Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hippies

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Katılım
5 Ocak 2008
Mesajlar
131
Tepkime puanı
3
brunobozzettovd1.jpg

Bruno Bozzetto, (d. 3 Mart 1938, Milano, İtalya). İtalyan çizgi film animatörü, başlıca politik ve hicivli doğa olmak üzere pekçok kısa parçanın yaratıcısıdır. 1958'de 20 yaşındayken ilk kısa animasyon filmi olan "Tapum! Silah'ın Hikayesi"'ni yarattı. En ünlü karakteri bahtsız 'Signor Rossi' (Bay Rossi), 3 filmin baş rolünü üstlenmiş ve birçok kısa animasyonunda gene baş rolü oynamıştır.

1965'te, Bozzetto 20 yılı aşkındır feature-length animasyon filmleri hazırlayan ilk İtalyan oldu: "Batı ve Soda", bir Batılı Amerikan taklit filmi. 1968'de "VIP Erkek Kardeşim Süpermen", bir süper kahramanın yan ürünü. Bilinen eserlerinden biri ise 1976'daki filmi "Allegro Non Troppo", kısa parçaların klasik müzikle Disney'in "Fantazya"'sını montajla birleştirerek, ama doğadaki daha güldürücü, ekonominin yapılış tarzı ve daha çok aydınlanmış öyküsel konular içerir. Uzun bir aradan sonra, 1987'de canlı bir aksiyon filmi yarattı, "Çin Lokantası'nın Altında", tarihöncesine ilişkin animasyon filmi pilot "Mammuk'u" (2002) yapmadan önceki son feature filmiydi.

1995'te Hanna Barbera'nın "Ne Çizgi Filmdi Ama" serisinin "Yardım?" ismiyle kısa animasyonunu yarattı ve 1996'da RAI ve Çizgi Film (Avrupa Birliği Medya Programı)'in işbirliğiyle 26 bölümlük televizyonda çizgi film "Spagetti Ailesi" 'ni yarattı.

Son yıllarda Bozzetto yüzünü flaş çizgi filmlere döndü; özellikle ödül alan "Avrupa ve İtalya", sosyokültürel özellikleri içeren zekice ve grafiksel güzel bir yorum.

ADAMFEMALE&MALENEUROLIFEEUROPE&ITALY

 

sheker

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Katılım
10 Kas 2007
Mesajlar
243
Tepkime puanı
6
paylaşım için teşekkürler;)
 
Üst