Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

zekikosedag sitesi ve yabancı bir sitenin benzerliği

Ahsen Argar

🌱Yeni Üye🌱
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız yaptığı logonun başkası tarafından kullanıldığını ifade etmişti linki aşşağıda gibidir ama galiba kendi sitesini bir başkasının yaptığı tasarımı alıp kendine uyarlamaktan hiç rahatsız olmuyor.

Kendi logosunun çalındığını ifade eden konu başlığı

Kendi web sayfası
2077.jpg

Bir başkasının tasarımını kullandığı web sayfası
2101.jpg

Bence önce başkalarını yargılayacağımıza kendimize çeki düzen vermeliyiz nedersiniz?

Benzer konular

DigitalArtist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.zekikosedag.com
Evet doğru söylüyorsunuz önce kendimize çeki düzen vermeliyiz.... Sadece bu konuyu açmak için üye olan birkişinin farklı çıkarları olduğunu büyük bir ihtimalle okuyan herkez anlamıştır...

Korkak olmamak lazım bu tür durumlarda kendi kimliğiniz ile konuyu açmalısınız ne demek istediğmi anlamışsınızdır...

Bahsettiğiniz web benzerliğine geleim yabancı site dediğiniz faliyette olan bir sistem değil nasıl değil o bir tema temalarda insanların kullanması için yapılanlardır.. Bu temayı yaklaşık benim bildiğim kadarı ile 8-9 kişi daha kullanıyor fakat ben html bir tema ile flash temasını birleştirerek kendi sitemi yapmaya çalıştım... bu temayıda benden çok kişi satmamı istedi kendi yaptığım çalışmayı değil ama her iki temayıda isteyen kişilere ücretsiz linkini gönderdim...istersen sanada gönderebilirim... istediğin gibi kullanabilirsin....

Logo Çalıntısı'nın kullanılması ile Web temasının birden fazla kişinin kullanması aynı şeymi nedersiniz?

djmatrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
iki tasarım arasında "tasarım" benzerliği veya tema tasarımı düzenleme farkı var diyebiliriz, logo çalıntılığı diye birşey söz konusu değildir. yeterince sorun varken böyle gereksiz yere zaman harcayan zamanı bol arkadaşları israftan kaçınmaya davet ediyorum :)))

ataaa

🌟Usta Tasarımcı🌟
hahaha rezıl oldu cok aptalca bı sey madem araklıyorsun araklıyana kızmayacaksın :)

wed-design

🌟Usta Tasarımcı🌟
Beğendiyse kullanır bence sorun yok. Sonuçta o yabancı yapımı Türkiyede popüler bir sitenin tasarımını çalmıyor ya zaten onu kullanabiliyorsa yapan kişi kullanılsın diye yapmıştır ve psd ile koymuştur.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Evet doğru söylüyorsunuz önce kendimize çeki düzen vermeliyiz.... Sadece bu konuyu açmak için üye olan birkişinin farklı çıkarları olduğunu büyük bir ihtimalle okuyan herkez anlamıştır...

Korkak olmamak lazım bu tür durumlarda kendi kimliğiniz ile konuyu açmalısınız ne demek istediğmi anlamışsınızdır...

Bahsettiğiniz web benzerliğine geleim yabancı site dediğiniz faliyette olan bir sistem değil nasıl değil o bir tema temalarda insanların kullanması için yapılanlardır.. Bu temayı yaklaşık benim bildiğim kadarı ile 8-9 kişi daha kullanıyor fakat ben html bir tema ile flash temasını birleştirerek kendi sitemi yapmaya çalıştım... bu temayıda benden çok kişi satmamı istedi kendi yaptığım çalışmayı değil ama her iki temayıda isteyen kişilere ücretsiz linkini gönderdim...istersen sanada gönderebilirim... istediğin gibi kullanabilirsin....

Logo Çalıntısı'nın kullanılması ile Web temasının birden fazla kişinin kullanması aynı şeymi nedersiniz?

Beğendiyse kullanır bence sorun yok. Sonuçta o yabancı yapımı Türkiyede popüler bir sitenin tasarımını çalmıyor ya zaten onu kullanabiliyorsa yapan kişi kullanılsın diye yapmıştır ve psd ile koymuştur.

Bence tatmin edici cevaplar değil.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com

Ne güzel memleketim yabancılarda bizim yaptığımız tasarımları kullanabilir o zaman öylemi sorun yok:D

Nihat bey'e katılıyorum DigitalArtist tatmin edici cevaplar vermemişiniz bir kişi tasarımcı veya grafiker olduğunu iddia ediyorsa hazır temalar kullanmamalı o zaman herkez hazır dağıtılan kurumsal kimlik vektorlerini veya nette hazır olan birçok şeyi değiştirsin değiştirsin kullansın bunu belli başlı bir firma kullanmıyor diyerek ve zaten dağıtılıyor kullanabilirim desinler o zaman değilmi?

