Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand ölmez ölmez ölemez...!

lundbye

🌱Yeni Üye🌱
freehand gerçekten çok sevdiğim bir program ama çağa ayak uydurup adobe ile bütünleşmek lazım :D

ercev

🌱Yeni Üye🌱
konunun açılması sanki biraz anlamsız olmuş ama isteyen freehand kullansın isteyen adobe ya da corel ne fark eder. kimsenin kimseyi gömdüğü yok ya da öldürdüğü. keyfinize bakın. başka dert mi yok sizin başınızda :)

seruma

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar, yıllardır bu işin içerisindeyim, bu işe freehand ile başladım, yaklaşık 10 yıldır freehand bitti artık lakırdılarını duyarım ne bittiği var ne yok olduğu, ambalaj sektöründe Türkiye'nin en iyilerinden bi firmaya bile hala işleri freehand olarak gönderirsem karşımdakiler mutlu çalışıyor.. Öyle azımsanamayacak kadar da çok sayıda işletme aynı halde. Zannetmeyin ki freehand kullandığım için savunuyorum, illustrator, in design, quark ve corel draw'da kullanıyorum -ki corel draw programının ciddi anlamda kullanışsız bir program olduğunu eklemeden geçemeyeceğim-.

ugurergun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
seruma ihtiyacın olduğunu düşünüyorum.. (Corel gene birilerini gıdıklamış..) o kullanışsız dediğin corelle seni bunalıma sokar sokar çıkartırım hanımefendi.. işine bak bence.. istediğin programı kullan.. milleti kafana göre yönlendirmeye çalışma.. sözlerim canını sıktıysa istediğin şekilde çürüteyim yazdıklarını..

Son düzenleme:

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
seruma ihtiyacın olduğunu düşünüyorum.. (Corel gene birilerini gıdıklamış..) o kullanışsız dediğin corelle seni bunalıma sokar sokar çıkartırım hanımefendi.. işine bak bence.. istediğin programı kullan.. milleti kafana göre yönlendirmeye çalışma.. sözlerim canını sıktıysa istediğin şekilde çürüteyim yazdıklarını..

Biraz ağır olmuş sanki. Seruma kötü birşey söylememiş sadece Corel hakkındaki fikrini beyan etmiş ama siz direk Serumanın kişiliğine saldırıda bulunmuşsunuz. Keşke bu kadar ağır ve yakışıksız ifadeler kullanmasaydınız.

ugurergun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
siz burdaki yazışmalara yabancısınız sanırım.. burada hangi programla ilgili konuşulursa konuşulsun arada mutlaka corele bi sataşılır.. ben yıllardır ekmeğini yediğim ve çok çok severek kullandığım bir programa veya kullananları aşağılarcasına küçümsemelere tahammül edemez oldum.. bütün tartışmaları incele istersen, sonra yeniden konuşalım.. e bence haklı sayılırlar aslında, yıllarca zar zor öğrendiler, tam afra tafra yapıcakları sırada corel diye bir program çıkıp hepsinin emeklerini boşa çıkardı, çünkü 3-5 ay corel çalışan birisi freehande ve tüm adobe programlarına kafa tutar hale gelince yapılacak fazla birşey kalmıyor.. çamur at karala.. Bak dikkat edin bu arkadaşların en tarafsız yazılarında bile corelcileri bir küçümseme kıyıdan köşeden yazılır.. ben her zaman söyledim gene söylüyorum, kim istiyorsa ben buradayım gelsin bakalım nesi üstünmüş freehandın veya bilmemne programlarının..

