Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

çift kamera montaj...

mrt.a

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iyi günler arkadaşlar. iki kamerayla çekilen görüntüleri senkronize bir şekilde edius ta montaj yapıyorum ama senkron u tutturmak cok ugraştırıcı ve cok can sıkıcı bu işin daha kolay pratik bir yolu varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

Benzer konular

aednr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
senkron tutturmada bir kısa yol yok. ama şunu diyebilirim kameralar kayda aynı anda (ki çok zor), aynı noktadan yada sesle girerse işin daha kolay olur.

poyrazhan55

🏆Pro Tasarımcı🏆
iyi günler arkadaşlar. iki kamerayla çekilen görüntüleri senkronize bir şekilde edius ta montaj yapıyorum ama senkron u tutturmak cok ugraştırıcı ve cok can sıkıcı bu işin daha kolay pratik bir yolu varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

ben gelende 2 kamera çalışacaksam aynı anda kayda girip iş bitene kadar her 2 kamerayıda kesinlikle kapatmam, örneğin 2 kamera çekiyorsun 1. kamera çeken arkadaş kısa bir mola verdi, o mola esnasında dahi kamera kayıtta olur böylece her 2 görüntüyüde video bandına attığımda senkron konusunda fazla zorlanmam,

ama senkron konusunda en önemli olay her 2 kameranın sesini değilde sadece 1 kameranın sesini kullanıp diğer görüntünün sadece görüntüsünü kullanmaktır, çünkü her 2 kamerada yer değiştirdiğinde seslerde hissedilir bir artış yada azalma görülür,

sesini ve görüntüsünü kullanacağın görüntüyü '' va '' bandına sadece görüntüyü kullanacağın videoyu ise '' v '' bandına üst üste koyup kurgularsan çok daha kolaylaşır işin, sessiz görüntü üst bölümde sesli görüntü alt bantta olsun.

kolay gelsin..

mrt.a

🏅Acemi Tasarımcı🏅
poyrazhan55 hocam verdigin bilgiler icin cok saol..
soylediklerinin hepsini ayni sekilde yapiyorum sadece kameramanlara ayni anda kayida girip cikmayi ogretemedim biraz karisik bir konu :)
ses konusunda da evet sadece bir kanalin sesini kullaniyorum kullanmasamda sekron tuttugu icin cok sorun olmaz ama yinede tek ses veriyorum.
gecenlerde bir arkadasimdan duydum bu montajlar icin yardimci programlar varmis senkronu sesten buluyormus dogru yalan bilemiyorum ama baya bi arastirdim henuz boyle bir programa rastlamadim eyer bulamazsam herzamanki gibi bir isin birmesi gunler alacak...

poyrazhan55

🏆Pro Tasarımcı🏆
poyrazhan55 hocam verdigin bilgiler icin cok saol..
soylediklerinin hepsini ayni sekilde yapiyorum sadece kameramanlara ayni anda kayida girip cikmayi ogretemedim biraz karisik bir konu :)
ses konusunda da evet sadece bir kanalin sesini kullaniyorum kullanmasamda sekron tuttugu icin cok sorun olmaz ama yinede tek ses veriyorum.
gecenlerde bir arkadasimdan duydum bu montajlar icin yardimci programlar varmis senkronu sesten buluyormus dogru yalan bilemiyorum ama baya bi arastirdim henuz boyle bir programa rastlamadim eyer bulamazsam herzamanki gibi bir isin birmesi gunler alacak...

senkron'lu kurgu yapmak emek ister ama bittiğinde de izlemeye doyum olmaz :))

kameramanlara aynı anda kayda girip çıkmayı öğretemediysen o zaman söyleyeceksin hiç kayıttan çıkmadan çekecekler sadece kaset değiştirirlerken aynı anda çıkartıp öyle kayda girecekler :))

kolay gelsin...

zaraoglu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bır orumda benden olsun

Poyrazhan abimiz gerekli butun bilgileri vermis ama bir fikir beyani olarak kameraman arkadaslara kayit yapmaya baslarken biri kayit yaparken bir diger kamera kayitta olan kameranin onune gecip kayita baslasin kirmizi isigin yanmasiyla yapacagin isin kolayligi acisindan baslangic noktasi olmus olur biz hep oyle yapiyoruz cokta kolay oluyor umarim anlata bilmisim selamlar

poyrazhan55

🏆Pro Tasarımcı🏆
Poyrazhan abimiz gerekli butun bilgileri vermis ama bir fikir beyani olarak kameraman arkadaslara kayit yapmaya baslarken biri kayit yaparken bir diger kamera kayitta olan kameranin onune gecip kayita baslasin kirmizi isigin yanmasiyla yapacagin isin kolayligi acisindan baslangic noktasi olmus olur biz hep oyle yapiyoruz cokta kolay oluyor umarim anlata bilmisim selamlar

güzel bir fikir :))))

mrt.a

🏅Acemi Tasarımcı🏅
poyrazhan55 hocam yardımların icin cok saol...

