Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand Clipping Path sız şeffaf arka plan (Coreldeki Gibi)

Snoppy

🌱Yeni Üye🌱
bu şekilde çalışma yaparsanız ve baskıya gönderirseniz sorun olur... her zaman sorunn olur... çünkü freehand bu sekilde olan kaydı alpha kanal olarakk görecektir ve sorun olacaktır... biraz geç oldu ama :)

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

bunun için ne yapmammız gerekiyo? ben denildiği şekilde yaptım! pen tool ile dekupe yaptım,path e çift tıklayıp adını değiştirdim(cliping path yapmak için) 0.5 deeğeri verdim,sonra path i seçim alanı haline getirip,invers (seçim alanının tersini seçme)yaptım ve dışını sildim.ve bunu cmyk yapıp kayıt ettim (hem psd,hem tiff)ikisinide freehand e attım ama ikisinde de display alpha channel kutucuğu aktifdi:( daha açıklayıcı yardım lütfen!şimdiden teşekkür ederim...[/QUOTE]

bunun için ne yapmammız gerekiyo? ben denildiği şekilde yaptım! pen tool ile dekupe yaptım,path e çift tıklayıp adını değiştirdim(cliping path yapmak için) 0.5 deeğeri verdim yapman gereken sadece bu ...resim dosyası CMYK olacak tabi

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorun çıkabilir arkdaşlar. film çıkış olan yerle irtibata geçerseniz iyi olur özellikle freehand 2004 den sonra yeni -cs 5 lerde uyumlu çalışmıyor. sıkıntı yaşabilirsiniz bu şekilde görüntede sıkıntı yok ama baskıda yaşayabilirsiniz. ben yaşadım.

Guylussac

🌱Yeni Üye🌱
freehandda decupe kullanman baskıda herhangi bir sorun çıkartmıyor. ancak gölgelendirme ya da embos gibi efect leri direkt olarak freehandda kullanılmasını tavsiye etmiyorum. freehand ın içine aynı resmi yan yana 2 defa yerleştirin. birinde efect kullanın diğerinde kullanmayın. sonra yakınlaştırarak sonuca bakın. efect lerin resmi bozduğunu göreceksiniz. renk ayrımına gidildiği zaman bu bozukluk daha da artacak ve ortaya çamur gibi bir iş çıkacaktır. denedim ve yaşadım...

O bozulmayı engellemek için:
File/Document Settings/Raster Effects Settings'e basıp 300ppi yaparsanız o bozulmalar yok olacaktır.
Yani ilk sayfadaki gibi çizilen objeyi import falan etmeden aynı efekti drop shadow ile verip dediğim gibi 300ppi yaparsanız o bozulmaların hepsi yok olacaktır.
Bu aynı zamanda herhangi bir objeye transparent efekti verdiğiniz zaman oluşan kırılmalarıda kaldıracaktır ortadan. Stroke bile ekleseniz bozulma olmayacaktır 300ppi yaparsanız.
Lakin makinanızı biraz yoracaktır. Tavsiyem bütün işi 72ppi'da bitirip en son 300'e geçmeniz ve gereken düzeltmeleri yapmanız olacaktır.

yaxsiburcu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
clipping path pdf de çıkmıyor ne yapmam lazımm.....

yosunum83

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Süpersin usta çok işime yaradı ve çok kolay anlatmışsın kestirmeden öz bilgi eline yüreğine sağlık ustam

murat62

🌱Yeni Üye🌱
Mrb

Ben bu işlemi yaptım ama FreeHand e alamadım neden acaba..

Ayrıca TIFF options kaydederken çıkan panelmi başka yerden ayarı varmıdır..

mac_temple

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mozgun.com
Transparan tif'leri FreeHand'de kullanmanızı tavsiye etmem!

1- Baskıda transparan olan bölgelerin altında kalan yerlerde harelenme ya da hafif beyazlama olur. Bu hareli beyaz bizim transparan alanımızdır.

2- Transparanda verilen gölgelerde de gölge ile obje arasında ince bir boşluk oluşur.

