Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adoba CS4 Serisi

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Piyasadan edindiğim bilgilere göre Adobe CS4 serisini çıkarmaya hazırlanıyor, beni ilgilendiren en çok önemli olan nokta da illustrator, photoshop, after effects ve premiere. bu programların cs4 versiyonları çıkacak mı bilgisi olan arkadaşlar,
özellikle illustrator konusunda freehanddaki gibi çoklu sayfa desteğinin geleceği duyumlarını almıştım. ayrıca birçok corelci profesyonel grafiker arkadaşlarımdan aldığım yine duyumlara göre illustrator geleceğin vektör kralı olacak diye düşünüyorum, sizlerin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir.

Benzer konular

broken_wings

🏆Pro Tasarımcı🏆
CS 4 beta çıktı zaten.Geliyo gelecekte.Zaman ve değişime karşı koyulamaz..Saygılar.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Piyasadan edindiğim bilgilere göre Adobe CS4 serisini çıkarmaya hazırlanıyor, beni ilgilendiren en çok önemli olan nokta da illustrator, photoshop, after effects ve premiere. bu programların cs4 versiyonları çıkacak mı bilgisi olan arkadaşlar,
özellikle illustrator konusunda freehanddaki gibi çoklu sayfa desteğinin geleceği duyumlarını almıştım. ayrıca birçok corelci profesyonel grafiker arkadaşlarımdan aldığım yine duyumlara göre illustrator geleceğin vektör kralı olacak diye düşünüyorum, sizlerin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir.
Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen photoshop cs4 (stonhenge) beta internette dolaşıyor. Cs4 için asıl önemli haber şu; Adobe creative suite cs4 64 bit olarak piyasaya sürülecek. Bu sadece windows işletim sistemi için olacak. Macos için 64 bit bir sonraki versiyona kalacak. Bu da macos için geliştirilen adobe programlarının geliştirildiği platformun apple tarafından henüz 64 bit'e yükseltilmemesinden kaynaklanıyor.

Illustrator'e çoklu sayfa desteği gelir mi bilemiyorum. Çünkü çoklu sayfalı işleri indesign'a kaydırıyorlar. Bu da adobenin işine geliyor çünkü indesign bir endüstri standardı olarak sektörün tek isimi olma yolunda ilerliyor. Illustrator için çoklu sayfa desteğini multipage pluginiyle sağlayabilirsiniz.

Corelci profesyonellerden nasıl bir duyum aldınız bilmiyorum fakat corel firması özellikle masaüstü yayıncılık sektörü için programlarını geliştirmezse sonu pek iyi değil. Adobe gibi bir devin karşısında direnemeyip yazılımlarına son verirlerse zaten vektörel illüstrasyon için (özellikle masaüstü yayıncılık) pek fazla seçenek kalmıyor.

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
ya sürekli bu iki programı karşılaştırmanızdan bıktım bırakın herkes nasıl biliyorsa öyle yapsın corel gelişmiyekmiş adobe'un karşısında dayanmaz sanki bu firmaların başında ceo lar yok bırakın arkadaşlar bizler tasarımımıza ve paylaşımımıza bakalım ötesini zaman göstersin...

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ya sürekli bu iki programı karşılaştırmanızdan bıktım bırakın herkes nasıl biliyorsa öyle yapsın corel gelişmiyekmiş adobe'un karşısında dayanmaz sanki bu firmaların başında ceo lar yok bırakın arkadaşlar bizler tasarımımıza ve paylaşımımıza bakalım ötesini zaman göstersin...

arkadaşım, bizler illaki onların yönetimine karışamayız, ancak sonuçta biz bir program tercih ediyoruz, diyoruz ki illustrator benim iişimi daha iyi görüyor ve bana göre öncülüğünü sağlayan özellikleri şunlar şunlar diyoruz, illaki kullandığımız programları takip edip gidişatları hakkında düşünce ve yorumlarımızı yapacağız, yoksa şöyle düşün bakalım, corelci bir kişi olduğunu farz edelim ve illustrator kullanmayı bilmiyorsun, 2 yıl sonra corel firması tamamen yazılımlarını durdurdu diyelim, piyasa corel'e hakim olurken çok güzel işler yaptığını farz edelim ve 2 yıl sonra illustrator bilmediğin için neler kaybedeceksin bunun farkında mısın :) bu yüzden de programların gidişatlarını illaki takip etmemiz gerekiyor. bunun bıktıracak bir yanı yok.

