Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

4 renk işi 2 kalıpta çıkarmak

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
Geçen gün bir işte geto ustam bana bir şey söyledi ve bunu nasıl yaparız dedi. Konu şu; 4 renk olan bir işi 2 kalıpta çıkartabilir miyiz? Çok ilginç geldi.

kalıp 50x41
kağıt 25x23
4 renk/trigromi

Çözümünü buldum ve bakalım buradan da bulabilecek, matbaa tekniklerine hakim biri var mı?

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆
???
değişik...

işi siyah beyaz yaparsan 2 renk olur,

siyah beyaz için istediğin 2 alternatif boya ile yapabilirsin.

cagdas_ss

🌱Yeni Üye🌱
görselını atarsan daha net olur
lakın ornegın lacıvert kırmızı olan renkler varsa bunlar normalde 3 ana renkten cıkar CMY olarak basıldıgında uc kalıp olur kı lacıvert koyu olsun dıye sıyahta kullanılmıs ola bılır ozaman CMYK sayılır
onun ıcınde renklerı extra ıkı pantone Yada CM olarak ayırırsın geto zaten ıkı unıtesındede o yapma boyayı koyar basarsın

senoladnar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Geçen gün bir işte geto ustam bana bir şey söyledi ve bunu nasıl yaparız dedi. Konu şu; 4 renk olan bir işi 2 kalıpta çıkartabilir miyiz? Çok ilginç geldi.

kalıp 50x41
kağıt 25x23
4 renk/trigromi

Çözümünü buldum ve bakalım buradan da bulabilecek, matbaa tekniklerine hakim biri var mı?

KArdesim 2 rengi zorlasan da yemez ki :) Çözüm varsa sağlam bende o tarifeyi alabilirm :)

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆
Genel olarak bir çözüm olduğunu düşünmüyorum, yapacağın işe özel bir çözüm bulmuş olabilirsin,

arkadaşımın dediği gibi işin grafiğini paylaşırsan, daha net bir çözüm bulunabilir.

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elbette yapabilirsiniz.

Dört rengin ikisini bir kalıba, diğer ikisini de öbür kalıba montajlayarak basılabilir. Buradaki yanılgı, soruyu soran arkadaşın şaşırtmasıdır. Dört rengi, iki renge değil, dört rengi iki kalıba nasıl alabiliriz diye soruyor. Tabii ki bu arada ölçülere de dikkat etmek gerekir. Zaten arkadaş da bu yüzden ölçüleri yazmış. Kalıbı çevire çevire basarsınız.
Tabii ki pozayı da perişan edersiniz...

Tuncer ÖZKAN

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mesajına sahip çıkamama gibi bir durum hep ilgimi çekmiştir. Bu davranış şeklini de bir türlü anlayamamışımdır. Herhalde saygı ile ilgili bir durum bu. İnsanın çevresine saygısı yani.

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
Tuncer bey ben buna daha çok sabırsızlığınız derim, saygıyla alakası yok. İlginizi çekmiş konu sanırım buna sevindim.

2 aşamalı bir işlem yaptım. önce pdf yapıp sonra montaja geçtim. işin sırrı pdfte. Diğer programları bilmiyorum ama corelin bir pdf ayarı sayesinde oluyor. Yoksa her rengi ayrı ayrı dosyaya çevirmek grafikerin yapacağı iş değil normalde.

tuncer bey neredeyse cevabı vermiş ama pozada sıkıntı yaşamıyoruz inanın hatta geto ustam daha iyi olur dedi.

4 rengin her birini corelde ayrı ayrı pdf export ettik
2 rengi tek kalıba montajladık
2 kalıpta 4 rengi oturttuk

ölçü ve hizalamaya dikkat yoksa iş çöpe gider acemi arkadaşlara pek tavsiye etmem.

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,
Akşama bir ipucu veririm demiştiniz fakat dört gün sonra döndünüz. Neyse, amacım sizi çökertmek değil tabii ki. Bu, benim sabırsızlığım değil, titizliğimdir. Müşterilerinize de sakın böyle yapmayın derim.

Bunu Corel'de yapmak mümkündür.

Eğer Acrobat Pro kullanıyorsanız, çalıştığınız bütün programlar Acrobat Pro'yu bir printer gibi görür. Bu durumda bütün programlarda sözü edilen yöntem geçerli olur. Yani her renk veya renk çifti, ayrı ayrı pdf yapılabilir.

Fakat...

Fakat ofset baskıda eğer cmyk basıyorsanız, "baskı sırası" yani "sequence" diye bir kavram vardır. Renkleri düzgün olarak basabilmek için C, M, Y, K sırasına göre basmak gerekir. Yani M, C, K, Y sırasına göre basmak, veya başka bir baskı sırası, farklı sonuçlar doğurur. Buna dikkat etmek gerekir.

Diğer bir konu, renk ayrımı yaparken tram açıları sorunudur. Birbirlerine "muare" yapmayacak bir tram açısı algoritması kullanmak gerekir. Aksi takdirde rastgele bir tram açısı veya aynı tram açılarını bütün renklerde kullanmak vahim sonuçlar yaratır.

Eğer CTP cihazınız doğrudan Corel Draw'a bağlı ise, pdf yapmanıza da gerek yoktur. Corel Draw print preview menüsünden Color seperation yapılarak ve aynı dosyanın farklı renkleri alınabilir. Bunun için, dökümanınızın iki kopyası, ikisini de alacak şekilde kalıp büyüklüğü kadar yerleştirden sonra renk çiftleri şeklinde renk ayrımı yaparsanız, sözünü ettiğim açı ve baskı sırası sorunlarını da aşmış olursunuz.

Renk çiftleri yöntemini biz, otuz yıl önce de manuel yöntemlerle yapıyorduk.

Tuncer ÖZKAN

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
Tuncer Bey beni çökertmeniz zaten pek olası değil, itici bir üslubunuz var. 30 ıl önce kullanıyorduk vs. Ayaklarınız yere pek basmıyor sanırım. Konuma ne zaman cevap verip vermeyeceğim benim tasarrufumdadır. Müşterilerime nasıl cevap vereceğime kadar akıl vermeyi bırakıp faydalı bir şeyler söyleyin ya da ne bileyim gidin hava alın rahatlayın biraz.

Eğer baskı ustanız zaten hangi rengi neye göre nasıl basacağını bilmiyorsa sıkıntı olabilir.

Mümkün olabilir değil mümkün zaten, nasıl olduğunu da anlattım. Onayınıza gerek olduğunu sanmıyorum.

Siz her baskınızda oturup baskı ustanızla algoritmalar, tram değerleri vs hakkında sürekli sohbet ediyorsanız iş çıkarmanız zaman alır

Merhaba,
Akşama bir ipucu veririm demiştiniz fakat dört gün sonra döndünüz. Neyse, amacım sizi çökertmek değil tabii ki. Bu, benim sabırsızlığım değil, titizliğimdir. Müşterilerinize de sakın böyle yapmayın derim.

Bunu Corel'de yapmak mümkündür.

Eğer Acrobat Pro kullanıyorsanız, çalıştığınız bütün programlar Acrobat Pro'yu bir printer gibi görür. Bu durumda bütün programlarda sözü edilen yöntem geçerli olur. Yani her renk veya renk çifti, ayrı ayrı pdf yapılabilir.

Fakat...

Fakat ofset baskıda eğer cmyk basıyorsanız, "baskı sırası" yani "sequence" diye bir kavram vardır. Renkleri düzgün olarak basabilmek için C, M, Y, K sırasına göre basmak gerekir. Yani M, C, K, Y sırasına göre basmak, veya başka bir baskı sırası, farklı sonuçlar doğurur. Buna dikkat etmek gerekir.

Diğer bir konu, renk ayrımı yaparken tram açıları sorunudur. Birbirlerine "muare" yapmayacak bir tram açısı algoritması kullanmak gerekir. Aksi takdirde rastgele bir tram açısı veya aynı tram açılarını bütün renklerde kullanmak vahim sonuçlar yaratır.

