Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Engellenen Google Hizmetlerini "Hosts" Dosyası ile Açalım

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Malumunuz iki tarafın da suçu birbirine attığı ama arada yine kullanıcıların mağdur olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Uzun bir süredir ülkemiz sınırları içinde bir gelip bir giden Youtube yasağına Google da eklenince tam oldu. Özellikle de Google Docs, Google Code, Google Analytics, Google Webmasters gibi Google’ın bir çok hizmetini kullanan biz web tasarımcılar (ve webmasterlar) için bu sorun karşısında iyice çileden çıktık.

İş akışını ve dökümanlarını Google Docs üzerinden yürüten bir çok şirket, her web sitesine Google Analytics ekleyerek, ziyaretçi sayısının periyodik raporlarını takip eden bir çok site sahibi ve web tasarımcının ekmeğine taş konuldu tabiri caizse. Her site sahibi gibi ben de bu yasaktan nasibimi aldım.

Google’ı da etkileyen son yasakla birlikte, artık bağlantılar bölümünden değiştirdiğimiz DNS ayarları da işe yaramıyor. Ben de bunun üzerine, Google ve Youtube yasağına karşı hosts dosyası ile çözüm hakkında, bir arkadaşımın yolladığı mail sayesinde öğrendiğim ayarları sizinle sıcağı sıcağına paylaşmak istedim.

Böylelikle hem Youtube’e sorunsuz girecek hem de Google hizmeti kullanan web sitelerini eski hızlarıyla gezebileceksiniz. Web tasarımcı arkadaşlar da Google’ın bütün hizmetlerini sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilecekler.

Google ve Youtube’a girmek için yapacağımız düzenleme her standart Windows kullanıcısının yapabileceği kolaylıkta. Tek yapmanız gereken hosts dosyasına bazı IP adreslerini eklemek.

1. Öncelikle C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu takip ederek etc klasörüne girin.
  2. Klasörün içinde bulunan hosts dosyasını notepad ile açın.
  3. Ve aşağıda bulunan satırları olduğu gibi hosts dosyasının içine 127.0.0.1 localhost satırından sonra enter a basarak ekleyin ve kaydedin.

IP Adresleri:
Kod:
74.125.43.103 youtube.com
74.125.43.103 www.youtube.com
74.125.43.103 www.docs.google.com
74.125.43.103 www.clients1.google.com.tr
74.125.43.103 www.translate.google.com.tr
74.125.43.103 docs.google.com
74.125.43.103 clients1.google.com.tr
74.125.43.103 translate.google.com.tr
74.125.43.105 www.google-analytics.com
74.125.43.105 google-analytics.com
74.125.43.105 suggestqueries.google.com
Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Artık Youtube’a sorunsuz bir şekilde girebilir, Google hizmetlerini de eski hızıyla ve performansıyla kullanabilirsiniz.

<Alıntıdır>

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben de şimdi içimden kötü kötü kelimeler geçirerek google'da yol alamıyordum. Süpersin, harikasın :) Keşke sansürcü zihniyetlerin beyinlerindeki işletim sistemine müdahale edebilecek hosts olsaydı.

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Ben de şimdi içimden kötü kötü kelimeler geçirerek google'da yol alamıyordum. Süpersin, harikasın :) Keşke sansürcü zihniyetlerin beyinlerindeki işletim sistemine müdahale edebilecek hosts olsaydı.

Teşekkür ederim..:wink:..Bu nasıl bir zihniyetse koskaca Cumhurbaşkanı, Başbakan bile Youtube kapalı olmasına rağmen girdiğini söylüyor ama kendini akıllı zanneden bir kaç şahsiyet hala bu zulme devam etmeye çalışıyor.

Tamam bizim için değerli olan bazı değerlerimize patavatsızca saldırılmış olabilir fakat bu ahlaksızlığa sebep olan şeyler ortadan kaldırılmak yerine sadece bizim görmemiz engelleniyor. Halbuki tüm dünya görmüş oluyor.

Neyse artık zaten hiçbirşeyin önemi yok.Teknolojini nimetleriyle yasakları koyan zihniyete karşı bizde teknolojinin nimetleriyle yasakları deliyoruz..:rofl:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bir başka devlet büyüğümüz "bu ülkeyi google mı yönetecek?" demiş... Sadece eklemek istedim.:D

izmirden

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.scriptlerin.com
ufak bir ekleme yapmak istiyorum
Google sistemlerinin alan adları engellenmemiş aksine youtube karşı daha sert bir politika uygulamak için ip adresleri bloklar halinde engellenmiştir. Dolayısı ile hosts dosyanıza eklediğiniz ip adresleri de engellenebilir ve siz yine sitelere erişemeyebilirsiniz
bilmeyen yapamayan var ise burada bir çok bilen arkadaş vardır lütfen anlatın
DNSServerList.org
sizin ip adresinize göre en hızlı çalışacak DNS adresini vermekte dolayısı ile hem sitelerde hızlı gezebilir hem de tüm yasaklı sitelere erişebilirsiniz. netinizin yavaşladığını hissetiğinizde tekrar bu site üzerinden size en uygun güncel DNS adresinizi kontrol edin.
Saygılarımla

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Teşekkürler.. :artipuan:

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Şahsen DNS değiştirme olayını daha önceleri sorunsuz kullanıyordum ama artık DNS değiştirmeme rağmen Google servislerini kullanamz duruma gelince Hosts dosyasındaki değişikliklerle çözüme ulaştım.

DNS, Hosts a göre tabiki kullaışlı bir yöntem.Tek tek giremediğimiz siteleri hosts dosyasına ekleyemeyiz ama DNS kullanıpta hala ulaşalımayan siteler için Hosts bire bir çözümdür.

gnrglr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.twitter.com
Ben windows 7 de dns ayarlarından tcp/ıp nin özelliklerini aşağıdaki gibi yaptım ve sorun çözüldü. Rahatlıkla youtube a girebiliyorum.

Tercih edileni: 208.67.222.222
Diğer dns yide: 208.67.220.220