ayrıca şu multipage plugin ini ilk defa duyuyorum, bunu araştırayım, güzel bir şeye benziyor :)

ayrıca yine kişisel görüşüm, corel bugün bazı konularda daha pratik gözükebilir, bunun da en büyük sebebi insanların başta direk corel eğitimi görerek grafiker ünvanını kazanmasıdır. illustrator ise geliştirilmeye çok açık bir adobe devrimidir, bence geleceğin vektör çizim programı illustrator, şimdiden geçişe başlayın derim ben.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
Kapıştırma ya da çarpıştımra değil ki, karşılaştırma bu. Neredeyse sektörde kalan ve gelişimine devam eden son iki vektörel çizim yazılımını karşılaştırılmasından doğal daha ne olabilir ki. Burada kimseye birşey dikte etmiyorum sadece sektörün geleceği ve dolayısıyla sektör çalışanlarının geleceği konusunda öngörülü olmaya çalışıyorum. Yine de bir karşılaştırma yapacağım, adobe sektör devi, işin temeli olan postscript'in lisanları adobeye ait. Postscript dijital baskı cihazlarından, masaüstü yazıcılara, ctp ve ctf'lere kadar sektörün heryerinde kullanılıyor. Son yıllarda biz hala alışamasak da workflow olarak kullanılan PDF'in ve adobe illustrator dosyalarının ve hatta opentype fontların temelinde postscript'ten başka birşey yoktur. Adobe bu konuda bu kadar güçlü iken CorelDRAW programları da Rusya, kazakistan, azerbaycan, ermenistan, polonya, ispanya, portekiz gibi ülkelerde olukça tercih ediliyor. Neticede kullandığınız yazılımın gelecekte de var olması için şirketin ayakta durması ve bunun için de bolca yazılım lisansı satması gerekiyor.

ayrıca yine kişisel görüşüm, corel bugün bazı konularda daha pratik gözükebilir, bunun da en büyük sebebi insanların başta direk corel eğitimi görerek grafiker ünvanını kazanmasıdır.
Buna kısmen katılıyorum fakat corelin pratik gözükmesinin sebebi gerçekten pratik olmasıdır ;) ve rakiplerine göre ucuz ve tam bir paket olarak satılmasıdır.

Neticede tasarımcı iseniz kullandığınız program çok da önemli değildir. Fakat işin teknik kısmıyla ilgileniyorsanız bütün programları öğrenmeniz gerekir.

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
K.Çakır hocam aslında haklı olabilirsin corel konusunda ancak, pratisyenlik bence alışık olduğun sistemden geliyor, photoshop'a el yatkınlığın ne kadar iyiyse illustrator'de o kadar kolay geliyor sana. Ben mesela tamamen olmasa da corel'i kısmen biliyorum ancak corelde bir sayfayı 20 dk da tasarlıyorsam illustrator de 3-5 dk da hazırlıyorum, pratiklik buradan geliyor.
bence Adobe bu aralar iyice azdı :D yeni geliştirilen web programlama sistemleri ile de geleceğin en büyük devi olma yolunda ilerliyor.

Bu arada ben başlığa Adoba yazmışım :D

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
ya bana abest geliyor bunlar bırakın coreli ilistrator kullanmaya başlayın sanki arasında uçurumlar var arkadaşlar 2 programdada aynı işi yapabiliyoruz + sı - si tartışılır ki bana göre tartışılmaz corel aşmıştır her konuda tabiki bu demek değildir ilistrator geride kalmış programdır o da corel ile kafa kafayadır bakın söylemek istediğim insanları yönlendirmeyelim buradan bırakalım kim neyi kullanmak istiyosa onu kullansın yada onu öğrenmeye başlasın pek tabiki ikiside öğrenilebilir ama genelde birini tam prof. kullanırız.
saygılar arkadaşlar hepinize kulladığınız programla başarılar dilerim...

