Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr

merhaba bahtınur.öncelikle emeğine ellerine sağlık diyorum. ve benimde bir sorum olacak.burada alıntı da yaptım hani bir resmi çizimleri filan ctrl+shift+v ile özel yapıştır şeklinde mesela bir dikdörtgenin içine atıyoruz tamam ama geri nasıl çıkartabilrim?bana hazır bir iş geldi fakat üzerinde değişiklikler yapmam gerekiyor onun içinde önce çıkartmam gerekiyor.komple çizim hiç resim yok çalışmada yardımcı olursan sevinirim

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benimde bi sorum olacak.. Freehandde şekillere effect uygulayınca kalitesi bozuluyor , yani büyütünce kötü gözüküyor Raster effect settings'i 300ppi yaptım yine istediğim gibi sonuç alamadım, dahada arttırınca programın ağır çalışmasına sebep oluyor.. Bunun herhangi bi çaresi varmı, kendi katalogumu yapmak istiyorum Photoshopta çok iyiyim ordaki gibi gölgeli veya transparent efectleri freehand'de de uygulamaya çalışıyorum ama sonuç hüsran. Eğer katalog için en iyi ayarlar nelerdir burda açıklma yaparsanız çok sevinirim..

Ferhat TOPRAK

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba bahtınur.öncelikle emeğine ellerine sağlık diyorum. ve benimde bir sorum olacak.burada alıntı da yaptım hani bir resmi çizimleri filan ctrl+shift+v ile özel yapıştır şeklinde mesela bir dikdörtgenin içine atıyoruz tamam ama geri nasıl çıkartabilrim?bana hazır bir iş geldi fakat üzerinde değişiklikler yapmam gerekiyor onun içinde önce çıkartmam gerekiyor.komple çizim hiç resim yok çalışmada yardımcı olursan sevinirim

Arkadaş sanırım farklı birşey kastetmiş bahtınur,

tdogan, CTRL + Shift + Üst - Alt Tuş uygulayabilirsin.

Benimde bi sorum olacak.. Freehandde şekillere effect uygulayınca kalitesi bozuluyor , yani büyütünce kötü gözüküyor Raster effect settings'i 300ppi yaptım yine istediğim gibi sonuç alamadım, dahada arttırınca programın ağır çalışmasına sebep oluyor.. Bunun herhangi bi çaresi varmı, kendi katalogumu yapmak istiyorum Photoshopta çok iyiyim ordaki gibi gölgeli veya transparent efectleri freehand'de de uygulamaya çalışıyorum ama sonuç hüsran. Eğer katalog için en iyi ayarlar nelerdir burda açıklma yaparsanız çok sevinirim..

Photoshop'da çok iyiysen neden freehand kullanıyorsun ki? Indesign kullan derim.

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
elimde lisanslı freehand var. ve lisanslı freehand varken birdaha indesign için lisans parası veremem.. Hem öğrenmekte istiyorum

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
frehand iki boyutta çalışan vektörel bir programdır.

o yüzden verilen efektler de buna paralel olarak sizin istediğiniz gibi olmayabilir. o yüzden vermek istediğiniz efektleri freehandden ziyade photoshopta vermenizi öneririm. tabi illaki freehandde olsun diyorsan, efektlari büyütme veya küçültme yaptığınızda yeniden yorumlamanızı tavsiye ederim....

freehandde efektleri neden tavsi etmiyorum sorusuna gelince... baskı ortamında bunlar çoğu zaman istenmeyen problemlere yol açabiliyor. acaba sorusu ile iş göndermek yerine garanti iş göndermek istiyorsanız. kullanırken iki kere düsünün derim

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yani freehandde efekt uygulama diyosun bana kısaca :) ben ilk başta photoshopta a3 e iki sayfalık bi çalışma yapmıştım hatta bleed payı bile verdim. Cmyk modunda 305 dpi çalıştım. güzel efektler felan verdim yani janjanlı bişe oldu :), yazılarda kırılma olmasın diye multiply çalıştım ama gvenemedim sonu hüsranla biter diye.. Çoğu matbaada zaten istemiyo öyle çalışmaları neden bilmiyorum.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
çünkü en ufak yazıları bile photoshopta yazmak veya tasarımında açıklayıcı bilgilerin olduğu bir yazıları düsün siyah renkli kullaman gerekse veya renkli ise photoshop pixel tabanlı olduğu için renkli küçük yazılarda netlik kaybı olabilir eğer siyah ise yazın tüm renklerde (CMYK) o yazılar çıkar bu da olası baskı kaymalarında çok büyük bir sorundur. o yüzden istememis olabilirler. bence zemin ve resim efektlerini ps de hazırlayıp yazı gibi küçük ayrıntılı şeyleri freehande bırakman daha sağlıklı bi çalışma olacaktır.

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben bunuda düşündüm ama yaptığım zama çok kötü bir sonuç aldım :) büyük ihtimal benim ayarlardan kaynaklaıyordu.. Bu konuda bilgi verebilirmisin..

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu sorununu birazdaha açıklayabilirsen ve mümkünse bi örnek koyabilirsen tabiki yordımcı oluruz

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şöyle söyliyim, photoshopta freehanda arka plan olarak çalışma yaptım 300 pix/inch , cmyk modda ve bunu freehanda import ettim.. Freehandde kötü göstermesi sanırım doğal ancak bunu pdfx olarak kaydedince sanki freehandde gösterdiği gibi kaydediyor..

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
frehand ekran rezolasyonunu düsürme yöntemi ile yoğun olan resili çalışmalarında hız kaybına uğramaması için görüntü olarak hiç hoş olmayan biçimde görülür.

bunu ayarlamak senin elinde;

PC ortamında CTRL+SHIFT+D MAC te ise OPTIONS (elma tuşu) + SHIFT + D yardımı ile preferences pencerisinde REDRAW bölümünde bunu ayarlayabilirsin.

bunun haricinde print yaptığın takdirde resim kalitesi ne ise baskına onu alırsın. ekran baskıyı bağlamıyor bu noktada.

ama jpg - tiff - eps gibi export işlemlerinden ekran rezolasyonunu artırıp export edersen daha net görüntüyü elde edersin.

gelelim pdf işlemine...

ben sahsen pdf i export seçeneğinden yapmıyorum çünkü bu baskı aşamasında istenmeyen sorunlara yol aca biliyor.

onun yerine adobe acrobat pro serisi ile birlikte makinemize kurulan pdf writer sanal yazıcısını kullanarak print yöntemi ile yapmak daha sağlıklı bir yöntem...

kolay gelsin

forza_burak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende print yöntemityle pdf olarak kaydediyorum.. Sizle mesajlaşırken ayarları kurcalıyorum bi taraftan ve post script olarak kaydedince daha iyi sonuç aldım.. Dediğiniz gibi redrawı full yapınca freehand ekrarnındada resmimde kırılmalar oldu..
Bi baktımki photoshopta haddinde fazla büyük çalışmışım bu yüzden kırıklar meydana geliyormuş. Daha doğrusu ben 300pix/inch ve standart a4 kağıdının boyutlarıyla çalışıyordum..

grafik_Jİİ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar MAC den aldıgım bir freehand uzantılı dosyayı PC de acamıyorum bu nedendir FH nin sürüm farkından olurmu? fh10 DA kaydedilmiş bir dosyayı MX de acarken falan promlem oluyor bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa müşerref olurum :)

aynuriyem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
text yardım

adszhw4.png

işaretlediğim butonların nasıl kullanıldığını bilmiyorum
karıştırdım ama gerçekten kafam karıştı acil yardıma ihtiyacım var
ayrıca
herhangi bir resmi metnin içinde bloklamak istiyorum nasıl yapabilirim?

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
convert sorunu!!

arkadaslar freehand de yazıya herhangi bir effect uyguladıgm zaman iş bitiminde convert edince yazı normal hale geri dönüyor..belki gözden kacırdıgım birsey var yardımcı olursanız..

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
freehand aslında efektleri pek verimli olmuyor nedenini bende anlamadım..
baskıda kırık çıkıyor bozukluklar oluşuyor. convertleyincede bozuluyor.

frp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
pc mac farkı

arkadaşlar MAC den aldıgım bir freehand uzantılı dosyayı PC de acamıyorum bu nedendir FH nin sürüm farkından olurmu? fh10 DA kaydedilmiş bir dosyayı MX de acarken falan promlem oluyor bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa müşerref olurum :)

hem mac hem de pc de calısmıs biri olarak, hicbir calısmanı mac de acamazsın, hatta öyle ki mac de media player ın bile farklı sürümü kullanılır..yani ugrasma ancak tiff yada jpeg olarak alıp acabilirsin..
anlayacagın mac ayrı bir dunya :)