Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskı Hızında Devrim

Uniteks

🌱Yeni Üye🌱
dscn0197.jpg
ISIS InkJet makinesi 30m/dk ile basıyor

Son düzenleme:

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
ne bu şimdii baskı hızında devrim dedin başka bir şey yok.. fotoğrafın üzerinde 2007 yazıyo nasıl bir devrim bu hem oı makine anladığım kadarıyla tabaka baskı yapıyo konuyu 2 kere açıp hiç kjimseye bir faydası olmayacağı kesin...

Uniteks

🌱Yeni Üye🌱
Sisteminizde upload problemleri olduğu için maalesef iki kere aynı konuyu açmak zorunda kaldım.Kusura bakmayın .Kumaş üzerine 30 m tül / dakika ile reaktif - dispers - asit tekstil boyaları ile kumaş üzerine baskı basıyor.2007 yılında fabrikada çekilmiş resimdir bu.Doğru.Makinenin dünya lansmanı ise 2009 Ocak ayı itibari ile yapıldı.Tekstil emprimecilik alanında bir devrim dir.Daha yepyeni bir teknoloji hakkında böylesine ön yargılı şekilde yazı yazmamak gerekir diye düşünüyorm.Sonuçta makine nin 10 yıllık bir ARGE ve 25 Milyon Euro ya mal olan bir ARGE maliyeti oldu.Şayet Tekstil emprimecilikte rotasyon baskı - film druck baskı hakkında bir bilgisi olan bir kişi 30 m tül / dk ile inkjet baskı yapmanın ne anlama geldiğini çok iyi anlayacaktır.Umarım bu ön bilgi sizi memnun etmiştir.

Bu bir Inkjet baskı makinesi.Tekstil kumaşı üzerine 30 mtül / dk ile baskı yapan bir makine.Tekstil emprime alanında bir devrim.Ecet resim 2007 yılından.Makinenin üretildiği fabrikada çekilen.Makinenin tüm dünya lansmanı 2009 ocak ayında başladı.Dünyada rakibi ve benzeri bir InkJet baskı makinesi yok.10 yıllık bir Arge sonunca 25 milyon Euroluk bir araştırma maliyeti sounuca icat edildi.Tekstil kumaş baskı alanında rotasdyon baskı ve film druck baskı sistemlerini önümüzdeki 5 yıollık süreçte tamamen değişime uğratecak bir süreç.Bu makine ile CAD sistemlerinde çalışılan emprime desenleri sonsuz renk sayısı olarak istenilen serbest rapor ölçülerinde akan sonsuz kumaş üzerine 30 m tül / dk ile basılacak.Grafiker veya desinatör arkadaşları gelecekte tekstil sektöründe emprimecilk alanında artık bu tür makineler ile çalışma dönemleri beklemekte.O nedenle bu forum da tekstil ile ilgili olan arkadasların bu konuya sıcak bakacagını düsünüyorum.Ayrıca sistemin upload problemlerine denk geldiğim icin aynı konuyu 3 kere açmak zorunda kaldım.Cünkü ilk iki tanesini açmama ragmen görmek mümkün olmadı .Bende o nedenle upload olmadığı icin 3.kere bir daha açmak zorunda kaldım.Silmek istedim ama o da mümkün olmuyor kontrol panel vasıtası ile.O nedenle uzman ve eski deneyimli arakadaslar şayet yardımcı olur ise belki yönetim dekilere söylerler ve silinir diger ikisi.Umarım ilk tenkitleriniz mantıklı bir cevap bulmuştur simdi.

dscn0202.jpg

dscn0202.jpg

Sonsuz renk ve serbest rapor ölçüleri ile CAD CAM sistemlerinde çalışılan hertür deseni kumaşa InkJte baskı makinesi ile yüksek üretim kapasitelerinde basmak mümkün olmakta.

dscn0203.jpg

Size özel desenler artık kolaylıkla ve düşük üretim maliyetleri ile hemen baskıya girebiliyor.

dsc6879.jpg

1.850 mm kumaş eninde ve desenlerde maksimum 12 m rapor uzunuğuna kadar 30 m Tül / dk ile baskı.Bu yepyeni bir teknoloji olup herhangi bir kıyası şu an için dünyada yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
ok. şimdi güzel ... sizce bu bilgileri konuyu açarken verseniz sadece bir link vermekle bırakmasanız daha anlaşılır olurdu değilmi... bilgi için teşekkürler..

acababunebababe

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba,

verdiğiniz bilgiler ışığında,

makinanın dakikada 30 metre bastığını

baskı genişliğinin 185 cm olduğunu göz önünde bulundurursak

dakikada 55 metrekare, saatte 3.330 metrekare!!! inkjet tül baskısı yapabildiği ortaya çıkıyor doğru mudur?:eek::

Peki bu makinenin fiyatı ne kadardır? Baskı maliyeti ne kadardır? 2007 yılından günümüze kadar bir gelişim süreci olmamış mıdır? Ne tür ve kaç renk baskı kafalarıyla sonsuz renk sayısını elde ediyorsunuz?

