Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
23 Mar 2008
Mesajlar
4,835
Tepkime puanı
173
83462276je5.jpg

1865 yılında Bloomington'da dünyaya gelen Frederic W. Goudy, 20. yüzılın ilk yarısına imzasını atmış en ünlü harf tasarımcılarından biridir. Tasarımcının çalışmalarına ciddi olarak 45 yaşından sonra başlamış olması dikkat çekicidir.

Bir kitap mağazasında tezgahtar olarak çalışan Goudy satığı kitaplar inceler ve bunların olması gerektiği kadar iyi basılmadıklarını düşünür. Bunun üzerine, tipografi ile ilgili bulduğu her yayını okumaya ve bir şeyler öğrenebilmek için konun uzmanı, deneyimli basımcıları ziyaret etmeye başlar. Ve böylelikle ünlü ve başarılı tasarımcı olma yolunda ilk adımlarını atar.

goudydm6.jpg

1896 yılında Camelot adlı ilk fontunu tasarlar ve bu fontun ilk setini, Dickinson Type Foundry'ye 10$ karşılığına satar.

1900 yılında itibaren harf tasarımı konusunda eğitmenlik yapmaya başlayan Goudy, 1903 yılında, Will H. Ransom ile birlikte kendi basımevini açar. Basımcı ve tasarımcı olarak kariyerinde yol alan Goudy, 1908 yılında, Lanston Monotype Machine Company için, ilk önemli tasarımı olan Goudy Light'ı tasarlar. ancak aynı yıl Village Press'in yanmasıyla birlikte pek çok araç-gereç ve tasarım malesef yok olur.

Yıl 1911 olduğunda Goudy, Mitchell Kennerly tarafından yayınlanan H. G. wells antolojisi için, ilk ''hit'' tasarımı sayılan Kennerly Old Style'ı tasarlar. Goudy'nin en iyi ve en popüler tasarımı olarak bilinen ve American Type Founders Company tarafından 1915 yılında yayınlanan Goudy Old Style ise bir anda klasik olmuştur. Hala çok popüler olan Goudy Old Style, kataloglar ve diğer basılı grafik işler için mükemmel bir fonttur.

Goudy, Futura gibi geometrik sans-serif fontlarının popüler ve kazançlı olduğu bir dönemde sans-serif fontlarına daha özgürlükçü ve sıcak, kişisel bir hava vermeye karar vermiş, bu iddiali girişimin başarının el yazması müsveddeleri ve her zaman olduğu gibi antik yazı örneklerinden almıştır.

Tasarımcı, kendi adıyla anılan font ailesinin tasarımı sırasında, fontun baş ve son kısımlarında bazı küçük kabartılardan oluşan, bazı karakterlerinde kasketlerden ve çizgilerden oluşan küçük elemanlar eklemiştir. Sonuç ise benzersiz ve mükemmel bir Goudy tasarımı olmuştur. Yeni font doğal ve sevimli olmasının yanı sıra, magazin ve reklamcılık çalışmalarında da sıcaklık katacak bir havaya sahip olmuştur. 20. yüzyılın başlarında reklamcılığın gelişmesiyle Goudy bu sektör için önemli işler yapmıştır. National Biscuit firmasına ve Procter and Gamble firmasına sattığı yazı tasarımları buna örnektir. Yetenekli oluşu kadar çalışkan, girişken ve verimli oluşu ile de tanınan Goudy, kendisinden önceki tasarımcılardan çok daha fazla yazı tasarlayarak 100'den fazla fonta imzasını atmıştır.

dec07releaseslr0.jpg

Günümüzde Goudy Sans font ailesi ITC (İnternational Typeface Corporation) firmasına aittir ve ITC Goudy Sans font ailesine katılan yeni üyelerle günümüz beklentilerine daha iyi cevap verecek şekilde yenilenmiştir.

Son derece üretken bir tasarım hayatı olan frederic W. Goudy, 1947 yılında, New York'ta hayata veda etmiştir. Goudy'nin yazdığı kitaplar arasında ''The Alphabet (1918)'', ''Elements of Lettering (1922)'' ve ''Typologia (1940)'' yer almaktadır


Alıntı
 

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
14 Ağu 2007
Mesajlar
3,962
Tepkime puanı
175
Yaş
41
çook güzel bir konu kasta teşekkürler paylaştıgın için
 

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
Katılım
3 Ağu 2007
Mesajlar
283
Tepkime puanı
5
ben goudy fontunu çek seviyorum, tasarımcısını tanımış olmak mutluluk verici.. teşekkür ederim
 
Üst