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ya bana abest geliyor bunlar bırakın coreli ilistrator kullanmaya başlayın sanki arasında uçurumlar var arkadaşlar 2 programdada aynı işi yapabiliyoruz + sı - si tartışılır ki bana göre tartışılmaz corel aşmıştır her konuda tabiki bu demek değildir ilistrator geride kalmış programdır o da corel ile kafa kafayadır bakın söylemek istediğim insanları yönlendirmeyelim buradan bırakalım kim neyi kullanmak istiyosa onu kullansın yada onu öğrenmeye başlasın pek tabiki ikiside öğrenilebilir ama genelde birini tam prof. kullanırız.
saygılar arkadaşlar hepinize kulladığınız programla başarılar dilerim...

ustam, insanları yönlendirmek illaki gerekir, ama zorlamak değil, sadece sistemler hakkında tecrübe ve bilgi birikimini paylaşırsın bu da karşı tarafı bilgilendirerek yönlendirir. ayrıca corel de adobe'nin bazı teknolojilerini kullanıyor ve illustrator şuanki versiyonu ile corelle karşılaştırılırsa tabiki biraz dahapratik gözükebiliyor,
ancak illustrator çok hızlı ve sistemli gelişen bir program, bence yeni çıkacak sürümü ile corel'i geçeceğe benziyor.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
ustam, insanları yönlendirmek illaki gerekir, ama zorlamak değil, sadece sistemler hakkında tecrübe ve bilgi birikimini paylaşırsın bu da karşı tarafı bilgilendirerek yönlendirir. ayrıca corel de adobe'nin bazı teknolojilerini kullanıyor ve illustrator şuanki versiyonu ile corelle karşılaştırılırsa tabiki biraz dahapratik gözükebiliyor,
ancak illustrator çok hızlı ve sistemli gelişen bir program, bence yeni çıkacak sürümü ile corel'i geçeceğe benziyor.

Cs4'ü 64 bit olarak pc üzerinde çalıştırmak için sabırsızlanıyorum. MAC'ciler okuduğum yazılara göre CS5'i beklemek zorunda bu da en azından 2011 yılında falan olur sanırım. Teknoloji biçim değiştiriyor artık onu takip etmek bir digital sanatçı ve grafikerin tasarım bilgisinden sonraki en önemli vazifesi olmalı.

Değişim bütün alanlarda olduğu gibi bizim alanımızda da çok önemli değişimi 1. derecede ülke ve halk olarak etkileyebileceğimizi pek sanmıyorum ama en azından onu takip edebiliriz. Yoksa altında ezilir gideriz.

Programlar bir araçtır ama açıkca sölüyorum. Önüme Kağıt, kalem, fırça ve corel draw koysalar kesinlikle ilk seçeneği seçerim o da olmuyorsa mesleği bırakırım. :) Ve sadece gelen işi çevirmek için kullanırım daha ileri düzeyde kullanabileceğim halde.

İllustrator öyle harika bi program ki tasarımcıya +10 puan takviye sağlıyor. Ciddi söylüyorum önizleme şekliyle bile insana gaz veriyor. İndesignda eskiden fh'nin yaptığı herşeyi yapabiliyoruz. Herkes hatırlarki özellikle mx'e kadar fh'nin ahım şahım özellikleri efektleri falan hiç yoktu ya da yetersizdi. Rahatlığı ve pratikliği sayesinde piyasaya egemen olmuştu. Bugünde arkadaşlar yanlış karşılaştırma yapmasın günlük reklam işlerinde fh'nin karşılığı indesigndir. Çoklu sayfa, yeterli vektörel çizim, harmanlama kipleri, efektler vb. İndesignda fazlaca vardır ve program hızlıdır.

AI'de adı üstünde daha gelişmiş vektörel-birazda pixel illustrasyonlar için kullanmanız gereken pratiklikten ziyade kalite ve güzelliğin ortaya çıkarılcağı bir programdır. Ve indesignle birlikte yaratılamayacak tasarım iş yoktur, kesinlikle tavsiye ederim.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
FH'nin karşılığı nasıl indesign oluyor? FH yerine indesign kullanıyorlarsa tamam ama Indesign, Quark'a alternatif bir programdır.