Bu konularda beni biraz aydınlatırsanız sevinirim...

Uniteks

🌱Yeni Üye🌱
Makine hakkında bilgi

'' acababunebababe '' ye cevap :
Tekstil Emprime baskı alanında 1999 yılında başlayan Arge çalışmaları sonucu olarak ilk makine 2007 yılında imal edildi.Bu makineyi icat eden Hollandalı OSIRIS firması ISIS isimli bu InkJet baskı makinesini kendi tesislerinde tam 2 yıl boyunca fason emprime baskı yapmak üzere bizzat üretimde kullandı ve makinenin tüm yönlerini bu sayede denemiş ve test etmiş oldu.2009 senesinin Ocak ayı itibari ile de makinenin ve bu teknoljinin dünya staşını serbest bıraktı.Tüm bu yeni teknoloji artık kendisini bu süre zarfında tamamen istpatlamış idi.2007 senesi ile 2009 senesi arasında makine üzerinde gerekli ön çalışmaları yapmak ve bu makineyi tanıtmak üzere dünyadaki sayılı seçkin firmaların bu makineyi Hollanda'da görmesi için özel randevüler verildi.Bu ziyaretler esansında makine üzerinde farklı kumaş tipleri üzerine farklı desenler ile baskı yapıldı.2007 ile 2009 seneleri arasındaki süreçte bu makine ile Avrupalı birçok tekstil baskı işletmesine fason olarak 3.000.000 metrenin üzerinde bir fill ücreti mukabilinde üretim yapıldı.İlk makine ise 2009 senesinin Nisan ayında İtalya'nın Como şehrine yakın yerleşik bulunan MAVER isimli firmaya maver.it kuruldu.2007 ile 2009 seneleri arasında makinenin net baskı eni 1.600 mm den 1850 mm ye yükseldi.Yine bu süreç içersinde maksimum rapor ölçüsü sırası ile 3 - 6 - ve en son 12 m ye kadar yükseldi.Bu makine tekstilde bilinen rotasyon baskı ve film druck baskı makineleriin özelliklerini birlikte ihtiva eden bir makinedir.Kullandığı inkler birebir tekstil boyalarıdır.Rekatif - Dispers - Asit boyalar ile baskı yapabilmektedir.Makinenin üzerinde 8 adet baskı bloğu vardır.Kafalar sabittir.Hareketli değildir.Kumaş üzerine tekstil boyalarını püskürtmektedir.Boyaların 1 Lt maliyeti 10 -12 Euro arasındadır.Dystar - Huntsmann firmalarının kök boyaları Imaje - Markem isimli fransız - amerikan firması tarafından akışkanlıkları ve katyonik hale getirilme işlemlerine tabi tutulmaktadır.Kumaş tipleri olarak dokuma - örgü - floklu - havlı kumaşlar üzerine sorunsuz olarak baskı yapabilmektedir.4 adet proses renk ( magenta - cyan - yellow - black ) ve 4 adet spot renk ile kombine çalışma imkanı olduğu gibi sadece 4 adet poroses renk ile de çalışma imkanı sağlamaktadır.Tamamen desen üzerindeki renk sayısı ve burada ana zemin rengi ile diğer dolu basan renklerden hangileri arzu edilirse onlar spot renk olarak tercih edilebilmektedir.Reaktif için 7 spot + 4 proses renk,dispers için 3 ana renk + 4 proses renk ,asit için 3 ana renk + 4 proses renk ten oluşan bir renk gamı vardır.otomatik baskı boya mutfakları yardımı ile istenen renklerin 2 li 3 lü renk karışımları sayesinde desen içindeki ana zemin veya lab renklerin spot renklerini elde ederek ISIS inkjet baskı makinesine beselemek mümküdür.Bu makinenin kısa demosu icin firmanın web sitesi osiris-digital-prints.com adresinden bakabilirsiniz. 1m 2 de tam 100 % dolu baskı yapılacak olursa 20 gr / m 2 civarında boya sarfiyatı vardır.1 m2 tam dolu alanın boya maliyeti Euro 0,35.-/m2 dir.Bu maliyet avrupa şartlarındaki maliyettir.Makinenin fiyatı ise makinenin yıllık 3.500.000 metre baskı sonrasında kendisini avrupa şartlarında 14 ay içersinde geri ödeyecek şekilde hesaplanmıştır.Birebir müşterilere sunulan teklifler ile makine fiyatı verilmektedir.Milyon Eurolar civarında olduğu bilinmesinde fayda vardır.Rakipsizdir.Tüm sistem dünya genelinde patent koruması altındadır..Avrupa şartlarında 1 m inkjet baskı yapılmış kadın üst giyim kumaşlarının metresi son kullanıcı müşterilere Euro 10 - 14 / mtül olarak günümüzde birçok Avrupa'da yerleşk tekstil baskı işletmesi firmalar tarafından satılmaktadır.Maver - KBC - Mirolyo bunlara en iyi örnekler olarak verilebilir.Umarım bu biligler ile Size yardımcı olabilmişizdir '' acababunebababe ''

