Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cintiq nedir

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şu ana kadar aman aman tablet kullanmadım. Sadece ne olduğunu bilecek ve el yatkınlığını edinecek kadar kullandım.

Önümüzdeki yılın başında ciddi teknolojik atılımlar yapacağım. Pc mi, fotoğraf makinamı falan değiştireceğim.

Kendime bir tablet almayı düşünüyorum fakat tablet mi ? Tablet pc mi derkeeeen, CİNTİQ ile karşılaştım ve benzerleri.

Açıkçası bende kalemin ucunu görmek isteyenlerdenim. Bu cintiq denilen cihaz oldukça ilgimi çekti. Zaten bende bu tarz masa üstü pc ler (all in one) bakıyordum ki;

basnç hassasiyeti denilen şeyi öğrendim ve bu tür all in one Pc lerde bunun olmadığı bilgisine ulaşmakla beraber hayallerim suya düştü. Çünki ben hem pc

hemde ekranında çizim yapabileceğim bir cihaz istiyordum.

Şimdi saygı değer dostlarım asıl soruya gelelim. " Cintiq nedir ? "

Bu alet nasıl çalışır ?

Kullanmak için grafik tabletler gibi bir pc ya bağlayıp arayüz olarak mı kullanılıyor ?

Yoksa başlı başına bir bilgisayarmı ?

Normal pc ler gibi içinde işletim sistemi olan, çeşitli proglamlar yüklenip çalıştırılabilen, internete bağlanıp kullanabilen bir bilgisayarmı ?

Bildiğimiz geleneksel pc'ler gibi ram i, işlemcisi, ekran kartı varmı ?

Klavye fareyi takıp normal pc olarakta kullanılabiliyormu ?

Cd yi sürücüye takıp kafamıza göre Ps, Ai, Fh vb grafik programlarını yükleyip kullanabiliyormuyuz ?

İşte bu ve benzeri soruların cevaplarını arıyorum dostlarım. Gerçekten aradığım cevapları bulduğumda 21" olan cintiq oldukça güzel gibi :smile:

Evet bu konuyla ilgili bilgisi olanlar ve kullanıcılar burada bilgilerini, tecrübelerini paylaşırsa tüm meraklıları için güzel bir kaynak olabilir.

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eee... ? kimse bişey bilmiyormu bu cihazlar hakkında ?

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teknik özeliklerini vs okudum. Fakat anlamadığım cintiq arayüzmü ? yoksa başlı başına bilgisayar mı ?

UC-LOGIC

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.uc-logic.com.tr
Cintiq bir tablet özelliği olan bir monitördür ve ekran üzerine çizmenizi sağlar.
LCD ekran içine grafik tablet eklenerek oluşturulur.
Bilgisayar olmadan çalışmaz mutlaka bir sisteme bağlamak zorundasınız.
USB den bağlamazsanız tablet olarak çalışmaz sadece monitör olarak kullanabilirsiniz.

Kısacası grafik tablet kullandıysanız LCD ile bileşmiş halini düşünebilirsiniz bu sayede çizim yaparken ekranın üzerindesiniz işiniz daha kolay.

Aşağıdaki ürünü incelemenizi öneririm
https://www.teknobiyotik.com/cevre-...19-wide-basinc-duyarli-lcd-grafik-tablet.html

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hmm.. Anladım asıl aradığım cevap buydu teşekkürler