Tam olarak günlük ajans-reklam alanlarında kullanılan fh'nin karşılığı demek istedim.

Şöyle diyelim quark sadece bir mizanpaj, sayfa düzenleme programıdır. Bu yüzden indesign onun 1'e bir karşılığıdır.

Ama indesign sadece bir mizanpaj, sayfa düzenleme programı değildir.
Kısaca neler yapılabildiğine bakalım
1- Mizanpaj, ileri derecede metin uygulamaları,
2. Çoklu sayfaya ilişkin özellikler. Masterden tut, dipnotlara kadar her şey.
3. Vektörel çizim özellikleri fh mx ile karşılaştırırsan ben sadece blend özelliği eksik diyorum. Extra olarakda aynı belgede farklı büyüklükteki sayfa boyutu
4. Transparan, ileri derecede degrade, maskeleme, resim ve vektörde de kullanılabilen harmanlama kipleri, Gölgeler, kabartma vb efektleri, extra onlarca script
5. İşleri hızlandırıp otomatikleştiren Karekter, tablo, paragraf, obje stilleri, ofis programlarından kayıpsız alışverişi
6. İleri düzeyde dosylar üzerinde kontrol, ps ve ai ile tam koordinasyon.
7. Adobe bridge ile tüm adobe programlarında renk modu ortaklığı

Saymakla bitmez örneğin bir kartvizit, broşür yapmanız gerektiğinde indesignda başka bir programa ihtiyaç duymassınız. Ama quarkda en azından bişeyler çizilebilecek bir vektörel çizim programına ihtiyaç vardır.

Kolay gelsin

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
1- Mizanpaj, ileri derecede metin uygulamaları,
2. Çoklu sayfaya ilişkin özellikler. Masterden tut, dipnotlara kadar her şey.
3. Vektörel çizim özellikleri fh mx ile karşılaştırırsan ben sadece blend özelliği eksik diyorum. Extra olarakda aynı belgede farklı büyüklükteki sayfa boyutu
4. Transparan, ileri derecede degrade, maskeleme, resim ve vektörde de kullanılabilen harmanlama kipleri, Gölgeler, kabartma vb efektleri, extra onlarca script
5. İşleri hızlandırıp otomatikleştiren Karekter, tablo, paragraf, obje stilleri, ofis programlarından kayıpsız alışverişi

bunların hepsini CorelDRAW'da da yapabilirsiniz. Indesign quark'a alternatif çıkarılmış bir program. Günlük işlerinizi tüm programlarda yapabilirsiniz, photoshopta bile.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
bunların hepsini CorelDRW'da da yapabilirsiniz. Indesign quark'a alternatif çıkarılmış bir program. Günlük işlerinizi tüm programlarda yapabilirsiniz, photoshopta bile.

Günlük iş derken sıradan bir ajansın her gün yaptığı insert, kartvizit, broşür gibi yoksa kişisel işler değil. Atıyorum ben özel bir şekil çizmek bunu tablolarımda zemin kullanmak istiyorsam şöyle özenli bir şey bunu illustratorda yapıyorum. Ama geçen insert yaptım ID'de hallettim tertemiz pdf'imide aldım. Fazlasıyla yeterli yani.

Corelde nasıl (lens efekti kastetmiyorum) tranparan verdiğinizi, fotoşopda da nasıl paragraf stili oluşturduğunuzu merak ettim doğrusu. Ya da temiz kırılmamış yazıları. Kaliteli işlerden bahsediyorum:)

Bunların hepsinin yeri ayrıdır.
Ps-bitmap foto düzenleyici
ID mizanpaj-sayfa tasarımı-günlük reklam işleri
AI- vektörel tasarım-illustrasyon
Corel- vektörel tasarım-illustrasyon

Son düzenleme:

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

kesinlikle doğru hocam, ancak piyasadaki bazı (aşağılamak adına değil yanlış anlamayın) acar grafik ile uğraşan ve grafikerlik ünvanını kazandıklarını sanan arkadaşlar photosop'u reklam, ajans, matbaa vs işler için vazgeçilmez bir program olarak algılıyorlar Kİ en büyük hatadır bu zaten. şop bitmap tabanlı bir yazılımdır, fotoğraflar üzerinde oynama yaparsın, ama tutup şopta kitap tasarımı yaparsan matbaacı sana güler, şop kullanmadan da gayet yaratıcı reklamlar hazırlayabilir tasarlayabiirsin burada şop'un avantajı resimler üzerindeki renk, ışık vs. çarpıtıcı özellikler üzerinde oynamalar yaparak işin görsel kalitesini artırabilirsin.

mesela şu lens efekti dedikleri olay, corel de biraz daha kolay gibi gözüküyor,
illustrator de benim bildiğim başka bir obje çiziyoruz, bu objeye gradient uyguladıktan sonra maske olarak alttaki objeye atıyoruz ve lens olayı olmuş oluyor, ancak corelde bir araç ile nokta belirleme yöntemiyle işi bitiriyorlar.
aynı zamanda da corelde de opak değerini aynı araçla yapıyorsun ama istediğin şeyin olması için menüden onu seçmen gerekiyor,
yani birinin yaptığını biri yapmıyor bu da programları en iyi yapan kısımı oluşturuyor. umarım cs4'te corelin tüm avantajlarını yok edecek özellikler geliyordur.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
feylosoft' Alıntı:
Corelde nasıl (lens efekti kastetmiyorum) tranparan verdiğinizi, fotoşopda da nasıl paragraf stili oluşturduğunuzu merak ettim doğrusu. Ya da temiz kırılmamış yazıları. Kaliteli işlerden bahsediyorum
CorelDRAW'da transparan efekt vermek çok kolay, photoshop'ta karakter stilleri yapamazsınız fakat isterseniz yine de bir sayfa mizanpajı yapamaz mısınız? Kesinlikle PS'de yapılır demek istemiyorum, yapılabilir diyorum. Bir gazete veya dergiyi tabii ki PS'de yapmazsınız. Ayrıca yazıların kırılmış olduğunu bu işle uğraşanlardan başka kim farkedebilir ki. Kaliteli işin kriteri değil bence bunlar.

feylosoft' Alıntı:
Indesign ile FH yi aynı kefeye koyamazsınız fakat dediğiniz doğru, indesign günlük ajans işleri için FH'nin yerini çoktan almaya başladı.

mesela şu lens efekti dedikleri olay, corel de biraz daha kolay gibi gözüküyor, illustrator de benim bildiğim başka bir obje çiziyoruz, bu objeye gradient uyguladıktan sonra maske olarak alttaki objeye atıyoruz ve lens olayı olmuş oluyor, ancak corelde bir araç ile nokta belirleme yöntemiyle işi bitiriyorlar. aynı zamanda da corelde de opak değerini aynı araçla yapıyorsun ama istediğin şeyin olması için menüden onu seçmen gerekiyor, yani birinin yaptığını biri yapmıyor bu da programları en iyi yapan kısımı oluşturuyor.
Illustrator ün en sevmediğim yanı maskeleme özelliği. Cs3 sürümünde Flash tarzında kademe kademe maske ya da grupların içine girebilme olayı biraz daha kontrolü kolaylaştırmış fakat Corel DRAW daki kadar pratik bir maskeleme yok malesef. Coreldraw'ın powerclip özelliği çok kullanışlı, rakipsiz :) tabi bunun olumsuz yanları da var, nesne tabanlı çalıştığı için powerclip içerikleri nesne seçimlerinde bağımsız kalmak zorundalar. CorelDRAW masekeleme şekli frehhand'inkine daha yakın.

stronger_ht' Alıntı:
umarım cs4'te corelin tüm avantajlarını yok edecek özellikler geliyordur.
tekel her zaman son kullanıcının dezavantajınadır. Adobe, Quark ve Corel firmalarını programları dışında özellikle ambalaj sekötrü için Esko Artwork'ün çok daha profesyonel programları var. Asıl Adobe yeni nesil programlarına esko artwork programlarının sahip oldğuğu özellikleri katmaya başlamalı.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
x4 edinicem en kısa zamanda kontrol edeceğim. Coreldraw sanırım pc kullanıcısına güvenip kendini geliştirmiyordu. Yani ben 11. sürümle 12 veya 13 arasında ciddiye alınır bir fark görmüyorum. Sadece birbirine benzer bir sürü yeni araç ortaya çıkıyor. Sanki studio max'de o kadar menüye ihtiyacı var :)

İnş. artık silkelenir ve gerçek bir rakip olarak adobenin karşısına çıkar.

Ama şu default bile diyebileceğimiz hatalarıyla bu iş çok zor. Kapanmalar, kilitlenmeler kısa süre içinde ön izlemedeki işin görünmez olmasına yol açan tazelenme sorunları, Görüntü kaydırmadaki acaiplikler zor gözüküyor. Ama belki x4'de düzelmişdir kontrol edelim.

"mesela şu lens efekti dedikleri olay, corel de biraz daha kolay gibi gözüküyor,
illustrator de benim bildiğim başka bir obje çiziyoruz, bu objeye gradient uyguladıktan sonra maske olarak alttaki objeye atıyoruz ve lens olayı olmuş oluyor, ancak corelde bir araç ile nokta belirleme yöntemiyle işi bitiriyorlar.
aynı zamanda da corelde de opak değerini aynı araçla yapıyorsun ama istediğin şeyin olması için menüden onu seçmen gerekiyor"

Bu yanlış bir bilgi ben cs sürümünden beri kullanıyorum AI yi böyle bir şey yok. Tek sorun eskiden bazı hizalama sorunları vardı fakat o da halledildi. Ama buda diğer programlara alışık olanlar için bir sorundu.

Transparanlık içinse Fotoşoptaki menünün aynısı hiç bir farkı yok ve overprint olayını birebir görüyorsun harmanlama (bevel) kiplerini yapabiliyorsun. Lens efekt geri bir teknoloji olduğundan sorun çıkma ihtimali çoktur ama transparanlıkda böyle bir şey yoktur.

Ve şunuda ekliyim gerek gruplu olsun gerekli maskeli gerek pdf belgesi olsun AI'de herşeye tek tek müdahele edebilirsin. Grubu bozmadan grup aracıyla herhangi bir nesne üstünde istediğin değişiklikleri yaparsın. Hatta cs3de aynı flashdaki gibi grubun üstüne çift tıkladığında ayrı bir sahne açılıyor ve o sahneden kafan karışmadan grupla ilgili tüm işlerini yapabiliyorsun.

Son düzenleme:

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
x4 edinicem en kısa zamanda kontrol edeceğim. Coreldraw sanırım pc kullanıcısına güvenip kendini geliştirmiyordu. Yani ben 11. sürümle 12 veya 13 arasında ciddiye alınır bir fark görmüyorum. Sadece birbirine benzer bir sürü yeni araç ortaya çıkıyor. Sanki studio max'de o kadar menüye ihtiyacı var :)
X3 ile X4 arasında da çok büyük farklar yok.

Ama şu default bile diyebileceğimiz hatalarıyla bu iş çok zor. Kapanmalar, kilitlenmeler kısa süre içinde ön izlemedeki işin görünmez olmasına yol açan tazelenme sorunları, Görüntü kaydırmadaki acaiplikler zor gözüküyor. Ama belki x4'de düzelmişdir kontrol edelim.
X3 sp2 li kullandığınız sürece hatayla ya da anlamsız göçmelerle karşılaşmazsınız. X3 gayet stabil bir sürümdür. X4 kullanmak için servis paket beklenmelidir.

Bu yanlış bir bilgi ben cs sürümünden beri kullanıyorum AI yi böyle bir şey yok. Tek sorun eskiden bazı hizalama sorunları vardı fakat o da halledildi. Ama buda diğer programlara alışık olanlar için bir sorundu.
Geçişli bir transparan etkisi vermek için ai'de başka nasıl bir yol izlenebilir ki? Ayrıca en pratik hizalama bence CorelDRAW'da. Seçtiğiniz son nesne sabit kalıyor ve klavyeden tek tuşla hizalamaları yapabiliyorsunuz. Ayrıca illustrator'de maskelenen bir nesne maskeden büyük ise ve başka bir nesneyle gruplanmışsa ölçü ve hizalama sistemi burada rahatsız edici oluyor. Çünkü maskelenen nesne dikkate alınıyor.