panan

🌱Yeni Üye🌱
Isis

30 mt dakika ile tekstil yüzeyine doğrudan baskı yapmak demek, şu anda kurulu bulunan rotasyon ve flat baskı sistemlerinin yavaş yavaş piyasadan çekilmesi demektir.Çünkü tekstil baskıcılığını bilen kişiler rotasyon baskı için öncelikle her renk için baskı şablonunun hazırlanması gerektiğini, bu hazırlık sürecinin oldukça zahmetli ve zaman alıcı olduğunu bilirler. İnkjet te ise böyle bir hazırlık sürecine ve şablona ihtiyaç yoktur. Gerçi hakkını yememek lazım artık rotasyon baskı sistemi ile 30 , 40 , 50 mt/dakika baskı yapmak mümkündür ama bunun hazırlığı hep sorundur. Kanaatime göre bu hızdaki inket makinası ile ilk önce nisbeten kısa metrajlar ve hızlı basılması gereken işler için cazip olacak bu sistem, bir süre sonra tamamen piyasayı kaplayabilecektir. Diğer komik olan durum ise, ISIS dakikada 20 - 30 mt hızda çalışırken, bu işin öncüsü olan Mimaki gibi inkjet makinalarının şu anda ancak saatte 40 - 50 metre kare baskı yapabilmesidir !!. Kafaların hareket etmesine gerek duymayan bu sistem bence önemli bir buluştur, sanırım bu yenilik sadece tekstil için değil sign için de önemli bir değişiklik getirebilir.

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok güzel ve faydalı bir başlık. Verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler. Bu makinayı görme şansımız varmıdır acaba?

