Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ben Haklıyım!

Ben hakliyim !

• Ben patronum haklıyım

Oy: 9 14.1%
  • Ben grafikerim hakliyim.

Oy: 55 85.9%

• Kullanılan toplam oy
    64

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Her meslek alanında olduğu gibi, bizim sektörümüzdede bolca patron eleman sorunu var.
Günümüzde iş arayan çok grafiker var. Neredeyse bi o kadarda grafiker arayan var.
Patron, en kaliteli grafikeri en ucuza çalıştırmak ister...
Grafiker ise, kendini geliştirebilecegi, huzurlu olacağı ortamı arar...
İş verene soruyorum, aman iyi grafikerim var diyorlar, grafikerlere soruyorum, maaşımı alamıyorum, sigortam yatmiyor, üç kuruş para aliyorum diye ağliyor:(
Kim haklı,
ben okumak istiyorum;

Bu ve buna benzer konuyarı konuşmak olumlu olacak fikrindeyim. Kimse kimseyi ezmesin...

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ya hocam siz konuyu gerçekten ince noktasından yakalamayı biliyorsunuz. Bunu daha önceki konularınızdan da farkettim.. Sağduyulusunuz. Hakkınızı aramayı biliyorsunuz..

Şimdi konuyu aslında sadece grafikerlikle bırakmamak lazım.... Bu dediğiniz durumlar bütün sektörlerde olan olaylar..
Alternatif çok o yüzden ya ezilerek çalışacaksınız. Yada grup oluşturacaksınız. Grup oluşturmanız imkansız olacağı için ezilmeye mahkumuz......

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
bilmiyorum... bana sanki her iki tarafında kendine göre haklı olduğu durumlar var gibi... daha açık söylemek gerekirse hangi tarafı dinlesem bana o haklı geliyor... ama tabi herkes sadece kendi açısından baktığı için kim haklı kim haksız tartışmaları gündeme sıkça geliyor... o nedenle grafikerim ben haklıyım demem gerekiyor bu durumda :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
nüket, her iki taraf haklı..her şey insandan bağılı. ücüz çalıştırması konusunda sadece grafiker bu sıkıntı yaşamıyor... ekonomi bakarsak, dünyamızda ne oluyor bakarsak her şey o kadar da iyi değil...benzin, ekmek, çay .... ben şu anda başka ülkedeyim (belki yalnış kelime kullandım) grafiker konusunda dönerim: sokaklarda dolaşırken sola sağa baıyorum artik tik oldu ama hoşuma gidiyor, her tarafı bakarak ne yapabilirim ne yapamam izliyorum inceliyorum... ne gördüm, tasarımlar o kadar da harika değil, daha çok şey bu ülkeden bekledim... 5 dk yapılan çalışmalar ama bu tasarımcıdan bağılı değil müşteriden (patrondan) hazlı yap çabuk, sade istekleri geliyor...bazı free çalışanların harıka tasarımlar var çok hoşuma gidiyor... para konusunda... nereye gidersen git her yerde kriz var...hepimiz buyuk bir para aalmak isteriz fakat bu para almak için 5 - 6 saat çalışmak yetmiyor...24 saat çalışmalısın o para almak içi, yine de almazsın...ben çok az tanıyorum çalışkan tasarımcılar, çok iyi insanlar...onlar bile çalışarken bir şeye öğreniyorlar:utann: güzel para almak içn işi sevmek lazım, patron için değil ilk önce kendin için tasarım yapmak lazım...

melek ata

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bence herkezin kendine göre haklı tarafları var grafiker grafiker olarak patron patron olarak aslında birbirlerinin gözüyle olaylara bakarsalar herşeyin ortası bulunuçakdır tüm mesleklerde bu böyledir ama çoğu kişi herşeyi istedigi doğrultuda düşünüyor yönlendiriyor bir yerde fikir çatışması oluyor tşkler...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
:) tam iki ucu olan değnekli bir konu:) yumartamı tavukan tavukmu yumurtadan desek aynı yorumlar gelir..piyasada bu kadar çok bu işle uğraşan grafiker varken patron, piyasa şartlarının (gerek ekonomi, gerekse herkesin patron olabilmesinden) burası gittiği yere kadar diyebilecek potansiyelde eleman varken grafiker hakli..
çok zor konu bu..

