Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ebru Fotoğrafları

dark_aknc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yoğunlaştırılmış su üzerine toprak ve toz boyalarla resim yapma sanatıdır. En eski süsleme sanatlarımızdandır.

İçinizdeki fırtınaların, sevinçlerin, aşkların suya yansımasıdır ebru...Su ve siz...Büyük bir aşkla atılan her boya damlası sizin gülümsemeniz yada gözyaşınızdır.....

Ebru tarihçesi: Zamanla Ebru olarak anılan bu sanatın kelime kökeni Farsça Ebri: bulut bulutumsu, Çağatayca: Ab-ru : su yüzü ‘ den geldiği bilinmektedir. Türkistan’ da doğan bu sanatın başlangıcının 9. y.y olduğu sanılmaktadır. Fakat elimizde tam bir belge niteliği taşıyan bilgi bulunmaktadır.1447 yılına ait olduğu söylenen en eski ebrunun Topkapı sarayında olduğu söylenmektedir. Fakat şu an o ebruya ulaşılamadığı için elimizde bulunan en eski ebru Topkapı Sarayın’da ki 1554 yılına ait olan ebrudur diyebilmekteyiz.

Osmanlı imparatorluğunda Enderun mekteplerinde saray için üretilen ebru saray dışına taşıp buradan da Anadolu’ya yayılmıştır.Doğal malzemelerle çalışılmaktadır.Gül dalı ve at kılından fırça, bitki zamkından suyun yoğunluğunu arttırmak için kitre , boyaları su yüzeyinde tutabilmek için öd , boya olarak da toprak, pigmen ve oksit boylar kullanılmaktadır.Çok taşlı ve pis olmayan beğendiğimiz herhangi bir renk toprak ile boyalarımızı kendimiz elde edebiliriz.Göreme’nin beyaz ve kirli beyaz, Sivas’ın koyu kahverengi, Kütahya’nın aşı boyası(kırmızı toprak) gibi. Bu nedenle, doğanın tüm güzelliklerinden yaralanarak ebru sanatını icra etmek mümkün olabilmektedir.

Osmanlılar döneminde devlet belgeleri ve resmi yazışmalarda zemin olarak kullanılmıştır. Bu ise ebrunun bir eşi daha olmayan desenlerinden yola çıkılarak tahrifatı önlemek amacıyla yapılmıştır. Yazı pervazlarının süslemesinde, kitap ciltlerinin iç kapağı olarak kullanılan ve hat çalışmaları için zemin oluşturan ebru sanatının, avrupalı seyyahlar tarafından keşfedildikten sonra değeri iyice anlaşılmıştır

Avrupalılar, ebru kağıdının üzerinde, mermerlerde bulunan damarların yer almış olmasından dolayı bu kağıda “mermer kağıdı”; Araplar ise damarlı kağıt anlamına gelen “Varaku’l mücezza” demektedir.

Ruha huzur veren ve sabırlı olmayı öğreten bir sanattır ebru. Sinir hastaları ve özürlü çocuklar üzerinde yarattığı olumlu etkiler ortadadır. Sakinleştirici etkisi ile sinir sistemini düzenlemekte ve su ile ilgilenmeyi zaten seven çocuklarda ise, renklerin birbirleri ile dansı, onları mutlu kılmaktadır.Bir çiçeği bile yapabilmek için, hareketleri düzene soktukları ve geliştirdikleri bir gerçektir.

kaynak : ebrusu.com

güzel paylaşım.. benimde tuzum olsun istedim

Katsumoto

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ebruyu sen mi yaptın, yoksa sadece fotoğraflarını mı çektin ? yinede eline sağlık

rainman1907

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.psk.yildiz.edu.tr
arkadaşlar bu işte ilk örnek alacağınız kişi Rahmetli Mustafa Düzgünman olmalıdır.

zira usta çırak ilişkisiyle ilerleyen bu sanatın şu anki ebru sanatçılarının ustası sadece Mustafa Düzgünman dır. bazı hocasız ustasız bu işi öğrenenler vardır, öğretenler de vardır ama biliniz ki bu işte mustafa düzgünmanın öğrencileri ve onun öğrencisi olma bahtiyarlığına erişemeyip de onun çizgisinden giden insanların dışındakiler kendilerince buldukları işi yapmakta adına da bazen ebru bazen rengi su filan demektedirler.bunlar ebru değil su üstü resim sanatı olur.