Tranpran özelliği trase için çok uygun... Fakat FreeHand üstünden çıkan baskılarda pek uygun değil! Illustrator'da durum farklı!

İyi çalışmalar

secem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar.. ben bır dergi yapıyorum bu ıkıncı sayım olucak ılk sayım basıldı fakat matbaa cı bana freehand kullanıyorum resımlerde dısplay alpha kullanmıssınız oyuzden resımler bozuk çıkmış dedi. ornek baskıda resımlerın hepsı koyu renk karanlık çıkmıştı. photoshop da cmyk ve çözrunurluğu 150 yapıyorum sonra ımportla çağırıyorum ama bu dısplay alpha ne bılmıyorum. bılen var mı acaba yada ne gibi ayarlar yapmam gerekıyor..

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar.. ben bır dergi yapıyorum bu ıkıncı sayım olucak ılk sayım basıldı fakat matbaa cı bana freehand kullanıyorum resımlerde dısplay alpha kullanmıssınız oyuzden resımler bozuk çıkmış dedi. ornek baskıda resımlerın hepsı koyu renk karanlık çıkmıştı. photoshop da cmyk ve çözrunurluğu 150 yapıyorum sonra ımportla çağırıyorum ama bu dısplay alpha ne bılmıyorum. bılen var mı acaba yada ne gibi ayarlar yapmam gerekıyor..

Yanlış anlamadıysam, imajı photoshop ile açtığınızda channel sekmesinde fazladan alpha channel oluştuysa bu ctp yada film çıkarılma anında sorun oluyor.Onu silmeniz yada flatten yapmanız lazım. Ayrıca layer sekmesini de flat yapmanızı öneririm.

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu yapılan işlem film aşamasında sıkıntılı olur. Fh de her ne kadar zemin gelmesede filmde zemini oyar ! Yani fotoğrafın gerçek boyutu kadar oyukluk olur. Fakat Photoshop EPS DCS2.0 olarak yaparsanız sorun çıkmayabilir. Çünki fotoğrafta ektra renk falan varsa Photoshop EPS DCS2.0 kullanınca film çıkış esnasında sıkıntı çekmiyoruz. Belki bu bahsettiğiniz işlemde de sıkıntı olmaz. Elime bu tip bir iş geldiğinde çıkışı alırken denerim. Sonucu paylaşırım burda.

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ayrıca FH de ki çeşitli efektler gölge kabartma vb. repro aşamasında sıkıntılı oluyor çıkmıyor filmde .

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Freehand MX için geçerli... Freehand 10'da olmuyor...

FH 10 da sadece lensler düzgün çıkıyor. MX te lensli iş geldiğinde 10 çeviriyoruz. Lens lerde sıkıntı olmuyor fakat diğer artistik efektlerde problem çıkma olasılığı %85. Birde şu var. İşi RIP te açıp bakıyorum, lenslere görünüyor. 2-3 tanesi düzgün diye bastım işi. 2 takım 70*100ü çöpe attım :D diğer yerlerde çıkmayan lesnler vardı. Kimi yerlerde düzgün kimi yerlerde bozuk çıkabiliyor. Fh10 a da çok güvenmeyin.

Şu da varki döküman çok ağır değil ise efektlerin tamamı sorunsuz çıkabiliyor.

Vakti zamanında Macromedia ya mali atmıştık ana şirket adresine. Gelen cevap rezaletti, bu efektler görsellik amacı taşır repro aşamasında çıkacağını taahhüt etmedik :D

doan

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaslar yöntem iyide baskı açısından sıkıntı olur siz ekranda arkasını şeffaf olarak görürsünüz fakat üretime alınma aşamasında o görmediğiniz arkadaki beyazlık baskıda çıkar kolay gelsin

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
valla bu konu almış başını gitmiş ... sıkıntısı olan arkadaşlar msn: chabalco@yahoo.com freehand ile clipping path .. alpha channel sorunları için irtibata geçebilir .. sevgiler.

09.00 - 19.00 msn'em aktiftir... iyi çalışmalar.

msn verdim lakin gözükmüyor ... özel mesaj atın gerekli yardımı vermeye gayret göstericem..