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu ne gereksiz bir tartışmadır, ne lakayık cevaplar, sataşmalar.
Sanki bütün işi programlar yapıyor, bizde en iyi tasarımcı programı seçiyoruz.
Eskiden bu kadar program yoktu, iyi tasarımcı da mı yoktu?
Bütün programlar birer araç bizler için, yeri gelir birisini, yeri gelir hepsini birden kullanırız, ihtiyacımıza, keyfimize, işin durumuna, kolaylığına göre...
Yok Corel'e laf söyletmem, yok Freehand ölemez...,Ben şahsen son 6 aya kadar çok yoğun şekilde Corel kullandım. Corelin klasik hataları yüzünden çok dilim yandı, ama kullanımındaki kolaylıktan dolayı ( hoş gerçi freehand yada illustratör kullanana da onlar kolay) diğerlerine çok önem vermedim. Demek istediğim bu işin içindeysek ve bu program yada programları kullanarak ekmek yiyorsak böyle bir kıyaslamanın, yarışın içine girmek son derece yersiz ve gereksiz. Herkes kendine kolay olanı, kullanışlı geleni seçiyor...
Şu olabilir, herkes tecrübe ettiği kadarıyla programların kolaylıklarını, eksik yönlerini, avantajlarını, sorunların çözümlerini dile getirir, ve paylaşırsa ihtiyacı olan herkeste bundan faydalanır, zaten forumda bunun yüzlerce örneği var.
Ama zaman zaman bu tür saçma bir konu yada başlık açılıp, arkasından da birbirine hakarete varan çirkin sataşmalara kadar uzayıp giden bir ilgi benim hiçmi hiç hoşuma gitmedi.
Unutmayın at sahibine göre kişner, herkes kullandığı programla harikalar yaratabilir. Yeterki tasarım bilgisi, sanat ilgisi, hayal gücü, teknik bilgisi yeterli olsun...
Yoksa karşımda ekranda bütün programların ikonları duruyor ve kendi başlarına hiç birşey ifade etmiyorlar, biz kullanmadığımız / kullanamadığımız sürece ölüler bizim için.

ugurergun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
"klasik hataları yüzünden çok dili yanmış.." bak gene gördünmü.. ben o klasik hataları asla yapmıyorum, yıllardır memnuniyetle kullanıyorum.. nasıl olucak şimdi.. üstelik web sitesi yaparken bile flasha yardımcı olarak bile kullanıyorum.. evet tek katıldığım sözünüz at sahibine göre kişnemiş ve ağzın yanmış KLASİK HATALARdan..

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
siz burdaki yazışmalara yabancısınız sanırım.. burada hangi programla ilgili konuşulursa konuşulsun arada mutlaka corele bi sataşılır.. ben yıllardır ekmeğini yediğim ve çok çok severek kullandığım bir programa veya kullananları aşağılarcasına küçümsemelere tahammül edemez oldum.. bütün tartışmaları incele istersen, sonra yeniden konuşalım.. e bence haklı sayılırlar aslında, yıllarca zar zor öğrendiler, tam afra tafra yapıcakları sırada corel diye bir program çıkıp hepsinin emeklerini boşa çıkardı, çünkü 3-5 ay corel çalışan birisi freehande ve tüm adobe programlarına kafa tutar hale gelince yapılacak fazla birşey kalmıyor.. çamur at karala.. Bak dikkat edin bu arkadaşların en tarafsız yazılarında bile corelcileri bir küçümseme kıyıdan köşeden yazılır.. ben her zaman söyledim gene söylüyorum, kim istiyorsa ben buradayım gelsin bakalım nesi üstünmüş freehandın veya bilmemne programlarının..

Yinede üslubunuz saldırganca eğer insanları Corel'in daha iyi olduğu konusunda ikna etmek istiyorsanız bunun yolu böyle olmamalı diye düşünüyorum sonuçta buradaki herkes bir şekilde ister Corel ister Freehand olsun bir şekilde bu programları iyi kötü kullanıyorlar.

Hayatımda Corel kullanmadım o yüzden hiçbir zaman kullandığım programlarla kıyaslamadım ama program önerisi isteyen olduğu zamanda doğal olarak kendi kullandığım programları önerdim.

Neyse konuyu daha fazla uzatmanın bir anlamı yok.

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
"klasik hataları yüzünden çok dili yanmış.." bak gene gördünmü.. ben o klasik hataları asla yapmıyorum, yıllardır memnuniyetle kullanıyorum.. nasıl olucak şimdi.. üstelik web sitesi yaparken bile flasha yardımcı olarak bile kullanıyorum.. evet tek katıldığım sözünüz at sahibine göre kişnemiş ve ağzın yanmış KLASİK HATALARdan..

Evet ben uzun yıllar Corel Draw kullandım onun ekmeğini yedim. İnkar etmem. Ama şimdi diğer bütün programaları kötüleyip Corel'imi savunayım! Şimdi de işim gereği İndesign kullanıyorum yoğun olarak, Indesign'ı savunup Corel Darw'a yükleneyim ya da... Siz benim demek istediğimi anlamamışsınız ki zaten.
Flash'a yardımcı filan diye örnek vermişsiniz, burada tebrik edilecek olan siz misiniz, yoksa program mı?

Her neyse efendim, kargaya yavrusu kuzgun misali...

Ben susup işime döneyim. Sizinle yarışa giremeyeceğim :)
Buyrun kaldığınız yerden devam ediniz.... Meydan sizin...

ugurergun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
üslubum defans niteliğinde bence.. saldırganlık durup dururken insanların değer verdiği, minnet duyduğu şeylere dil uzatmakla olur ve bunun bir bedeli olucak haliyle..

sseydaa

🌱Yeni Üye🌱
frehanddd ölemez tabiki:))) bende fh kullanıyorum çokta memnunum bırakmam onu:):)

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
İlk göz ağrınız nenyse onla devam edin diyeceğim ama Freehand için değil tabi .fh kullananlar artık ya Adobeyi yada Corel'i tercih etsin mevcut yazılımlar Freehand'en 1000 kat daha verimli baskı açısından olsun tasarım açısından olsun daha pratik ve güçlüler. Ben 5 yıldır CorelDraw kullanıyorum ayrıca matbaada çalısıyorsan tüm programları bilmek zorundasın.

Lütfen Freehand'i CorelDraw GS İle kıyaslamayın yanına bile yetişemez

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben 5 yıldır CorelDraw kullanıyorum ayrıca matbaada çalısıyorsan tüm programları bilmek zorundasın.

Kesinlikle öyle... O program şöyle bu program böyle diye tartışanların acaba kaç tanesi bütün programlara hakim ve hepsiyle tecrübe etmiş?
Evet bütün programların birbirlerine göre artı ve eksileri var.
Ama esas artı ve eksiyi şunda aramak lazım;
Tek program bilen tasarımcı, gerektiğinde bütün programları kullanabilen tasarımcı...
Eğer ki kendinizi geliştirip sektörü ve trendleri takip edip gerekli bilgiyi ve donanımı kendinize yükleyebiliyorsanız zaten böyle bir tartışmanın asla içinde olmazsınız. Nerede ne zaman ne lazımsa onu alır kullanırsınız.
Kartvizit gelir Corel açarsınız, dergi gelir Indesign... vs...

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
"Benim programım seninkini döver" çok gereksiz ve manasız bir tartışma, bu işi layıkıyla yapmadıktan sonra corel, freehand, illustrator, photoshop vb. olsa ne olur olmasa ne olur, bırakın kim hangisiyle mutluysa onunla çalışsın birşeyleri dayatmayın insanlara.

seruma

🌱Yeni Üye🌱

ugurergun; yazımı tekrar okursanız, tek bir program kullanmadığımı ve kullandığım programı da körü körüne savunmadığımı göreceksiniz. Kadın-erkek ayrımı yapmadan belirteceğim ki; üslubunuzu kimse haketmiyor..

artvizyon

🌱Yeni Üye🌱
Corel - Freehand atışması ben sektöre girdiğimden beri var :D... Ölmeyecek tek şey varsa o da bu konudur :D

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Bazı arkadaşlar takım tutar gibi program tutmaya başlamış, "program fanatizmi" doğmaya başlamış. Son derece cahilce yaklaşımlar. Diğer programları eleştirmek, kötülemek yerine elimizden geldiğince onları da öğrenmeye, kolumuza bir altın bilezik daha takmaya çalışsak ne kaybederiz.

ugurergun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
konuyu hortlatıp durmayın bence arkadaşlar.. tartışma istemeyen tartışma yaratmasın..