Eğer CTP cihazınız doğrudan Corel Draw'a bağlı ise, pdf yapmanıza da gerek yoktur. Corel Draw print preview menüsünden Color seperation yapılarak ve aynı dosyanın farklı renkleri alınabilir. Bunun için, dökümanınızın iki kopyası, ikisini de alacak şekilde kalıp büyüklüğü kadar yerleştirden sonra renk çiftleri şeklinde renk ayrımı yaparsanız, sözünü ettiğim açı ve baskı sırası sorunlarını da aşmış olursunuz.

Renk çiftleri yöntemini biz, otuz yıl önce de manuel yöntemlerle yapıyorduk.

Tuncer ÖZKAN

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sözlerin gittiği yere kadar..

Sayın Dombalak!

Seçtiğiniz sözcükler ve sözdizimi, kişiliğinizi ele veriyor.
Kişilik detaylarınız umurumda değil. Fakat bir forumda, yazışma, mesaj bırakma adabı olarak gelmeniz gereken epeyce uzun bir yol var.

Sözlerinizden bu anlaşılıyor.

"Akşama bir ipucu vereceğim" demişsiniz. İpin ucu sizde kalmış, forumdaşları ciddiye almamışsınız. Elbetteki insanın işi çıkar, tekrar ekrana dönemez ve verdiği sözü tutamayabilir. Bu, anlaşılır birşeydir.
Ama, birşekilde açıklama bile yapmıyor, "pardon arkadaşlar, işim nedeniyle dönemedim" diyebilemiyorsa, o zaman bunun saygıyla ilgili olduğu anlaşılır. Öyle de yazdım zaten. Bu bir kabalık veya hakaret değil, bir durum tesbiti yalnızca. Sizi tanımam etmem, bu yaştan sonra kimseyi de adam etme gibi bir derdim olamaz. Öyledir veya değildir.

Fakat bir "pardon" diyebilmek önemliydi.

Burada önemsediğim, bir forum adabına sadık kalma meselesiydi, artık pek önemi de kalmadı şu haliyle.

"Mümkün olabilir değil mümkün zaten, nasıl olduğunu da anlattım. Onayınıza gerek olduğunu sanmıyorum." demişsiniz.

Bir daha geri dönün ve ne yazdığıma dikkat edin:

"Bunu Corel'de yapmak mümkündür."

Ben zaten olabilir demiyorum ki..Yeni neslin en büyük kötü alışkanlığı.. Okumadan, okuyormuş gibi yapmak! Onay vermiyorum ki, sizin söylediğinizi doğruluyorum.

Böyle bir davranış, herhalde sizin teşekkür etme şekliniz.

Bu halinizle, benim üslubum itici, sizinkiler de pek çekici kaldı yani..

"30 yıl önce kullanıyorduk vs. Ayaklarınız yere pek basmıyor sanırım."
demişsiniz. Evet, gerçekten de 30 yıl önce bu yöntemi manuel olarak, film montajında kotarıyorduk. Bu kesinlikle doğru. Neden bu durumun ayakları yere basmıyacağı sonucunu doğursun ki? Belli ki bazen cehalet, insanı vezir yapar sanıyorsunuz.
Oysa genellikle başka birşey yapar!

Son olarak, "Siz her baskınızda oturup baskı ustanızla algoritmalar, tram değerleri vs hakkında sürekli sohbet ediyorsanız iş çıkarmanız zaman alır" demişsiniz.

Uyarın için yürekten teşekkürler. Bakın teşekkür ediyorum. Benzer bir uyarıyı ben yaptığım zaman üslubumun itici olduğunu söylemiştiniz!

Buna "bu ne perhiz" diye başlayan atasözü gerekli yanıtı verir.

Öteyandan, baskı sırası, muare, vs. konularındaki açıklamalarım, konuya ilgi duyan forumdaşlar içindi.Şu anda bir matbaam olmadığı için iş akışı ile ilgili bir şey söyleyemem. Ama çalıştırdığım ve sahibi olduğum matbaada, bu konuları usta ile konuşmak veya sohbetini yapmazdım.
çünkü usta zaten bunları biliyor olmalıydı. Bilmiyorsa bizim onu istihdam etmemiz mümkün değildi. Olsa olsa "kalfa" muamelesi görürdü.

