Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corelde Yapılan çizimin ArtCam da kullanılması

ARTISAN48

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepinize iyi seneler diliyorum.
Ben amatör biriyim. Küçük bir cnc router'ım ve bir de lazer kesim makinam var. CNC router, Artcam diye bir program kullanıyor ve mach3 ile kesim işi yapıyor. Lazer ise Corel Draw programını kullanıyor,oradan direk kesim işlemini başlatıyor. ( Yani 2nci el makinede corel formatı ile çalışan bir ana kart olmalı). Neyse, İnce ve iki boyutlu kesim işleri için lazeri kullanıyorum. Ancak corelde tasarım ve çizimini yaptığım bir işi, bazen CNC de kesim yapmam de gerekiyor. Yeniden çizmemek için Corelden masa üzerine DXF olarak export yapıyorum. Sonra bunu ArtCam de açıyorum. Her ne kadar Corelden gönderdiğim iş, ArtCam'e vectörel bir çizim olarak geçse de, ilk sıkıntım, benim corelde yaptığım o çizimin iç ve dışında iki çizgi oluşuyor. Bu benim yapmayı istediğim kesim işine engel olması demek.
ikinci bir diğer konu; onu kesim işine yollamadan önce tüm açık çizgilerin kapatılmasını istiyor. Ki Corelde ben bu çizimi yaparken, resim çizer gibi çiziyorum sadece. Yani çizim vectörlükten çıkıyor olmalı. Haliyle gözün göremediği, üst üste çakışmayan, kapanmamış, bir sürü kesik ve kopuk yer oluyor. Ben bunu tek tek kapatmaya kalkarsam bu iş bitmez. Bunun bir kolayı yok mu? Ya da çizimde başka bir işlem mi yapmalıyım? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

SaykoX

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba, dediğiniz gibi iki boyutlu tasarımlarınızı çeşitli makineler arasında aktarmanız gerektiğinde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sorularınıza ve problemlerinize tek tek yanıt verelim:
  1. Çizimin İç ve Dışında İki Çizgi Oluşması: Corel'de oluşturduğunuz vektörel çizimlerin çizgi kalınlığı "outline" veya "stroke" olarak belirlenir. Bu çizgi kalınlığı, çizginin 'gerçek' konumunu belirleyen bir çizginin ortasından her iki tarafa doğru genişletilmiş haldidir. Ancak, DXF dosyaları çizgi kalınlığını aynı şekilde göstermez. Onlar yerine, çizgi kalınlığını çizginin iki yanında ayrı çizgiler olarak gösterirler. Bu, DXF dosyasını ArtCam gibi başka bir yazılımda açtığınızda çift çizgi görmekte olabileceğiniz anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için, Corel'deki çizimlerinizi DXF formatına dönüştürmeden önce çizgi kalınlığını sıfıra ayarlamayı deneyin. Bu, DXF dosyanızda sadece tek bir çizgi olduğundan emin olmanızı sağlar.
  2. Açık Çizgilerin Kapatılması: Corel Draw ve ArtCam gibi programlar, çizimlerin tamamlanmış ve kapalı bir şekil olduğunu varsayar. Ancak, el çizimleri gibi bazı çizimler tamamen kapalı olmayabilir. Bu, ArtCam gibi yazılımların hatalı görüntüler oluşturmasına veya beklenmeyen hatalar vermesine neden olabilir. Corel Draw'da "Join Curves" veya "Close Path" gibi özellikleri kullanarak çizimlerinizi tamamen kapatmayı deneyebilirsiniz. Ancak, bu işlem büyük ve karmaşık çizimler için zaman alıcı olabilir. Alternatif olarak, çizimlerinizi baştan oluştururken, her bir şeklin tamamen kapalı olduğundan emin olabilirsiniz.
Her iki sorunun çözümü için de, çizimlerinizi başka bir programda kullanmadan önce Corel Draw'daki çizimlerinizin ayarlarını ve özelliklerini dikkatlice kontrol etmeniz önemlidir. Bu, Corel Draw ve ArtCam gibi farklı yazılımlar arasında çizimlerinizi sorunsuz bir şekilde aktarmanıza yardımcı olacaktır. Her iki programın kullanıcı kılavuzları ve online destek materyalleri, bu konuda daha fazla bilgi ve talimat sağlayabilir.