraladıgınız puanlara göre gectiginiz paraj puanınızla tercihlerinizi sıralayınız.Öss işlemi bundan ibaret yetenekte ise arkadasların dediği gibi degişken yapıda oldukları... ve sınava hazırlanırken kendinizi tek bir yöne odaklamayın hic ummadığınız bir konu,unsur vs cıkabilir. Mulakat ise genelde zorlanmıyacağınız bir aşamadır. Örnek yabancı bir ulkedeki yapıt insaa nın ismini söylerler nere oldugunu,kaç yılında kim tarafından yapıldı gibi icinden 1 veya 2 sini sorarlar buda genel kulture ve sanat kulture giren unsurlardan cıkıyor...
Daha fazla ayrıltıya gerek yok bunlar acıklamamda yeterli olmuştur.
Teşekkürler

serbay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aslında resim çizmek veya grafik çalışmaları yapmak birbirini tamamlar bir bütündür. Fakat şu demek değildir resim çizmeyen grafiker olamaz. tabiki olabilir ama daha çok çalışmalıdır. Şöyleki resim bilgisi olmayan, perspektif bilgisi olmayan, renk bilgisi olmayan bir afişte kullandığı resmi dört dörtlük yapması biraz zordur. belki kendisi yaptığını zanneder ama bir resim bilgisi olan resme bakınca onun göremediği bir çok hatayı görecektir. Resim bilgisine sahip olmak bir artıdır ve avantajdır. Tıpkı matbaa bilgisine sahip olan bir grafikerin matbaa bilgisine sahip olmayan bir grafikerden daha avantajlı olduğu gibi. Eminimki bunun farklarını mutlaka yaşamışızdır. Resim ve grafik birbirinden ayrı gibi gözüksede uzaktan bakınca bir bütün olarak görürüz.