zaraoglu kardes fena fikir diyil denenebilir saol...

zaraoglu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
rica ederim insallah basariyla uygularsiniz kolay gelsin

dbayir

🌱Yeni Üye🌱
iyi günler.kameramanlarınız kameralarının saatlerini eşitleyerek çekime başlarlarsa işiniz daha kolaylaşır.
kolay gelsin...

madchoice

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Faydalı olur mu bilmem ama.... Edius un böyle bir özelliği varmış. Ben hiç kullandım

poyrazhan55

🏆Pro Tasarımcı🏆
iyi günler.kameramanlarınız kameralarının saatlerini eşitleyerek çekime başlarlarsa işiniz daha kolaylaşır.
kolay gelsin...

bu dediğin düğün çekimlerinde belki olabilir ama görüntüdeki tarih ve saat gözü yorduğu için birçok çekimde bu özelliği kullanmıyoruz

kameraman016

🌱Yeni Üye🌱
aslında bence de en kolayı çekeceğiniz konu başlamadan bir kaç dk önce kameramanlarınız kayda girsin.Siz sadece montaj yaparken ilk kelimede senkron tutturun gerisi oturmuş olur zaten (tabiki kayıttan çıkmamak şartı ile)

seckinsahin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
abilerim şu an beni öyle bir sıkıntıdan kurtardınız kiiii yani Allah sizlerden razı olsun yaaa...

ben sizden bir şey daha öğrenmek istiyorum. şimdi ediusda ben program montajı yapıyorum. 4 farklı kameradan görüntü alıyorum. şu şekilde yapabilirim ki şu an bu teknikle ilerliyorum; 4 tane video kanalı açıp bir tanesi VA oluyor. istediğim resimi seçiyorum. ama şöyle bir seçenek var mı acaba? 4 kameranında senkronunu yaptıktan sonra reji odasında monitörler gibi 4 ayrı görünütüyü aynı anda izleyeceğim ve istediğim görüntüyü kullanacağım bir sistem var mıdır? yani varsa beni çok rahatlatacak çünkü çok zaman kaybediyorum işlerim yığıldı. İlginize şimdiden teşekkür ederim gerçekten bu işi insanlar ücretli yaparken siz gönülden bilgi veriyorsunuz...

poyrazhan55

🏆Pro Tasarımcı🏆
abilerim şu an beni öyle bir sıkıntıdan kurtardınız kiiii yani allah sizlerden razı olsun yaaa...

Ben sizden bir şey daha öğrenmek istiyorum. şimdi ediusda ben program montajı yapıyorum. 4 farklı kameradan görüntü alıyorum. şu şekilde yapabilirim ki şu an bu teknikle ilerliyorum; 4 tane video kanalı açıp bir tanesi va oluyor. Istediğim resimi seçiyorum. Ama şöyle bir seçenek var mı acaba? 4 kameranında senkronunu yaptıktan sonra reji odasında monitörler gibi 4 ayrı görünütüyü aynı anda izleyeceğim ve istediğim görüntüyü kullanacağım bir sistem var mıdır? Yani varsa beni çok rahatlatacak çünkü çok zaman kaybediyorum işlerim yığıldı. Ilginize şimdiden teşekkür ederim gerçekten bu işi insanlar ücretli yaparken siz gönülden bilgi veriyorsunuz...

yanlış anlamadıysam multicam özelliğini mi soruyorsun yani işlem yaparken 4 görüntüyüde ekranda görmek istiyorsan f8 tuşuna basman yeterli

seckinsahin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eyvallah bugun bu ozellikle bunu yapabilecegimi ogrendim ancak bir sorun daha cikti. Simdi tabi bunlar tv yayinina girecegi icin goruntu kalitesinin dusmemesi gerekiyor. Aldigim her cikis ( en kalitelileride dahil) bu sekilde (multi cam) uyguladigimda goruntu kalitesi hissedilir sekilde dustu. Bunun onune nasil gecegim? Birde renderlamama ragmen donmalar yasadim bunun sebebi ne olabilir?

seckinsahin

🏅Acemi Tasarımcı🏅

hocam ben anlamadım yaa :D tek geri zeka ben çıktım :D biraz daha ayrıntılı anlatabilr misin?