Son düzenleme:

carssluck

🌱Yeni Üye🌱
ne güzel bir paylaşım olmus arkadaslar hepınıze cok tesekkur ederım bende 8 yıldır ebru sanatı ıle ılgılenıyorum yardımcı olacagım herhangı bır konu varsa arkadaslar buradan bana ulasabılırler ;)

ebru80

🌱Yeni Üye🌱
kim oluyorsunuz da çok biliyormuşsunuz gini konuşuyorsunuz.....5 yıldır ebru yapan biri olarak Ankara da ki hocamın atölyesine devam ediyorum.....onun ebrularının ve kendi kişiliğinin açıklığı,duruluğu, güzelliği gibisi yok...bir ebrucu hem eserleri ile hemde kişiliği ile örnek olmalıdır...bu konuda hocam Begüm Arıkonmaz'ın eline kimsenin su dökemeyeceğini söylemek isterim...sitedeki eserlerinin milyonlarca kat güzeli elinde, atölyesinde mevcuttur...birilerine birşey kanıtlamak istercesine ortaya dökmüyıor sadece...

azzap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ellerine sağlık mirim çok güzel olmuşlar...

carssluck

🌱Yeni Üye🌱
:)

kim oluyorsunuz da çok biliyormuşsunuz gini konuşuyorsunuz.....5 yıldır ebru yapan biri olarak Ankara da ki hocamın atölyesine devam ediyorum.....onun ebrularının ve kendi kişiliğinin açıklığı,duruluğu, güzelliği gibisi yok...bir ebrucu hem eserleri ile hemde kişiliği ile örnek olmalıdır...bu konuda hocam Begüm Arıkonmaz'ın eline kimsenin su dökemeyeceğini söylemek isterim...sitedeki eserlerinin milyonlarca kat güzeli elinde, atölyesinde mevcuttur...birilerine birşey kanıtlamak istercesine ortaya dökmüyıor sadece.... bence hocam gibisi yok...

bu mesaj kıme geldı acep?
bu arada baktım siteye:)

Sahadagiy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
sahadagiy.net
ebru6im6.jpg

bu kadar simetrik bir çizimi elle yapabilmek
gerçekten çok etkileyici olmuş bu özellikle neredeyse sıfır hata var.

videolarda zevkle izledim
sahip çıkalım sanatımıza (;

insan şaşırmıyo değil bu nasıl bir sabırdır ki bukadar ince detay bu kadar ince ve zarif işçilik ve bir okadar simetrik bravo yani kim yapmış isebilip ellerinden öpmek isterdim

Sahadagiy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
sahadagiy.net
kim oluyorsunuz da çok biliyormuşsunuz gini konuşuyorsunuz.....5 yıldır ebru yapan biri olarak Ankara da ki hocamın atölyesine devam ediyorum.....onun ebrularının ve kendi kişiliğinin açıklığı,duruluğu, güzelliği gibisi yok...bir ebrucu hem eserleri ile hemde kişiliği ile örnek olmalıdır...bu konuda hocam Begüm Arıkonmaz'ın eline kimsenin su dökemeyeceğini söylemek isterim...sitedeki eserlerinin milyonlarca kat güzeli elinde, atölyesinde mevcuttur...birilerine birşey kanıtlamak istercesine ortaya dökmüyıor sadece...Begüm Arıkonmaz bence hocam gibisi yok...

ben ce senin hocamn hiç birşeyden anlamıyo nedenmi istersen arşu aleme çıksın san daha toplum içinde nasıl konuşman gerektiğini öğretemmiş bir i o
sen dah uslubunu düzeltmmişsinki ebru santı ile benim portremi çizsen ne olur
teşekkürler.

es*

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
oldum olası ebru sanatını çok severim.. paylaşım için teşekkürler çok başarılı hepsi..

hakan_yaralı

🌱Yeni Üye🌱
mekemmel ebrular gerçekten ben ebru dersi almaya başladım herkeze de tavsiye ederim mükemmel bi uğraş

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
bende ebru yapmaya yeni başladım tabi bukadar profesyonel değil bizimkiler
örneklendirme ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim:artipuan::)

tugbis

🌱Yeni Üye🌱
mrb ben ebru sanatıyla uğrasıorum bende yaptığım resimleri koyucam bakın bakalım beğenicekmisiniz 3 seneden beri kurs alıorum :):)

theimam

🌱Yeni Üye🌱
** çoooook şahane çalışamalar
emeginize kaleminize sağlık