Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İç mimarlık ve çevre tasarımı- Sorum var?

mor_ve_berisi

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar.. Ben Meslek lisesi, web tasarımı ve grafik çıkışlı bir öğrenciyim.. Grafiğe meraklı birisiyim, resim çizme yeteneğimin de olduğunu düşünüyorum.. Hatta 1.lik ödülü almışlığım da oldu resim yarışmasından(ilde)..
Sorularım şunlar:
- İç mimarlık ygsde 180 puanı geçtiğinde yetenek sınavına tabii tutuluyormuş, eskişehir and. üniversitesinde yetenek sınavı sistemi puanlı sisteme dönmüş.. Diğer üniversitelerde bu yetenek sınavı devam ediyor mu?
- Hangi devlet üniversitelerinde iç mimarlık var?
- İç mimarlık 4 yıllık mı?
- Yetenek sınavına girmek için nereye başvurmak gerekiyo, para yatırılıyor mu?
....

Daha bir sürü soru işareti var aklımda.. En iyi bu forum benimle ilgilenir diye düşündüm şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

İyi günler.

@ngels

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ben istanbulda iç mimarlık bölümünde okuyorum sanırım en iyi yanıtların birini ben verebilirim :)
Anadolu üniversitesi hakkında herahangi bir bilgim yok ancak diğer üniversiteler özel yetenek ile almaya devam ediyor (en azından bir çoğu)
marmara üniversitesi mimar sinan üniversitesi yanılmıyorsam birde yıldız teknik üniversitesinde iç mimarlık bölümü var tabi ben istanbulda olduğum için bunları söylüyorum
okul 4 yıllıktır hazırlık bölümü olan okullar için bu süre 5 yıla çıkmaktadır.
üniversitede 2 yıllık baraj puanını geçtiğin takdirde üniversitelerin kendi içlerinde yaptığı özel yetenek sınavına girmen gerekiyor
bu sınavlara girebilmen için üniversiteye bizzzat başvurman gerekiyor lys sonuçların ile
başvuru esnasında okuldan okula değişiyor 100 ile 300 tl arasında ücret alınıyor kazanamazsan bu para yanıyor
benim sana önerim yeteneğin varsa dershane yerine çizim kurslarına gitmen ve burada sınavlara hazırlanman şöylede bişey var ben marmara üniversitesinin sınavına ilk gün başvurdum 3560. sıradaydım ve iç mimarlık bölümü için 21 kişi alıyolardı yani demek istediğim yeteneğinin çok çok çokk iyi olması lazım ki o zaman zaten sınava 9 bin küsür kişi girmişti sen bunların arasından ilk 20 ye girmen gerek o bakından çizmeye hiç ara vermemen lazımm :) bu rakamlar korkutmasın seni zaten bu sınava girenlerin yüzde 70 i cin ali bile çizemiyor ama geriye kalan yüzde 30 u çok iyi çiziyor. umarım bi faydam dokunmuştur sana başarılar dilerim ...
Mustafa

mor_ve_berisi

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ben istanbulda iç mimarlık bölümünde okuyorum sanırım en iyi yanıtların birini ben verebilirim :)
Anadolu üniversitesi hakkında herahangi bir bilgim yok ancak diğer üniversiteler özel yetenek ile almaya devam ediyor (en azından bir çoğu)
marmara üniversitesi mimar sinan üniversitesi yanılmıyorsam birde yıldız teknik üniversitesinde iç mimarlık bölümü var tabi ben istanbulda olduğum için bunları söylüyorum
okul 4 yıllıktır hazırlık bölümü olan okullar için bu süre 5 yıla çıkmaktadır.
üniversitede 2 yıllık baraj puanını geçtiğin takdirde üniversitelerin kendi içlerinde yaptığı özel yetenek sınavına girmen gerekiyor
bu sınavlara girebilmen için üniversiteye bizzzat başvurman gerekiyor lys sonuçların ile
başvuru esnasında okuldan okula değişiyor 100 ile 300 tl arasında ücret alınıyor kazanamazsan bu para yanıyor
benim sana önerim yeteneğin varsa dershane yerine çizim kurslarına gitmen ve burada sınavlara hazırlanman şöylede bişey var ben marmara üniversitesinin sınavına ilk gün başvurdum 3560. sıradaydım ve iç mimarlık bölümü için 21 kişi alıyolardı yani demek istediğim yeteneğinin çok çok çokk iyi olması lazım ki o zaman zaten sınava 9 bin küsür kişi girmişti sen bunların arasından ilk 20 ye girmen gerek o bakından çizmeye hiç ara vermemen lazımm :) bu rakamlar korkutmasın seni zaten bu sınava girenlerin yüzde 70 i cin ali bile çizemiyor ama geriye kalan yüzde 30 u çok iyi çiziyor. umarım bi faydam dokunmuştur sana başarılar dilerim ...
Mustafa

Çok çok teşekkür ederim, ben de bir resim kursuna yazılıp, orda çalışmayı düşünüyordum, ama lys'ye de mi girmek gerekiyor? Ygs'de ben ygs1 i 210 puan aldım.. Normalde 280'in üzerinde alırdım ama o gün 39 derece ateşim vardı ve öksürük, hapşuruk akla ne gelirse :)) bu yüzden bu puanı aldım.. Okuldan da geçen sene bana 82 puan gelmişti puanımın üzerine.. yani 290 gibi bi puanla yerleşeceğimi düşünüyorum.. Ama lys konuları hakkında hiç bi bilgim yok, çünkü lys konularını bilmiyorum, görmedim o dersleri maalesef :) yani işin özü, ben bu çizimden umutluyum sadece.. kursa da gidersem kendimi geliştireceğimi düşünüyorum.. lys'ye gerçekten ihtiyaç duyulur mu? Girmemeyi düşünüyorum da.. :/