Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw X5 Çıktı

mcankurt44

🌱Yeni Üye🌱
Renk Ayarları

arkadaşlar color managementten renk ayarlarını araştırıp defalarca denedim fakat corel x3 te yaptığım çalışmalarımı x5e açtığımda renkler çok farklı çıkıyor. çok acil color management ayarlarındanmı bilmiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

alisalur

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar bu kadar şaşılacak bir şey yok. x4 çıkalı yaklaşık 2 sene oluyor

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
süper olmuş süper :)

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
bir zamanlar başka bir konu içinde şehir efsanesi diye bahsettiğim;
"Corel Draw serilerinin tek sayılı olanları süper, çift sayılar ise sanki beta yada deneme sürüşü gibi."
dediğim cümle; x5 ile bir kez daha doğrulandı.. gerçekten, bu kez adobe için çok rahat rakip olacak bir program..

earthdesing

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.hanciogluofset.com
X5 versiyonu çok basit hatalar veriyor ve can sıkıyor. biraz beklemek en iyisi olacaktır. çok iyi özelliklerle donatılmış ancak bunlar düzgün çalışmadığı sürece çok sorun yaratacaktır. ben ufak bi çalışmada sorun yaşadım. özel bi katalog çalışmasında da aynı sorunları yaşarsam kafayı yerim heralde.

cinici

🌱Yeni Üye🌱
corel x5 xp ye kurdum ne yaptıysam ne eklediysem çalışmadı. windows 7 de sorunsuz çalıştı.ilk izlenimim şu renk paletinin renk ayarlarını yapmak biraz bilgi ve profeyonel destek gerektiriyor yaptığımız işe göre tabelacılık - matbaa - web gibi ne iş yapıyorsanız ona göre renk ayarı yapmak zor.
ilk dikkat ettiğim x4 ten daha hızlı ve gözü yormuyor.
mause tekerleği ile uzaklaştırıp yakınlaştırırken seçtiğim objeyi ekrana tam ortalayamıyor gibi . x4 te bu sorun yok.
şunuda söylemek istiyorum seçtiğimiz şeklin genel ölçülerini açı genişliğini uzunluğunu hesaplayan ve gösteren eklemer yapılmış bu özellik çok işimize yarayacak. ben bu versiyonda x4 te olmayan freehand mx teki bazı özellikleride eklediğini tahmin ediyordum ama yine eklememişler.
belki diğer versiyonlarda olur. dediğimi freehandciler anladı.

bence deneme sürümünü kullanın deneyin ama tam kullanıma geçmek için biraz bekleyin derim.
herkese kolay gelsin.

troyali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar bir şeyi belirteyim önce x5 i dün yükledim. Ayrıca kasıyor diyorsunuz merak ettiğim elinizin altındaki bilgisayarlar nasıl? Bende 5 yıl önce öğretmen kampanyası da denilen milli eğitimin öğretmenlere destek amacıyla kardeşimin bana hediyesi olan bir notebook kullanıyorum ve xp sp2 yüklü bu makina da bende de maşallah 40 gb hdd var ama buna rağmen 125525 adette font var benimki kasar da gelişmiş bilgisayarların kasmaması gerekir.

Bir de renk sorununa gelelim ilk önce onları inceledim ve sorunu çözdüm. X3 ve X4 deki renk ayarlarına getirmiş bulunmaktayım.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim.

SaykoBirader

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.saykobirader.net
mause tekerleği ile uzaklaştırıp yakınlaştırırken seçtiğim objeyi ekrana tam ortalayamıyor gibi . x4 te bu sorun yok.

Scrool zoom u x4'deki gibi kullanmak için aşağıdaki yoldan tırnak içindeki kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır.
Options > Toolbox > Zoom/Hand Tool > "Center mouse when zooming with the mouse wheel"

cinici

🌱Yeni Üye🌱
bilgi için teşekkür ederim.

cinici

🌱Yeni Üye🌱
troyali bu işler 125525 yazı fontunu basit bir notebook yükleyip corel x5 çalıştırdım demekle olmuyor kusura bakma.
çünki yeri geliyor 3 metre yüksekliğinde 20 metre uzunluğunda cam giydirme işi yapıyor grafiğini hazırlarken ne kadar çaba veriyoruz biliyormusun 1 gb remli 2,7 ghz işlemcili notebooklarla bu iş olmaz çalıştığın dosya 3 gb tı vursunda seni göreyim bakalım. biz birdefa bu programa para veriyoruz ikinci bir şansın yok hata şansın türkiye şartlarında düşünülemez.zaten kazancın sınırlı aldığın program 1500 lira bunu kaç kişi alıp çöpe atabilir.
corel 12 bu tür işlerde çileden çıkartır x4 şu anda en kararlı sürüm x5 kullanmak için corel bize 1 ay gibi kısa bir süre veriyor. bu programı tamamen kullanıma geçmek için maalesef yeterlideğil. bu sadece tabelacılık için değil matbaa sektörü içinde aynı 70x100 ebadında kartvizitlerden oluşan bir sayfayı düzenleyip baskıya almak her bilgisayarın ve programın harcı değil. şunu ifade etmek istiyorum şu anda corel x3 ve x4 tutarlı corel x5 gerçekten profesyonel bir program olmuş ama zamana ihtiyaç var. 2 veya 3 ayda alışalacak ve x4 dün yerini alacak gibi gözükmüyor.

dafont_666

🌱Yeni Üye🌱
konuyla alakalı değil ama bir şey sormak istiyorum başlat menüsünün yanındaki gün dosyalarını nasıl oluşturuyoruz.