Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

biri bana dekupe öğretsin:)

blacker53

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar quarkxpress 7.0 öğrenmeye çalışıyorum. şayet ne kadar uğraşsam da programda dekupe yapamıyorum. photoshopta yapmak zorunda kalıyorum. varsa bunun bı alengırı yardımlarınızı bekelerim ÜSTADLARIM...

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar quarkxpress 7.0 öğrenmeye çalışıyorum. şayet ne kadar uğraşsam da programda dekupe yapamıyorum. photoshopta yağmak zorunda kalıom. varsa bunun bı alengırı yardımlarınızı bekelerim ÜSTADLARIM...

gerci bir hafta once acmisin bu konuyu..tekrar on olurmusun bilmem ama en azindan denk gelen arkadaslara yardimci olmasi acisindan sorununa aciklik getireyim...

oncelikle dekupe isi photoshoptakinden biraz zor gibi gorunebilir cunku quark cok kisitli uygulama butonlarina sahip bir uygulama programidir..senin quarkin temel bilgilerine sahip oldugunu dusunelim..en azindan dekupe yapmaya tesebbus edecek kadar level atlamisin..oncelikle TOOLBAR denilen ve genellikle dokumanin solunda bulunan sirali butonlar vardir...(ayni photoshoptaki gibi) bu butonlarda 6. siradaki RESIM ALANI AC(mektup zarfi gibi) butonuna basili tutuyoruz...o bolumde basili tuttugunuzda KALEM ISARETLI olan imleci isaretliyoruz... sonrasinda dokumanimizda bulunan dekupe yapmak istediginiz objeye gelerek istediginiz objenin etrafini dikiyoruz... dekupenin baslangic noktasi bitis noktasiyla bitistirecek sekilde diktikten sonra dekupe edilen objenin etrafi beyaz alan olarak belirecektir......bu asamayida atlattiktan sonra ustte kalan dekupe ettiginiz beyaz ogjenin altindaki orjinal resimi seciyoruz...KONTROL+C tuslarina basarak resmi copy yapiyoruz..sonrasinda ustte bulunan beyaz dekupe alanina CONTROL+V islemini yaparak yapistiriyoruz...son olarak goz kararinizla dekupe ettiginiz(diktiginiz) alanin icine yapistirdiginiz obje ile hafif saga sola kaydirma islemiyle dekupenizi tamamlamis olursunuz...
dekupe isleminin baska yollarida vardir ama en basit yolu bana gore budur...biraz uzun oldu yazi ama umarim aciklayici olmustur ne bilim...iyi calismalar.....

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Ya Dokupeyi Photos Da Yap Zarar Etmessİn Ya Quarkta Kullancan Resimlei Nede Olsa Ne Gergi Var Bukadar Zorlamay Quarkta Sen MizanpaŞini Yap Dergini Hazirla Resimler Zaten Cepte(photoshpta Yani)

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
serveribrahim99 arkadaşımız Quark araçları ile decupeyi anlatmış. Ben ek birşeyler yazayım istedim. Quark ile decupe yaparsanız resim üzerinde çalışmanız çok zor olur. Hapishanedeki adam durumuna düşersiniz yani. Hele birde gazete yapıyorsanız işiniz daha zor. Her gün aynı işlemi yapmaktan canınız çıkar.
Bunun yerine decupe işlemini Photoshop ile yapın. Hem resminizi bozmak, etrafını silmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız hem de aynı resmi bir kere decupe yaptıktan sonra her zaman kullanma şansına sahip olursunuz.
Photoshop'ta resminizi açtıktan sonra Path oluşturup kalemle resmin etrafını belirliyorsunuz. Sonra Save Path ve ardından Clipping Path. Bu kadar. Resmi Quark ile çağırdığınızda size decupe edilmiş olarak gelecek. Ctrl+T ile Pathi gösterip metni resim etrafından dolaştırabileceğiniz gibi uzaklığını da ayarlayabilirsiniz. Aynı komutla Path özelliğini kaldırıp resmi decupesiz de kullanabilirsiniz. Tabi bu resimdeki decupe özelliğini yok etmez. Başka çalışmalarınızda decupe edilmiş olarak kullanmaya devam edersiniz.

Bu bilgiler tabii ki Quark ve Photoshop kullanabilen arkadaşlar için. Yeni başlayanların PS ve Path hakkında biraz bilgi edinmesi gerekiyor.
Aşağıdaki linkte Path ile arka plan temizleme anlatılıyor. Yeni başlayanlar inceleyip uygulayabilir. Siz bu yolu kullanacaksınız ama arka planı silmenize gerek yok. Path bitince Save Path ve Clipping Path demeniz yeterli.

