Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bölümdeki Arkadaşlara Sorum Var

muratz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar daha önce grafik tasarımcı olarak ajanslarda çalıştım ve tasarımcı tarafım ağır bastığından ürettiğim işlerde teknik konuları genellikle baskı aşamasında emek veren personel düzeltti.WEB grafiği konusundaki çalışmalarımın da zaten baskı ile ilgisi bulunmadığndan kısaca söylemek gerekirse "teknik olarak baskı" konusunda yetersiz olduğumu farkediyorum..
Ama sektörde dijital baslılı reklam alanında çalışmak zorundayım.İyi derecede photoshop, orta derece corel ve illustrator kullanıyorum.Baskı işi yapan bir yerde grafiker olarak çalışmak için ilk etapta neleri bilmem gerekiyor?
*Mesela bitmiş bir tabela çalışması nasıldır?Makineye vermeden önce son yapılan ayarlar nelerdir?Kenar boşluğu filan bırakılır mı? CMYK olmasının dışında renklerle ilgili ne tür işlem yapmam gerekiyor?(Çözünürlük 72, ölçüler özgün diye biliyorum, doğru mu?)
*Bir afiş ,pano çalışması için hangi ölçüde , kaç çözünürlükte dosya hazırlıyoruz?Corel için en çok kullandığınız pratik kısayollar neler?Özellikle iki "object" üst üste bindiğinde fazlalıkları kırpmak için kullandığımız crop seçenekleri baskıda sorun oluyormu?
*Dijital baskı makinelerinin kendi yazılımları vardır sanırım, bunları bilmem gerekiyor mu?

Sanırım meramımı anlatabildim.Bu sorularıma ve sizin aklınıza gelebilecek açıklamalara şimdiden teşekkür ediyorum ve bunların forumdaki bu başlık içinde önemli bir bilgilendirme kaynağı olacağını zannediyorum.
Hepimize kolay gelsin...

ebraremel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
lütfen birisi bu arkadaşımızın sorularına cevap versin, çünkü yarın bir tabelacıya iş görüşmesine gideceğim ve bu konuda hiç deneyimim yok:( lütfen arkadaşlar, bu işi yapanlar biraz zaman verip bana yardımcı olabilir mi???

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
lütfen birisi bu arkadaşımızın sorularına cevap versin, çünkü yarın bir tabelacıya iş görüşmesine gideceğim ve bu konuda hiç deneyimim yok:( lütfen arkadaşlar, bu işi yapanlar biraz zaman verip bana yardımcı olabilir mi???

İş görüşmeye gideceğinize göre; bu işe ihtiyacınız var, yapabileceğinize inanıyorsunuz ve en önemlisi istiyorsunuz. Öyle değil mi?..

Kendiniz olun, yaptıklarınızı, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı uygun şekilde anlatın. Bırakın karşınızdaki daha çok konuşsun..

Bu konuya yazılacak bir mucize formül beklemeniz ne derece gerçekçidir?

Siz, siz olun.. Yeter. (Bence) :)

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Tabela ile sınırlıysa işler büyük ihtimal işler dijital olur. Size çok uzak olmaz. Yine de çok zorda kalırsanız Matbaacılık buradaki konuları sürekli okuyun. Anlayamadığınız yerde sorun, herkes cevap verir.