DigitalArtist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.zekikosedag.com
hahaha rezıl oldu cok aptalca bı sey madem araklıyorsun araklıyana kızmayacaksın :)

Bence tatmin edici cevaplar değil.

Ne güzel memleketim yabancılarda bizim yaptığımız tasarımları kullanabilir o zaman öylemi sorun yok:D

Nihat bey'e katılıyorum DigitalArtist tatmin edici cevaplar vermemişiniz bir kişi tasarımcı veya grafiker olduğunu iddia ediyorsa hazır temalar kullanmamalı o zaman herkez hazır dağıtılan kurumsal kimlik vektorlerini veya nette hazır olan birçok şeyi değiştirsin değiştirsin kullansın bunu belli başlı bir firma kullanmıyor diyerek ve zaten dağıtılıyor kullanabilirim desinler o zaman değilmi?

Arkadaşlar bu bir temadır diyorum temanın ne olduğunu bilmiyor değilsiniz heralde bunu söylememe ramen anlamıyorsunuz anlaş kapasiteniz bu ise ne yapabilirim daha ne açıklama bekliyorsunuz....başkası bunu kullandıda ben o benim sen neden kullandın mı? dedim...:sleepy:

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ve şunuda söyleyeyim arkadaşlar bu konuyu açan kişi ---- ***********---- yetkilileri dir yani benim yaptığım logoyu çalan kişiler kendilerine yediremedikleri için bu tür bir girişime girmişler bunu nerden öğrendin die sorarsanız.... IP karşılaştırmalarımdan bulduk... benim sitemdeki destek bölümünden vay rezil oldun şöyle oldun böyle oldun kimin rezil olduğu ortada....

https://www.grafikerler.net/kayserim-haber-ve-kanal-medya-t74638.html bu açmış olduğm konudan sonra açığımı bulmaya çalışmışlar ve böyle salakça bir konu açmışlar.... kendileri o kadar rezil oldular ki kendi siteleri kapalı msn lerini kullanmıyorlar...

Son düzenleme:

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben grafik tasarımla meşgulum sadece web tasarıma dair ne bilgim ne de tecrübem yok banner yapmak haricinde. :)
fakat kendimce template olma ihtimali vererek çok da abartılı buluyorum bazı tepkileri.
bizimde zaman zaman kullandığımız ya da burda paylaştığımız vektörel dosyalar gibi kolaylık sağlayan şeyler bunlar. fakat bir tasarımcının tamplate kullanması ne kadar profesyonel bu tartışılır. yinede nolursa olsun ortada büyük bir suç olsa bile saygıyı yitirmemek lazım eleştiri yaparken.

Republican

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben grafik tasarımla meşgulum sadece web tasarıma dair ne bilgim ne de tecrübem yok banner yapmak haricinde. :)
fakat kendimce template olma ihtimali vererek çok da abartılı buluyorum bazı tepkileri.
bizimde zaman zaman kullandığımız ya da burda paylaştığımız vektörel dosyalar gibi kolaylık sağlayan şeyler bunlar. fakat bir tasarımcının tamplate kullanması ne kadar profesyonel bu tartışılır. yinede nolursa olsun ortada büyük bir suç olsa bile saygıyı yitirmemek lazım eleştiri yaparken.

parasını verip template kullanıldıysa ve/veya ücretsiz bir template ise ne sorun var anlamadım?

Ahmet Gezer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.ahmetgezer.net
Cahil, bilgisiz, ve gereksiz bir fake hesap sahibi arkadaşın saçma işi bakıp zaman öldürmeye değmez ayrıca template olayının amacı budur alırsınız kendinize göre editler kullanırsınız yada satın alır sadece siz kullanırsınız =) Öpüyorum.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
templateler uygun bir ücret karşılığında herkesin alıp istediği gibi kullanması için var. mesela bir çok ileri avrupa ülkesinde kartvizit makinaları var. bilgileri giriyorsunuz, template seçiyorsunuz 10 dakikada kartlarınız hazır. şimdi özgün ve size has bir siteyi karşılayacak bütçeyi ayıramıyorsanız, ucuza saçmasapan işler alacağınıza orta halli iyi bir template ile işinizi görebilirsiniz.

Gerek stok fotolar olsun gerek templateler olsun zaman zaman işin hacmine göre hepimiz bunları kullanıırız. Mesela bir arkadaş hatır gönül işi istemiştir. ya da bir müşteri hiç zamanım yok biran önce bitmeli diye diretmiştir... vs...

ama herhalükarda, bir tasarımcının kendini tanıttığı siteyi template olarak hazırlaması meslek etiği açısından doğru değilmiş gibime geliyor.

hepimiz yaşarız, terzi çoğu zaman kendi söküğünü dikemez... ama bunun çözümü bu kadar basit ve herkesin sahip olabileceği şekilde bulunmamalıydı diye düşünüyorum.