Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

rüvü*

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
KISA YOL SORUNU: arkadaşlar benm freehand mx de kısa yol tuşları çalışmıyor acaba bunları nasıl aktif yapabilirim yani klavye kısa yolunu nasıl çalıştırabilirim pc kullanıyorum

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️

burdan kendin istediğin opsiyona istediğin tuş kombinasyonunu uygulayabilirsin;)

rüvü*

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:))TeŞekkÜr Ederİm Saol ArkadaŞim

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
grafik_Jİİ´isimli üyeden Alıntı
arkadaşlar MAC den aldıgım bir freehand uzantılı dosyayı PC de acamıyorum bu nedendir FH nin sürüm farkından olurmu? fh10 DA kaydedilmiş bir dosyayı MX de acarken falan promlem oluyor bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa müşerref olurum

bende yıllardır hem PC hem MAC kullanan birisi olarak diyorum ki; iki sistem arasında belge alışverişi yapmanın püf noktası uzantılardadır.. senin sorunun MAC'ten PC'ye freehand belgesi aktarırken olmuş. MACINTOSH sistemler genelde belgeleri kaydederken uzantı koymazlar. MAC'te çalışılmış bir belgeyi PC'ye aktarmanın yolu o belgeye uzantı vermektir. Yani sen MAC'ten aldığın ve Freehand 10 olduğundan emin olduğun belgenin sonuna " .fh10" yazıp enter tuşuna bas ve PC'nde mevcut olan freehand MX programından open diyerek aç.. sorun büyük ihtimalle çözülecektir.. örnek "belgeismi.fh10"... saygılar..

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bittigim andır (((:) boyle birseyi ilk kez duyuyorum (ilk kez deniyorum demedim :) ) yıllardır mac kullanan birine saygı duymak lazım grafik_Jİİ :) ama hem mac hemde pc de yazılım ve donanımda da kız basıma iyi şeyler yaptıgımı düşündügüm halde, 2si arasında her zaman için sürüm farkı yaşandıgı gercegini her an yalanyabilirim adamınbiri sayesınde (:) (sürüm degil uzantıydı o) bakıcam denicem görücem.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar aramıza yeni katılanlar için, biz bilenler daha çok bildiklerimizi paylaşalım derim ben. frp, seninde yıllanmış mac tecrübenden faydalanmak isterim. bende sıkı bir mac kullanıcısıyım. lütfen bildiklerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin...

iyi forumlar

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
adobe yanlış anladı beni saygılar :) yıllanmış mac tecrubesi adamınbirine ait bana deil..arkadasa onu dinlemesi icin kucuk bi latifeydi :) haklısın bizlerde kötünün iyisi modundayız cünkü bu iş he deyince olmuyo, ama emin olun hem mac hem pc de bildgim her konuda destek olmaya hazırım cunku cok süründüm :)..burda yeniyim ama uzun soluklu olucak..hepinize şimdiden tesekkurler.

graphimania

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler bahtınur neredeyse freehand'in kılcal damarlarına kadar inip oradan bize faideli bilgiler aktarıyorsun saol, varol emeğine sağlık. Ben standart değerleri değiştirmek istedim ama bunu FH9 da değil de 10 versiyonunda denedim ve başarılı olamadım. Acaba bu anlattıkların sadece 9 için mi geçerli? Eğer öyle ise 10 veya MX için daha değişik bir yol mu izlememiz gerekir. Bu konuda da bizleri aydınlatırsan keyif alırız. Şimdiden teşekkürler...

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Teşekkürler bahtınur neredeyse freehand'in kılcal damarlarına kadar inip oradan bize faideli bilgiler aktarıyorsun saol, varol emeğine sağlık. Ben standart değerleri değiştirmek istedim ama bunu FH9 da değil de 10 versiyonunda denedim ve başarılı olamadım. Acaba bu anlattıkların sadece 9 için mi geçerli? Eğer öyle ise 10 veya MX için daha değişik bir yol mu izlememiz gerekir. Bu konuda da bizleri aydınlatırsan keyif alırız. Şimdiden teşekkürler...

biraz açarmısınız?

graphimania

🌱Yeni Üye🌱
Selam Bahtınur,
Konuyu biraz açmamı istemişsin haklısın biraz daha ayrıntılı anlatayım.
Freehand ilk açıldığında standart değerlerle açılır örnek: çizgi kalınlığı 1 pt, text 24 pt, ölçü birimi punto vb. Bu değerleri değiştirip sonraki açılışlarda kaydettiğimiz değerlerde açılması için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini ayrıntılı bir biçimde anlatmışsın. Bu anlattıkların sadece FH9 için mi geçerli yoksa 10 ve MX'i de kapsıyor mu onu öğrenmek istemiştim. Ben FH10 da denedim ama başarılı olamadım en son "kaydet" dediğimde "eski dosya ile değiştirilsin mi" diye bir uyarı çıkmadı acaba bir hata mı yaptım diye merak ediyorum.
Teşekkürler...

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
eski dosya ile değiştirilsinmi demezki zaten.direk kayıt eder.. fh9 yazan yere sen 10yazcan

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar....

eger freehand'inizi ilk açtıgınızda ve NEW komutu ile oluşturduğunuz dosyada belirli bazı ozelliklerin standart olarak acılmasını istersenız bunu ayarlayabilirsiniz.

ben kendi çalışma şeklimden bahsedim biraz. Mesela cetvelim açıktır daima. Çizgi kalınlığını 0 (sıfır) degerinde ve siyah olarak kullanıyorum. Renk paletimde daima C M Y K renkleri yerleşik vaziyette bulunur. Bunun yanı sıra çizimlerde bana büyük kolaylık sağlayan Snap the Point komutu çalışır vaziyette olup Xtras ve Xtratool paletim en usttedir. bu orneklemeleri siz çoğaltabilirsiniz tabiki.

şimdi butun bu standart olmasını istediğiniz şeyleri yeni belge açtık ve verdik. simdi bunu surekli hale getirelim:

Bunun yöntemi cok basittir. Makineniz ne olursa olsun ister MAC ister PC. arama yaptırarak Defaulst, DefaultsA4 de olabilir, aratın bulun ya da yerini iyice ogrenin.

Az once anllattığım ve ayarları yapıp Save As komutu ile kayıt edeceğiniz dosyayı arama sonuclarından faydalanarak yerine kaydedin. Artık her açılışta sizin belirlediğiniz özelliklerle açılacaktır.

kolay gelsin. (inşallah doğru hatırlıyorumdur. eger yanlışsa yandık)

graphimania

🌱Yeni Üye🌱
sanırım kayıt sırasında dosyayı gitmesi gereken yere gönderemedim. Bu arada "arama sonuçlarından faydalanma" metodu en en doğru tercih bence, saol adobe...
her ikinize de teşekkür ederim...

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
freehand aslında efektleri pek verimli olmuyor nedenini bende anlamadım..
baskıda kırık çıkıyor bozukluklar oluşuyor. convertleyincede bozuluyor.

Evet Uzun Zaman Aynı Problemi bende Yaşadım ama - File + Document Settings+ Raster Effect Settings + Resolutions = 300 veya üstü bi değer girdiğimiz zaman tüm efektler normal hale geliyor.. ama yanlız dikkat edilmesi gerek husun bazen Film Makineleri Cilve Yapıp efeklerin bir kısmını almamazlık yapabiliyor Film verirken dikkat etmek gerekir..

arkadaslar freehand de yazıya herhangi bir effect uyguladıgm zaman iş bitiminde convert edince yazı normal hale geri dönüyor..belki gözden kacırdıgım birsey var yardımcı olursanız..

Uyguladığın Tüm Efektler object menusünde gösterilen bölümde text blok içinde oluyor convert yaptığın zaman ise ortada text blok diye bir şey kalmıyor ki efekleri kalsın. O yüzden Efekleri textlere değil conertli hallerine uygularsan daha iyi sonuç alırsın

renkli çıkış alırken:

Shot at 2007-08-04

Bahtinur Arkadaşım, Yukardaki Resimde Composite Seçeneğinin üstüne tekrenk yazmışsın. fakat ben renkli işleri filme verirken composite seçeneğini kullanıyorum. Composite Seçeneği ve speratations seçenekleri Kullanılan Makine ve yazılıma göre farklı avantajlar sağlayabiliyor bize.. özellikle baskı ripe gittikten sonra renk kanallarını ve baskı ön izlmesi açısında aralarında farklılıklar oluyor..

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bygrafiker: Uyguladığın Tüm Efektler object menusünde gösterilen bölümde text blok içinde oluyor convert yaptığın zaman ise ortada text blok diye bir şey kalmıyor ki efekleri kalsın. O yüzden Efekleri textlere değil conertli hallerine uygularsan daha iyi sonuç alırsın.

