Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bir evden sanal tur yapma

mermis

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,
Daha inşaatı başlamamış bir proje için web sitesine tanıtıcı sanal tur uygulaması yerleştirmek istiyoruz.
Odaların tasarımını bir arkadaşımız max da yapıcak ancak kendisi sanal turla ilgili bilgi sahibi değil.

2 gündür bu konuyu aralıksız araştırıyorum.
Fotoğraflar için Photoshop CS3 ve CS4 yeterli ancak oda için sağa sola dönüş istendiği zaman yardımcı programlar kullanmak lazım.
benim araştırmalarımda önce çıkanlar krpano ve Tourweaver programları.

Şimdi içinde bulunduğumuz 3ds max başlığını ilgilendiren soruma geçeyim.

Araştırmalarım sırasında max 6 dan itibaren panorama render özelliği ile panormaik görüntüler yapılabildiğini okudum.

Böyle bir daire yada tasarımını panoramik hale getiren varmıdır yada biz elimizde ki çizimleri (ki henüz bitmedi.. hatta nerdeyse başlanmadı :)) )
nasıl böyle bir operasyon için kullanabiliriz.

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Mehmet

cakirx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.1renk.com
emin değilim ama belki bir fikir verebilir. 3dmax te tasarlanan iç mekanı Flash/ActionScript Kullanarak intreaktif bir hale dönüştürmeniz mümkün olabilir. Bunun action script bilgisi iyi olan birinden yardım alabilirsiniz.

Gökhan YILMAZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sanatolsun.com
şimdi bende şöyle söylim, ben bir fabrika için, web sitesi yapmak istiyorum, nasıl yapıcam ? ayrıca fabrikayıda yapmam lazım, bu fabrikayı nasıl inşaa edicem ? bana bilgiverirmisiniz,? ben bunları yapmak için heralde, bi webçi, bi mimar, bi düzünede işci lazım bana, tabi onları tutmak için bi de para lazım, demekki anlıyorumki, bedavadan bu işi bilenleri göz ardı edip, bilgi toplayarak bu işileri yapamicam ben onu anladım, en son bende sizin gibi sanal tur yaptırabilirim, tabi birde animatör tutucam adamın parasını vericem, işimi halledicek, nede olsa her işin bi uzmanı var, bu işe yıllarını vermiş adamlar var, adamlar bu işle yaşlanmış, hobi için iş yapmıyorlardır,

brolin59

🌱Yeni Üye🌱
Panorama

1. ve en kolay seçeneğiniz...
Eğer yapmak istediğiniz şey panoramaysa bunu normalde panorama nasıl yapıyorsanız maxtede aynı mantıkla yapabilirsiniz. yani sabit bir noktaya bir kamera koyup kameranın x,y,z eksenleri ile hiç oynamadan gerçek bir mekanın fotoğrafını çekiyormuş gibi kamera lens ayarlarınızı yaparak sürekli döndürerek render alırsınız. resimleri panaromaya çeviren ve bunları quicktime yada flash (swf) olarak kaydeden birçok program var piyasada. google da aratıp bulabilirsiniz. Bu en kolay yoluydu...
2. shader kullanmak.
Eğer shader kullanmayı biliyosanız max için birçok panorama shader ı mevcut. Aslında ilk anlattığım işi manuel değilde otomatik yapan şeyler bunlar. shader hakkında hiçbir bilginiz yoksa zaten onu öğrenene kadar işi kaçırmış olursunuz:) genelde hazır shaderlar tam olarak istediğinizi yapmaz ve paralıdır. Kendiniz yazmanız gerekir.
3. Eğer yapmak istediğiniz şey walk olarak bahsettiğimiz web ortamında binanın içinde yürümek ise o zaman adobe director kullanmanız gerekir. flash 3d işine daha yeni girdiği için yeterli olmayabilir. Tasarımı gelişi güzel yapamazsınız. Lowpoly çalışmanız gerekir. Hi poly çalıştığınız zaman yapacağınız dosya devasa boyutlara ulaşabilir. Zaten director de onu kaldırmaz. Ayrıca hiçkimse webden binanın içini görücem diye 1 saat download yapmasını beklemez herhalde.(Tecrübe ile sabittir bu dediğim:)) Gerçekçi görünümü sağlamak için low poly çalışmak ve shader kullanmak zorundasınız.
4.Eğer yazılımcılık bilginiz varsa c++ gibi Ogre3d gibi render engine lar kullanılarak web sitesinden kullanıcının indirip kurması gereken uygulamar yapabilirsiniz.(Ben genelde bunu yapıyorum. Oyun tasarımcısıyım bu arada...) En gerçekçi görünümü ancak böyle alabilirsiniz zaten.

5. Hiçbiri size uymuyosa bu işte profesyonel birisine parasını verip yaptırabilirsiniz:)

Daha birçok metodu vardır bu işin mutlaka... Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

mermis

🌱Yeni Üye🌱
Selam, detaylı tarifiniz için zaman ayırdığınız için teşekkürler öncelikle.
1. yöntem banada en uygulanabilir olan gibi geldi. Sonuçta render için grafik/fotografik görüntü alabiliyorsam kare kare iş bunları ilk mesajda anlattığım programlarla birleştirmeye kalıyor.

Krpano programının deneme veriyonunu indirmedim henüz, ona göre daha komplike gelen Tourweaver programıyla ortak bir dil belirlemeye çalışıyorum aramızda. Bahsettikleri kadar kolay olmadığını söyleyebilirim.
Fena halde actionscript bilgisi istiyor...

En son çözüm olan Profesyonel bir firmaya yaptırmaya gelince;
Çok sıkışırsam zaman anlamında tabiiki uygulayacağım yöntem budur.
Ancak 3D dışında web,IT ve photoshopla çalışmak grafik sayılırsa grafik bilgisine sahibim ve hayatımı bende bu işlerden kazanıyorum.
Sonuçta bilgilerim içine yeni eklenecek, ilerde belki işime yarayacak bir sistemi öğrenmek varken hemen satın alma yoluna gitmemeyi tercih ediyorum açıkcası.

İlk mesajımda da benim gibi bu konuda forumda araştırma yapacak, öğrenemeye hevesli başka arkadaşlar için kısa sürede öğrendiğim önemli bilgileri vermeye çalıştım ki yararlı olabileyim.

iyi çalışmalar

mermis

1. ve en kolay seçeneğiniz...
Eğer yapmak istediğiniz şey panoramaysa bunu normalde panorama nasıl yapıyorsanız maxtede aynı mantıkla yapabilirsiniz. yani sabit bir noktaya bir kamera koyup kameranın x,y,z eksenleri ile hiç oynamadan gerçek bir mekanın fotoğrafını çekiyormuş gibi kamera lens ayarlarınızı yaparak sürekli döndürerek render alırsınız. resimleri panaromaya çeviren ve bunları quicktime yada flash (swf) olarak kaydeden birçok program var piyasada. google da aratıp bulabilirsiniz. Bu en kolay yoluydu...
...
5. Hiçbiri size uymuyosa bu işte profesyonel birisine parasını verip yaptırabilirsiniz:)

Daha birçok metodu vardır bu işin mutlaka... Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.