Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand de Pdf Yapmak

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Freehand de sunum pdf hazırlamak bir hayli zordur.
Pdf yaparsınız yazılar convertlenmediği için türkçe karakter hatası verir başka bilgisayarlarda. Anlayacağınız hiç bir işe yaramaz, Freehand ile hem convertsiz hemde türkçe karakter hatası almadan sunum için pdf dosyası hazırlamak aslında çok basittir. Ancak aşağıdaki verdiğim programın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Programın kullanımı çok basit. Ctrl + P ye basarak print sekmesine geliyorsunuz ayarlardan PdfFactory sekmesini seçerek ok tuşuna basıyorsunuz saatin yanında print simgesi çıkıyor ancak pdfFactory Pro programı açılıyor karşınıza gelen sekmede save diyerek pdf nın hem boyutunu küçük yer kaplamıyor hale getirebiliyorsunuz hemde türkçe karakter problemi vermeden yaptığınız çalışmanın search edilebilir özelliğiyle beraber pdf yapmış oluyorsunuz. İnternet sitelerinde kullanılan çoğu PDF yi de bu şekilde elde edebilirsiniz, bilindiği üzere arama motorları TEXT leri görebilir yazıları görebilir görselleri göremez, içeriğinizin geniş olmasını istediğiniz bir kitap yada bir tasarım ı pdf yapmak istiyorsanız bu yöntem birebir dir. Freehand kullanarak sunum için pdf hazırlamak istiyenlere biraz yardımcı olmak istedim.

pdfFactory Pro

Programı satın almak için

Benzer konular

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
teşekkürler
acaba bu yöntem, spot renkleri ve overprint obje etkilerini PDF dosyasına aktarabiliyormu
yoksa sıradan basit bir PDF oluşturmak içinmi kullanılıyor?

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel paylaşım olmuş, teşekkürler :)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkürler
acaba bu yöntem, spot renkleri ve overprint obje etkilerini PDF dosyasına aktarabiliyormu

Ne yalan söyliyim denemedim ancak programın yanlış hatırlamıyorsam overprint özelliğide mevcut tu ama tam olarak kesin birşey söyliyemiyorum denemek gerekiyor...

Basit bir pdf değil convertsiz ve türkçe karakter hatası olmayan bir pdf her zaman için zor pdf dir :)

DrN

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkürler

Hiç içerisinde arama yapılabilen (yanı ctrl+f tusuna basıldıgında pdf de istediğiniz kelimeleri bulmak ) ve türkçe karakterli her pc de açılabılıcek sunum yapılıcak ve ıcerısınde fazla fotoğraf olan FH dosyasından pdf yaptınız mı ?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
İşte bu programla çok basit. Hayret edilmeyecek gibi değil, bu programsız freehand hiç çekilmez. Freehand kullanarak bu iş için uğraşan kişilere tavsiye ediyorum şiddetle ;) Mac kullanıcıları için disteller zaten bire bir ancak testlerimden sonra windows da disteller pek kullanışlı değil . Bu programla karşılaştırıldığında disteller in daha ilkel olduğunu gördüm şahsen tabii bu benim nacizane düşüncem :) Freehand kullanarak bu işlerle uzun yıllardır uğraşan ustatlar daha pratik bir yolunu biliyorsa lütfen bu konudan paylaşsınlar. Ben freehand ı çok kullanmıyorum.

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Hiç içerisinde arama yapılabilen (yanı ctrl+f tusuna basıldıgında pdf de istediğiniz kelimeleri bulmak ) ve türkçe karakterli her pc de açılabılıcek sunum yapılıcak ve ıcerısınde fazla fotoğraf olan FH dosyasından pdf yaptınız mı ?
Öncelikle şunu söyleyeyim basit derken, dandik program demek istemedim :)
PDF yaptımmı
Freehand ile yapmadım (Zaten, Yaklaşık 500 objeden sonrasında Export ve Import engeli var), yapmayıda istemiyorum.
Ben sadece freehand in gelişebilme ihtimalleriyle ilgileniyorum
yani eğer ki bu yöntem, overprint yada halftone değerlerini içerisinde barındıra biliyorsa
freehand'in baskı alanları daha da genişlemiş olacaktır.
Birçok Rip, PDF formatını destekliyor, Birçok Gelişmiş Grafik Programı (Esko Artpro , Esko Packedge) PDF formatını destekliyor
Eğerki Freehand ile kusursuz bir şekilde bir PDF üretebilirsek
Bu ne anlama geliyor biliyrmusunuz...
Freehand Hala Yaşıyor anlamına geliyor:)
Bu yeni yetme grafikerler için bir anlam taşımadsada
Freehand ile ışık hızında çalışanlar için mükemmel bir gelişme olacaktır

pars_34

🌱Yeni Üye🌱
pdf formatındaki freehand çalışması,baskıda sorun yaşatırmı acaba ??

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
pdf formatındaki freehand çalışması,baskıda sorun yaşatırmı acaba ??
yaşatır:)

1. Freehand, PDF e Spot renkleri aktaramaz
2. Freehand, Pdf e CMYK renk değerlerini doğru düzgün aktaramaz
3. Freehand ile Yaptığınız Bir PDF 500 objeyi geçemez
4. Freehand ,PDF e Halftone ve Tint Değerleri Doğru Düzgün Aktaramaz
5- Freehand, PDF e OverPrint etkileri aktarmaz

yukarıda saydığım maddeler baskıda sorun çıkarmak için yeterde artar bile :)
ama "Print to PostScript File " yani dosyaya yazdırma yöntemi ile birçok
ripleme sistemine e uygun çalışmalar elde edebilirsiniz

motorize_deli

🌱Yeni Üye🌱
Post script yaptıktan sonra distiller ile PDF de oluşturulabilir. Alın size overprintli extra renkli PDF :)

mizoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehandin kendinden pdf yapma özelliği var diye biliyorum, bununla onun ne farkı var? spot renkler, türkçe karakter sorunu bu farklar arasında sayılabilirmi?

DrN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Freehand de kendinden PDF dosyası yapma özelliği evet var fakat bu programın amacı yazıları convertlemeden PDF yapması...Normal pdf dosyalarındaki yazılar convertlenmiştir bu yüzden mesela çoklu sayfalarda içerisinde kelime aramak isteseniz bulamazsınız..Ama bu programla yapılan pdf dosyasında bunu yapabiliyorsunuz..Sağladığı yarar budur..İyi çalışmalar...

mizoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorumun cevabını aldım teşekkür ediyorum;)
SAYGILAR...

ETUDIANT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler gökhan ancak şu page setuptan tanımladıktan sonra print bölümünde ppd tanımlaması yapamıyorum hani taşırmalar vs için onu pdf factorynin kendi setup ayarlarında bulamadım.

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yaşatır:)

1. Freehand, PDF e Spot renkleri aktaramaz
2. Freehand, Pdf e CMYK renk değerlerini doğru düzgün aktaramaz
3. Freehand ile Yaptığınız Bir PDF 500 objeyi geçemez
4. Freehand ,PDF e Halftone ve Tint Değerleri Doğru Düzgün Aktaramaz
5- Freehand, PDF e OverPrint etkileri aktarmaz

yukarıda saydığım maddeler baskıda sorun çıkarmak için yeterde artar bile :)
ama "Print to PostScript File " yani dosyaya yazdırma yöntemi ile birçok
ripleme sistemine e uygun çalışmalar elde edebilirsiniz

Bu 5 yanlış bilgiyi neye dayanarak yazdınız?

ETUDIANT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar... Freehandde Pdf sorunu na dair ...

Pdf factory programını denedim ve şu an düzgün çalışıyor. Ancak film stüdyosuna henüz yollamadım. ayarları iyi yapmak lazım. Birde ppd seçemediğimiz için baskıda iyi sonuç vereceğine dair şüphelerim var. Normalde Quark-Xpress deki 48 sayfalık dergiyi ben her ay film stüdyosunun bana verdiği ppd kurallarına göre pdf yapıyorum ortalam 200 mgb bir dosya oluşuyor. Hiç bir problem yaşamadım. Çünkü önce .PS yapıyorum (dosya olarak kaydediyorum) daha sonra da distilerde High Qualitiy seçerek pdf yapması için bekliyorum sonuç perfect mükemmel oluyor... iyi çalışmalar

erhanseyis

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar pdf e çevirmek için bu tarz çok program var
para vermeye gerek yok ücretsiz ve sınırsız kullanımlı programlar var
ben cute pdf kullanıyorum ve çok memnunum.