Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Firmalara Öneriler

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Öneriler

Firmanızı taşıyan amblem ve logo’nuzu gözden geçiriniz.

Firmanızın imajını sürekli kılmak için yıllık cironuzdan reklam harcamaları için mutlaka bir pay ayırınız. Unutmayın ki reklam için ayırdığınız pay size katlanarak geri dönecektir.

Katolog ve broşürlerinizde kaliteli, doğru ışıkta ve özenle çekilmiş (yüksek çözünürlükte) fotoğrafları kullanınız ve bunları arşivinizde CD olarak saklayınız.

Matbaalarda eğitim almamış, tasarım bilgisi olmayan kişilere amblem ve logo’lar yaptırmayınız.

Kötü fotoğrafların basılmasına müsaade ederek kalitesiz ve bozuk mal sattığınızı ima edecek görüntülerin basılmasına izin vererek imajınızı zedelemeyiniz.

Aldığınız tekliflerde mutlaka kağıt, gramaj ve matbaa kalitesine göre teklifleri değerlendiriniz.

Asla acele iş yapmayınız, yaptırmayınız.

İşin zamanı konusunda bilgi alabileceğiniz yetkin bir kuruma ya da kişiye danışmadan ve opsiyonsuz iş zamanlaması yapmayınız. Bilgisiz kişiler işin imalatı aşamasında umursamadan size yanlış bilgi vereceği gibi ticari olarak sizi zor duruma da sokabilir.İşin yetişmemesinden dolayı para ve itibar kaybınıza, görev verdiğiniz elemanlarınızla çalışma hayatınızda huzursuzluğa neden olur.

Tasarım onayı için mutlaka maket baskı isteyiniz ve onaylayınız. Herhangi bir anlaşmazlık halinde provadaki iş kalitesini ve renk ayarını isteyiniz. Gelen provaları dikkatlice izleyiniz, metinleri birkaç kişi ile iyice okuyup düzeltmeleri yapınız. Unutmayın ki matbaalarda ihmal yüzünden defalarca aynı iş basılmakta, lüzumsuz kağıt, baskı ve emek israfına, ticari olarak iş kaybı ve taraflar arasında ciddi anlaşmazlıklara neden olmaktadır.

Firmanızın renklerini (Logo ve amblemdeki) ajansınızdan isteyeceğiniz Pantone katoloğundan renk kodlarınızı belirleyin ve her defasında renklerinizin değişmesine izin vermeyiniz.

(Pantone: Uluslararası baskı renk katoloğu)

Sözleşmesiz ve formsuz iş vermeyin, istekleriniz formunuzda kayıtlı olsun.

Ürün etiketlerinizde gerçekte olmayan ibarelere yer vermeyin. Matbaa operatörlerinin bunu koymasına izin vermeyiniz.

Ürünlerinizi tanınan markalar haline getirmeye çalışın ve piyasada yer edinmesi için ambalaj tasarımında özel illüstrasyon ya da çarpıcı fotoğrafları kullanınız.

Mümkünse firmanızın bir çizgi tipi olsun.

Kurumunuzun uzun vadede büyümesi ve yurt dışında da etkin olması için rakiplerinizin reklam ve tanıtım çalışmalarına benzer ya da daha üstün tanıtım çalışmaları yaptırınız ve yüksek iş kalitesine yaklaşınız.

Firmanın sektör yayınlarında yer almasına, basında ve televizyonda reklamlarla ve haber olarak yer almasına ve sponsorluk çalışmalarına yer veriniz.

Firmayı tanıtacak bir basın kiti (Firma tanıtım dosyası) oluşturunuz ve gerektiğinde bu tanıtım yazı ve fotoğrafları basına her an verilebilecek gibi hazır tutunuz.

ALINTIDIR

budabua

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öneriler

Matbaalarda eğitim almamış, tasarım bilgisi olmayan kişilere amblem ve logo’lar yaptırmayınız.

ALINTIDIR

bu güzel paylaşım için teşekkür ederim. bu metni kim yazdı bilmiyorum ama yukardaki cümleye kafam takıldı, matbaalarda ne zamandır tasarım eğitimi veriliyordu çok merak ettim:smile::smile::smile:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
bu güzel paylaşım için teşekkür ederim. bu metni kim yazdı bilmiyorum ama yukardaki cümleye kafam takıldı, matbaalarda ne zamandır tasarım eğitimi veriliyordu çok merak ettim:smile::smile::smile:

Matbaa bilgisinin istenmesinin sebebi yapılan logonun baskı sonucunun önceden bilinmesidir. Kurumsal çalışmada kullanılan renklerden kağıtlara kadar her ayrıntı matbaa bilgisi dahilinde olmalıdır. Matbaa bilgisi tasarımın en büyük destekçilerindendir. Matbaa bir grafiker için bu bağlamda gerçekten çok gereklidir. Matbaa bence de ayrı bir eğitim yeri olarak düşünülebilir.

Ben teşekkür ederim, Onur KARADAĞLI.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Forum adına güzel bir paylaşım, teşekkürler.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben teşekkür ederim... Burada en çok "keşke" dediğim şey, firmaların kendilerine ait her ana hazır dökumanların olması. En azından yüksek çözünürlülükte çekilmiş kaliteli fotoğraflar. Ama korkarım hemen hemen hiç bir firma kendilerine ait metinli ve görsel belgeleri edinmiyorlar. Ne büyük bir zaman kaybı ve aldatmacaya yol açan fena bir durum. Düşünsenize mesala menülerdeki fotoğraflardan hiç biri bizim masamızda olmaz!

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu gerekli bilgileri bu konu altında topladığınız için teşekkür ediyorum.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben teşekkür ederim arkadaşlar... Aslında teşekkür yerine eklemek istedikleriniz varsa daha güzel olur. Burayı kazara okuyacak bir firma yarın sizin müşteriniz olabilir. Yani küçük de olsa bir fırsat aslında.

budabua

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Matbaa bilgisinin istenmesinin sebebi yapılan logonun baskı sonucunun önceden bilinmesidir. Kurumsal çalışmada kullanılan renklerden kağıtlara kadar her ayrıntı matbaa bilgisi dahilinde olmalıdır. Matbaa bilgisi tasarımın en büyük destekçilerindendir. Matbaa bir grafiker için bu bağlamda gerçekten çok gereklidir. Matbaa bence de ayrı bir eğitim yeri olarak düşünülebilir.

Ben teşekkür ederim, Onur KARADAĞLI.

Tasarimci matbaa, tv, internetten bagimsizdir.

tasarimci dusundugunu matbaaya veya gereken herhangi bir sanayide yaptirandir.