Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

grafik tasarım ofisi

aliyimben

🌱Yeni Üye🌱
Biraz gerçekci olalım arkadaşlar. 2 ay program kursuna gıdıp sertifika alıp, internetten bulduğu görsellerin altına alakasız fontla bişeyler yazıp sağdan soldan efek verip ben grafik tasarımcıyım diyen insanların gidip reklam ajansı açmak istemesi nekadar sağlıklıdır.Kimseye hitaben sölemiyorum bunları fakat grafik tasarımdan hiç anlamayan bir insan grafik ajansı açıp anca kebapçılara menü hazırlar. İnsanlar boşunamı güzel sanatlar liselerinde okuyor, boşunamı güzel sanatlar fakultelerinin grafik tasarım bölümlerinde okuyorlar. Ajans açmak, grafikerim demek, art direktörüm demek nekadar moda oldu ülkemizde. Şu an bütün arkadaşlarımla ben sabahlara kadar verilen projeleri yaparken bir poster için bir logo için 300-400 eskiz yaparken forumlarda bu şekilde yazılar görünce insanın ister istemez sinirleri bozuluyor. biraz daha gerçekcilik.

Son düzenleme:

xpcd

🏅Acemi Tasarımcı🏅
işin ehli olmamak bazı tehlikeli sonuclar doğurablir sive tavsiyem siz ehli olduğunuz alana yönelin

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Biraz gerçekci olalım arkadaşlar. 2 ay program kursuna gıdıp sertifika alıp, internetten bulduğu görsellerin altına alakasız fontla bişeyler yazıp sağdan soldan efek verip ben grafik tasarımcıyım diyen insanların gidip reklam ajansı açmak istemesi nekadar sağlıklıdır.Kimseye hitaben sölemiyorum bunları fakat grafik tasarımdan hiç anlamayan bir insan grafik ajansı açıp anca kebapçılara menü hazırlar. İnsanlar boşunamı güzel sanatlar liselerinde okuyor, boşunamı güzel sanatlar fakultelerinin grafik tasarım bölümlerinde okuyorlar. Ajans açmak, grafikerim demek, art direktörüm demek nekadar moda oldu ülkemizde. Şu an bütün arkadaşlarımla ben sabahlara kadar verilen projeleri yaparken bir poster için bir logo için 300-400 eskiz yaparken forumlarda bu şekilde yazılar görünce insanın ister istemez sinirleri bozuluyor. biraz daha gerçekcilik.

Ben bu yorumu alkışlarım..

fatma potak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dostm 7 ay once adanada bir ajansa girdim cok samimi oldugum lise üni beraber oldugum 2 arkadasm wardı bunlara corel ögrenmelerini söyledm 2 ay gece gunduz corel calsıtılar 5 yıllık tecrubesi olan adamlara tas cıkarttılar sonra ben bunlarıda yanıma aldım 7 ay birlikte calıstık sonra sermayemizi biriktirdik şirketi kurduk 1 hafta oldu başlayalı ama 2 marketin insert lerini aldık bumarketlerden birinn 14 subesi war aylık herbirine 20bin ad. insert hazırlıyoruz b ugunde 1 dershanenn dizgilerini aldık eleman arıyoruz suan korkma sadece yapacagına inan ümtsizlige kapılma emin ol gerisi gelecektir ;) Allah yardımcın olsun kardeşim
Siz olmasaymışssınız bi dövmedikleri kalmış arkadaşı.İşin ehli kişiler böle konuşmaz arkadaşlar.Gerçekten işine yarayacak bilgileri verirseniz işin ehli olursunuz.Amaç sadece o işi yapmak değil.Mesleğinize saygı duyun gençlerin önünü kapata kapata bu hale geldik.Başkasının kazanacağı başarıyı kıskanmayın.Sektöre çok iyi şeylerde katabilir.

Belethoriel

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.irfanyuksel.com.tr
Sadece reklam ajansı değil, herhangi bir sektörde iş kurmak için o sektörle ilgili genel geçer bir bilgi ve tecrübeden fazlası olması gerekir. Bu birinci şart.

Fakat malesef bu ülkemizde esnetilen ve hatta es geçilen bir durum. 10 yıldır iyi kötü bu işi yapmaya çalışıyorum. Daha önce bir şirketin grafik departmanında, iki tane de reklam ajansında çalıştım. Bir kaç yıldır da serbest olarak devam ediyorum.

Mesele şu ki, çalıştığım bu iki reklam ajansının da sahibi aslında bu işle hiç uğraşmamış kişilerdi. Tabii ki paranız, ticari zekanız ve bilginiz varsa bu işe (veya herhangi bir işe) girişebilirsiniz. Fakat biz çalışanların (Tamam pekala, bireyselleştireyim... Benim) bir işverenden beklentilerim şu şekildedir,

*İşe bütün çalışanlardan önce gelip, hepsinden sonra çıkmalıdır.
*(Eğer bir reklam ajansı için konuşacak olursak) Tasarım sürecine dahil olmayacak olsa bile bu sürecin nasıl işlediğini çok iyi bilmeli, yeri geldiğinde doğru müdaheleleri yapabilmeli, sürecin düzgün ilerlemesini kontrol edebilmelidir.
*Yine aynı şekilde personel seçimini düzgün bir şekilde yapabilecek kapasiteye sahip olmalıdır. (Çok yetenekli ve eğitimli birini bulabilirsiniz fakat bu karşısınızdaki kişinin profesyonel olduğu anlamına gelmez. Her işin kendine has bir disiplini vardır. Özellikle iletişim dalları her gün kendini günceller, çok uzun olmayan periyotlarla yeni konseptler, trendler oluşturur. Dolayısıyla bir reklam ajansında çalışan metin yazarı, tasarımcı v.s. kadar şirket sahibinin de bu yeniliklere ayak uydurması, her gün kendini geliştirmesi gerekir)

Fakat eğer merak ettiğiniz işin mali boyutuysa,

Personel sayısına orantılı olacak sayıda bilgisayar, ofis mobilyaları, PROGRAMLAR(burada kadıköyde bir pasajın alt katından alacağınız 2 liralık cdlerden değil, binlerce lira tutarındaki orjinal yazılımlardan bahsediyorum), genel giderler (Kira, vergiler, muhasebe giderleri, personel maaş ve primleri), ve üstünü yazıp silebileceğiniz bir tahtaya ihtiyacınız var.

Eğer ayrıca sunumlarınız için iyi bir ekipman oluşturmak istiyorsanız, projeksiyon cihazı v.s. de gerekecektir.

Öncelikle beceri, bilgi ve eğitiminizin sizi odakladığı iş kolları hakkında bir araştırma yapın. Eğer aklınızı ya da kalbinizi çalan reklamcılıksa iyi bir piyasa araştırması yapın. Piyasa şartlarını inceleyin. Atmak isteyeceğiniz adımları karışlayacak bir sermayeniz var mı bunu düşünün. Kısa ve orta vadeli senaryolar hazırlayın ve en kötü senaryoyu karşılayabilecek planlar üretin. En önemlisi bu işe (veya herhangi bir işe) girerken ki motivasyonunuzu iyi tahlil edin.

İşinizin nasıl gideceğini de vizyonunuz ve cesaretiniz belirler.

Joymen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.trvitrin.com
Herkes yazmış, bir sürü yazmış :)

Şimdi ben burada desemki yeni açmış olduğum grafik ve web tasarım ofisine 2 grafiker ve 3 web tasarımcı alınacaktır. Teklifimi değerlendirenler şüphesiz ki bu işten anlayanlar olacaktır.
AMA ! Kaçı benim grafik ve web tasarımdan anlayıp anlamadığımı soracak acaba çok merak ediyorum :)

Fabrikayı açan her iş adamı fabrikada üretilenler hakkında bilgi sahibi olsa gıda, makine, elektrik mühendislerine ihtiyaç olmaması gerekir. Yani siz grafik tasarımı konusunda iş yapmış ve piyasanın haksız rekabeti yüzünden haklı olarak asabileşmiş arkadaşlar insanları dışlamak yerine yol göstermek daha doğru olur kanaatindeyim. Saygılarımla.