Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand Clipping Path sız şeffaf arka plan (Coreldeki Gibi)

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ölme ölme salla ya ben bildiğim cmyk renklerden vriyorum freehandde hiç sorun çıkmıyor pdf yapıp birde bakıyorum neçıkıcağına baktım sorunlu düzenliyorum tekrar bakıyorum oluyor no problem bölesi daha kolay

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
arkası transparan olan objelerin etrafına zaten path çizmiyoruz (gerek yok)
tiff formatındaki dosya, söylediğiniz yöntemlede alınabilir bir sorun çıkarmaz.
Ancak flexo işi yapacaksanız transpanran bölümdeki tramlara etki edemeyeceğinizden
%0 ila %3 arası tramlarda kopmalar yaşayabilirsiniz.
Ayrıca freehand içerisinde herhangi bir tiff i owerprint olarak işaretlerseniz
baskıda beyaz alanı yok sayacak ve altındaki rengi göstermek zorunda kalacaktır.

baki

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu kullanım baskıda sorun çıkartabiliyor.. Dolayıısyla çok sağlıklı değil. Layer kapalıyken (Bacground)..Penle dekupemiiz yapıp Clipping Path 'le (0,2) değer verip kaydetmek ve freehande öyle import etmek en sağlıklısı...

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bence riskli bir çalışma olur. PDF yapıldığında arka plan çıkabilir. Böyle sürprizlerle çok karşılaştım:)

NUMBER_ONE

🌱Yeni Üye🌱
bu tekniği kullan da işlerin toptan çöpe atılsın bizlerde biliyouz bu tekniği aama kullanda gör freehand bu basit işlemi kabul etmiyor misal bu bi fotoğrafsa adamın saçlarını kaşlarını vs. sanki üzerinden vektör olarak çizmişsin gibi path lar oluşturuyor renkleri bozuyor işi çöpe atıp toptan hepsini clipping path yapıyon sonra :)

kadiror

🌟Usta Tasarımcı🌟
Kesinlikle sorun çıkartıyor.. Kasap Carlosun dediği gibi resim alanının tamamınıda alttaki rengin daha açık tint'i çıkıyor. Sonuç itibariyle bu işlem ancak beyaz zeminde yapılabilir. Çok bariz olmayan bu durumda müşteri ya işi reddeder yada para keser..Bu yöntemi denememenizi şiddetle tavsiye ederim..

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
Freehandte bu tip çalışmalar baskıda sorun yaratıyor arkadaşlar, arkadaşımızın transparan olarak kayıt edip gölgesinide almak içinfreehandte bu tip çalışmalar baskıda sorun yaratıyor arkadaşlar.
Arkadaşımızın transparan olarak kayıt edip gölgesinide kolay yoldan kullanabilmek için düşündüğü bu çalışma gölgenin yada başka bir fotoda da siyah rengin altının boşalmasına sebep oluyor.
Bu tip bir çalışmanın baskı görüntüsünü de eklemek istedim görmeniz için.

Eminim böyle bir baskıyı hiçbirimiz istemeyiz.
Diğer programlarda böyle bir problem yaşanmıyor. Bu Freehand'in yazılımıyla ilgili bir problem.

Size tavsiyem zorda kalmadıkça böyle bir çalışmayı gerçekleştirmemeniz.

Saygılarımla

Resim gözükmüyor güncellermisiniz lütfen!!teşekkürler

cnn_hrn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar ben hazırladığım görseli .wmf formatında kaydediyorum daha kolay oluyo ama baskıda bi problem çıkarmı, çıkmazmı bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi ?

CeyDev

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkürler bu yararlı bilgi için ;) Baskıda sorun çıkmadığı sürece bu yöntemi kullanmak en mantıklısı...

doorss

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bende bu uygulamayı yaptım ama baskıda sorun çıktı bazı fotograflarda o yüzden risk almayın freehand kullanıyosanız path yapın başınız ağrımasın corel de psd olarak kullanabilirsiniz...

enkidu

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba LuNaTiC arkadas, dediginizi uyguladim sonucu görmek icin EPS ve PDF olarak kaydedip Photoshopta actim ama gördümki renklerde özellikle koyu kisimlarda bozulmalar oluyor. eger bu sorun düzeltilirse cok iyi.
Selamlar...

