Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3S Mutluluk Döngüsü

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
3S Mutluluk Döngüsü adlı mücevher tasarımı araştırmalarım.
Esin kaynağım Selçuklu eserleridir.

3Smutlulukdngs.jpg

Benzer konular

impoved

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam mükemmel ama net ortamında paylaşma. emek hırsızlığı sanal ortamda cirit atıyor sözüm meclisten dışarı...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
hocam mükemmel ama net ortamında paylaşma. emek hırsızlığı sanal ortamda cirit atıyor sözüm meclisten dışarı...
Teşekkürler efendim.....

Bu çalışmalar aslında benim giriş çalışmalarım. Çok daha iyileri arşivimde duruyorlar veya onların geldiği yerde daha çok var diyelim. Bu tarz veya buna benzer işler üreten aklı başında bir işletme sahibi, eğer vizyon sahibiyse bir işi çalmak yerine bedelini öder ve tasarlattırır. Çünkü bu tarz işyerlerinin yakıtı tasarımdır. Tasarım olmadan, hemde şöyle aklıbaşında çarpıcı bir tasarım olmadan bu işyerlerinin doğru dürüst biryere gelmeleri beklenemez. Bu nedenle tasarımlarımın çalınmasından korkmuyorum. Bu iş devamlılık gerektirir.

impoved

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam senin gibi ince ve olması gerektiği gibi düşünen çok az. ben yinede tavsiyede bulundum. çalışmalarınıza hayran kaldım. hayallerine ve emeğine sağlık.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bir uyarıda ben yapayım o zaman.....
Fırsattan istifade epeydir kafa ütülemiyorum. Bu gece ütücülüğüm üzerimde:smile:

Tasarım güçtür. Bu öyle bir güçtürki tüm toplumu sürükler. Kurallarını iyi uyguladığınızda yaptığınız işler kendinizden başlayarak etrafınıza, tüm topluma, ülkeye değer katar. Bir ülkeyi sömürmek istiyorsan, önce hazır vereceksin, üretmelerini engelleyeceksin, daha sonra bağımlı yaparak, kendin satacaksın. Şu anda halihazırda Uygulananda budur. Grafik tasarım alanından yola çıkarak bunu incelediğimizde, ne kadar ince hesaplanmış bir oyunun içinde olduğumuzu görürüz. Hazır verilen herşeyin bize yarın misliyle geri dönecek bir fatura çıkaracağının farkında bile değiliz. Her taraf hazır vektörel kalıplarla dolu iken. Biz kendi hazinelerimize sırtımızı dönüp uyukluyoruz. Yaptığı iş üzerinde düşünmeyen, hep başkasından alıp üretmeyi adet haline getiren bir toplum bir gün bunun faturasını çok acı öder.
Ben tasarımı bir kola benzetirim. Bu kol daha sonra parmaklara ayrılır, bunlar tasarımın alanlarıdır. Üstelik tasarım sadece birşeyleri görsel hale getirme işide değildir. Tasarım hayatın ta kendisidir. Bu bağlamda herkes tasarımcıdır, ödevini yapan bir öğrenciden tutunda, sokakları süpüren bir temizlikçiye varıncaya kadar. Yani bir doktor, hakim, mühendis toplumun her katmanı kuralına uygun tasarım yapmalı üretmeliki o ülke gerektiği gibi ilerleyebilsin. Bunu çok bariz bir örnekle açıklayalım. Buradaki iletişimi sağlayan tüm yapı A dan Z ye varıncaya kadar bir tasarımdır. Çoğumuzun bilgisayarında bulunan Windows işletim sistemi bir tasarımdır. Bu sistemin asli tasarımcısının şahsi serveti 60 milyar doların üstündedir. Bu rakam tüm ülkemizin 6-7 aylık ihracatına eşittir. Sattığı şey ise 25 kuruşluk cdlere yüklenmiş bir tasarımdır. Başka bir örnek, marka tasarımını gösterebiliriz, aklıma gelen en iyi örnek otomobiller. Piyasadaki herhengi bir markayı ele alalım ve bir karşılaştırma yapalım. Ortalama bir geliri olan birisinin aldığı otomobil ile, üst düzey geliri olan birisinin aldığı bir otomobil arasında performans veya parça değeri olarak pekte bariz bir fark yoktur. Birinin sıfır satış fiyatı 30.000 lira iken diğerinin satış fiyatı 300.000 dir. En fazla 3 kat olabilecek bu maliyet, tasarım sayesinde 10 kata kadar çıkabilmektedir.
Tüm bunları geçip birde bize bakalım. Biz ne yapıyoruz? İleride bir gün bizde ülkemize böyle bir katma değer sağlayabilecekmiyiz? Herşeyden önemlisi bizde her alanda kendi Bill Gates lerimizi yetiştirebilecekmiyiz? Açıkçası hepimizin tezgahından geçtiği eğitim sistemine baktığımda bunu pek olası görmüyorum.
Bir eğitimci olarak 25 yıllık tecrübem bana şunları gösterdi
*Herşey matematik veya fen bilimleri değildir, insanlara her konuda bilgi verilmeli, donanımlı insan yetiştirmeliyiz.
*Bireylere boş zaman bırakarak onların kendilerini ve çevresini tanımalarına fırsat vermeliyiz.
*Bireylere hayattan kopuk bir eğitim vermek yerine, hayatın doğal ritminde bir eğitim ortamı sağlamalıyız
*Toplumsal ve bireysel manada Ahlakı eğitim sistemimizin içerisine monte etmeliyiz.
*Sadece tüketen değil üreten bireyler yetiştirmeliyiz.

