Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adobe flash'ta kod yazma??

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkdaşlar eskiden macromedia kullanıyordum ve gayet kolay bi şekildde buton yapıp onlara komut verebiliyordum. Hatta oyunlar falan da yapmıştım. Şimdi adobeyi yükledim ama butona kod yazamıyorum. Sadece framelere yazabiliyorum. Butona nasıl kod yazılıyor?

krallls42

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe AS3 ile birlikte butona yada movie clip'e kod yazmayı kaldırdı. Ama objelere vereceğin intance ismini kullanarak frame'ye kodları yazabilirsin.

kredno

🌱Yeni Üye🌱
Arkdaşlar eskiden macromedia kullanıyordum ve gayet kolay bi şekildde buton yapıp onlara komut verebiliyordum. Hatta oyunlar falan da yapmıştım. Şimdi adobeyi yükledim ama butona kod yazamıyorum. Sadece framelere yazabiliyorum. Butona nasıl kod yazılıyor?

AS 2 kullanın, Macromediadaki aynı işlemleri orda da yapabilirsiniz. Değişen bir konu yok.. AS3 olarak açarsanız alışmak zor açıkçası.

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar olmadı :S bakın isterseniz fotorafa da...
,

Böyle bir görüntü :S

kredno

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba tekrar Yavuz Bey, aslında olmuş, siz asist bölümünü arıyorsunuz sanırım. Değişen bir şey yok o konuda.. Sadece EYLEMLER penceresinde en sağda gördüğünüz "Komut Dosyası yani Script Asist" bölümüne tıklarsanız istediğiniz bölüm çıkacaktır..

Macromedia düzenindeki komutları Global işlevler altındaki klasörlerden ulaşabilirsiniz.. Örneğin Play komutu Timeline Control klasörünün altında..

Alıştığınız düzenden farkı yok.. sadece klasörlere toplu halde.. :)

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Buton seçiliyken söylediğiniz yere tıklayamıyorum :S

kredno

🌱Yeni Üye🌱
O zaman programda bir sorun var demektir.. eklediğim resimdeki işlemi yapamıyor musunuz ??

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hayır :S acaba ayarlarda mı bir sorun var

fullflash

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şimdi programda sorun oldugunu düşünmüyorum dikkat edilmesi gereken evvela new file ile açtıgımız yeni dökümanızın yani fla'nın as2 oldugundan emin olmalıyız, bundan emin isek ister oltuşturdugumuz button'a istersek button'un instance name'ini yazmak koşuluyla frame'ede komutlarımızı yazabiliyoruz. Eğer açtığınız fla dökümanı as3 ise In Actionscript 3.0, code cannot be... diye devam eden bir uyarı alıyorsunuz demektir. Bu durumda Üsteki menuden File -> New -> Actionscript 2.0 secerek yeni bir fla açtığınız bu sorunu yaşamamnız gerek. Tabi AS 3 kullanıyor iseniz kesinlikle sahnedeki her hangi bir objeyi(MovieClip ya da Button) secerek komut yazamayacaksınızdır gene tavsiyem boş bir frame komut yazacağınız objenin instance name vererek (myMc ya da MyButton) myMc.alpha = 0; gibi komutlarımızı yazabiliriz...

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
:) işte böyle oldu :) çok çok sğaolun :) yardım eden arkadaşlara da ayriyetten teşekkür ediyorum :)

irlm

🌱Yeni Üye🌱
program yapma

ben bu konu hakkında hiçbir şey bilmiyorum bana program yapmayı baştan öğretirmisiniz:puke::sweating:

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
Buttona direk kod yazmayı bende bilmiyorum, ama button'a tanımlı kod yazabilirsin (1. frame e yada o aksyonun başlayacağı frame e) F1 de daha detaylı bilgiler olacaktır, yada lisanslı kullanıcı iseniz, adobe çözüm merkezi size telefonlada yardımcı olabiliyor.

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
irlm; ben öğretemem :D

ozkanozel16 ; Sağolun;fakat sorun çözüldü. Önceki sayfadaki yorumları okumadınız sanırım :)