Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

cmyk imajı baskıda 2 renge düşürmek?

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm,
cmyk imajı baskıda 2 renge düşürmek için ne yapmalıyım?

Benzer konular

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
2 renk olarak tekrar çalışmalısınız... Ya da basit bir imaj olduğunu varsayarsak, koyu tramlı filmleri istediğiniz renk ile basarak ta sonuca uşabilirsiniz. O da olmadıysa PS deki "Duotone" opsiyonunu kurcalamanızı tavsiye ederim.

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
duotone ile istediğim 2 rengi ( magenta ve cyan) veriyorum ancak eyedropper ile renk değerlerine baktığımda 4 renkte de değerler görüyorum.. ve anladığım kadarıyla baskıya 4 renk girilecek anlamında değilmi bu?..
channel dan da deneme yaptım. istemediğim renkleri çıkardım ama yine eyedropper ile baktığımda cmyk da 4 renk de de değerler var..

nasıl olacak anlamadım??

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
duotone çalıştığınız işi tekrar cmyk ya döndürmemeyi deneyin.
4 kanalın 4. ünde de tram var mı? bazen 4 kanalı da açıp sadece 2 sini tramlıyabiliyor. CMYK ya çevirdiğiniz için. boşkanalları silebilirsiniz. basitçe... Ama duotone olarak bırakırsanız sorun çözülmeli. Bir de MAgentaya boyuyorsunuz ama boyadığınız renk magenta olmayabilir, siz öyle sanıyosunuzdur. boyayı atmadan önce %100 M değeri ile hazırladığınızdan emin olun. eye dropper ile başka bi yerden seçiyosanız mesela o 4 renkten oluşmuş magenta benzeri bi renk te olabilir.

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cmyk resmi açtım.. önce grayscale sonrada duotone yaptım. renk değeri olarak da %100cyan ve %100 maganta girdim.. sonra eyedropperla batım ama yine cmyk da tüm renkler var görünüyor. tabi yüzdeleri farklı bölgelere göre.
bu nasıl oluyor hem duotone hem de diğer renkler de var??

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
önemli olan kanallardır. eye droppera takılmayın. 2 renk bi iş basacaksanız, filme 2 kanallı bir görsel göndermeniz gerekiyor. yani siz duotone yaptıktan sonra. M kanalı istediğiniz gibi mi? C kanalı istediğiniz gibi mi? öyle ise sorun yok. diğer kanalları silin ve işi filme gönderin. Değilse C kanalında, C kanalı seçiliyken boyanacak yeri pen tool ya da benzeri magiv wand gibi araçlar ile seçerek C ye boyayın. Aynısını M de de yapın... boyanmayacak yerleri de silin. böyle yaptığınızda iki adet film çıkacak ve matbaa bu iki adet filme göre işi basacak.

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tamam. aynen dediğiniz gibi yaptım.. bu çalışma için sorun yok ancak çok tramlı çalışmalarda görüntüde bozulmalar olmazmı bu şekilde?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
elbette olur, zaten çok tramlı çalışmaları 2 renk olarak çalışmanız gerekiyor. ya da aynen burdaki gibi detay detay boyamanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, mesela c kanalında seçili yerleri %100 tramla boyadınız. seçili yerleri değiştirmeden m kanalını seçip o bölgeyi silmeniz gerekiyor, böyle yapmazsanız renkler baskıda karışacaktır. işlem bittiğinde fotoğrafınızın modu multichannel olmalı. herşeyi doğru yaptıysanız bu otomatik olarak gerçekleşecektir. 4+1 4+2 vs gibi baskı teknikleri de PS de aynen bu şekilde çalışılabilir.bu durumda yeni spot channel açarak 4+x boya uygulayabilirsiniz.

poetmen

🌟Usta Tasarımcı🌟
2 renk olarak tekrar çalışmalısınız... Ya da basit bir imaj olduğunu varsayarsak, koyu tramlı filmleri istediğiniz renk ile basarak ta sonuca uşabilirsiniz. O da olmadıysa PS deki "Duotone" opsiyonunu kurcalamanızı tavsiye ederim.

benim tavsiyem böle spor işlerde tek renk 2 renk işlerde corel ile çalışılması çok verimli hazırlaması kolay hızlıca sonuç alınır. resimli ve 4 ren işlerde photoshop kullanılmalı. konudan biraz uzak ama madem grafiker olacaksınız eksiksiz ve en pratik olmalısınız tek program hiç bir zaman yetmiyor. bu yüzden bende bir corelci olarak photoshopumu geliştiriyorum.