Uniteks

🌱Yeni Üye🌱
İlk Makine İtalya da çalışmaktadır

Bu makine şu an için sadece İtalya Como'daki Maver isimli Tekstil baskı işletmesinde 15 Nisan'dan beri çalışmaktadır.Şu an için Türkiye'ye henüz gelmemiştir.İmalat süresi neredeyse bir yıla yakın bir süreyi bulmaktadır.Bu makinenin satışı ve dünya lansmanı da Ocak 2009 tarihi ile başlamıştır.Önümüzdeki süreç içersinde bu makinenin üretim ve sevk süresi şüphesiz 6 -7 aylar civarına inecektir.Önümüzdeki 5 - 10 yıl içersinde dünya genelinde bu tür bir teknoloji epey yaygınlaşmış olacaktır.Özellikle kadın üst giyimi alanındaki baskı işletmeleri hem kupon hemde ana siparişlerini bu tür makineler ile üretecek olup uzak doğu üzerinden siparişlerini azaltarak tekrardan merkez avrupa coğrafyası içersinde moda-kreasyon-üretim üçgeni içersinde faliyetlerini yoğunlaştıracaklardır.Bunun birçok sebebi olduğu gibi bir tanesi de moda - kreasyon çalışmalarının gerektirdiği ve çok çeşitli ürünleri kendi bünyelerinde tutmak ve bunun satışınıda kendilerinin yapmak istemeleri olacaktır.Tüketiciye yılda 6 hatta 12 koleksiyon hazırlayan büyük moda ve giyim markaları şu an hızlı bir şekilde avrupadaki baskı işletmelerine uzak doğu siparişlerini artık kaydırmaktadırlar.Buna en iyi örneklerden birisi de şüphesiz KBC Alman firması verilebilir.Zara gibi firmalar artık bu yöne çoktan girmiş bulunmktadırlar ve avrupada yeni baskı işletmelerinin oluşumunu bir nevi teşvik etmektedirler.Globilazyonun etkileri devam edeceği şüphesizdir ama kadın üst giyimi - spor üst giyim ve bazı ev tekstili ürünlerinde tekrardan eski coğrafik bölgelere geri dönüş yaşanmaya çoktan başlanmıştır.Markaların bu yönde yaşadıkları tecrübeler onları bu yönde bir arayış içine uzun zamandır itemkte idi.Bu arayışı destekleyen ileri teknoljilerin ortaya çıkması ile bu yönde ki ilerleme çok daha hızlı olacaktır.Avrupa da tekstil üretimi bitti denmesine ve bilinmesine rağmen son 1-2 yıllık süreç içersinde çok farklı gelişmeler olmaktadır.Kompakt firmaları kurulmakta ve bu firmalar ana konu ve tema üzerinde yoğunlaşmış olarak adım atmaktadırlar.ISIS makinesine büyük bir ilginin duyulması yanında sene başından bugüne kadar geçen 4 -5 aylık süreç içersinde bu makine ile ilgili olarak şu ana kadar avrupalı yatırımcılar 4 makine siparişi daha vermiş bulunmaktalar.Bunun büyük bir ivme kazanacağı gözükmektedir.ISIS ile kolksiyon - numune metraj-kupon baskı-ana üretim gibi hususları tek bir makine üzerinde 4 - 30 m / dk üretim hızları arasında elde etmek ve serbest rapor ölçüsünde hazırlayarak basmak mümkün olmaktadır.Tekstil desenlerinin kopya edilmesi ve klasik rotasyon baskı veya film druck baskı makinesinde basılması mümkün olamıyacaktır.Sadece bunun getireceği avantaj avrupalı moda - desen - koleksiyon ve mamül hazırlayan marka firmalar için çok önemli bir gelişme olacaktır.CAD CAM sisteminde bir designerin hazırladığı bir tasarım 24 saat sonra masasında 50 m kupon metraj veya 7 m numune metraj olarak hazır olacaktır.Kesimini kalıplara göre yapıp tasarım ekibi ile koleksiyona alınıp alınmayacğının kararını en geç 2 -3 gün içersinde vermiş olabilecektir.İstenen eklemeler çıkarmalar yahut renk indirgeme yahut çoğaltmalar aynı desen üzerinde anında basılmış olarak geri dönecektir.Karar verme hızı marka firmaların tasarım ekiplerind eçok hızlanacak ve ana siparişlerin üretim süresi ise 3-5 iş gününe indirgenmiş olacaktır.Bugün konfeksiyon ürünleri bile artık Almanya dikilmeye başlanmıştır !!! Bunun sonucunda logistik dağıtım ile çok dah kısa sürelerde maksimum 3 hafta içersinde ürünler mağazalara inmiş olacaktır.Bunun analmı da örnek olarak ZARA gibi bir marka belki her 15 günde bir yeni bir ürün gamı ile mağazalarında ürün satışına başlayacaktır.Buna yetişmek uzak doğu ile üretim yaptırarak artık mümkün olamıyacaktır.Bu bilgiler avrupalı markaların vizyonları ve hedefleri olarak birebir görüşmelerde OSIRIS firmasına aktarılan hususlardır.Tekstil moda zaten çok hızlı koşuyordu ve daha hızlı koşmak istiyordu her zaman.Şimdi teknolji bu desteği verecek onlara.Bua rada Hintli bir firma 100 % ipek kumaş üzerinde kadın moda baskı işleri için bu makineden sipariş etti.Maliyetin ucu olduğu bir ülkede ve işçiliği ucuz olduğu bir ülkede insan böylesine pahalı bir makineyi neden alır diye sorduk kendimize.Müşterinin cevabı çok enteresan oldu.<< Tüm insan hatalarını en minimuma indirgemek için >>dedi.
Reklamasyondan kurtulmak ve 99 % hatasız ürün üretmek için.Uzakdoğulu da kendi ülkesinde ki iç pazarda hitap ettiği müşteri kitlesi için bunu yakalamak istiyor.