Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskıda canlı renk

suzani

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben cmyk renklerinde çalışıyorum ama mesela bazı dergilerde felan renkler çok canlı çıkıyo bu neye bağlı olarak öyle çıkar acaba?

Benzer konular

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
1. CMYK oranları istenen rengin canlı çıkmasına etkendir. Mesela bayrak kırmızı bir ton elde etmek istiyorsanız içerisinde Cyan ve Black renkler olmamalı ki kırmızı matlaşmasın. Uygun oran 100M 90Y.. Yine lacivert renk içinde Yellow kullanmak da rengi matlaştırır.

2. Extra (pantone) renk kullanımı da baskı renginin parlak çıkmasını sağlar, ama dergi tarzı çok sayfalı ürünlerde pek kullanılmaz, belki reklam sayfalarında.

3. Kağıdın cinsi, kullanılan boyanın markası, yoğunluğu, pigment değeri de renklerin canlı çıkmasına etkendir.

4. Lokal lak veya parlak selofan da renklerin canlı çıkmasını sağlar. Ama bu da dergi iç sayfalarında kullanılan bir uygulama değildir.

Sanırım renklerin canlı çıkmasında en etkili yöntem renk bilgisi, renk oranları ve bunların etkin bir şekilde kullanımıdır...

suzani

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkürler ben baskıda makinelere göre değişiyo die duymuştum bu da etkili midir

suzani

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yani makinelerde farklılık gösterir mi

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
teşekkürler ben baskıda makinelere göre değişiyo die duymuştum bu da etkili midir

Elbette değişebilir. Baskı öyle bir iş ki ortamdaki hava sıcaklı ve nem oranı bile baskıda etkili olabilir. Fakat bariz farklılıklar olmaz. Belirgin farklılıklar baskı sistemleri arasında değişir. Offset, LetterPress, Flexo, Tipo, Serigrafi gibi...