Her alanda ama her alanda toplum olarak çalarak, çırparak veya alıntılarla birşeyler ürettiğimizi sanıyoruz sadece. Bu hırsızlıkta değil aslında, bir nevi çaresizlik. Çünkü yapamıyoruz, yapacak özgüvenden ve cesaretten yoksunuz. Cesaretli olanlarıda kendi korkularımızla boğuyoruz.
Şöyle bir cümleyi konuşan bir toplumda ilerleme çok yavaş olur "Sen bir hayalcisin" Bu cümle çok masum gibi gelebilir ama gözümüzü kapayan at gözlüğü gibidir. Sen bir hayalcisin, cümlesi aşağılayıcı bir eleştiri işlevi görür toplum dilinde. Oysa hayalciler toplumları insanları gerektiği yerlere taşımışlardır. Kullandığınız bu pcler, bu sistem 30 sene önce bir hayaldi, çoğu sistemde öyle örneğin cep telefonları, 30 sene önce cep telefonu hayalini kuranlara insanlar bir taraflarıyla gülüyorlardı.

Nerden, nereye ama hep bağlantılı şeyler bunlar. Kendi fikirleri ile ayakta duramayan bir toplumun bireyleri önce kendilerini sonra bütün bir toplumu batırırlar. Bu arada hepten kopyeci değiliz bazı alanlarda seyrekte olsa özgün üretimlere rastlamıyorda değiliz, bunun çok daha sık olması dileğiyle.

Esen kalın........

• Beğen
Tepkiler: Nur

impoved

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kafa ütülemek estağfirullah hocam. düşüncelerinize ve örneklemelerinize yürekten katılıyorum.

kinginpala

🌱Yeni Üye🌱
kardes nasıl yapıyorsun bole bir tasarım solermısın ?

gülümser

🏆Pro Tasarımcı🏆
Tasarımın anlamı ve dizaynı çok güzel bir dizide olsa emin ol satışlar patlardı :D

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Tasarımın anlamı ve dizaynı çok güzel bir dizide olsa emin ol satışlar patlardı :D
Bu çalışma bitmemiş taslak bir çalışma aynı zamanda. Burada ben bu tarz çalışmaların en hafiflerini veriyorum, biliyosunuz kopyecilik üst düzeyde. Kimse tasarımcıya birşeyler veripte markama değer katayım demiyor, markasına değer katmak isteyen üreticiler maalesef çok az. İşin özeti sanatçının ve sanatın desteklenmeye ihtiyacı var. Ufacık bir motivasyonla bakın burada ne harikalar yaratılıyor.

sufi76

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.eferen.net
Aslında iyi bir pazarlama yöntemi ile marka oluşturabilecek bir çalışma ve fikir olmuş.
Zamanınız varsa bir değerlendirin bence.
Elinize sağlık.

seventh

🏆Pro Tasarımcı🏆
tasarımlarınız çok zarif ve ilgi çekici ayrıca çok da güzeller emeğinize sağlık
bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler