Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand ölmez ölmez ölemez...!

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar mac var oldukça ki sürekli var olacak freehand her zaman yaşar. Katılanlar yorum yapabilirler mi? teşekkürler..

pc var oldukça deseydin daha az mantıksız olurdu.
Freehand, Mac os x Snow Leopard dan sonraki sürümlere kurulum bile yapılamıyor. Snow leopard da bile normal şekilde yüklenmiyordu emülatör tarzında bir programla çalıştırmak mümkün oluyordu ama mac os x Lion ve üzeri mac os x mountain lion sürümlerinde çalışmıyor.

Hadi geçmiş olsun...

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
Program bir araçtır. Neden bunu sanki canlı bir varlık gibi eş,dost,sevgili gibi görüyorsunuz ki??? Benim işime en çok yarayan hangisiyse onu kullanırım ben arkadaş.
Sadece Freehand olarak bakmamk lazım bu güne kadar corel hiç kullanmadım ben mesela
sabebi;
1-Corel 11 den sonrası Mac te çalışmıyor.
2-Adobe baskı sektörünü daha iyi anlamış yani bir işi baskıya hazırlamak daha kolay ve sorunsuz. (benim görüşüm)
3-Aldığım eğitim içerisinde corel yoktu :) Gerçi illustrator de yoktu freehand vardı ama illustrator e geçtim yıllar önce :D
4-Bir grafiker freehand, illustrator yada corel hangisini kullanırsa kullansın yanında photoshop olmazsa olmaz. ee illustrator de aynı fabrikanın ürünü olduğu için photoshop la uyumlu çok uyumlu çalışıyor. (kısayollar,ai ve ps arasında dosya alışverişi vs.)

Neden ben şimdi illustrator kullanmayayım da freehand de tırmalayım :D

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
şimdi arkadaşlar, FH ölmedi ölemez gibi bir yaklaşım günümüz dünyasında Şövenizm olaran tanımlanır. FH'yi mühendislik harikası olarak değil, Oldukça yaratıcı bir amatör ruh olarak tanımlayabiliriz daha çok. FH ara yüzü en zevkli programdır. Hala öyledir. FH ile çalışmak oyun oynamak gibidir, Şarkı söylemek gibidir...

Ama...

Değişen ve gelişen tasarım trendlerine ayak uydurayım diye bir kaygıya düştüğünüzde FH 9'dan MX e kadar olan gelişim sürecinde en düşük notu almıştır.

Corel Drawda da mevcut olan en bariz sorun "Lens" kullanımı. Özellikle film atölyelerinde saç baş yoldurtur. Mesela koyudan açığa geçiş yapmak istediğinizde sorun yaşamak istemiyorsanız koyuyu ayrı renk açığı ayrı renk olarak Degrede ile çözersiniz.
Eğer rengin üzerine aynı rengi multiply ile ekleyip, tram azaltarak çok daha başarılı bir geçiş yapmak istiyosanız bunu PS de yapmanız gerekir, Corelde de FH de de bunu yapabilirsiniz ama malesef bitmap'e çevirmeden basamazsınız... Ancak Ai de ID de bu ve benzeri mühendislik problemleri asla yaşanmaz... FH yi öldüren de bu dur. Adobe'nin dünyayı ele geçirme planları değil. Yetersiz altyapısıdır.

Yani çalışmalarınızda lens kullanmıyorsanız, ya da lens gibi özel nesneleri PS de yapıp üstünü freehande doldurmak şeklinde yorucu bir çalışma sisteminden rahatsız olmuyorsanız, FH kullanabilirsiniz.

Ama zamanınız değerli ise, Ai kullanmaya mecbursunuz. Adobe piyasayı eline geçirdiği için değil. En iyi ve en sorunsuz programları ürettiği için mecbursunuz. Program ara yüzünde kolayca yapıp ta basamadığınız hiç bir özellik yoktur. ÇAlışırken kitlenip dökümanı bozmaz. Üretilen bir dökümanı PS kolayca açabilirsiniz. ID ye kolayca ekleyebilirsiniz.

ölye EPS kaydedeyim, tif yapayım gibi dertleriniz olmaz... bla... bla..

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
FH rahmetli olup gider ama bu konuda arkasından aağıt yakanlar asla bitmez. :D

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
şimdi arkadaşlar, FH ölmedi ölemez gibi bir yaklaşım günümüz dünyasında Şövenizm olaran tanımlanır. FH'yi mühendislik harikası olarak değil, Oldukça yaratıcı bir amatör ruh olarak tanımlayabiliriz daha çok. FH ara yüzü en zevkli programdır. Hala öyledir. FH ile çalışmak oyun oynamak gibidir, Şarkı söylemek gibidir...

Ama...

Değişen ve gelişen tasarım trendlerine ayak uydurayım diye bir kaygıya düştüğünüzde FH 9'dan MX e kadar olan gelişim sürecinde en düşük notu almıştır.

Corel Drawda da mevcut olan en bariz sorun "Lens" kullanımı. Özellikle film atölyelerinde saç baş yoldurtur. Mesela koyudan açığa geçiş yapmak istediğinizde sorun yaşamak istemiyorsanız koyuyu ayrı renk açığı ayrı renk olarak Degrede ile çözersiniz.
Eğer rengin üzerine aynı rengi multiply ile ekleyip, tram azaltarak çok daha başarılı bir geçiş yapmak istiyosanız bunu PS de yapmanız gerekir, Corelde de FH de de bunu yapabilirsiniz ama malesef bitmap'e çevirmeden basamazsınız... Ancak Ai de ID de bu ve benzeri mühendislik problemleri asla yaşanmaz... FH yi öldüren de bu dur. Adobe'nin dünyayı ele geçirme planları değil. Yetersiz altyapısıdır.

Yani çalışmalarınızda lens kullanmıyorsanız, ya da lens gibi özel nesneleri PS de yapıp üstünü freehande doldurmak şeklinde yorucu bir çalışma sisteminden rahatsız olmuyorsanız, FH kullanabilirsiniz.

Ama zamanınız değerli ise, Ai kullanmaya mecbursunuz. Adobe piyasayı eline geçirdiği için değil. En iyi ve en sorunsuz programları ürettiği için mecbursunuz. Program ara yüzünde kolayca yapıp ta basamadığınız hiç bir özellik yoktur. ÇAlışırken kitlenip dökümanı bozmaz. Üretilen bir dökümanı PS kolayca açabilirsiniz. ID ye kolayca ekleyebilirsiniz.

ölye EPS kaydedeyim, tif yapayım gibi dertleriniz olmaz... bla... bla..

Bende bunu diyorum işte :)

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
Çoğu kişi Freehand'de ilk tasarımlarını oluştumuştur büyük ihtimal.:)
Okuldayken ilk başladığımız program Freehand oldu bizim de.
Ama hep o olmadı.

Gelişen ve gelişime ayak uydurmak gerektiğimiz bu çağda, yeniliklere açık olmak, istemekten ziyade aslında bir zorunluluk.

Freehand'e alışanlarlar " Freehand olsun yeter " düşünebilirler.
Ama Freehand çoğu konuda yeterli olamıyor maalesef.
En basitinden örnek vermek gerekirse kaliteli bir jpeg yapamıyoruz.
Ve jpeg yaptığımız bir çalışmanın çıktısını almak hayal.:)

Mesela jpeg yaptığımız bir çalışmanın çıktısını, Ai programında çok rahat alabiliyoruz.
Bu yüzden o program, şu programdan ziyade yaptığımız çalışmalarda bize yardım olacak ve bizi en iyi çözüme ulaştıracak programları seçmeliyiz.

Kolay gelsin.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Antika olarak yeri büyük benim gözümde Freehandin. Kİm hangi programla çalışırsa çalışsın da aslında sorun şuradan çıkıyor. Ben neden 10 yıllık bilgi ve tecrübeyi bir kenara bırakıp tarih öncesi sistemlere göre iş yapıyorum. Beni "sadece" Fh yada corel kullanan biriyle çalışmaya mecbur bırakıncaya kadar sorun yok ama sonrası bir cehennem. Yok clipping pathmiş, yok eps imiş, yok bu PDF'i açamıyormuş başka bir pdf yapmamız gerekmiş, yani o arkadaşlarla iş yapmamız gerekmese hiç sorun yok.

Ben işlerimi indizayn, illustrator, fotoşop yada benzer bir yazılımla yapıyorum. PDF, ai veya hatta psd olarak baskıya yolluyorum. Yok artık bizde tiff, eps falan:)

nrgsss

🌱Yeni Üye🌱
freehand cok sorunlu.. jpeg yapamazsın. calısmaya gölge veremezsin. dekupeleri görmezz vs. ama gene de seviyoruzzz ayrılmak istemiyoruzz :)))

Alleyezonme

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
FH bitti artık...
Bence herkes Ai ye geçmeli artık. Yılların Freehand cisi olarak söylüyorum. Daha özgür bi program ve mantık aynı

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
FH bitti artık...
Bence herkes Ai ye geçmeli artık. Yılların Freehand cisi olarak söylüyorum. Daha özgür bi program ve mantık aynı

Katılıyorum ... Ai Cs4 ve üstü multipage konusunda çok başarılı .. Freehand gibi kullanma kolaylıkları var ... tüm Freehand kullanan dostlarıma tavsiyem hızlıca geçmeye gayret göstersinler ... Çok zorlanmiycaklardır ... Aynı zamanda eski arşivinizdeki Freehand dosyalarınızı gayet başarılı açar..

Şöyle düşünün ...
Freehand her yeni sürüm çıkardığında programın arayüzü değişti ilaveler oldu..

Ai Cs 4 ve üstünü yeni sürüm Freehand gibi düşünmek lazım ...

Saygılar... (lakin hala Freehand'i kullanıyorum.. o başka )

Son düzenleme:

emre_ozturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
programlarda mantık aynıdır. freehand kullanan illustrator kullanır. illustratoru kullanan indesign kullanır onu kullanan photoshop kullanır. (mantığı bil gerisi kolay.)