Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

bir daireyi 9 eş parçaya nasıl bölebilirim?

Portoloz

🌟Usta Tasarımcı🌟
CorelDraw da bir daireyi 9 eş parçaya nasıl bölebiliriz yada bölebilir miyiz? ve ölçülendirme olayı var mı?

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
benim bildiğim kadari ile yok direk bi kısayolu yok, en pratik yolsan dairenin çapını bölersin 9'a çıkan sonuçtan çizersin bi daire ve duplicate yaparsin..

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Öncelikle 9 eşit parçaya böleceğimiz dairenin ölçülerini belirleyelim.Örneğin çapı 100 mm olan bir dairenin 9 eşit parçaya bölüneceğini düşünerek öncelikle toolboxdan elips aracını alalım.CTRL tuşuna basılı tutarak bir daire çizip sonra property bardan en ve boy ölçüsüne 100 mm olarak belirleyelim.
Gene property bardan daireyi 9 eşit parçaya böldüğünüzde açının 40 derece olduğundan hareket ederek,property bardan elipsimiz seçili iken pie'yi seçip açımızı 0'dan 40 derceye seklinde ayarlayalım.9 parçadan birincisi oluştu.
Gelelim son aşamaya şimdi 40 derecelik dilimimizi seçip çift tıklayıp ,dönme noktasını seklin sivri ucuna taşıyalım (Bu esnada view menüsündan snap to object seçili olursa tam uç noktaya kendisi otamatik olarak yapışacaktır.).Ardından transform paletinden rotate'i seçip -40 derece vererek çoğaltarak dönderelim.Daire tamamlana kadar işte size 9 eşit parça....

Portoloz

🌟Usta Tasarımcı🌟
bende o şekilde yapıyordum ama ismine hiç dikkat etmemişim ve ben dereecesi yapmadan yapıyormuşum yardımlarınız için tşk

bayram7007

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sayenizde birşey daha öğrendik teşekkürler. uygulamayı son haliyle yüklerseniz bizde görsel olarak görmüş oluruz arkadaşlar.

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
sayenizde birşey daha öğrendik teşekkürler. uygulamayı son haliyle yüklerseniz bizde görsel olarak görmüş oluruz arkadaşlar.

44389229zl0.jpg

Xmen62

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu yöntem de benden olsun;

9genzu6.jpg

değişik bir yöntem olsun diye anlattım.
kasapcarlos arkadaşım TEŞEKKÜRLER.

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
kardeş bu anlattiğin ile buradaki sorulan sorunun bi alakasi var mi ? :s ya da ben anliyamadim.. şeklinin son hali bi 9gen.. burada istenen ise bir dairenin 9 eşit parçaya bölünmesi.. iki üst yoruma bakabilirsin, ayni şeyi mi anlatmaya çalişiyoruz :(

bayram7007

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tiredsoul teşekkür ederim paylaşım ve anlatım için...

Xmen62

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kardeş bu anlattiğin ile buradaki sorulan sorunun bi alakasi var mi ? :s ya da ben anliyamadim.. şeklinin son hali bi 9gen.. burada istenen ise bir dairenin 9 eşit parçaya bölünmesi.. iki üst yoruma bakabilirsin, ayni şeyi mi anlatmaya çalişiyoruz :(

Alakası olamasa lala paşa eğlendirmiyoruz burda demi.

Ben de senin anlattığına bişe dememiştim zaten, ama yazdıklamımı okumadan böyle aşağılarmış gibi açıklamalar ağır gelir bana birader.

Ben de dikkat edersen;

yazmıştım. Sonuç olarak benim de anlatmak istediğim aynı şeydir. Bir daireyi 9 parçaya bölmek.

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bilgi hazinedir.Kıymetini bilmek lazım.Arkadaşımız olaya farklı bir açıdan yaklaşmış ve daireyi bir yay olarak 9 eşit parçaya bölmüş.Buna kalkıp konuyla alakası yok demek büyük gaftır.Birkere Corel le ilgili olması yeterli.Ben yeri gelince kullanmak adına dağarcığıma aldım.
Tşk ler XMEN 62.

Xmen62

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bir kardeşime ufakta olsa yardımım dokunmuşsa ne mutlu bana. :smile:

Anlattığın yöntem de çok kullanışlı ve bu sorunun kısa yolu o yöntemdir.

Teşekkürler kasapcarlos

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
tiredsoul teşekkür ederim paylaşım ve anlatım için...

ben teşekkür ederim bayram7007..

Alakası olamasa lala paşa eğlendirmiyoruz burda demi.

Ben de senin anlattığına bişe dememiştim zaten, ama yazdıklamımı okumadan böyle aşağılarmış gibi açıklamalar ağır gelir bana birader.

Ben de dikkat edersen;

yazmıştım. Sonuç olarak benim de anlatmak istediğim aynı şeydir. Bir daireyi 9 parçaya bölmek.

kardeşim sende beni yalniş anlamişsin sanirim.. takdir edersin ki, en son parçayi benim ve kendi yorumundan sonra eklemişsin, bu durumda son olarak diyip bitirdikten sonra baktim ki çalişma ayrilmadi, ona istinaden ikimizin anlattiği ayni şey değil dedim.. şimdi sonradan eklediğin yorumu görünce anlaşildi seninde ayni şeyi tarif ettiğin.. ben kimseyi aşağılayacak kadar yüce bi insan değilim, sende kusura bakma yalniş anlaşilmadan dolayi..