Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand MX OSX Lion'da çalışmıyormuş

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu konu daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama. Duyduğuma göre Freehand MX Mac'in son işletim sistemi olan Lion'da çalışmıyormuş. Deneyen varmı acaba? Varsa bilgi vermesini rica ederim.. Teşekkürler...

Benzer konular

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet çalışmıyor. Sonw Leopard sistemde yama yapmanız gerekiyor.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu konu daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama. Duyduğuma göre Freehand MX Mac'in son işletim sistemi olan Lion'da çalışmıyormuş. Deneyen varmı acaba? Varsa bilgi vermesini rica ederim.. Teşekkürler...

Lionda PPC işlemci tabanlı programların çalışmasını sağlayan rosetta desteği kaldırıldı. Freehand kullanmak istiyorsanız sisteminiz Snow Leopard olmalı.

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆

Lion yayınlandığında bu konuyu açmıştım,lion da çalışmadığı doğrudur.Sadece frehand değil yukarıda arkadaşımın bahsettiği gibi Lionda PPC işlemci tabanlı programların çalışmasını sağlayan rosetta desteği kaldırıldı.

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Biraz internette araştırdıktan sonra bazı forumlarda arkadaşlar şöyle bir çözüm bulmuş WMware Fusion programı ile sanal makina oluşturup ona snow leopard kurmuşlar ppc alt tabanlı istediğiniz programları sanal makinaya kurup sistemi kasmadığını işiniz olduğunda bu tarz çalışmayı anlatmışlar. İleride belki freehand sevdalıları bunada kolay bir çözüm getirebilir diye umut ediyoruz. Her ne kadar Illustrator de kullansam Freehand gibi emektar bir programı göz ardı etmek saçmalık olur. Düşünün 10 sene önce son sürümü gelen ve birdaha güncellenmeyen program ile şimdiki cs5 illustrator anca kafa kafaya cs3 te aynı çalışmada sayfa kopyalama özelliği bile yoktu. Freehand devam sürümleri gelseydi eminim ki piyasada tek el olurdu.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Biraz internette araştırdıktan sonra bazı forumlarda arkadaşlar şöyle bir çözüm bulmuş WMware Fusion programı ile sanal makina oluşturup ona snow leopard kurmuşlar ppc alt tabanlı istediğiniz programları sanal makinaya kurup sistemi kasmadığını işiniz olduğunda bu tarz çalışmayı anlatmışlar. İleride belki freehand sevdalıları bunada kolay bir çözüm getirebilir diye umut ediyoruz. Her ne kadar Illustrator de kullansam Freehand gibi emektar bir programı göz ardı etmek saçmalık olur. Düşünün 10 sene önce son sürümü gelen ve birdaha güncellenmeyen program ile şimdiki cs5 illustrator anca kafa kafaya cs3 te aynı çalışmada sayfa kopyalama özelliği bile yoktu. Freehand devam sürümleri gelseydi eminim ki piyasada tek el olurdu.

WMware Fusion'nun sunduğu bu destek kendi ifadelerine göre "yanlışlıkla" olmuş ve bir sonraki sürümde düzeltilecekmiş. Bu durumda hali hazırda elde bulunan hatalı sürüm varsa bir şekilde muhafaza etmek lazım.:rofl:

https://www.macrumors.com/2011/11/2...of-snow-leopard-and-leopard-allowed-in-error/

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆

Freehand hiç bir zaman dünyada lider olmadı. Vektör yazılım olarak macromedianın diğer yazılımlarının yanında bir çerezdi sadece. Yurtdışında illustrator, canvas, quark daha sonraları ID falan kullanıldı. Bir tek bizim Türkiye'de bu program lider oldu sanırım bu birinciliğin nedeni bizim 5 dakikalık, çok acil işlerimiz için pratik bir yardımcı olmasıydı. Ben de FH ile başladım, kendisine hürmet ederim. Zaten o günlerin Corel'inin yanında gayet sağlam bir alternatifti.

Ama günümüzde bir kaç + özelliğini sayarak tamamıyla sorunlu yetersiz bir yazılımı savunmak gerçekten gereksiz. Alışkanlıklarımızın bu kadar esiri olmayalım. En sık kullandığım yazılım olan ID bugün başka bir yazılımın gerisine düşsün daha o gün o yeni yazılımı öğrenmeye başlarım ben. Bizim sektörde geri kalmak hiç ama hiç iyi bir şey değil.

Ayrıca anlamak istemedğimiz çok temel bir nokta var ai hiçbir zaman FH'nin karşılığı olmadı. FH pratik hızlı, vektörel yapalı bir çizim, daha çok da tasarım programıydı.

Ama Ai bir çizim programıdır. Ai'yi, indesignsiz düşünmek çok büyük hatadır. Şöyle söyleyeyim hazırlıkları iyi yapılmış 300 sayfalık bir kitabı, Indesignda takriben 1 saatte bitirebileceğinizi söylesem ne dersiniz?

İşta olay bu zaman uzmanlık çağı her işi tek yazılımla çözme olayı 10 sene önce bitti.

Son düzenleme:

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Şöyle söyleyeyim hazırlıkları iyi yapılmış 300 sayfalık bir kitabı, Indesignda takriben 1 saatte bitirebileceğinizi söylesem ne dersiniz?.

indesign kullandıkça kendine bağlayan ilginç bir program. Daha dün 176 sayfalık bir çizgiromanı takribi yarım saatte yaptım. Özellikleriyle keşfettikçe insanı şaşırtan yetenekleriyle ve scriptlerle bu yeteneklerin artırılabilir olmasıyla benim şu anda severek kullandığım bir program.

Piyasadaki FH ısrarını bende doğru bulmuyorum bir dönemdi zamanını doldurdu ve bitti bırakalım huzur içinde yatsın şimdi.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
geçmiş defterleri kapatıp geleceğe bakmanın zamanıdır... Bırakalım da, mezarında rahat uyusun FH

Lifetime

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yaklaşık 3 aydır gazetelerdeki grafiker iş ilanlarını takip ediyorum. Corel ve freehand kullanan onlarca ilan görmüşken ID ve AI arayan bir iki ilandan başkasını görmedim. Bu ayrı bir tartışma konusu tabiki. Freehand ten başka bir bir örneği olduğunu zannetmiyorum; 10 sene önce çıkmış olup hala rağbet gören bir başka yazılım olabileceğini. Bu anlamda rekorlar kitabına girebilecek bir yazılım. Öldümü derseniz henüz değil. Dönüp matbaalara ve ajanslara bakarsanız hala yoğun bir şekilde kullanıldığını görürsünüz. Gelecek her nekadar Corel, ID ve AI ye adanmış olsada.