Bilmem yeterince aydınlatabildim mi?

Herkese hayırlı forumlar.

Tuncer ÖZKAN-İSTANBUL

Not: Corel Draw programını, 1992'den beri kullanıyorum. Yaşınız nedir bilmiyorum ama, Corel Draw'da epeyce bir tecrübem vardır. Fakat artık pekçok işi A. Illustrator ve A. Indesign programlarında yapıyorum. Corel Draw'ı X7 de bıraktım. Ama yine de bazı eğitim kurumlarında ve özel derslerde eğitimini veriyorum. Tartışmaya konu olan yöntem, A. İllustrator ve Indesign'da da yapılır. Meraklısına talep olursa bunu detaylı anlatabilirim.

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
Tuncer Bey lütfen gereksiz polemiğe girmekten vazgeçin, burası forum ve umuma açık bir yer. Sanırım boş vaktiniz oldukça fazla. Gidin başka şeylerle uğraşın. Ne kadar donanımlı olduğunuz bu gereksiz polemikle değil, sunduğunuz bilgiyle ölçülür. Ben şöyleyim böyleyim demekle insanlara birşey kazandıramazsınız.

Yarışta değiliz ama meslekte hem grafik alanında hem baskı anlamında yetiştirdiğim bir çok öğrencim var ve sizin tarzınızla cevap verseydim, MEB usta öğreticisi olduğumu, bir çok kamu ve özel kurumda eğitim verdiğimi, onlarca ajansa ve matbaaya hizmet verdiğimi yazardım. 30 sene... diye başlayan itici tarzınızdan 30 senede bazı şeyleri kaçırdığınızı görüyorum. Karşınızdakini küçümsemeden konuşun, mesafeyi koruyun. Beğenmiyorsanız konudan uzaklaşabilirsiniz, özgürsünüz.

Bana akıl vermeyi bırakmanız gerekiyor ve yaşınızın ne olduğu, mesleki tecrübeleriniz, kişiliğinizin nasıl olduğu sizin dediğiniz gibi "UMURUMDA DEĞİL". Adab ve edep kişinin ayinesinde görünür. O yüzden boş diyaloglardan ziyade konuyla ilgili faydalı bir bilgi verecekseniz yazın. Sizin dışınızda bu gereksiz polemiğe giren yok.

Ahkamınız sizi katlanmaya değer görenlerde muteberdir.

Kendi konumu resmen piç ettiniz, adabtan bahseden insanın böyle yapması çok ilginç. Konuyu takip etmeyi düşünmüyorum artık. Bırakında insanlar yıllar sonra bu konudaki faydalı bilgiyi görsün boş muhabbetleri değil.

Sayın Dombalak!

Seçtiğiniz sözcükler ve sözdizimi, kişiliğinizi ele veriyor.
Kişilik detaylarınız umurumda değil. Fakat bir forumda, yazışma, mesaj bırakma adabı olarak gelmeniz gereken epeyce uzun bir yol var.

Sözlerinizden bu anlaşılıyor.

"Akşama bir ipucu vereceğim" demişsiniz. İpin ucu sizde kalmış, forumdaşları ciddiye almamışsınız. Elbetteki insanın işi çıkar, tekrar ekrana dönemez ve verdiği sözü tutamayabilir. Bu, anlaşılır birşeydir.
Ama, birşekilde açıklama bile yapmıyor, "pardon arkadaşlar, işim nedeniyle dönemedim" diyebilemiyorsa, o zaman bunun saygıyla ilgili olduğu anlaşılır. Öyle de yazdım zaten. Bu bir kabalık veya hakaret değil, bir durum tesbiti yalnızca. Sizi tanımam etmem, bu yaştan sonra kimseyi de adam etme gibi bir derdim olamaz. Öyledir veya değildir.

Fakat bir "pardon" diyebilmek önemliydi.

Burada önemsediğim, bir forum adabına sadık kalma meselesiydi, artık pek önemi de kalmadı şu haliyle.

"Mümkün olabilir değil mümkün zaten, nasıl olduğunu da anlattım. Onayınıza gerek olduğunu sanmıyorum." demişsiniz.

Bir daha geri dönün ve ne yazdığıma dikkat edin:

"Bunu Corel'de yapmak mümkündür."

Ben zaten olabilir demiyorum ki..Yeni neslin en büyük kötü alışkanlığı.. Okumadan, okuyormuş gibi yapmak! Onay vermiyorum ki, sizin söylediğinizi doğruluyorum.

Böyle bir davranış, herhalde sizin teşekkür etme şekliniz.

Bu halinizle, benim üslubum itici, sizinkiler de pek çekici kaldı yani..

"30 yıl önce kullanıyorduk vs. Ayaklarınız yere pek basmıyor sanırım."
demişsiniz. Evet, gerçekten de 30 yıl önce bu yöntemi manuel olarak, film montajında kotarıyorduk. Bu kesinlikle doğru. Neden bu durumun ayakları yere basmıyacağı sonucunu doğursun ki? Belli ki bazen cehalet, insanı vezir yapar sanıyorsunuz.
Oysa genellikle başka birşey yapar!

Son olarak, "Siz her baskınızda oturup baskı ustanızla algoritmalar, tram değerleri vs hakkında sürekli sohbet ediyorsanız iş çıkarmanız zaman alır" demişsiniz.

Uyarın için yürekten teşekkürler. Bakın teşekkür ediyorum. Benzer bir uyarıyı ben yaptığım zaman üslubumun itici olduğunu söylemiştiniz!

Buna "bu ne perhiz" diye başlayan atasözü gerekli yanıtı verir.

Öteyandan, baskı sırası, muare, vs. konularındaki açıklamalarım, konuya ilgi duyan forumdaşlar içindi.Şu anda bir matbaam olmadığı için iş akışı ile ilgili bir şey söyleyemem. Ama çalıştırdığım ve sahibi olduğum matbaada, bu konuları usta ile konuşmak veya sohbetini yapmazdım.
çünkü usta zaten bunları biliyor olmalıydı. Bilmiyorsa bizim onu istihdam etmemiz mümkün değildi. Olsa olsa "kalfa" muamelesi görürdü.

Bilmem yeterince aydınlatabildim mi?

Herkese hayırlı forumlar.

Tuncer ÖZKAN-İSTANBUL

Not: Corel Draw programını, 1992'den beri kullanıyorum. Yaşınız nedir bilmiyorum ama, Corel Draw'da epeyce bir tecrübem vardır. Fakat artık pekçok işi A. Illustrator ve A. Indesign programlarında yapıyorum. Corel Draw'ı X7 de bıraktım. Ama yine de bazı eğitim kurumlarında ve özel derslerde eğitimini veriyorum. Tartışmaya konu olan yöntem, A. İllustrator ve Indesign'da da yapılır. Meraklısına talep olursa bunu detaylı anlatabilirim.

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kendi konunu kendin piç ettin. Bu adap ta sana tac olsun. Belki de haberin yok. Senin konunu senden daha fazla açıklamışım.
Uzatmak istemiyorum.
Konunuz da sizin olsun.

Lütfen abuk sabuk cevaplar vererek konuyu uzatmayın.
T.Ö.

grkenanhoca

🌱Yeni Üye🌱
bir kalıba 2 pozada c ve m atarsın. bir renk basıldıktan sonra kalıp çıkarılıp ters takılır. aynı işlemi y ve k için de yaparsın. böylece 2 kalıpta cmyk basmış olursun. bi sıkıntı var. kalıbın diğer tarafı boya toplar.

oscar81

🌱Yeni Üye🌱
4 renk işi 2 kalıpta bende alıyorum kalıbı 1 tarafı pozlandıktan sonra 180 derece çevirip diyer tarafını pozluyorum kalıp 2 adet ama baskıda 4 renk oluyor