Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand Clipping Path sız şeffaf arka plan (Coreldeki Gibi)

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
Haklısın. Ama photoshop olmadan (kullanmadan) sadece freehand ile dekupe edilmemiş bir resmin dekupeli olmasını sağlamak için pen aracı ile şeklin üzerinden geçip sonra paste inside "içine yapıştır" şeklinde dekupeli gibi gösterebiliyoruz.
bunu size kim ogretti bilmiyorum ama bu yolu kullanmanızı tavsiye ederim gercekten cok buyutuyor dosya boyutunu sonucta paste inside yaptınız resmi nerdeyse kocaman hlde içine yapıstırmıs oluyosunuz hem ayrıca daha zahmetli değilmi neden her işi kendine has programda yapmak yerine boyle basit gorunen ama sizi zorlayan yolları tercih ediyorsunuz anlamadım

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
bunu size kim ogretti bilmiyorum ama bu yolu kullanmanızı tavsiye ederim gercekten cok buyutuyor dosya boyutunu sonucta paste inside yaptınız resmi nerdeyse kocaman hlde içine yapıstırmıs oluyosunuz hem ayrıca daha zahmetli değilmi neden her işi kendine has programda yapmak yerine boyle basit gorunen ama sizi zorlayan yolları tercih ediyorsunuz anlamadım

Daha önce hiç yapmadım zaten. Tavsiyede etmedim. Yapanlar var. Yapanlarda sadece freehand kullanmak zorunda kaldığı için yapıyorlar dedim.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bencede haklısın her programı yerinde kullanmak gerekir.

tasarimci-03

🏅Acemi Tasarımcı🏅
benim bildigim

benim bildigim bu yontem hata veriyordu ondan bidaha hic denemiyozzzz...

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
freehand genel vektör olarak çok iyi bir program ama iş pixel efektlerine geldiği zaman işin biraz şansa kaldı demektir. bizim sektörde de "şans" diye bir kavrama yer olmadığı için freehand kullanan grafikerler ( ben de dahil ) efektli işleri photoshop'la yapıp freehand'a almak daha mantıklı ve şans'a işini bırakmadan kesin çözüm oluyor.

m_aksut

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşım,
yaptıgın şekilde işi 4 renkte alırsın CMYK seklinde ama iş tek renkte olabilir o zaman ne yapacaksın bu yapmış oldugun şekilde yapamazsın onun için photoshopta işi path yapıp renginide ımage-mode-grayscale yapıp bunu .tiff olarak kaydetdikten sonra freehand de istediğin rengi verebilirsin,baskıda hiç bir şekilde sorun çıkmaz işi tek renk olarak gönderebilirsin :)

senol_g

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Freehand MX için geçerli... Freehand 10'da olmuyor...

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu stil her Rip makinesinden geçmiyor. Yapıyorsunuz fakat pdf ye çevirirken altını beyaz atabiliyor. Buda risk demek.

Kolay gelsin

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ustalar bunu neden kullanmıyor ?.....Şu yüzden kullanmıyor.Farz edin 100mmx100mm transparent bir sayfa açtınız.içersinde bir obje yaratıp hoşunuza giden filtrelerden bir kaçını uyguladınız.sonra açık olan 100mmx100mm lik photoshopda hazırladığınız dosyayı tiff ve transparent kutusunu aktif ederek kaydettiniz.Sonra Freehandde hazırladığınız çalışma taslağınıza import ettiniz.İmport ettiğiniz dosya tarnsparent olduğu için sadece obje ve effect çok hoş geldi.Sorun şimdi başlıyor.çalışma baskıya geçtiği vakit freehandde çalışma background unuz farz edin kırmızı ise photoshopda hazırladığınız çalışmanın örttüğü100mmx100mm alan renk değiştiriyor ve kırmızının bir tint'i oluyor.Bu şekilde çöpe giden çok iş gördüm....Illustratör ve corelde problem yapıyormu denemedim ama freehandde problem.Nitekim film öncesi renkli çıkış aldığınızdada göreceksiniz