:) freehand de convertli yazıya herhangi bir effect uyguladıgında resim larak gördügü için cözünürlügün bozulacagını hjerkes bilir sanırsam :/ benim bahsettigim effectler inner bevel yahud shadow n glow deil ki sevgili bygrafikercigim..ben bildigin text effectlerinden bahıs ediyorum. underline dı shadowdu falan fıstık..yoksa convertliye uygularsın derd deil..ama işi teslim edince bu ne lan die suratıne yersin (;

ekleme düzeltme: resolutions ı 300 ppi a cıkardım, convert li text e uyguladıgım effect ler cillob umarım baskıda bi sorunla karsılasmam..yukarda ki kibirli baağyan için üzgünüm, arada cıkıor öyle, durduramıyoruz ;)

Son düzenleme:

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Freehand‘de Preview modunda çalışırken belli bir boyutun altındaki metinler gri bir karartı(Greek Text) olarak görünürler. Hangi boyuttan küçük metinlerin böyle görüntüleneceğini ayarlamak için Edit>Preferences‘a tıklayın, açılan pencerenin Redraw sekmesindeki Greek Type Below alanını isteğinize göre ayarlayın.

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
bygrafiker: Uyguladığın Tüm Efektler object menusünde gösterilen bölümde text blok içinde oluyor convert yaptığın zaman ise ortada text blok diye bir şey kalmıyor ki efekleri kalsın. O yüzden Efekleri textlere değil conertli hallerine uygularsan daha iyi sonuç alırsın.

:) freehand de convertli yazıya herhangi bir effect uyguladıgında resim larak gördügü için cözünürlügün bozulacagını hjerkes bilir sanırsam :/ benim bahsettigim effectler inner bevel yahud shadow n glow deil ki sevgili bygrafikercigim..ben bildigin text effectlerinden bahıs ediyorum. underline dı shadowdu falan fıstık..yoksa convertliye uygularsın derd deil..ama işi teslim edince bu ne lan die suratıne yersin (;

ekleme düzeltme: resolutions ı 300 ppi a cıkardım, convert li text e uyguladıgım effect ler cillob umarım baskıda bi sorunla karsılasmam..yukarda ki kibirli baağyan için üzgünüm, arada cıkıor öyle, durduramıyoruz ;)

FRP keşke Söylediklerimi bir Deneyip bana o şekilde cevap verseydin... Kimse Mükemmel değildir Tabiki Yanlış bildiklerimiz hatta bilmediklerimiz olabilir. Ama Burda birbirimizin Bilgisini Ölçmek Gibi Hiçbirimizin Niyeti Olmamalı ve kimse Fazla Bilgisi İçin bir diğerine Saygısızlık Etme Gibi bi hakkı ve niyeti yoktur, olmamalıdır. Ayrıca Hatanı Anladığın ve bunu açıklama cesaretinde bulunduğun için seni tebrik ediyorum

Ama Efectler Konusunda Tekrar Uyarıyorum İşi Baskıya verirken PDF, EPS gibi Formatlarda exportlaryıp Efectleri Kontrol etmeni tavsiye ederim bazen efeklerle beraber textlerde (convertli olasalar bile ) filmde çıkmayabiliyor.. İyi Çalışmalar

Saygılar..

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar birde şunu deneyin....

frehandde istediğiniz efekti verin. yazılarınızı konvert etmeyin. bunu adam akıllı bir PDF olarak elde edin. sonra PDF'ten konvert etmeniz gerekiyorsa orda konvert edin. bunu ben hiç denemedim. yeni okudum bu yazıyı ve aklıma geldi. PDF te nasıl konverd edilir diye soracak olursanız. Repro merkezlerinde eğer bu işe ciddi yatırımlar yapan ve işini ciddiye alan bir firma ise bu konvert işini pdf te yapan ciddi paralar verilerek alınan programlar var. bunu deneyeceğim....

denemeden kesin çözüm olucağından emin değilim ama bunu sizinle paylaşma nedinm denemek isteyen olursa diye bahsediyorum

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu konuyla ilgili cko fazla sorun yasadıgım içindi sanırım bu aceleci ve ukala tavrım cok fazla tepki aldıgım için hepinizdeen tekrar özürdiliyorum ama dedigim oldu baskıda kırılmalar olmuş ): yinede bilgilerinizi paylastıgınız için tesekkurler.. (freehand de yazıya effect tavsıye etmnıyorum :) )

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu konuyla ilgili cko fazla sorun yasadıgım içindi sanırım bu aceleci ve ukala tavrım cok fazla tepki aldıgım için hepinizdeen tekrar özürdiliyorum ama dedigim oldu baskıda kırılmalar olmuş ): yinede bilgilerinizi paylastıgınız için tesekkurler.. (freehand de yazıya effect tavsıye etmnıyorum :) )

arkadaşım.... onemli olan sorunu dile getirmek ve halletmek bu konuda bundan sonraki dikkatini buna yoğunlaştıracağından eminim. benim yukarıda bahsettiğim yöntemi bi deneyeceğim ben. denemeden kesin birsey söylemek istemiyorum