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
sen cevabı vermişsin zaten nüket :)
tabii ki sen haklısın :)

benim çalıştığım ajansta durum biraz daha farklı.
ben grafikerim patronum haklı bana göre.
patronuma sorarsanız da eminim "hande haklı" der.

karşılıklı empati kurabildiğimiz güzel bir çalışma ortamım var.
ben memnunum açıkçası.

ama genel olarak bakacaksak patron yada grafiker farketmez,
dürüst olan haklıdır.
(durumu suistimal eden grafikerler de var, patronlar da var malesef)

Kimse kimseyi ezmesin sözüne de sonuna kadar katılıyorum.

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
ben haklıyım :) grafiker olduğumu idda etmiyorum öğrenmem gereken çok sey var farkındayım ama şimdiye kadar çalıştığım yerlerde hep emeğimin karşılığını almadan çalıştım. Maddiyat elbette önemliydi fakat ilk hedefim birseyler öğrenmek üstüne biraz daha koyarak ilerlemekti. 1 buçuk yıl kadar sigortasız ve ilk basladığım günkü maasla çalıstım :) sonra baska yere yayın evine başladım eski çıktığım yerde aldığım paradan daha düsük bir fiyata çalıştım burdada gayem birseyler öğrenmekti maddiyatı yine 2. sıraya bırakmıstım çalışma sistemi sabah 9 aksam 9 cumartesi pazar yok (tatilsiz) işler yoğun olduğu içinde eve sabah 6 da geldiğimide hatırlıyorum. klavyenin üzerinde uyudugumuda biliyorum :D çalıştığım rakamı kime söylediysem git simit sat bundan iyi dediler ama kendimi biraz daha gelistirme gayreti içindeydim. Sonra yaptığım ise aldığım miktara baktım hakettiğimi alıyormuyum diye tekrar sordum kendime... Sonra bir aksam eve geldim ve patronlara msj attım yarın gelmiyorum die niye gelmiyosun gel görüselim diyen olmadı yine ben kendime çalışmıştım :)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ben bu konuyu açarken, yukardaki arkadaslarimim yazdıkları gibi degilde,
birisinin ben patronum diye çıkıp grafikerleri eleştirmesini, diger bir yandanda grafikerini çıkıp söyle söyle sorunlarım var demesini bekliyordum.
Sanırım bazılarımız olaya biraz disardan bakmak istiyor.
C3ng0, sorunları çok güzel anlatmış...Bu sorunları niçin yaşiyor?
Sitemizin üye sayısı bu sorunlarımızı çözebilecek kadar geniş ve imkanı bol...
Ben herseyin farkındayım, dileyim, soruları çözmek.....
Beni ilgilendirende benim sektörüm, türkiyenin kosuları böyle deyip boyun eymeyi doğru bulmuyorum.

ben haklıyım :) grafiker olduğumu idda etmiyorum öğrenmem gereken çok sey var farkındayım ama şimdiye kadar çalıştığım yerlerde hep emeğimin karşılığını almadan çalıştım. Maddiyat elbette önemliydi fakat ilk hedefim birseyler öğrenmek üstüne biraz daha koyarak ilerlemekti. 1 buçuk yıl kadar sigortasız ve ilk basladığım günkü maasla çalıstım :) sonra baska yere yayın evine başladım eski çıktığım yerde aldığım paradan daha düsük bir fiyata çalıştım burdada gayem birseyler öğrenmekti maddiyatı yine 2. sıraya bırakmıstım çalışma sistemi sabah 9 aksam 9 cumartesi pazar yok (tatilsiz) işler yoğun olduğu içinde eve sabah 6 da geldiğimide hatırlıyorum. klavyenin üzerinde uyudugumuda biliyorum :D çalıştığım rakamı kime söylediysem git simit sat bundan iyi dediler ama kendimi biraz daha gelistirme gayreti içindeydim. Sonra yaptığım ise aldığım miktara baktım hakettiğimi alıyormuyum diye tekrar sordum kendime... Sonra bir aksam eve geldim ve patronlara msj attım yarın gelmiyorum die niye gelmiyosun gel görüselim diyen olmadı yine ben kendime çalışmıştım :)

Ben kendi tecrübelerim dogrutusunda, neyi düzeltmen gerektigini anlatmaya çalisacagim...
• Öncelikle işine kendine güvenmeden basvurdugunuzu düşüyorum. Ben su su konularda yetersizim buraya ögrenmeye geliyorum diyorsan ipin ucu zaten patronun elindedir....Bu durum patronun kullanabilcegi güzel bir durumdur. Çünkü işine geldimi sana aferim der. işine gelmedimi de ama sen zaten bişede bilimiyordun der...Bu nedende dolayı staj denen bir dönem vardır. Bu dönemi işletmede yasarsanız, ögrenilmesi gerekenleri bu sürecte çözerseniz, sonrasinda güçlü ve kendinize güvenli bir yeni iş basvurusu yaparsınız. Ban türkiye kosulları kötü paraya ihtiyacim var bu staj dönemini ben parasiz yaşayamam biçiminde bir cevap gelebilir. Ben şimdiden cevap veriyorum, imajinizi saglamlastirmak için, bir yil parasizliga gögüs eğmek lazım. Yoksa uzun yilar kötü paralara çalismak durumundasınız....