umitciftcioglu

🌱Yeni Üye🌱
freehandda decupe kullanman baskıda herhangi bir sorun çıkartmıyor. ancak gölgelendirme ya da embos gibi efect leri direkt olarak freehandda kullanılmasını tavsiye etmiyorum. freehand ın içine aynı resmi yan yana 2 defa yerleştirin. birinde efect kullanın diğerinde kullanmayın. sonra yakınlaştırarak sonuca bakın. efect lerin resmi bozduğunu göreceksiniz. renk ayrımına gidildiği zaman bu bozukluk daha da artacak ve ortaya çamur gibi bir iş çıkacaktır. denedim ve yaşadım...

Haymac

🌱Yeni Üye🌱
Freehand'de effect kulklanan zihniyeti kınamak istiyorum.
Ömrümü yediniz yav :)
Pdf'e çevrilirken effectlerin geldi kare şeklinde bir alanda pikselleşme oluyor genelde
bazısı çıkıyor bazısı çıkmıyor o efekt zamazingolarının.

Kullanmamak en mantıklısı.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bütün yorumlarınız için teşekkürler. Çok işime yaradılar...

Beka

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu yöntemle clipping path yapmadan sizinde dediğiniz gibi istediğiniz sonuçu alırsınız.sizin sıkıntınız filmde problem olurmu kısmı. ben birkaç kere kullandım bu yöntemi zaman yetersizliği sebebiyle bi problem olmadı. ama aynı yöntemi kullanan başka bi arkadaş bu konuda problem yaşadı çünkü zemin beyaz olarak filmlerde çıktı. bence bu yöntemi kullanıcaksanız film atölyesini böyle bi yöntem kullandığınızdan haberdar edin.en sağlamı bu olsa gerek.

grafikermc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar benim bildiğim kadarı ile bu yöntemle yapılan tiffler büyük boyutlu oluyor ve ayrıca freehandde film alınırken filmciler çok zorlanıyor
sanırım ustalar bundan dolayı pek bu yöntemi kullanmıyolar

Grafeto

🌱Yeni Üye🌱
evet lunatik bu gösterdiğin yöntem geçerli bir yöntem fakat bazı digital baskı makinaları örnek ( XEROX 6060 ) transparan olan alanın freehand teki renk üzerine bastığı alanlarda farklılık yaratıyor yani rengi değiştiriyor. + exportladığında da farklı problemlerle karşılaşabiliyorsun.

dhb

🏅Acemi Tasarımcı🏅
deneme yanılmalarla elde edilen sonuçlar neticesinde eski grafikerler freehandde efect falan uygulamıyorlar (bende dahil) photohoptanda efect kabul etmiyoruz.
asıl söylemek istediğim şu freehand in 12 nolu sürümü çıksaymış. 11 deki hataları düzeltselermiş ondan sonra adobe satın alsaymış ya ne olurdu sanki ....
abidik gubidik bi ton hata verip çıldırtıyor....
az kaldı ai bi sürüm daha çıkarsın ona geçecem

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bence bunu bilmeyen etiket filan yapıyorum dememeli yada tasarım saten çoğunlukla bu yöntem hemen hemen her işte kullanılıyor tabi benim fikrim bu

Efeck konusuna gelince dört renkli bir işte photoshopu tavsiye ederim efek konusunda ama eğer extra ise iş efeckleri cmyk renklerden verirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız efek dpi yükseltin sorun olucağına ihtimal bile vermiyorum

dhb

🏅Acemi Tasarımcı🏅
illa efect golge mölge kullanaılacaksa freehandde ki işin zemin renginin aynısını photoshopta verin olsun bitsin gölgede var efectte göbekte.

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
ama iş 2 renkse bu işi nasıl becericeksin bunu çoğu kişi yapmıyor renkleri ayırında efek düzgün çıkmıyor 4 renkli işten bahsederken bu güzelde diğerinde olmuyor dostum

dhb

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2 renkli iş olduğunda da imaj dosyasını eps olarak çalışıp kaydetmek mümkün tabi bunlar hepsi zahmetli işler kim uğraşacak dimi ama ..