Çalışmaya başlamadan, her zaman önce resmi inceleyin
pentool.gif
kavun.jpg

Resimden iki kavunu çıkarmamız gerekiyor. Resmi inceliyoruz...
Arka plan karışık, ve seçmemiz gereken parçalar net olduğu için, en mantıklı seçme aracı Pen Tool olarak görünüyor.
pentool-1.gif

kavun-1.jpg

Resimdeki gereken parçanın çevresini Pen Tool'u kullanarak dönün. Başlangıç noktasını imajın düz hatlarından biri olarak seçmeniz, path'i bitirdiğiniz zaman o kısımda bir sorun olmanısı engeller.​
kavun-2.jpg

Çizdiğiniz bir nesnenin Path'i bitince, Path' kaydeder ve seçililikten çıkarırsanız, aynı resim üzerindeki diğer nesneyi seçerken yeni bir work Path açılır. İşiniz bitince onu da kaydedersiniz. Yukarıdaki örnekteki 1 ve 2 numaralı Path'ler böyle hazırlandı.
Path'i seçililikten çıkarmadan devam edeseniz tüm çizdikleriniz aynı yerde toplanır. Hangisini yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Çalıştığınız işin durumuna göre bu ayrıntı işinize yarayabilir.
Ctrl (ya da Mac.elma tuşunu) basılı tutarken path'in üzerine tıklarsanız, resmin üzerinde seçili alanın oluştuğunu görürsünüz. Hemen tıklarsanız içini silersiniz. Select/Inverse seçili alanın dışını seçmenizi sağlar. Path'in seçili olmamasına dikkat edin, yoksa o silinir :)

kavun-3.jpg

Dışını sildiğiniz parçaları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Gölge eklemeniz iyi olur..

(Alıntıdır)

SEKSU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Daha basit Tools menüsünden seç ve başla resimi kesmeye :)

garizma

🌱Yeni Üye🌱
serveribrahim99 arkadaşımız Quark araçları ile decupeyi anlatmış. Ben ek birşeyler yazayım istedim. Quark ile decupe yaparsanız resim üzerinde çalışmanız çok zor olur. Hapishanedeki adam durumuna düşersiniz yani. Hele birde gazete yapıyorsanız işiniz daha zor. Her gün aynı işlemi yapmaktan canınız çıkar.
Bunun yerine decupe işlemini Photoshop ile yapın. Hem resminizi bozmak, etrafını silmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız hem de aynı resmi bir kere decupe yaptıktan sonra her zaman kullanma şansına sahip olursunuz.
Photoshop'ta resminizi açtıktan sonra Path oluşturup kalemle resmin etrafını belirliyorsunuz. Sonra Save Path ve ardından Clipping Path. Bu kadar. Resmi Quark ile çağırdığınızda size decupe edilmiş olarak gelecek. Ctrl+T ile Pathi gösterip metni resim etrafından dolaştırabileceğiniz gibi uzaklığını da ayarlayabilirsiniz. Aynı komutla Path özelliğini kaldırıp resmi decupesiz de kullanabilirsiniz. Tabi bu resimdeki decupe özelliğini yok etmez. Başka çalışmalarınızda decupe edilmiş olarak kullanmaya devam edersiniz.

Bu bilgiler tabii ki Quark ve Photoshop kullanabilen arkadaşlar için. Yeni başlayanların PS ve Path hakkında biraz bilgi edinmesi gerekiyor.
Aşağıdaki linkte Path ile arka plan temizleme anlatılıyor. Yeni başlayanlar inceleyip uygulayabilir. Siz bu yolu kullanacaksınız ama arka planı silmenize gerek yok. Path bitince Save Path ve Clipping Path demeniz yeterli.

hangi formatta kaydetmeliyiz resmi acaba ...
jpeg , eps , tif olarak kaydedip denedim ama yapamadım...

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
resmi tif olarak kaydediyorsun... quarkta resim alanını açıp decupe ettiğiniz resmi ctrl+e komutuyla çağırıyorsunuz sonra mac için elma+m pc için ctrl+m komutuna basıyorsunuz oradan item yazan yerlere yazının resmin etrafından ne kadar uzakta durması gerekiyorsa o kadar bir değer veriyorsunuz... üstekinide auto image veriyorsunuz... uzun zamandır quarkta çalışmadım hatta şu an bilgisayarımda da yok... ama yöntemi bu..

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
hocam bu ctrl+m (item ) hangi versiyonda ?

fretzly

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gezici11 verdiğin ''Clipping Path'' bilgisi için çok teşekkürler. tam olarak aradığım konunun detaylı olarak nasıl yapıldığını anlatmışın.
tüm arkadaşlar dekupe yapma yöntemlerini güzelce açıklamışlar. heralde bir daha dekupe nasıl yapılır diye kimse sormaz :rofl: