Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator cs4 overprint preview sorunu !!!

drnone

🌱Yeni Üye🌱
Illustrator cs4 te hazırladıgım ve gözlemlediğim bazı işlerde , baskı öncesi overprint preview diye bir muhabbet var. baskıya gıtmeden once çıkısta nasıl durucagını ve cızgılerın dısında stroke vs beyazlık kalıcakmı bakılması istenılen son aşama. matbaa ile konustugumda bana illustratorun bi yanlıslıgıdır freehande bole bı sorun olmazdı denmesiydi. SON tasarımımda takvim çalışmasında arka planda yesılden sarıya gecen bir gradient var onun ustunde beyaz ıle yazılmıs convert li yazılar mevcut . ben overprint secenegıne tıkladıgım zaman beyaz olan yazılar kayboluyor . beyaz olan yazıların tümü ile overprint deyınce kaybolma sebebi nedir ? baskıya gıdınce bunu matbaada ofset sonrası çıkısta sorun yok ? duzeltıyorlarmı ? duzeltılıyorsa nasıl ?

birde : jpg vs tif kaydederken bu çalışmaları overprint hali ile kaydedıyor ve yazılar yıne yok bu konudada yardımcı olursanız sevinirim .

NOT: bahsettiğim sey forumda bahsedilen sıyah kırmızı dısına beyaz cerceve olayı deildir . o konuda arasıtrma yaptım .

kolay gelsin .

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Matbaacınız doğru söylemiş freehand beyaz yazıyı overprint yapmanıza imkan vermiyor ve dolayısıyla olası bir hatanın önüne geçiyor. Illustratorde window menüsünden attributes penceresini açıp beyaz yazınıza tıklayarak bu attributes penceresindeki overprint tik-ini iptal etmelisiniz.

drnone

🌱Yeni Üye🌱
evet sorunun çözümünü buldum teşekkür ederim . ozaman şöle bir durum var bu bir yanlışlıktır bunu ekleme sebebpleri nedir ? bu özellik bence anlamsız ber defasında overprint varmı yokmu bakmaya ne gerek var . ai nin bir yanlısıdır bu .

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ebunu ekleme sebebpleri nedir ? bu özellik bence anlamsız ber defasında overprint varmı yokmu bakmaya ne gerek var . ai nin bir yanlısıdır bu .

Beyaz bazı baskı tekniklerinde renktir. Fleskoda vb.. onun için beyaz overpirnt seçenegi var. AI nin yanlışı değil sizin bilgi eksikligniz.

maxokaya

🌱Yeni Üye🌱
Beyaz bazı baskı tekniklerinde renktir. Fleskoda vb.. onun için beyaz overpirnt seçenegi var. AI nin yanlışı değil sizin bilgi eksikligniz.

flexo ve tiefdruck baskı sistemlerinde kullanılan beyaz renk spot renktir.
ama maalesef illustratorde cmyk beyazına da overprint verilebilmektedir. bu da oldukça sıkıntı yaratmaktadır. bu da sizin bilgi eksikliğiniz.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Beyaza AI tarafından overprint verilmesi bir hata değil bilakis grafik34 ün de belirttiği gibi (örneğin serigraf) baskı tekniğine bağlı bir seçimdir kaldıki cmyk beyazı diye bir renk yoktur çünkü bu cmyk renk uzayının yapısına aykırı bir durumdur. Baskıöncesi önizleme konusunda FH (kabul etmek lazımki) çok yetersiz kalmaktadır bu konuda hem indesing hem illustratör son derece sağlıklı bir şekilde önizleme yapmaktadır.

Özellikle illustratörde (servisbüro çalışanları için) dışardan gelen işlerde overprint kontrolünü çok dikkatli yapmak gerekiyor çünkü ilk hazırlıkta bilinçsizce verilen overprintler önizleme modu aktif olmadığı müddetçe baş ağrıtacaktır o yüzden benim tercihim her zaman baskı öncesi önizleme modunun ayarlı bir şekilde çalışılması yönündedir.