Transparanlık içinse Fotoşoptaki menünün aynısı hiç bir farkı yok ve overprint olayını birebir görüyorsun harmanlama (bevel) kiplerini yapabiliyorsun. Lens efekt geri bir teknoloji olduğundan sorun çıkma ihtimali çoktur ama transparanlıkda böyle bir şey yoktur.
Transparanlık corelDRAW'da da aynı. Bütün harmanlama kiplerini kullanabiliyorsunuz. Overprint preview X3'te gelen yeni özelliklerden biri ve renk yönetimi konusunda bence AI'den daha sağlıklı. Ayrıca X4'te Adobe color managament de kullanılabiliyor. Blend ve diğer efektlerde pantone bir renk kullandığınızda CorelDRAW bunu ofset mantığına göre ayarlıyor. fakat illustrator'de bir efekt kullanırsanız çalışma proses (CMYK) renklere dönüyor.

Ve şunuda ekliyim gerek gruplu olsun gerekli maskeli gerek pdf belgesi olsun AI'de herşeye tek tek müdahele edebilirsin. Grubu bozmadan grup aracıyla herhangi bir nesne üstünde istediğin değişiklikleri yaparsın. Hatta cs3de aynı flashdaki gibi grubun üstüne çift tıkladığında ayrı bir sahne açılıyor ve o sahneden kafan karışmadan grupla ilgili tüm işlerini yapabiliyorsun.
Aİ'de Maskeli ve gruplu nesnelerde zaten başka birşey yapamazsınız. CorelDRAW'da maskeli ve gruplu nesnelerle çalışmak bence daha pratik.

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
X3 ile X4 arasında da çok büyük farklar yok.

X3 sp2 li kullandığınız sürece hatayla ya da anlamsız göçmelerle karşılaşmazsınız. X3 gayet stabil bir sürümdür. X4 kullanmak için servis paket beklenmelidir.

Geçişli bir transparan etkisi vermek için ai'de başka nasıl bir yol izlenebilir ki? Ayrıca en pratik hizalama bence CorelDRAW'da. Seçtiğiniz son nesne sabit kalıyor ve klavyeden tek tuşla hizalamaları yapabiliyorsunuz. Ayrıca illustrator'de maskelenen bir nesne maskeden büyük ise ve başka bir nesneyle gruplanmışsa ölçü ve hizalama sistemi burada rahatsız edici oluyor. Çünkü maskelenen nesne dikkate alınıyor.

Transparanlık corelDRAW'da da aynı. Bütün harmanlama kiplerini kullanabiliyorsunuz. Overprint preview X3'te gelen yeni özelliklerden biri ve renk yönetimi konusunda bence AI'den daha sağlıklı. Ayrıca X4'te Adobe color managament de kullanılabiliyor. Blend ve diğer efektlerde pantone bir renk kullandığınızda CorelDRAW bunu ofset mantığına göre ayarlıyor. fakat illustrator'de bir efekt kullanırsanız çalışma proses (CMYK) renklere dönüyor.

Aİ'de Maskeli ve gruplu nesnelerde zaten başka birşey yapamazsınız. CorelDRAW'da maskeli ve gruplu nesnelerle çalışmak bence daha pratik.

:alkis: :alkis: :alkis: tebrik ederim corel daha iyi savunulamazdı corel kullanıyorum ve gayet mutluyum...

makromatbaa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar sizleri bilmem ama Illustrator cs3 matbaa ortamında kullanılamaz uygun bir prg. değil okadar açığı var ki anlatmakla bitmez yiğidi öldür ama hakkını yeme derler anlatmakla bitmeyen iyi yönleride var ama grafik de insanı çok zora sokuyor. inş. cs4 de bu sorunlar olmaz birde cs5 beklemeyelim