Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustrator dersleri: Not kağıdı üzerinde takvim yapımı

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
1. Yapacağımız takvim texture şeklinde kareli bir kağıt olacak. İlk önce bir kare çiziyoruz 10x10 mm kadar. Daha sonra Ctrl + C (copy) Ctrl + F ( past obje üzerinde).

02copydx6.jpg

2. Üstteki kareye istediğimiz dolgu rengini veriyoruz. Daha sonra bu kare içinde 5x5 mm kadar bir tane daha kare çiziyoruz. Dolgu renkgi vermeden sadece Stroke rengi veriyoruz.

03copyvg1.jpg

3. Align palet yardımı ile iki objeyi ortalıyoruz. (center – center). Line Tool ile kalan diğer karenin kenarlarını çiziyoruz. Oluşan çizime (Ctrl + G (Group) yapıyoruz. Daha sonra Swatches paletine taşıyoruz. Böylece Pattern için yeni bir desen oluşturduk.

04copykj3.jpg

4. Daha sonra istediğimiz ölçüde büyük bir kare çiziyoruz. Selection Tool ile kareye seçiyoruz, Swatches paletinde oluşan desen üzerine tıklıyoruz. Daha sonra defterden yırtılmış kağıt şekli yapıcağız.

5. Resimdeki gibi 2 tane küçük daire çiziyoruz. Blend menüsüne gelip Specified Steps (bu özellik kaç tane şekil içinde olmasını istersiniz gösterir).

05copynp7.jpg

6. Selection Tool ile oluşan daire ve kâğıdı seçiyoruz. Pathfinder paletine gelip daireleri kâğıdından çıkartmamız lazım (subtract from shape areas).

7. Pen Tool ile resimdeki gibi obje çiziyoruz. Bu bize yırtılmış ifadesini verecek. Daha sonra Filter – Distort – Roughen… ve aynı şekilde Pathfinder paletinde Subtract from shape areas diyoruz. Arka zeminimiz hazır.

06copyji4.jpg

07copyxw8.jpg

8. takvim ders

9. Yazımızı yazdıktan sonra sanki elle yazılmış gibi bir efekt vereceğiz. Bunun için Create Outlines yapmamız lazım. Her rakam üzerine hizalamasını bozup biraz döndürüyoruz. Daha sonra ayların adını yazıyoruz. Değişik bir not deseni üzerine bırakıyoruz. Bunun için Brush kullanabilirsiniz. Eğer şekil istediğiniz gibi olmadıysa yani beğenmediyseniz Expend yapıp elle müdahale edebilirsiniz. Bu işlemden sonra oluşan çalışma Ctrl + A (Select All) dedikten sonra Ctrl + G Group yapıyoruz.

09copyzw0.jpg

10. Şimdi biz kağıdımıza duvara yapıştırmak için iğne yapıcağız. Bir daire çiziyoruz... Radial gri tonlarla gradient veriyoruz. Pen Toll ile bir tanede üçgen çiziyoruz. Daha sonra üçgen ve daireyi seçip Compound path yapmamız lazım. Bylece içinde kontur oluşacaktır. Daha gerçek efekt için daireyi Ctrl + C (copy) Ctrl + F (past üzerine) biraz sola ve yukarı taşıyoruz. Gradient üzerinde değişiklik yapıyoruz. Eğer şekli beğenmediyseniz Effect – 3D - Extrude & Bevel…

10copyqa9.jpg

11copycm4.jpg

11. Bir dörtgen çiziyoruz, istediğimiz dolgu rengi veriyoruz, bu bizim duvarımız olacak. En alta gönderiyoruz (Ctrl+Shift+[)

12. Her şey çok güzel fakat sanki bir şey yetmiyormuş gibi geliyor değil mi? Gölgemiz eksik. Kâğıdı biraz deforme ediyoruz. Envelope Distort menüsünde. Object > Envelope Distort > Envelope Options…Distort Pattern Fill seçili olması lazım. Daha sonra oluşan içindeki grubu seçiyoruz Object > Envelope Distort > Make with Warp…Rise ve Prewiew seçili olacak. Siz istediğiniz özelikleri girebilirsiniz. Oluşan takvimi seçip Drop Shadow menüsüne gidiyoruz. Effect > Stylize > Drop Shadow…Prewiev aktif ediyoruz. İstediğiniz rakamları girdikten sonra Ok butonuna basıp çıkıyoruz.

12itogcopyiw4.jpg

çeviri: kasta095​

bu dersi uygularak yaptığım takvim:utann:
takvimrq8.jpg

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Ders için teşekkürler.Emeğine sağlık sayende coreli bırakıp illustrator a geçeceğim :D

ufuk|

🌱Yeni Üye🌱
Sizin gibi iyi bir illustratorcu olur muyum bir gün acaba ? Lütfen derslerinizi bizimle paylaşmaya devam edin sizi dikkatle takip ediyoruz

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Sizin gibi iyi bir illustratorcu olur muyum bir gün acaba ? Lütfen derslerinizi bizimle paylaşmaya devam edin sizi dikkatle takip ediyoruz

:utann: teşekkür ederim. ama illustrator o kadar da iyi bilmiyorum... en azında sizinle beraber yeni şeyler öğreniyorum. paleti karıştırıyorum. ve anladım ki bu program harika:angel:

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
çok keyifli bir paylaşım. emeğine sağlık kasta095.

Angelus884

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
gerçektende harika bir paylaşım. elinize sağlık :)

nadide

🌱Yeni Üye🌱
bencede cok zevklı bı çalışmaa olmuş elınıze sağğlıkkkk::

burcuozenxx

🏆Pro Tasarımcı🏆
İllüstratöre geçmek istiyorum ve bunun için çalışıyorum bu şekil dersler bana çok faydalı olucak. Çok teşekkürler paylaşım için.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
ben teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

barisk

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkürler : ) bu dersler benim için çok önemli daha yeni başladım...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
tesekkur ederim arkadaslar

Angelus elline sagilik

Not - klavye turkce degil:(

busehanim

🌱Yeni Üye🌱
yaptım bende bir şeyler çokta hoşuma gitti çok sevimli olmuş teşekkürler:))