• Partonun mesai saatleri dışında siz çalistirmasına göz yummayın. Eger çalışıyorsanız mesai ücretinizi talep edin. Eğer verlmiyorsa işten ayrılın...
Gene geliyoruz Türkiye koşularına, siz ayrılıncaca patron hemen sömüre bilecegi yeni birisini bulacak fikrindesiniz dimi? Siz gerçekten iyi iseniz, gelen gideni gerçekten arattiriyor... parton bunu en fazla dört kez yapar, sonrasında yapamaz çünkü onnunda müşterisine karşı imaji sarsılır işleri gecikir... Biz birbirimize destek verelim... yeni baslacagimi iş yerini araştirlalım. Bizden önceki eleman niye ayrılmış öğrenelim. Onnu başına gelen bizimde başimiza gelecek diye o iş yerine tamah etmiyelim...

• Ben patron olsam, elemanım bana mesaj atsa, ben kızarım...
Çünkü, ne derdi var ise, odama gelip benimle konuşmalı...

Yazima lütfen alınmayın, kişisel degildir.

Son düzenleme:

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
nüket hanım yine güzel bir tartışma konusuyla çıktınız karşımıza
bu konuyu günlerce tartışsak çözemeyiz gibime geliyor
iki olayıda yaşadığım için kendimden örnekler vermek istiyorum
ben bu işe direk patron olarak başladım sayılır daha önce 1 sene kendimi geliştirmek amaçlı bir kaç yerde çalışmıştım tabiki ama bir iş yerine ortak olacak kadar birikimim asla yoktu bu teklifi kaçırmak istemedim ve bir şekilde ajans sahibi oldum.ilk zamanlar zorlanmadım desem yalan olur çünkü birinin yanında çalışmakla kendi iş yerinde çalışmak o kadar farklıymış ki herşeyle sen muattap olmak zorunda kalıyorsun genelde ortağımla bereber çalışsakta zaman zaman yanımızda 2 yi geçmeyek şekilde grafiker çalıştırdık bir taraftan onların isteklerini karşılamayı çok istiyordum bir taraftanda kendimi düşünmeliydim ve istemeyerek te olsa etrafımdaki ajansları baz alarak ücretlerini belirlemek zorunda kalıyordum.1,5 sene süren patronluk maceramda çok iyi grafikerlede çalıştım hakkını veremediğim, bana göre hafif kalan grafikerlerlede. ama şunu anladım ne yaparsan yap eleman herzaman daha fazlasını istiyor.zaman geldi biz parasız gezdik ama grafikeri asla parasız gezdirmedik.neyse gel zaman git zaman patronlukta bitti ve belki 5 senede birinin yanında çalışarak kazanacağım tecrübeyi 1,5 senede o sıkıntıları çekerek yaşamış oldum.
ve karar verdim en azından kendimi yeterince geliştirmeden bidaha böyle bir patronluğa soyunmayacağıma
sonuçta başka bir ajansta grafiker olarak çalışmaya başladım aynı şeylerin bu sefer tam tersini yaşamaya başladım sürekli hakkımı alamadığımı daha fazlasını hakettiğimi düşünüyordum ama bu safhalardan geçtiğim için diğer grafikerlerden daha olgun düşünebiliyordum tabiki
kendimi gelişimime verdim ve sürekli çalıştım çünkü biliyordumki istediğim ücreti kendim haketmeliydim ilk önce ve bir süre sonra çalıştığım ajansın en üst sorumlusu olmayı başardım ve baktımki benden memnun olduklarını her seferinde dile getiriyorlar işte o zaman istediğim ücreti kendim belirleyebileceğimi anladım ve hakettiğimi almaya başladım
tabi ordan da bazı sorunlardan dolayı ayrıldım ve istemeyerekte olsa çok sevdiğim izmirimden konyaya gelmek zorunda kaldım ve yine kendi ajansımı açma düşüncelerine girdim herşeyi hazrıladım logosundan ismine kadar ve büyük girmeyi düşünüyordum boğulursam okyanusta boğulayım prensibiyle ama birden ''ne yapıyorsun sen mustafa daha değil dur zamanı var'' dedim kendi kendime aynı şeyleri yeniden yaşamaktan korktum belkide ve sağlam bir reklam şirketinde grafiker olarak yine işe başladım şu an hemn maddi hem manevi olarak gayet memnunum diyebilirim uzun bir süre aklmıdan patronluğu sildim ve kendimi sürekli geliştirmye verdim.
çok yazdığımın farkındayım şimdiden zaman ayırıp okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum:)
sonuç olarak şunu anladım insan fiyatını kendi belirler patronu değil
budurumda anketi cevaplamak gerekirse C şıkkı haklı olan hakettiğini haketendir:)

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Ben hem patronum ve yanımda çalışan grafikerlervar, hem de kendim grafikerim ve kendi işyerimde çalışıyorum:) Ama daha önce kendimden başka patronlarım da oldu...
Sanırım iki açıdan cevap verebilecek durumdayım:)

Benim grafiker halim: Patronumun şunları anlamamasını anlayamıyordum.. Bir grafiker çalıştığı ortamın rahat, huzurlu, pozitif olmasını ister ki yaptığı iş tamamen kafa işi, bir grafiker yaptığı işle ilgili seminerlere gitmek, eğitimler almak, ufukun genişletmek ister, tasarım yapabilmek için gereken donelerin (CD, Kitap, dergi gibi) temin edilmesini ister, performanslı çalışabilmesi için iyi bir makine ister, yanında techizat ister.. benim önceki patronlarım bunu istediğimde beni anlamıyorlardı...

Huzur istiyorum, bu odaya grafikerler dışındaki elemanlar çok fazla girip çıkmasın, burada konuşmasın dediğimde anlamıyordu.. işi gereği gelecek diyordu
Odamız ferah olsun tıkış tıkış çalışmayalım diyordum, geniş oda lazım diyordum "Salon salomanje mi olmalı" diyordu
Seminer var, fuar var gitmek istiyorum dediğimde, "e sen gidersen senin işini kim yapacak, işler aksayacak" diyordu
Resim arsivi lazım dediğimde "internetten indir diyordu:)
Dergiye abone olalım dediğimde "bakarız diyordu, dergiye hiç abone olamadık:)
Bu bilgisayarın bakıma ihtiyacı, çökecek yakında dediğimde "ya 10 yıldır kulanılıyor şimdi mi çökecek diyordu, ben de 10 yıldır kullanılıyor, hiç bakım görmemiş, onun için çökecek zaten diyordum:) 50 yıl mı kullanılacak...
Önceki akşam işlerimi yetiştireceğim diye işten 3 saat geç çıkmama rağmen, ertesi sabah 10 dk geciktiğimde "neden geciktin" diyordu
Tasarım yaparım, tasarımın t sinden bile anlamadığı halde tasarıma müdahale ederdi...berbat ederdi...
Maaşım az, geçim kaygısı taşımamalıyım, kafamda kiramı nasıl ödeyeceğim kaygısı olmamalı dediğimde, açgözlü olduğumu düşünürdü, piyasada senin yarı fiyatına çalışacak onlarca grafiker var" diyordu, onların neden benim aldığım maaşın yarısına razı olduğunu hiç düşünmüyordu...
Burada grafiker olan ben haklıydım...:)

Benim patron halim: Yanımda çalışan arkadaşlar öyle rahat öyle rahat ki... ben miyim patron onlar mı anlamıyorum... Benim tek istediğim benim çalıştığım gibi grafikerlik yapmaları, iş sorumluluğuna sahip, acil kavramını bilen, kriz yönetiminden anlayan, çözüm üretebilen, kendini geliştiren, olayları müşteri gözüyle değerlendirebilen, bilgiye aç, msn de chat yapmak yerine iki efekt daha öğreneyim çabasında olan, vaktini iyi kullanan, fırsatları değerlendiren, sabah 9 aksam 18 memur mantığıyla çalışmayan ve bütün bunları yapamamasının bilincinde olan ve bu bağlamda maaşını haketmediğini düşünüp vicdan sahibi olan grafiker istiyorum... Gün boyu 50 kez bilgisayarın başından kalkıp toplamda 2-3 saatini boşa harcayan ve bunun üstüne ben 5 dk lık ekstra bir iş verdiğimde "bölünüyorum, konsantrasyonum dağılıyor, işlerim birbirine giriyor demeyen grafiker istiyorum... hastayım dediğinde bugün evinde dinlen, yarın gelirsin dediğimde iki gün daha gelmeyerek bunu suistimal eden grafiker istemiyorum, müşteriye perşembe günü iş teslim etmesi gerektiğini bildiği halde perşembe günü herhangi bir sebeple işe gelmeyen grafiker istemiyorum...
Burada patron olan ben haklıydım...:)