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
ben birçok işte bu yöntemi kullanıyorum bozulmada olmada şimdiye kadar.

whampir19

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
peki tiff dökümanının ağırlığı ne kadar oluyo tahminimce çok ağır olur oda rökümanı kasar yavaşlatır ama ilk defa gördüm ppaylaşım için sağol

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Clippin path olmadan olmaz...

konuyu açan arkadaşımıza ve değerli vakitlrinden ayırarak yorumda bulunan arkadaşlarım

Bu iş böyle olmaz.... Mutlaka ve mutlaka photoshop ta pen tool ile path yapılıp Clipin path yapılacak..

Neden olmiyacağına dair hemen açıklayalım...

Komuyu açan arkadaşım bu işlemi yaparken alttaki resme dikkat edecek olursanız photoshopun vermiş olduğu uyarıyı es geçmiş ..

Photoshop bize derki pek çok program Transparan TIFF desteklememektedrir.

İkincisi çok önemli ve gözden kaçan husus örnekte kaydedilen dosya RGB ...
o zaman PSD yap tiff'e ne gerek ... Baskıda RGB olmaz...

Şimdi RGB olarak transparan tiff veya PSD dosyasını Freehand e import edildiğinde
freehand bunların öz izlemesini alpha kanalı ile sağlamakta ...(Hatta Clip pathsiz CMYK tiff transparan kaydedilmiş tiff dosyalarını) film çıkışında bu sorun teşkil etmekte alttaki zeminlerde tramlaşmaya kırılmaya bazı görsel bozulmalara yol açmakta bunu çaresi yok ..malesef

Resimde alpha kanallı transparan değerlerini görebilirsiniz.

Olması gereken değerler ise aşağıdaki resimde

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
şunu diyebilirsiniz ama effectler ne olacak ...

Freehand effect baskıda effect için pek uygun değil bunun zaten ustası belli photoshop.

Şimdi bir yükü bir yerden bir yere taşımak istiyoruz bunu en kolay forklift ile yapabiliriz ama biz istiyoruz ki bu yükü kepçe veya grayderle taşıyalım aslında taşırlar ...
taşımazlar değil ...lakin bunların amacı bu değil...

Saygılarımla.

ebural

🌱Yeni Üye🌱
baskıda sorun olmaz diyen arkadaşlara soruyorum alpha kanalları dikkate alıyormusunuz? transparan hale getirdiğiniz resmi freehande alın ve sağ taraftaki menüde (mx için konuşuyorum) display alpha channel seçeneğinin check işaretini kaldırırsanız baskıda nasıl çıkacağını görürsünüz.zeminsiz işlerde problem olmaz belki ama siz alpha kanalları bu halde gönderirseniz film veya ctp çıkış alan arkadaş arkanızdan bol bol rahmet okuyabilir.

brkgdk

🌱Yeni Üye🌱
çok tesekkurler ögrenmek ıstedığın fakat doğru durust bılgı alamadığım bı soruydu anlattığn ıçın cok sagol :)

grafikmaster@@@

🌱Yeni Üye🌱
altı transparan seçip freehandde açıp kullanabilirsiniz sorun yok
ama aldığınız resmin altında yazı varsa dekupe olan alanın etrafında yazılar kırık çıkacaktır

rockan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
güzel bilgi daha neler öğrencez bu siteden $)

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟

bunun için ne yapmammız gerekiyo? ben denildiği şekilde yaptım! pen tool ile dekupe yaptım,path e çift tıklayıp adını değiştirdim(cliping path yapmak için) 0.5 deeğeri verdim,sonra path i seçim alanı haline getirip,invers (seçim alanının tersini seçme)yaptım ve dışını sildim.ve bunu cmyk yapıp kayıt ettim (hem psd,hem tiff)ikisinide freehand e attım ama ikisinde de display alpha channel kutucuğu aktifdi:( daha açıklayıcı yardım lütfen!şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleme: