Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarımdan Para Kazanan Tasarımcılar (Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun)

sedat_gul

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sedatgul.com
Evet grafik tasarımdan para kazanan ve bu işe gönül verenler bu yazımı mutlaka okuyun !

son günlerde freelance iş tekliflerinde yaşadığım bir sorunu sizlerler paylaşmak istiyorum
e-mail aynen şöyle geldi bana ; Siz dahil diğer tasarımcı arkadaşlar var herkesin yapacakları logoları yönetim kurulumuzun fikirlerini alarak yapılan logoların arasında ancak beğenilen olanını karar verip tasarımcısıyla irtibata geçip koşuları ve değer ödeme şartlarını
konuşabiliriz.

bende ; kusura bakmayın seçmelere giremem. Eğer bu işi sadece bana yaptıracaksanız sizlerle seve çalışabilirim. dedim.

şimdi yüksek sesle düşünüyorum web sitemizde freelance iş arayan tasarımcı
ilanları var, bir de freelance iş veren ilanları var bana burada bir sorun var gibi geliyor.
bana göre mantık şu olmalıdır. evet bizim sitemizde grafikerler vardır, grafikerlerle irtibata
geçmek isteyenler bizi burada bulabilirler kaldıki zaten bir çok grafikerimde çalışmaları sitemizde
yer almaktadır, yani müşteriler bize ulaşmalıdırlar diyorum.

yada şöylemi düşünmek gerekiyor müşterilermi bizi bulmalı, bizmi müşterileri bulmalıyız.

düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar herkese kolay gelsin

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Başarılı bir tasarımcı müşteri aramaz zaten hep işi başından aşkındır. Müşteri gelir onu bulur muhakkak. Buradaki en önemli etken, pazarlamadır. Bir tasarımcı dünyanın en harika çalışmalarını yapıyor da olsa pazarlama ve satıştan bi haberse asla ticari olarak başarılı olamaz. Bununla demek istediğim müşteri ne istiyorsa ver, paranı al gerisine karışma değil. Aksine müşteri tasarımcının pazarlama yetisine o kadar güvenmeli ki, kendi müdahale etmeye çekinmeli. Tasarımcı da bu güvenin karşılığını vererek yaptığı çalışmalarda -faydalı olma- unsurunu sanatla birleştirebilmelidir. Bugüne kadar tanıştığım bu işi yapan yapmayan herkes biraz tasarımcıydı, hatta büyük kısmı benden fazla:) Tasarım yapmak, bir ürünü rafta diğerlerinin yanında hayal edebilmektir, tasarımcı kimliğinden çıkıp tüketici olabilmektir, anlaşılır olabilmektir, okunmaya veya bakılmaya değer şeyler çıkarabilmektir. Güzellik hem görecelidir hem derecelidir ama çirkin çirkindir. Tasarımcının yaptığı iş görsel olarak pazarlamaya katkıda bulunmaktır ama kendi pazarlamasını ikili iletişimle yapmak zorundadır.

Çözüm; tasarımcıların sektör belirleyip o sektörde kendilerini yetiştirmeleridir. Çünkü bizim mesleğimizin en zor ve en gerekli yanı sattırmaya çalıştığımız ürün ve hizmetle ilgili en az pazarlayan kadar bilgi sahibi olma gerekliliğidir.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Müşteri bizi bulsun, müşteri bulmak tasarımcının işi değildir...Hem talep eden taraf olunca söylenecek çok cümle olmaz, "adam sen geldin, uyarsa" der... Ancak her şeyin bir "olması gereken"i var... saygısızlık, terbiyesizlik böyle talepler...O zaman cümle değişsin; haysiyetli müşteriler bulsun bizi....

Son düzenleme:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Asıl ben teşekkür ederim, arada kurulacak çok cümle var da... ahh ahhh... bahaneyle biraz dile geliyor işte...

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yeni gelen müşterime özellikle belirttiğim birkaç nokta var, bunları baştan söylüyorum, ilk anda darılıyorlar ama çalışmaya başlayınca her iki taraf içinde mantıklı olduğu anlaşılıyor.

1) Ekmek satmıyorum, dolayısıyla bunu yaptırmazsan aç kalacak değilsin. Paran yoksa benimle çalışma çünkü kimseyi destekleyecek durumda değilim.

2) İşimi yaparım onayla beraber ödememi alırım. İş bittikten sonra pazarlık etmem. İşin başında ya da ortasında ödeme istemem.

3) Herşeye kendin karar vereceksen, bilgisayarına bir grafik programı yükle, kullanması çok zor değil.

4) Yaptığım çalışma ürün veya hizmeti 1 kez sattırmaya yardımcı olur, gerisi sana kalmış.

5) Tahsilat yapamadım veya malı satamadım diye benim ödememi geciktiremezsin çünkü benim evimin geçimi senin satış/tahsilat başarına bağlı değil. Ayrıca milyarlar kazanacak olsan benimle paylaşacak değilsin.

sedat_gul

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sedatgul.com
güzel :)) ama konu başka tarafa doğru kaymaya başladı sanki. tekrar ediyorum;

web sitemizde freelance iş arayan tasarımcı ilanları var, bir de freelance iş veren ilanları var bana burada bir sorun var gibi geliyor. bana göre mantık şu olmalıdır. evet bizim sitemizde grafikerler vardır, grafikerlerle irtibata geçmek isteyenler bizi burada bulabilirler kaldıki zaten bir çok grafikerin çalışmaları sitemizde yer almaktadır, yani müşteriler bize ulaşmalıdırlar diyorum.