AbduRRahmaN_60

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir yerde grafiker haklıdır, bir yerde de patron haklıdır....
tasarımın görselliğini grafiker bilir.... bu yüzden grafiker haklıdır.....
Ama patronda grafikerden üstündür.....
Grafikerin de çalışılan yerdeki kurallara uyması gerekir....
Patronun dediğini yapması gerekir....
Burda da patron haklı.....
Ama,
Patron da grafikerin hakkını vermelidir....

Yalan mı???

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
SirOfAngels sizin grafiker olarak yaşadığınız bütün sıkıntıları bende yaşadım bunlara ek olarak; sırf bayan olduğum için çay servisi beklentisi , sekreterlik vs vs.

Halende bazı problemler sonlanmış değil. Mesleğimi sevdiğim için ve hep daha fazla bişeyler öğrenmek istediğim için yani tecrübe edinme amaçlı katlandım bu zamana kadar

%100 biliyorum ustayım diyemem ama kendimi geliştirdiğime inanıyorum bu yüzdende artık böyle saçmalıklara katlanamıyorum

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben hem patronum ve yanımda çalışan grafikerlervar, hem de kendim grafikerim ve kendi işyerimde çalışıyorum:) Ama daha önce kendimden başka patronlarım da oldu...
Sanırım iki açıdan cevap verebilecek durumdayım:)

Benim grafiker halim: Patronumun şunları anlamamasını anlayamıyordum.. Bir grafiker çalıştığı ortamın rahat, huzurlu, pozitif olmasını ister ki yaptığı iş tamamen kafa işi, bir grafiker yaptığı işle ilgili seminerlere gitmek, eğitimler almak, ufukun genişletmek ister, tasarım yapabilmek için gereken donelerin (CD, Kitap, dergi gibi) temin edilmesini ister, performanslı çalışabilmesi için iyi bir makine ister, yanında techizat ister.. benim önceki patronlarım bunu istediğimde beni anlamıyorlardı...

Huzur istiyorum, bu odaya grafikerler dışındaki elemanlar çok fazla girip çıkmasın, burada konuşmasın dediğimde anlamıyordu.. işi gereği gelecek diyordu
Odamız ferah olsun tıkış tıkış çalışmayalım diyordum, geniş oda lazım diyordum "Salon salomanje mi olmalı" diyordu
Seminer var, fuar var gitmek istiyorum dediğimde, "e sen gidersen senin işini kim yapacak, işler aksayacak" diyordu
Resim arsivi lazım dediğimde "internetten indir diyordu:)
Dergiye abone olalım dediğimde "bakarız diyordu, dergiye hiç abone olamadık:)
Bu bilgisayarın bakıma ihtiyacı, çökecek yakında dediğimde "ya 10 yıldır kulanılıyor şimdi mi çökecek diyordu, ben de 10 yıldır kullanılıyor, hiç bakım görmemiş, onun için çökecek zaten diyordum:) 50 yıl mı kullanılacak...
Önceki akşam işlerimi yetiştireceğim diye işten 3 saat geç çıkmama rağmen, ertesi sabah 10 dk geciktiğimde "neden geciktin" diyordu
Tasarım yaparım, tasarımın t sinden bile anlamadığı halde tasarıma müdahale ederdi...berbat ederdi...
Maaşım az, geçim kaygısı taşımamalıyım, kafamda kiramı nasıl ödeyeceğim kaygısı olmamalı dediğimde, açgözlü olduğumu düşünürdü, piyasada senin yarı fiyatına çalışacak onlarca grafiker var" diyordu, onların neden benim aldığım maaşın yarısına razı olduğunu hiç düşünmüyordu...
Burada grafiker olan ben haklıydım...:)

Benim patron halim: Yanımda çalışan arkadaşlar öyle rahat öyle rahat ki... ben miyim patron onlar mı anlamıyorum... Benim tek istediğim benim çalıştığım gibi grafikerlik yapmaları, iş sorumluluğuna sahip, acil kavramını bilen, kriz yönetiminden anlayan, çözüm üretebilen, kendini geliştiren, olayları müşteri gözüyle değerlendirebilen, bilgiye aç, msn de chat yapmak yerine iki efekt daha öğreneyim çabasında olan, vaktini iyi kullanan, fırsatları değerlendiren, sabah 9 aksam 18 memur mantığıyla çalışmayan ve bütün bunları yapamamasının bilincinde olan ve bu bağlamda maaşını haketmediğini düşünüp vicdan sahibi olan grafiker istiyorum... Gün boyu 50 kez bilgisayarın başından kalkıp toplamda 2-3 saatini boşa harcayan ve bunun üstüne ben 5 dk lık ekstra bir iş verdiğimde "bölünüyorum, konsantrasyonum dağılıyor, işlerim birbirine giriyor demeyen grafiker istiyorum... hastayım dediğinde bugün evinde dinlen, yarın gelirsin dediğimde iki gün daha gelmeyerek bunu suistimal eden grafiker istemiyorum, müşteriye perşembe günü iş teslim etmesi gerektiğini bildiği halde perşembe günü herhangi bir sebeple işe gelmeyen grafiker istemiyorum...
Burada patron olan ben haklıydım...:)

Eline sağlık Sir :)
okudukdan sonra ekleyebilcegim ne olur dedim hemen hemen dertler ve sıkıntılar aynı oluyor vicdanen baktıgımızda iki tarafada hak veriyorum :) ek olarak karşılıklı anlayış ve yardımlaşma olduğu sürece başarı gelicektir. Tek sorun amaç ve istek aynı yönde ve miktarda olmalı terazi dengede olmadığı sürece sıkıntılar devam edicektir Sonsuz döngü gibi..

superberdus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu mesleğin içine eden kurslardır arkadaşlar. Çocuk kursu yeni bitirmiş, hiçbir tecrübesi yok doğru iş başvurusuna ve portfolyo göstericem diyede webden indiriyorsun dosyaları karıştırıyor onu gösteriyor ve (patronlar kusura bakmasın ama çoğu embesil) patronda hmm tamam diyor işe alıyor. İşe kabul etmesinin en büyük sebebi ise bu BEYİN ÖZÜRLÜ elemanların "aa yok yok sorun değil 700 Tl ye çalışırım" demeleri. Aradan bir hafta geçer çocuk tam anlamıyla ..ıçmıştır. Sonrasında bu eleman ile birlikte işe başvuruda bulunan diğer elemanlarda büyük ihtimalle arada kaynıyor ve sonuç hüsran. Sonra sen bu patrona iş başvurusuna git, sıkı bir portfolyo göster benim maaşımda 2000 TL de sonra adam sana kapıyı göstersin. Neden mi?

Kısacası:
Patronların hepsi grafik tasarım programlarının ne işe yaradığını, tasarım sürecini iyi bilmedirler ki, farklı iki portfolyo karşılarına geldiği zaman ya da işyerindeki çalışmalara baktığı zaman hangisinin daha yorucu ve başarılı olduğunu anlayabilsin. Patronların çoğu çevre sahibi oldukları ve sermayeleri el verdiği için bu işi yaparlar ve işten zerre anlamazlar.

Sonuç:
Sevgili değerli meslektaşlarım; lütfen patronlarınızı bu programlara sevk edin zaten kullanamazlar ama işin değerini kıymetini ve en önemlisi nitelikli eleman hangisi anlamalarına yardımcı olursunuz. Bu sayede birbirimize destek vermiş oluruz. Arada kimse kaynayıp gitmez. Dediğim gibi, patronları ben her zaman uyuz mace benzetmişimdir. Sabittirler. Biraz değişime uğratmak tamamen sizin elinizde.

Bence patron haklı:)

Son düzenleme:

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Her iki tarafında belirttiği gibi özellikle her iki aşamadan da geçmiş olan Önder bey'in değindiği tüm konular kelimesi kelimesine hepimizin başına geliyor..Maaş, ortam, techizat, veri sıkıntısı, işe müdahale edilmesi, elindeki işin bölünüp başka iş sıkıştırılması malesef hepimizin yaşadığı sorunlar..Benim patronlara tek önerim bir grafikeri ne kadar anlar ve dinlerseniz o kadar verim alırsınız..Ayrıca konu için teşekkurler..