Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi tasarımı baskıya gönderme

gokhan389

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba arkadaşlar ben daha önce serigrafi üzerine grafikerlik yapıyordum fakat işten çıktıktan sonra matbaa ya girmeye karar verdim ve sitedeki konuları inceliyorum bi dergi yaptım amacım tasarım değildi sadece kesim payları v.b şeyleri doğru anlamış ve uygulamışmıyım bunu sormak istedim buyrun dergi

Kapak siyah çizgiden kesilicek ve siyah çizginin etrafındaki taşma payı 5 mm

resimin link i : https://imageshack.us/photo/my-images/191/dergir.jpg/

1.sayfa : gene siyahtan kesilicek ve 5mm pay 4 taraftan resim bitmap

resimin link i : https://imageshack.us/photo/my-images/254/dergi2.jpg/

2. sayfa ve gine siyahtan kesilicek 4 tarafında 5mm pay var resim bitmap

resimin link i : https://imageshack.us/photo/my-images/193/dergi3.jpg/
bu arada bu sayfaları ben corel ve photo shop kullanarak hazırladım indesing bilgim pek yok bu yan yana olması gereken yani birleşik olması gereken sayfalar bir bütün halindemi tasarlıyoruz yoksa bu şekilde parça parçamı ?
3. sayfa siyahtan kesilicek 5 mm 4 taraftan pay var resimler bitmap

resimin link i : https://imageshack.us/photo/my-images/15/dergi4.jpg/

ve son arka kapak burada bir sorunum war bu resimleri photo shopda hazıladım cmyk modunda ve corel de bitmap a çevirince arka tarafına beyazlık düşüyor işin hiç bir espirisi klmıyor acaba bu baskıda sorun yaratırmı eğer sorun yaratırsa hangi yolu izlemeliyim

resimin link i : https://imageshack.us/photo/my-images/708/dergi5.jpg/

bazı arkadaşlar matbaa ya tiff olarak gönder demişler bazı arkadaşlar ise pdf bnm ne olarak kayıt etmem gerekiyor bunları
yardımlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Benden bazen tiff(400dpi) bazende pdf(300dpi) olarak isteniyor. Filmciye göre değişiyor o

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
kapakbn.jpg

Kapağı ayrı ayrı çalışabildiğin gibi yanyana da çalışabilirsin.
Ön kapakta soldan taşırmaya, arka kapakta da sağdan taşırmaya gerek yok. Çünki taşırma sadece bıçakla kesilecek yerler için verilir. Katlanacak yerlerde boşuna taşırma verme.

Aynı şekilde iç sayfalarda sol sayfalarda sağa taşırmak gereksiz. Sağ sayfalarda da sola taşırma gereksiz.

iki sayfada ortak bir arka plan kullanıyorsan iki sayfayı beraber çalışabilirsin.
Yahut iki sayfada devam eden bir yazı varsa yine iki sayfayı beraber çalışabilirsin.

Yazıları kesim çizgisine dayamışsın. Bıçakla kesilirken illaki birkaç milim kayma olacağından yazılar eksik çıkar.
Ama daha önemlisi nasıl ki elle mektup yazarken soldan sağdan alttan üstten boşluk bırakıyorduk dergi tasarımında da boşluk olmalı. Hatta önce boşlukları belirlemeli ondan sonra resimleri yazıları eklemeli.

Eline cetvel al ve dergi örneklerini incele yazılar kenara ne kadar yakın ölç.

Matbaaya Corelle çalışıyorsan Corel formatında gönder.
Corele eklediğin resimlerin çözünürlüğü 300 dpi, renk modu CMYK olmalı.

gokhan389

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkür ederim arkadaşlar yani ps de cmyk formatına çevirdiğim bir resimi corelde bitmap yapmama gerek yok dogrumu ?

gokhan389

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kapakbn.jpg

Kapağı ayrı ayrı çalışabildiğin gibi yanyana da çalışabilirsin.
Ön kapakta soldan taşırmaya, arka kapakta da sağdan taşırmaya gerek yok. Çünki taşırma sadece bıçakla kesilecek yerler için verilir. Katlanacak yerlerde boşuna taşırma verme.

Aynı şekilde iç sayfalarda sol sayfalarda sağa taşırmak gereksiz. Sağ sayfalarda da sola taşırma gereksiz.

iki sayfada ortak bir arka plan kullanıyorsan iki sayfayı beraber çalışabilirsin.
Yahut iki sayfada devam eden bir yazı varsa yine iki sayfayı beraber çalışabilirsin.

Yazıları kesim çizgisine dayamışsın. Bıçakla kesilirken illaki birkaç milim kayma olacağından yazılar eksik çıkar.
Ama daha önemlisi nasıl ki elle mektup yazarken soldan sağdan alttan üstten boşluk bırakıyorduk dergi tasarımında da boşluk olmalı. Hatta önce boşlukları belirlemeli ondan sonra resimleri yazıları eklemeli.

Eline cetvel al ve dergi örneklerini incele yazılar kenara ne kadar yakın ölç.

Matbaaya Corelle çalışıyorsan Corel formatında gönder.
Corele eklediğin resimlerin çözünürlüğü 300 dpi, renk modu CMYK olmalı.
pekala bir şey daha sorucagım hocam ben bunları corelde ayrı ayrı sayfalar halinde çalışıyorum sağdaki sayfalarda soldan soldaki sayfalarda sağdan taşırma vermiyorum bie a4 ebatında dergi tasarladıgımda corelde açtıgım bir documan ın yani sayfanın boyutu sadece sol tarafa 5 mm taşma payı vererek 215 alt ve üstede 5 er mm taşma payı vererek 307 mm lik bir sayfamı oluşturucagım yoksa her iki sayfayıda tek bir döküman üzerinde çalışıp oluşturucagım sayfa 430mm e 307 mm lik bir döküman oluşturup bunları ortadan ikiye bölüp iki ayrı sayfa halindemi çalışıcagım şimdiden teşekkürler

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
pekala bir şey daha sorucagım hocam ben bunları corelde ayrı ayrı sayfalar halinde çalışıyorum sağdaki sayfalarda soldan soldaki sayfalarda sağdan taşırma vermiyorum bie a4 ebatında dergi tasarladıgımda corelde açtıgım bir documan ın yani sayfanın boyutu sadece sol tarafa 5 mm taşma payı vererek 215 alt ve üstede 5 er mm taşma payı vererek 307 mm lik bir sayfamı oluşturucagım yoksa her iki sayfayıda tek bir döküman üzerinde çalışıp oluşturucagım sayfa 430mm e 307 mm lik bir döküman oluşturup bunları ortadan ikiye bölüp iki ayrı sayfa halindemi çalışıcagım şimdiden teşekkürler

Derginin sayfalarını hem tek tek olacak hem de çift sayfa yanyana görecek şekilde çalışma imkanı Corel Draw'da mümkün.

Öncelikle Layout menüsünden insert page deriz. Böylece 2 sayfamız olur.

rhinokurtcorelpages1.jpg

İki sayfayı karşılıklı halde görebilmek için Tools menüsünden optionsa geliriz. Document sekmesinden Layout paneline ulaşırız.
Ordaki ayarlar şöyle yaparız:
Layout: Full Page
Start on: Left Side
Facing page'se de çeltik atarız.

rhinokurtcorelpages.jpg

Şimdi sayfalarımızı ortak çalışabiliriz.

Son düzenleme: